Reklama

sobota 16. července 2016

Za deset let bude Amerika hrát druhořadou roli

Denis Borisov
16. 7. 2016 Eurasia24

Na pořadu dne jsou znovu jaderné zbraně a hrozba jejich použití, znovu zní slova jako „antirakety“, „rozšíření NATO“ nebo „jaderný potenciál“. Portál Ochrana.ru (ruský portál věnující se bezpečnostní problematice), který ani neočekával tak výrazné zostření situace v oblasti globální bezpečnosti, položil několik otázek generálplukovníku Leonidu Ivašovovi, jednomu z největších expertů na geopolitiku a analýzu mezinárodních konfliktů a bývalému náčelníku Hlavní správy mezinárodní vojenské spolupráce Ministerstva obrany RF.


Jak dnes podle vás vypadá geopolitický obraz světa? Změnil se nějak v souvislosti s aktivitami Ruska v oblasti zahraniční politiky?


Ve světovém vývoji dnes existují zcela zřetelné a globální tendence. Tou hlavní z nich je skutečnost, že Západ postupně opouští arénu dějin v roli dominanta světové politiky a že na jeho místo výrazně a zřetelně nastupuje Východ. Centrum ekonomického života se také přesunuje na Východ – a v asijsko-tichooceánské oblasti je růst ekonomiky nejdynamičtější. Právě sem se přesunují finance, včetně těch z Evropy a USA. Právě tato oblast se proto stává hlavním místem, kde se střetávají protiklady světa. Také Rusko se, i když pomalu, obrací na Východ.A to je důvod druhé tendence: Západ v čele s USA a mezinárodním kapitálem není připraven „hrát druhé housle“; výsledkem je posilování konfrontace mezi Východem a Západem a je zřejmé, že zejména americký kapitál udělá všechno možné, jen aby zabránil „výměně pólů“. Používá k tomu všechny možné prostředky včetně informační války, vytváření specifických ekonomických zón typu Transatlantického investičního partnerství (TTIP), teorie chaosu a v neposlední řadě také vojenské síly.

Znamená to, že pro USA a západní státy se tato výzva (Východu) stává, dalo by se říci, výzvou civilizační?

Ano, je to tak. Je také pravdou, že hlavním původcem této „nové války“ je americký kapitál a že jak jednotlivé státy, tak i svazky států již nejsou schopny odolávat finanční síle založené na dolaru. A tak se dnes státy i národy spojují a vytvářejí globální etnokulturní civilizace. Příkladem se stala Čína, následovala ji Indie, obdobný proces probíhá v Latinské Americe, a to bez ohledu na tamní rozpory. Také Rusko se o něco podobného snaží v postsovětském prostoru.

Pokud vezme v potaz všechny tyto tendence, nedá se předpokládat, že Amerika, která se tak moc snaží izolovat Rusko od všech důležitých procesů, se během nějaké doby sama ocitne v izolaci?

No, o izolaci bych nemluvil – vždyť ekonomická a vojenská síla USA se vyrovná síle kteréhokoli jiného státu nebo i aliance. Ale myslím si, že během deseti let budou USA při dalším rozvoji světa hrát už druhořadou roli. Vždyť obrysy toho nového světa jsou dnes již celkem zřetelné: Rusko v rámci Eurasijského svazu obnovuje svoji civilizační identitu – a země bývalého Sovětského svazu si uvědomují, že přidávat se k Západu nemá smysl – jde o rozdílné kultury i žebříček hodnot. A navíc, Šanghajská organizace pro spolupráci, BRICS, nedávné fórum Rusko – ASEAN… To je budoucnost 21. století.

Jednání o NATO probíhá na všech úrovních naší společnosti již desítky let. V čem spočívá reálná podstata hrozby této aliance (pro Rusko) a čím jí máme čelit?

NATO je v první řadě nástrojem kontroly Američanů nad Evropou. A dobře vidíme, jak ji drží pod krkem. NATO, to je i nástroj nátlaku na Rusko. V podstatě jde o blok, který nepotřebuje ani Evropa, ani běžný Američan. Ale protože Rusko má své historické poslání – sjednocovat národy, protože se vrátilo do eurasijského prostoru a protože obrací svou orientaci na Východ, za to vše se (USA) Rusku mstí. I za to, že si uvědomují ruský potenciál – ani ne tak ekonomický jako sjednocující a činorodý. A to je důvodem pokusů postavit Rusko proti Evropě a oslabit ho. Samotnou Evropu by pak chtěly (USA) zahltit islámskými radikály, kolonizovat a zničit Evropskou unii a Evropu pak prostřednictvím „transatlantického partnerství“ podřídit americkému kapitálu.

