Reklama

.

.

úterý 26. července 2016

Zbyněk Fiala: Proč máme hladové mzdy


Fiala Zbyněk
Zbyněk Fiala
26.7.2016   Vaše věc

Může si česká republika dovolit minimální mzdu 11 tisíc korun? Zaměstnavatelé se bojí zhroucení, dali by jen 10 600 korun. Tam vidí hranici lidských možností také ministr financí Andrej Babiš, pokud má ještě udržet státní rozpočet. Otázka je však špatně položená. O co opravdu jde, zní takto: Může si dnes někdo dovolit pracovat za pouhých 10 600 korun? Nebo i za těch 11 tisíc, když ve srovnatelně vyspělých zemích berou za stejnou práci desetkrát víc?

Proč by si republika nemohla dovolit lepší mzdy? Protože musí odvádět tribut jako totálně podřízená kolonie? A musí? Nebo se jenom vnucuje? Podřízenost českého hospodářství je na mzdách nejviditelnější. Avšak ještě důležitější věcí je, zda míříme stále hlouběji tam, „do oného“, nebo naopak ven. A na to není jednoznačná odpověď. Vedle pokusů pohnout – byť nedostatečně – mzdovou úrovní vidíme i jiný vládní trend. Ten naopak směřuje k vyhrocení toho nejhoršího, zejména úvahami o přistoupení ke smlouvě TTIP.
Pokus o systematickou analýzu problému české podřízenosti nabídla ekonomka Ilona Švihlíková v knize Jak jsme se stali kolonií (Rybka Publishers, Praha 2015, dostupné hlavně přes internetové prodejce). Teď je zvána do celé republiky a debatuje o tom s občany. Kniha vypočítává chyby transformace a popisuje, jak jsme trpně ustupovali do role rozvojové země. V debatách pak zaznívají reakce posluchačů a čtenářů, kteří to doplňují konkrétními příklady. Další hlasy přicházejí po televizních a rozhlasových vystoupeních.

Jako třeba teď, po rozhovoru docentky Švihlíkové v Rádiu Zet přišel mimořádně zajímavý dopis od podnikového ekonoma zahraniční firmy. Vypočítává, co všechno patří k přeměně českých firem v dojné krávy pro zahraniční majitele, ale zároveň navrhuje řešení. A protože docentka tento návrh zařadila do korespondence jádra občanské iniciativy Alternativa Zdola, kam také patřím, dovoluji si jeho obsah zpřístupnit i ostatním. Uvádím jej bez jména a s drobnými editačními úpravami, abych usnadnil diskusi, kterou si to rozhodně zaslouží. Osobně si myslím, že žádný volič s mozkem v hlavě nemůže hodit svůj hlas straně, která se seriózně nevyjádří k tématu koloniální podřízenosti ČR nebo to spláchne jen planým fňukáním.