Leonide Grigorjeviči, co je dnes podle vašeho názoru hlavní geopolitickou vojenskou hrozbou pro ruskou bezpečnost?

Tou hrozbou jsou dnes samozřejmě Spojené státy s jejich vojenskou silou a s jejich vychytralým, podlým jednáním. Nechtějí se s Ruskem dostat do jaderného konfliktu a bojí se konfliktu konvenčního. A proto se snaží, abychom se „zapletli“ v lokálním konfliktu s evropskými zeměmi a také s Tureckem. USA by potom postupovaly tak, jak postupovaly vždy – v první i druhé světové válce – přidaly by se k oslabenému vítězi v poslední fázi boje.

Přitom pak předkládají všem svoji vlastní verzi děje, že vítězi jsou hlavně oni. Názorný příklad: 9. května vyrazil reportér televize RT do ulic New Yorku a ptal se obyčejných Američanů, kdo zvítězil ve Velké vlastenecké válce. Většina z nich odpověděla, že spojenci na čele s USA – a do Berlína dorazili podle jejich názoru jako první také američtí vojáci…

Kdyby jen kolemjdoucí! Měl jsem možnost přednášet na Harvardské univerzitě a potom klást studentům otázky. Opravdu neskutečná byla jejich omezenost, hlavně Američanů. Malajští nebo čínští studenti znají dějiny (a dějiny 2. světové války tím spíš) mnohem lépe než Američané. Ti se vyjádřili tak, že v roce 1945 bojovalo NATO s Ruskem – a zvítězily USA.

Je podle vašeho názoru operace v Sýrii takzvanou „asymetrickou odpovědí“ Ruska na rozšiřování NATO?

To bych s NATO vůbec nespojoval. Na zničení Libye a na organizování agrese v Sýrii se aliance podílela jen pasivně. Tady se angažovali především Američané, Turci a spolu s nimi Saúdská Arábie a Katar. A to, co Rusko dokázalo v Sýrii, to je velká historická událost. Poprvé od zániku Sovětského svazu a bipolárního uspořádání světa se zemi, která se stala objektem agrese ze strany NATO, podařilo uchránit si svoje státní zřízení. Rusko se stalo příkladem spravedlnosti, ukázalo, že bude podporovat státy, které se staly předmětem nevyprovokované agrese.

Bez ohledu na to, jak moc se snažili Turci a Saúdové, Sýrie vydržela – a dnes je duchovním lídrem Blízkého východu. A to, že kromě Sýrie vydržel i Írán a že Egypt si nenechal nasadit americké opratě, jasně hovoří o novém trendu: odmítání silové politiky USA. Možná jsme si to ještě dostatečně neuvědomili, ale bylo to právě Rusko, které zahájilo proces stabilizace a návratu k mírovému životu na celém Blízkém východě. A vyvolá i proces sebeorganizace, resp. reorganizace celého islámského světa.

Jaké kroky by měla v nejbližším období naše země udělat pro to, aby její bezpečnost nebyla oslabena konkrétními hrozbami Ameriky nebo dalších zemí?

K takové věci je nutno přistoupit komplexně. Jednak politicko-diplomatickou cestou tlačit na Američany v Radě bezpečnosti, v OBSE a všech dalších mezinárodních organizacích, kritizovat je za porušování mezinárodních právních norem, a to hlavně v bezpečnostní oblasti. No a také je nutné pokračovat v posilování vojenského potenciálu tak, aby byl neutralizován americký protiraketový systém.

Bez účinného systému se USA neodváží k náhlému velkému útoku. Není tedy dnes tak důležité soustřeďovat síly v Pobaltí nebo u rumunských hranic, ale je nutně zapotřebí vytvořit vojenská uskupení vybavená vysoce přesnými zbraněmi u břehů USA. Jsou to totiž hlavně Spojené státy,

které jsou iniciátory vojenských agresí ve světě a iniciátory mezinárodního napětí, a proto je třeba „mít je na mušce“.Rozhovor vedl Denis Borisov
překlad mbi
Zdroj: Ochrana.ru24 komentářů :

 1. Panove, veskere zbrojeni bude omezovano, pripade , ze bude Donald Trump presidentem Ameriky..Armada bude mensi, vice profesionalni. Vice technologicka.