Z dopisu, který následuje, je přitom zřejmé, že nejde o raketovou vědu. K nejdůležitějším prvkům řešení nepatří jen umět, ale také nebát se a chtít.
Ale teď už se soustřeďme na hlas podnikového ekonoma, který reaguje na vystoupení docentky Švihlíkové:
Se zájmem jsem si vyslechl Váš příspěvek na Rádiu Zet. Řekl bych, že prezentujete mé názory. Bohužel po 20 letech práce ekonoma pro zahraniční kapitál se stále setkávám se stejnými postupy. Zahraniční firmy ovládající tuto ekonomiku si přicházejí pro velmi levnou a pracovitou námezdní sílu, která díky své prazvláštní loajalitě neumí ani založit ve firmě odbory nebo jinak si říci o zvýšení platu či zaměstnaneckých výhod. Tyto společnosti jsou přitom vysoce ziskové.
Do jejich čela je jmenován buď český manažer, který zde dělá špinavou práci za relativně směšný zahraniční plat, nebo je firma řízena přímo zahraničním prokuristou, jednatelem či jiným manažerem. V mnoha případech se nejedná o odborníka světového formátu, ale o druhořadého zaměstnance nebo mladého málo zkušeného manažera (tzv. čaroděj druhé kategorie).
Výrobky, které tyto společnosti produkují, jsou na úrovni zahraničních firem a mnohdy vyrobeny s ještě vyšší produktivitou. Odsud jsou vyváženy do mateřských firem, kde se buď jen přebalí - nebo vůbec ne - a odesílají ke konečným zákazníkům za světové ceny. Avšak z Čech odcházejí jen za tzv. výrobní ceny, zkreslené, stlačené, bez velké přidané hodnoty, aniž by to český stát 20 let nějak řešil. A bohužel, s těmito transferovými cenami to není ani dnes, jak by mělo správně být.
A tak ekonomika šlape, jak tvrdí masová média, ale my to nevidíme. Podhodnocená exportovaná produkce přináší pouze nízkou míru nezaměstnanosti, nic víc. Všechny exportní firmy přitom realizují vedle řádných zisků i mimořádnou přidanou hodnotu, která spočívá v rozdílu vyplacených mezd u nás a v mateřské zemi.
Tím se stává, že daň z příjmu právnických osob je nicotná nebo žádná. Finanční úřady se konečně začínají o transferové ceny zajímat, ale zatím je to jen „jako“. Když mi přišly dvě dámy na kontrolu, nebyly schopné přečíst ani dobropis nebo smlouvu o odměnách managementu. Místo toho se Babiš pouští s tou svou EET do hospodských a drobných živnostníků, kteří pak mají zachraňovat český státní rozpočet. Připadá mi to jako dobrý trik, jak dát lidu chléb a hry a ukazovat na nepoctivého hospodského, než aby se sáhlo na odtékající miliardy z Čech.
Něco podobného se doposud dělo i v ČNB. Tam byl pro změnu mladý ambiciózní chlapec, který v životě nebyl ve fabrice, aby aspoň jednou poznal, co děje v ekonomice firmy doopravdy. Když nahlédnete do dat takového podniku, i slepý musí vidět, že před „geniálním“ tahem ČNB s devalvací koruny posílala zahraniční matka na mzdy českých zaměstnanců 100 tisíc britských liber, ale dnes už na to stačí jen 95 tisíc britských liber. Pak se musím ptát, kdo na tom vydělává. Otřesnější je, že klausovo-zemanovská dynastie dále produkuje podobné „kapitány“, a ten co dnes nastoupil do čela ČNB coby odborářský chlapík, chce dále v tomto běsu pokračovat. Skutečný výsledek intervencí ČNB je dar zahraničnímu kapitálu, a ten tomu také hlasitě tleská (viz ocenění Singera jako nejlepšího bankéře).
Vezměme s prominutím ten utopický blábol o naplnění jakéhosi inflačního cíle. Každý rozumný ekonom ví, že import surovin hraje v této době prim. Že ve firmách funguje něco jako cost savings, kdy jsme hodnoceni podle úspor nákladů, nákupů od dodavatel a neustálého hledání vnitřních rezerv či eliminace plýtvání. To v konečném důsledku - spolu s konkurencí na trhu - způsobuje pokles nákupních i prodejních cen. Cíleného zvyšování cenové hladiny můžeme jen těžko dosáhnout. Ledaže bychom rozdali něco navíc na mzdách, ale mzdy jsou také náklady. Je mi opravdu líto národa, ze kterého pár ignorantských lumpů dělá dojnou krávu.
Kdysi jsem psal diplomovou práci na téma rozvojové země. Bylo to však v jiné době. Dnes si však připadám jako ve skutečné kolonii, ze které není mnoho možností vybřednutí (mimo ekonomickou emigraci). Jako by si tento stav naši politici přáli. Kdyby měli skutečný zájem o příjmovou stranu rozpočtu, vypadalo by to jinak.
Nyní mi dovolte představit jediný model, který by zaručil zaměstnancům pravidelné zvýšení mezd. Vychází z německé zkušenosti. Východní část Německa, bývalá NDR, také nemohla mít věčně západoněmecké ceny a východoněmecké platy, a tak musel nastoupit model postupného vyrovnávání. Pro tento účel byl zaveden solidární příspěvek (Solidaritätzuschlag).
K něčemu takovému by měla i ČR přistoupit v rámci svého vyrovnávání se zeměmi EU. Vysvětlím, jak by to mohlo fungovat. Výchozí veličinou je průměrný plat zaměstnance v EU, ten sledují statistiky. Ještě lepší je průměrná mzda ve firmách bez příjmů managementu. Vzala by se tedy jak evropská, tak česká hodnota, a jejich rozdíl vynásobený počtem zaměstnanců by se stal předmětem zmíněného vyrovnávacího příspěvku v podobě adresného odvodu do důchodového fondu. To nebude těžké kontrolovat, v dnešní elektronické době lze snadno sledovat, kolik která firma a kterým zaměstnancům přispěla na důchod. Velikost odvodu by tedy byla daná, ale samotná firma by se mohla svobodně rozhodnout, zda zvedne mzdy, nebo to doplatí do zmíněného fondu.
Tento model bych navrhl pro firmy od určitého obratu a počtu zaměstnanců, nevztahoval bych to na OSVČ, ti si platí, co si vydělají.
Jiná alternativa bohužel neexistuje. Zahraniční firmy sem přichází nás doslova vysát, a nepůjde-li to, klidně odtáhnou. Nejlépe ještě, když jim vláda dá daňové úlevy. Proto říkám, ať si jdou. Na druhou stranu, vyšší příjmy podnítí zájem našich občanů o vlastní podnikání. A mnoho se ji vrátí domů, např. lékaři, zdravotní sestry, prostě lidé, kteří něco znají. Vrátí se, až se jim vyplatí zůstat doma, a ne dělat kdesi gastarbeitra.

Solidární příspěvek - to je tedy onen návrh k debatě. Vycházíme z předpokladu, že české jsou stejně produktivní, ale hůře placené.

41 komentářů :

 1. Doufám,že Singer nyní žije za základní plat.A zbytek co dostává navíc putuje do státní pokladny.Ne na osobní konto pana Babiše.

  OdpovědětVymazat
 2. Teď si všimněte, že nám zločinci a vrazi vyhrožují snížením životní úrovně o jednu třetinu kdybychom se opovážili vystoupit z EU. Dává to smysl?

  Lidi by se měli konečně začít ptát, proč naši zemi okrádají. První na řadě je prezident Zeman. Na jeho seancích mezi svými nekritickými obdivovateli (nevím, co na něm vidí) by se měl někdo opovážit zeptat, proč jsou u nás třetinové mzdy a pětinové důchody ve srovnání s Německem a Rakouskem a co pro to udělá, aby jsme nebyli otroci? Jeho kůň Rusnok se někde nechal slyšet, že zrovna tak špatně se nemáme. Ať jde to hovado do prdele, jaký je mezi ním a Singrem rozdíl? Dále bychom se měli ptát strašáka Sobotku a žvanila Zaorálka, proč svůj národ zrazují. Co přeběhl Keller k socanům a nechal se zkorumpovat (vyznamenání od Zemana a plat v Bruselu), tak nám zmlkl a o platech nemluví. Jen kretén je může v příštích volbách volit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si myslím, že Rusnok říká pravdu, on se opravdu zrovna tak špatně nemá.Připomíná mi to ten starý vtip, kdy se ptá Husák, který jde pěšky Prahou a diví se proč jsou fonty na maso. Na to mu Kapek odpoví, že fronta je na maso a Husák se ptá , copak nemáme dostatek masa? My máme, ale oni ne, odpovídá Kapek.

   Vymazat
  2. Proč máme hladové mzdy? Odpověď zná i poslední čimelík. Protože jsme si vybrali takové vůdce a zákonodárce státu jaké máme. A tím pádem i zákony vyloženě psané jen pro někoho a navíc nedotknutelnými ze státu ve státě. Postačí jejich poslední "výtvor" posvěcený Nejvyšším Soudem. A sice, že prodej majetku či nemovitosti někomu nemajetníkem PROSÍM PLATÍ. Ergo zlodějna posvěcená státem. Nemajetníci a vykukové opět budou na koni. V normálním právním prostředí musí být takový kup zrušen s tím, že nakupující bude odškodněn oním "nemajetníkem". Tedy čím dál tím víc a ve větší míře jsou právem ochraňováni zloději, vrazi a násilníci pochopitelně určitých "kvalit, strany či náboženství"- viz tresty za nevhodné označování určitých skupin..

   Vymazat
  3. Omyl pane, my jsme si nevybrali ! Oni se vybrali sami mezi sebou, volič na to neměl žádný vliv.

   Vymazat
  4. Ano, to je pravda. Ovšem v cca 1990 1993 jsme je do těch pozic pustili. My všichni, tak nebrečte.

   Vymazat
  5. Minimálně po dobu normalizace se KSČ starala o to, aby mimo ni nebyli potenciální konkurenti s přirozenou autoritou , popřípadě takovým komplikovala život tím, že je nepouštěla do zahraničí, doma pak je nutila bydlet na podnikových ubytovnách. Mistři měli nižší plat, než jejich podřízení. KSČ prohrála a majetek, který spravovala prostřednictvím svých členů zmizel v zahraničí. Dokonce to předpověděl i bývalý komunista Egon Bondy (PhDr.Zbyněk Fišer)
   ve své knize Neuspořádaná samomluva již roku 1984. Dnešní volby , stejně jako dnešní odboráři mají s těmi komunistickými mnoho společného.Za nejnadějnější způsob plánování osobní budoucnosti se , stejně jako za soudruhů, považuje - odchod do zahraničí.