  Kamarad se vratil z Ruska a rikal, ze Rusko je zaplaveno Cinany. T.zn., ze tam budou mit napeti mezi ruznymi etnickymi skupinami, tak jako ma Amerika.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sirea
   Len či si kamarát nemýli Moskvu s Ruskom a Tadžikov, Uzbekov, Kirgizov, Kazachov s Číňanmi... Číňania sú nekonfliktní a RF je mnohonárodné a mnohonáboženské spoločenstvo!

   Smazat
  2. Kdyby to Trump jen zkusil, je po něm.

   Smazat
 2. President Zeman je v nebezpeci ! Bude vydiran destruktivni Merkerovou, ktera se chysta do Prahy.
  Cesi stujte za presidentem.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Merklice pojede srovnat Zemana do latě, protože moc vybočuje a podporuje referenda o EU a NATu. To se neslučuje s politikou EU, která je v duchu již žádný exit. Tak přijde Zemana vydírat kdovíčím, ale ten si s takovou krabicí určitě poradí.
   Sims.

   Smazat
 3. At ji posle pan prezident doprdele nebo nekam blizko rovnou ,anebo at zavre branu na hrade a "nejsem doma" !!! A at tam hodi pan Ovcacek retez na lode a zamek jak postacka kabela...
  Ta rajda je tak moralne a fyzicky oskliva ,ze jestli bych se s ni mel setkat ja na termin tak to radsi pudu k zubari! ))))

  OdpovědětSmazat
 4. Nekolik kratkych slov ohledne diskuzi..

  Da se napsat mnoho o pristim vice-presidentovi Ameriky, ktery se jmenuje Mike Pence !
  To nejdulezitejsi v jeho osobnosti , je vsak skutecnost, ze je FANATICKYM OBHAJCEM prvni clanku konstituce, ktera zarucuje kazdemu vyslovit jeho nazor.
  Zarucuje kazdemu svobodne slovo.

  V Konstituci neni zadny clanek, ze nemate pravo urazet nabozenstvi, ktere vrazdi vsude po svete. RIKEJTE CO CHCETE ! Pri diskuzi vsak nesmite napadnou telesne toho, kdo ma jiny nazor... V Americe je to ted v mode. Lide se rvou a fackuji na ulicich.

  Zminuji se o tom proto, ze nekteri odpurci svobodne diskuze zde narikaji, jako stetky od Prasne brany po sezone.
  Ignorujte je !
  V Americe je pres 850 radikalnich skupin, vsech politickych odstinu. Samozrejme, ze jsou zde Komuniste, Naciste, Anrchiste, UFOuni, Fasiste, onaniste a ja byl clenem skupiny ktera hlasala, ze zeme je placata. (Kdo neveri, at jede na Floridu.) Jo, a byl jsem i clenem NEW AGE, ale zensky me zmlatily a vyhodily.
  Proto panove ignorujte politickou korektnost !

  POZOR, dulezite ! Ten nas budouci vice-president vymyslel zakony, ktere byly schvaleny a ktere se jmenuji
  SHIELD LAW... (Shield je stit a law je zakon.)
  Tim jeste daleko vice vyzvedl dulezitost svobodneho slova.

  Svobodne slovo ma kazdy, kdo je starsi 18 let, bezohledu na zamestnani, nebo na prislusnost k socialni tride.
  Budte radi, ze me zde mate, nebot vam rozsiruji zakrnele obzory.
  Pan "skoro ucitel" HONOLULU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sveta znaly !16. července 2016 21:21
   Určitě jsme rádi, že Vás zde máme, jenom se už konečně vzpamatujte. Amerika jistě bude krásná země pro ty, kteří do ničeho nestrkají nos a spořádaně utrácí své peníze. Kteří nechtějí rovnoprávnost černých a bílých, jako B.B.King, nebo kteří nechtějí rušit výsadní postavení FEDu, jako J.F.Kennedy. Bohužel tu úžasnou svobodu slova, kterou tam má každý, kdo je starší 18 let, už neocení ani John Ashe, který si den před svědčením u soudu, proti Hillary, činkou zlomil vaz. Už jste tam vyšetřili, kdo způsobil 9/11? Za těch patnáct let, by to snad vyšetřili i v Severní Koreji. P.K.

   Smazat
 5. (21:09) Pane souhlasim s Vami na 100 % ! Vubec by se nemela vpustit do Ceska. (Merkerova.)
  Ona bude ceskeho presidenta vydirat a bude mu vyhrozovat sankcema. Vydirani je v anglictine BLACKMAIL = kriminalni akt. Jak je to v Cesku nevim.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 6. Pokud se horkou jehlou spíchne a ještě za Bombamy schválí TTIP tzv.fašistická korporátní ekonomická evropská sebevražda(FKEES), tak celé slavné EU bude pro USA dalším NATEM, ale ekonomickým, kdy EU se stane 100% kolonií USA ve vojenském a ekonomickém sevření či žaláři.Cesta zpět již nebude možná.Platit jejich obří dluhy budeme všichni, včetně kojenců a důchodců.

  OdpovědětSmazat
 7. Nebyl bych si tak jistý /i když asi to bude škoda/ že vyhraje Trump. Psalo se zde, že v předpovědích vede Hitlery před Trumpem myslím o 9 procent. Zcela nechápu to, co provedl Sanders - když jsem viděl to video, kde se zříká své kandidatury v její prospěch s jejím hereckým úsměvem a bohužel s projevem Sanderse, takže to vypadalo tak, že to je správná věc, kterou dělá, tak mě bylo z toho špatně. Co bude asi říkat, když Hitlery rozpoutá 3. světovou válku? Nerozumím americkým volbám - je to jakási divná demokracie. Jinak ještě pro Vaše osvícení, pane Honolulu, v souvislosti s jinou diskusí - psal jste, že odcházíte na jakýsi dychánek - sociální stát není jen charita - ta je pouze zlomkem jeho působnosti. Sociální stát, myslím že zavedl Bismarck, který vůbec nebyl socialista, ale se bál dělníků. Je to část statního aparátu, která financuje vzdělání, zdraví a důchody, tedy to, co člověka v životě nejvíce zajímá a co podle neokonů si člověk má financovat sám - člověk jako firma. Od baby Thatcherové a kovboje Reagana, kterého máte tak rád, probíhá degradace sociálního státu, z čeho tyje 1 procento nadlidí.

  OdpovědětSmazat
 8. Přestaň fantazírovat kašpare.

  OdpovědětSmazat
 9. Bohužel ani mírový vývoj ve světě neposkytuje nejmenší důvod k optimizmu. Věc, kterou všichni přehlížejí je populační exploze. Navrch se nejrychleji množí blbci- koukněte se na mapu světa v IQ. Dědičnost tohoto znaku je 70% a sociální chaos zděděné předpoklady nevylepší, ale naopak. Rozvrat rodiny je znakem jak civilizačně primitivních, tak pokročilých společností. V muslimské oblasti díky mnohoženství probíhá zajímavý výběr- část mužů nemá potomstvo, zvýhodňování jsou mocní a bohatí, což probíhá 1600 let. Je to šlechtění na agresivní křiváky. Nedivte se chování migrantů. jogín

  OdpovědětSmazat
 10. (22:05) Donald Trump je nenaviden NEOCONY ! Ti udelaji vse aby vyhrala Hillary, ktera bude jejich nastrcenou figurkou.. Tato dobre organizovana a ukaznena skupina usiluje o jednu vladu nad celym svetem. NWO !

  Samozrejme, kazdy vi, ze ji stoji v ceste Rusko a proto vyhra-li Hillary, tak vznikne nebezpecna situace pro cely svet.
  Hillary take umi velmi dobre zvysovat rasove napeti a Trump je v ocich cernochu "rasista", ktery jim chce ukrast FOOD STAMPS (poukazky na zradlo, zdarma.)

  Tech lidi, ktere vlada zivi je stale vice a vice. Amerika to proste finnacne neutahne.
  My jsme kazdy rok chudsi a chudsi , ale Hillary bude mit od tech, kteri jsou na food stamps hodne hlasu.

  Dalsi skupina, ktera nikdy Trumpa neprijala mezi sebe, prestoze nadelal mnoho penez se jmenuje OLD MONEY (Stare penize). Trump k nim nikdy nepatril. Jsou to rodiny jejichz predkove postavili Ameriku.

  Proto Trump koupil v Palm Beach, MAR O LAGO - jako spolecenskou protivahu temto degenerovanym snobum. On representuje nove penize (NEW MONEY)...

  Mezi temito dvema skupinami patrici do jedne spolecenske tridy nikdy nebylo mnoho lasky a porozumeni. Oni si skodi navzajem...Evropa o techto vecech vubec nevi, zatim co v Americe jsou velmi dulezite.

  My nevime jak toto vse dopadne. Rozhodne vsak budu znovu volit Donalda Trumpa.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 11. Panove, to, ze si Trump vybral za vice-presidenta Mika Pence, je pro me zklamani. Povazuji Newta Gingrice a Jeanine Pirro za daleko schopnejsi.
  Myslim si, ze to ma neco spolecneho s vekem. Gingric je 73,
  a Jeanine Pirro mela zavreneho manzela v kriminale, kvuli danim..(Je rozvedena.)