   Vymazat
 3. Europaslancům jde evidentně jen o jejich vlastní platy a to napříč celým politickým spektrem. Jinak by už dávno museli vyrovnávací příplatek v EP navrhnout a prosadit.
  Raději budou vymýšlet zakřivenost banánů a snížení výkonu vysavačů domácího prachu. Hodnota jejich "práce" nemá cenu ani těch 10 600,- Kč brutto.

  OdpovědětVymazat
 4. Koho však volit? Zkorumpovaní jsou všichni. I ti úsvitáci, i okamurovci. vezou se na vlně průšvihu s džihádem, ale neřvou, že Západ rozpoutal válečné peklo na Blízkém Východě a že jediné řešení je mír. To neřve nikdo. Komunisté jsou taky zkorumpovaní, bezzubí. K článku. jako jeden z mála nabízí skutečné řešení. Já chci volit Švihlíkovou, a další lidi, kteří se angaýují, ale nejsou sjednocení v nějaké platformě. Bohužel.Ale co když, jako zmiňovaný Keller, řeknou, že do "politiky" nejdou......Keller pak šel, ne do politiky, ale do kývárny v Bruselu....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Požadavky je třeba klást těm, kteří vládnou a mají autoritu.

   Vymazat
 5. Vám holomci nestačí 10 000 Kč měsíčně btto? V Zimbabwe a Ugandě byste měli ještě méně, dokonce v Brasilii je minimální mzda určena v přepočtu na 240 t€uro měsíčně. Ale jinak samozřejmě platí staré "Proletáři spojte se- pitomci se nikdy nespojí" a za blbost se tvrdě platí. Rada od soudruha Lenina "učit se, učit se, učit se" i se chovat k sobě vzájemně a ne být hulvátem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 240 ojro měsíčně v Brazílii, to je nějaká blbost, to mají poslanci v EU větší denní dietu, tuším že 280 euro. Sranda je sledovat, jak si ti nejlepší z nás jdou "odpíchnout" účast a potom zmizí. Je to ale v pořádku, volič debil by měl makat za minimální mzdu, co s nimi jiného.

   Vymazat
 6. Já nemám hladovou mzdu, já už jen čekám na jistoty, prosperitu a důchody ze zisku ČEZu od Jyrki Paroupka a pokud k tomu budou dluhy, co se nemusejí splácet, jsem spokojený volič.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On NIKDY NIKDE neřek, že "dluhy se nemusí splácet"!! Přiblblá floskule! On řekl, že ty dluhy se většinou stejně nikdy nesplatí! Protože se splácí jen úrok a úrky z úroku a o tyto platby jde! Ten dluh samotný často mezináodní pijavice i "odpustí", když ho maj několikanásobně splacenej na ourocích! A měl a má recht (trvá na tom) - nebo snad věříš že státy jako Řecko, Itálie, Španělsko nebo i USA někdy svoje megadluhy převyšující celoroční HDP zaplatí?!? Naivo ... blbcům tvýho typu se dobře vládne:)

   Vymazat
  2. Krom toho, Tys ho volil, hovade? No tak vidíš - cyntáš sračky! Hovada jako ty volili Nečáska a Johníčka s Kraďouskem a jinej xindl! Tak pak nežvaňte sračky že vám dluží dividendy od ČEZu! Místo toho vám vláda výše jmenovaných gaunerů nadělila církevní restituce! Blbové! Nadávat můžeš Obámovi, že slíbil zavřít Guantanámo a ono na konci jeho 8-mi letý vlády furt funguje, to ano! Ale nač hovade nadáváš panu paroubkovi, když jste ho pošpinili sračkma a(Na plakátech zuřívý nepravdivý výraz a vedle nej uhlazenej jak ňákej buzik a jelimánek ten vás Nečásek a pod tím heslo "Řešení místo strašení" a přitom jedný "strašení" bylo to hajzlů z ODS Paroubkem nebo Řeckem!). Si dodnes pamatuju, jak jsem říkal, že už za tohle lhaní zasluhujete přes hubu! A i tak vyhrál! To že vládu nesestavil, za to poděkuj zmrdáčkovi obřezanýmu Jóhnečkovi! Kde je mu dnes konec s jeho žvástama jak musí "dřít pro občany"! apod. Měl z vás leda prdel, debile! A pak přijde kreten tvýho ražení a žvaní o důchodu od ČEZu! Řekni si ty hovado o něj Jóhnečkovi, když tak vykřikoval, že nepůjde do vlády "s dinosaury" a pak še s těmi největším - Nečasem a Kradouskem! Idiote ... to je neskutečný co vy modrý hovada jste za zkurvnej xindl!

   Vymazat
  3. Ty hovado ze 7:05 - kvůli takovým dobytkům jako Ty jsem dnes tu! Já před Paroubkem andil Čtyřkoalici, volil jsem Cyrilka Svobodu, hájil "spacákovou" revoluci a taky akci "Děkujeme odejděte", byl jsem pro válku v Iráku a fadil G. W. Bushovi! Až dobytčárny různých těch Kubiců, "Íček", Tupohlávků, Melčáků a Pohanků mi otevřelo oči co jste za zrůdy zkurvený a že toto na světě nemá místo! Jen faleš a pokrytectví! Za kecama o svobodě a demokracii jen touha po zlodějinách a povýšenost nad ostatní! A teprv na to konto jsem si posvítil i na další věci - první padla má podpora politiky USA v Iráku! A později když začali hnusnou agresi proti Libyii, pochopil jsem že tyto zrůdy drží moc nad celým světem. Tedy téměř. A ne že bych fandil Putinovi, to ani náhodou, ale já jim ho přeju, ty vole! Zasloužili by ty kurvy falešný Žiriňáka! A Le Penovou a Trumpa!

   Vymazat
 7. Přehled českých lidí o dění ve světě a v tomto státě je zcela tristní. Kdysi byl tento stát vybrán jako pokusný vzorek, otestovat co vše si lidé nechají líbit. Nemohli si vybrat lépe.
  Diskuse i s napohled vzdělanými lidmi o tomto problému je na úrovni diskuse s žáky první třídy o vyšší matematice.
  Co chcete dělat, když tento stav je hlavně o lidech, kteří ani na smrtné posteli nepochopí, že to jsou oni, co vytváří tuto společnost a jejich pasivita je příčinou.
  K článku: nerozumím, proč to dělat tak složitě, pokud stačí donutit ČNB aby přestala okrádat tento stát? Konečně by název této instituce odpovídal jejímu poslání. Bez těch intervencí ČNB, by byly platy na 80% Německa.
  Six

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak,jde to změnit rychle- cestou přes hodnotu Kč,ale to by ti vlastizrádní zločinci(Singer...nyní Rusnok...podpora Dlouhý a další -všichni obřezanci!),kteří každý rok sypou stamiliardy zejména na bohatě prostřený stůl Germánů,dostávali menší drobky z dohodnutého kšeftu-ožebračování Čechů a rabování kolonie nazývající se ČR!Experiment jak zubožovat občany v kolonii se musí dokončit!
   A ať si nikdo nemyslí,že v tom s těmi vlastizrádnými zkurvenci nejede Miloš Zeman!Jinak by nemohl dát poďobance obřezance Rusnoka do ČNB!

   zločas

   Vymazat
 8. Vážení,vždyť je to záměr,aby si nikdo moc nevydělal,podporovaný státem.Když se uvádí,kolem odejde dividend do ciziny a o to přece kapitalisté nechtějí přijít.Pochopitelně to vyhovuje i domácím podnikavcům.Nevidím naději na zlepšení,pokud to dál povedou židé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nu, co bychom chtěli, vždyť nám z naší republiky nepatří snad už vůbec nic, ....
   Průmysl patří cizincům, to rodinné stříbro a zlato se rozprodalo, fabriky se zlikvidovaly a tak se zisk průmyslu odehrává mimo republiku. Totéž obchody, obchodní řetězce jsou cizí a tak se zisk tvoří mimo naši republiku. Zemědsělství je taky v troubě, polovic zemědělské půdy patří cizincům, takže nechápu, proč bychom chtěli v zemi, která patří někomu jinému , měli mít nějaké srovnatelné platy s majiteli naší země.Jasně, socani budou řvát na pravici, pravice bude vyplazovat jazyk na lévé úchyláky a moc lidu se rozplyne v půtkách a šarvátkách.Dobře nám tak, koule jsme si nechali dávno púověšení na hřebíku a chtěli bychom nadstandart.
   Nic takového si nezasloužíme.
   Kapitalismus nechce investovat, chce vydělávat.....

   Vymazat
  2. Pane Kapounek.
   Velice rád poděkuji za Váš příspěvek.
   Podobně i anonymům pod Vámi.
   Ještě je nutno dodat,jak se ale podporují židé ze státní kasy.Také si všimnou,jak je podporována,kulturní a umělecká činnost,kdejaká kňůča má víc než horník.