  Poslouchat jejich projevy je absolutni pozitek. Co slovo to kladivo. Jeannine Pirro je 65 let mlada. Mike Pence je 57 let stary.
  (Jak Mike Pence, tak Jeannine Pirro, tak Donald Trump jsou vsichni GEMINY. To jsou nechytrejsi lide v Zodiaku astrologie. Vy se teto vete smejete, protoze o tom nic nevite.)
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejsem si jist, že vysoké IQ a řečnický talent jsou zárukou, že politik bude dobrý. Nakonec vždycky zvítězí mocné zákulisí, a sebeslibnější politik nakonec musí poslouchat, nebo dělat takové kompromisy, že je to stejné, jako kdyby poslouchal.

   Já bych zejména ocenil, kdyby ten politik nebyl moc velký grázl.
   Demokracie je v podstatě plutokracie, a její smysl spočívá v tom, že zabraňuje spontánní revoluci (nikoliv však revoluci barevné, kterou, jak víme, vyvážejí američtí velvyslanci).

   Děsí mě, jak je lidstvo hloupé. Dokonce hloupější, než lidé. Ale lidé se mu názorově přizpůsobují, neboť přizpůsobeni většině se cítí lépe a radostněji.

   Je tristní, když česká vysokoškolská pedagožka neví, že Rudá armáda dobyla Berlín. Je to mnohem tragičtější, že je to Češka, na rozdíl od nějakých Američanů, kteří vědí, kde je Německo, asi s takovou jistotou, jako já vím, kde je stát Oregon - to jest, s žádnou.
   Ale ona nezapochybuje, zda ví, ona si je jista, že to, co si myslí, je pravda, protože učí na VŠ.
   PB

   Smazat
 12. Panove, vy vsichni, kteri rozumite zenske krase - podivejte se jak je krasna pani Jeannine Pirro ! (Katolicka - ktere jsou samozrejme vzdy velmi hezke.)
  K tomu musite pripocitat abnormalne vysoke I.Q. ! Prvotridni a nebezpecnou vyridilku a vysoke spolecenske postaveni.

  Prave jeji vysoke spolecenske postaveni je duvod, proc jsem ji uz davno nenapsal dopis plny obdivu.
  Ona ma titul soudkyne ! Soudkyne v Americe porouci opicakum/policajtum. Takze by me mohla nechat namlatit..
  Naguglujte !
  Jeanine Pirro IMAGES.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 13. Jsem zlomyslna mezinarodni klepna, ktera s radosti vyslepici vse co vycucha. (Dela mi to dobre !)
  Ted se presunu nahoru a na clanku
  VALKA PRICHAZI a globalni finanacni situace ...atd. - poukazi na diru plnou hnoje..

  Jste zvedavy ? Tak pojdte se mnou !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 14. "Opravdu neskutečná byla jejich omezenost, hlavně Američanů". No to objevil Ameriku. Něco tak tupého a omezeného se fakt nevidí. Ty jejich "highschools" jsou na úrovni českých pomocných škol a slovní zásoba průměrného emeričana je 2500 slov.

  OdpovědětSmazat
 15. Ekologická fóra vymetají hlavy všech států, omezují kdeco, jen ne ničení ekosystémů zbraněmi.
  Výsledkem je, že se nedají stavět laciné byty pro chudé lidi, a zároveň o pár set km. dál se ničí rozsáhlá území ve válečných konfliktech, např. z Vietnamu Američani zmizeli před x lety, ale jejich zbraně vraždí dál

  OdpovědětSmazat
 16. Dalis rusacky genius. Kdyz ma takovyho fistrona, tak by treba mohl objasnit, kde Putinuv kamos Roldugin vyfidlal hranim na violoncello dve miliardy tech osklivych zapadnich dolaru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejdřív nám vysvětli jaktože už seš zase po obraz ty výblitku impotentního havleny?!

   Smazat
  2. Moc se nerozciluj, vodnatelna rusacka hlavo, jinak se ti prehreje "myslivna" a unikajici para ti bude hvizdat z usi.
   Pod obraz jste nejvic na svete vy, rusaci, taky proto je prumerny vek doziti chlapa ve vasi gubernii okolo sedesati let. Jojo, vodka je previt.

   Smazat
 17. hm mate tu par magorov ako 23:30 ale inak je tu aj par rozhladenych a ludskych bytosti ...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.