   Vymazat
 9. Aaaa, žide to jsou ti co ovladaji ekonomiku evropy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A dokonce prý existuje i "humanitární otroctví"! Když to totiž už prasklo a nedá se to zatloukat, že nás zotročovali po desetitisících, tak to aspoň hezky zabalili do sluníčkářskýho obalu! Oni nás vlastně ani nezotročovali, ale "osvobodili z drsného slovanského prostředí!":))) - http://www.xantypa.cz/cislo-02-10/1061-3/zide-bohatli-na-obchodu-s-otroky

   Vymazat
 10. Přečetl jsem si pozorně článek i komentáře a chybí mi postřeh o kterém mluvím od dob geniálního Kalouska. Pracovně to celé shrnuji do sloganu: " A všichni se šťastně prošetříme k bídě ". Oč jde? Mám vlastní zaměstnance. Srovnám-li období př. r. 2008 a loňský rok v hrůze zjišťuji z čísel toto. V roce 2015 realizuji shodný typ prací za cca 50% ceny z r.2008. Materiál šel od r.2008 nahoru. Kde lze hledat úsporu? Správně! Na mzdách. Důvod? Nejnižší nabídka vítězí!!!!! Jestliže žijeme v reálném kapitalismu, tak jeho hlavním atributem je tvorba kapitálu. Přijde-li však chemik Kalousek s oklešťovacím nápadem, je s tvorbou kapitálu konec. Je to kapitalismus, který jsme si svobodně vycinkali na Letné, nebo co je to vlastně? Kde tedy žijeme? .... Vnímavý čtenář si doplní sám. Když jsem v r.2010 říkal, že se nejnižší nabídkou prošetříme společně k bídě tak si mnozí ťukali na čelo a byl jsem za debila co tomu géniovi nerozumí. Kalouskem byl totiž, zákonem o výběrových řízeních a jeho parametry, podvázán celý stavební sektor na který se postupně jak na sněhovou kouli nabalovaly všechny návazné profese, výroba a služby........., které následně nedostatečnou tvorbou kapitálu dominovým efektem kácí vše okolo. Kalósek a je soukmenovci včetně ODS nám věšeli bulíky na nos. Důvodem šetření měla být minimalizace plýtvání ze státního rozpočtu. Nikoliv však eliminace jejich mocenských transakcí. Nevšiml jsem si, že by krom nedotažené kauzy Davida Rátha po někom šli. Peníze se po celou dobu rozkrádají stejným způsobem a nikomu v tomto řetězci odklánění finančních toků a zmanipulovaných zakázek se nic nestalo. Tedy bulík s jediným cílem oblbnout daňového poplatníka, který na to jediný doplatí, protože ti správní chlapci si na ty pravidelné brebendy a výpalné ze zmanipulovaných zakázek tak nějak za 26 let zvykli. Z toho vyplývá, že teze p.Zemana, že krizí je třeba se proinvestovat je více než pravdivá. Jednoduchý příklad. Ve vsi je hospoda. Majitel potřebuje nové sociálky. Ve vsi podniká zedník, obkladač i instalatér. Hostinský však neřekne Franto, Pepíku a Lojzo potřebuju to udělat za normální cenu aby jste se uživili a přišli ke mně na pivo. Kdepak. Po vzoru Kalóska alias chemika si udělá fundovaně výběrko. Vyhraje ho Franta Novák z druhého konce republiky za 14,30Kč oproti 20Kč ceny běžné. Který ještě další dva roky bude říkat, že to byl kšeft úplně na nic a prodělal na něm kalhoty, nepočítaje reklamace, které pořád jezdí odstraňovat zadarmo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to proto, že šel pod cenu běžnou, tedy pod skutečné reálné náklady. Nebo hostinský krkovička řekne. Tuten Novák mi to udělá za 14Kč, když to uděláte chlapci za 13,90Kč tak si plácnem. A protože přechytralých krkovičků je v okolí až přespříliš tak chlapcům nezbude než to vzít aby měli alespoň na nájem a jídlo a samozřejmě to musí někde ošidit aby se do té superceny vešli. Následně se vše ještě řetězí. Ve výsledku ke všem krkovičkům ve vsi (městě, státu) chodí čím dál měně chlapců a děvčat. Zmiňovaný hostinský Krkovička musí ve finále zvedat cenu piva aby zaplatil alespoň režii, čímž opět zákazníků ubývá a kouká přes prsty na místní jako na xindl, který u něj nechce utratit a radši pije doma na zahradě. Krkouni! Postupně na sebe přes prsty kouká čím dál víc lidí ve vsi. Všímáte si následného sociálního aspektu? Už můj dědeček říkával. ,,Dej, bude Ti dáno. Ber, bude Ti bráno."
   Sakra, zase měl pravdu! Pokud se mi přibližují minimální mzda a reálná průměrná mzda v zemi oproštěná od zkreslujících manažerských brebend na vzdálenost stokorun je asi něco opravdu špatně. Prostě. Nechte lidi vydělat a oni když budou mít ( kapitál, nadhodnotu, zisk, slušnou výplatu )vám dají taky vydělat. Jinak to v kapitalismu pokud ho chceme nemůže fungovat! Zaměstnanci nadnárodních i místních firem mají za sebou např. odborový svaz. Ale taky nefunkční a nevymahatelné právo. Ale zejména povědomí zaměstnaneckých práv a odměn nahlodané permanentní 26.letou masáží médií a politických špiček. Odbory = komunisti = všechno z pekla. Ze zákoníku práce je dnes díky nejnižší nabídce de-facto trhací kalendář. Ze, kterého je účelově vytrháváno jen to co se hodí velkokapitálu. Je zbytečné brečet a hledat vnějšího nepřítele. Začít musí každý u sebe. Tak až Vám půjde instalatér opravit tekoucí baterii, nepřesvědčujte ho, že jeho hodinovka 180Kč + doprava je moc a vy to zvládnete za 100Kč komplet. Příště si to totiž už budete muset dělat sami.

   Vymazat
  2. Zapomínáte, že kapitalismus je systém ve kterém jedna skupina žije a okrádá druhou skupinu lidí. Nikdy to jinak v kapitalismu nebylo. Přechytračit a okrást bližního svého, ale jinak vznostně se tomu říká podnikání a svatým cílem podnikání je tvořit čím větší zisk a proto se nafukují rozpočtové bubliny, které když prasknou vzniknou války. A tento scénář kapitalismu se opakuje pořád dokola.

   Vymazat
 11. V tomto státě se nedalo nikdy uživit poctivou prací, snad za T.G.M., ale tu dobu jsem nezažil. Tak co se divíte. Minimální mzda by měla být stanovována jako násobek životního minima. Vše ostatní je ostuda tohoto státu. Snad by se miliardáři mohli spokojit jen s milionovými zisky(měsíčně) a snad nepotřebují miliardové - to jsem ale naivka co? .Podobně je stanovována mzda spících poslanců dle platů státních zaměstnanců či spíše úředníků a proto jejich platy rostou(těch úředníků). Podpora v nezaměstnanosti na úrovni živ. minima.

  OdpovědětVymazat
 12. Pro Karel Straka.
  Zakázku dostane třeba Skanska a ta soutěží,kdo práci provede za ní za nejnižší cenu.Snížením ceny PH,měli vydělat České firmy,ale nestalo se právě té soutěži.To je právě ono,už zadavatel koketuje s nízkou mzdou,takže firmě nic jiného nezůstává,než vyplácet nízké mzdy,nemá z čeho přidat,na jiných nákladech neušetří také.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím naprosto souhlasím a řešíme to stále dokola jako neřešitelné. To, že finalista, většinou malé firmy, nesou většinové riziko nákladů a reklamací velkých akcí s nejistou vidinou úhrady a minimální marží je realita. Na cestě mezi investorem a skutečným realizátorem je vždy zástup natažených rukou, které k samotné realizaci nepřidají za korunu práce. O neplacení faktur subkám na konci ani nemluvě. Bohužel s tímhle bordelem nikdo za posledních 10 let nic neudělal, protože nepůjdou sami proti sobě. Proč se však tenhle způsob uvažování rozlezl i mimo veřejné zakázky jak rakovina je otázkou krátkozrakého uvažování. Pokud něco na jedné straně přibude, tak to zákonitě musí někde chybět.

   Vymazat
  2. Oprava:
   "To, že finalista, většinou malé firmy"
   To že skutečný fyzický realizátor většinou.....

   Vymazat
 13. Takže když to tak tady čtu, vidím, že něco je špatně, co to je ? Systém, který toto všechno špatné dovoluje, takže nutno změnit systém za jiný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, změnit systém, jenže, která to bude?
   Už jsme všechny vyzkoušeli a nic moc.
   Žijeme v době úřední a tak to určuje způsob myšlení a hymnus doby. Všeobjímající stát a úřady určují, jak, kdy a kdo bude kosit kterou louku, prováděcí předpisy a nařízení vlády snad ještě nikdy nikdo nečetl celé a moc úředníků, jako hlavní síly tohoto věku je nesmírná. S tím ovšem přichází i druhá strana mince, a tou je korupce. Jsme nejzkorumpovanější národ kulturního světa a korupce je u nás pevně zakořeněna. A protože ryba smrdí od hlavy a právo lze ve své složitosti znamenitě ohýbat, tak jsme národ bazilišků a švejků. Morálku nám ukazují lídři v politice, kteří se neštítí ničeho a tak jdou národu příkladem, že lež je způsobem existence a lhaní způsobem života.
   Složitost bytí díky příšerně nemožné byrokracii lidé chápou tak, že vždy je lepší obcházet a podvádět, než se podrobit nemožným podmínkám.
   A tak všichni podvádějí, podplácejí, korumpují a ti nahoře nejvíce.
   A my se divíme, že nám někdo pod nosem republiku prodal, že si v obchadě koupíme neskutečné sračky, že děcka umírají na rakovinu, a že si musíme po celoživotní dřině více spořit na důchod, protože si ty kurvy úřednický musejí pro novou pojištovnu postavit lepší palác.
   Dostali jsme se do morálních sraček, z kterých není úniku. Celebrity v paze mají neskutečné příjmy a na odložená děcka se musí dělat sbírky, aby nepozdechaly hlady.
   Nevěřím, že za to může ods, nebo kalousek, nebo socani, všichni jsou to rakovina prohnilá a každej politik má u mne váhu cigánova exkrementu.Politici by měli pracovat za průměrnou mzdu, jako čestnou funkci, nikoli za ty miliardy.
   Nebudu chodit k volbám, nebudu s těmi sviněmi kolaborovat, nebudu žrát jejich předvolební gulášek.
   Můj děd taky nekolaboroval s háchovými úředníky a protektorátní suitou.Jedině vláda lidu, přímá demokracie, nahradit ty nenažraná hovada vládou lidu, jinak to bude pořád stejné, bezvýchodné.
   Že lidé nevědí, co je pro ně nejlepší?
   Ale vědí, dobře vědí a politici by to měli respektovat.
   Najednou by se zjistilo, že drtivá většina nechce být vazalem severoatlantické aliance a že nechceme, aby nám kretilní stát přikazoval vyměnit lékárničky napovel, že jim o bodový systém s dvojím a trojím, nelegálním trestem nestojíme, že si lidé přejí spoustu věcí jinak.
   Žijeme v době úřední v otrokářském systému, nač si lhát. Kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali.....

   Vymazat
 14. Článek i diskuze probírá pouze následek. Příčina je zcela jinde. Krásně to ilustruje vývoj odvodů z ČR za rok: a) 2002 to byxlo 20 miliard, 2012 už to bylo 200 miliard, 2013 to bylo 315 miliard, 2014 to bylo 400 miliard. Rok 2015 asi ještě počítají. Pokud si někdo myslí, že tento penězovod ven nahradí EK zpětným dovozem do ČR milodarů na cyklostezky a podobné projekty neinvestičního charakteru, tak mu blahopřeji, EU si naprosto zaslouží.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někdo tomu říká dotace od EU,ale když to sledujete,vlastně si dotují svoje zahraniční firmy.Jsou většinou schvalovány projekty,kde má silné zastoupení zahraniční firma a právě u stavebnictví je očividné.

   Vymazat
 15. Před nějakou dobou jsem mluvil s jedním ekonomickým poradcem ministra Babiše. Ptal jsem se, proč se nedá odliv peněz z Česka zmenšit tím, že by se používala praxe z GB nebo USA, kdy (ve sportu) platí pravidlo, "u nás jsi vydělal, u nás zaplatíš naši daň"; co se ziskem dál uděláš, je tvoje věc.

  Poradce řekl, že by to šlo, ale nevysvětlil mi, proč se to nedělá.

  V tenisu je daň z výhry stržena z šeku, který hráč dostane. V NHL se platí daň z každého odehraného zápasu. Možná to je trochu komplikované, protože těch zápasů je ročně kolem 80 z toho polovina na cizí půdě.

  Pokud jde o zdanění sportovců, kteří bydlí v Monaku, je absurdní, když jim to třeba Zeman schvaluje. Ohledně Kvitové prohlásil, že jí to holt lidi závidí a že má recht. Ve hře ale nejsou výhry, ale příjmy od sponsorů. Kvitová měla po druhém vítězství ve Wimbledonu tržní hodnotu kolem 15-20 miliónů dolarů ročně. Z toho představují zdaněné výhry možná 5 miliónů. Při skromném odhadu 10 mega od sponsorů a kursu 24kč/$ jde o odklonění nezdaněných 240 miliónů korun. 15% daň představuje nezaplacených 36 miliónů.

  Pro zajímavost: Kdybych nechtěl platit kanadské daně, nesměl bych mít v Kanadě žádnou nemovitost, jakýkoli zdroj příjmu, bankovní konto a ztratil bych nárok na zdravotní péči. Zůstalo by mi občanství a nárok na cestovní pas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výborný příklad. My Češi doma potřebujeme někoho, kdo s otroctvím Čechů pohne. Kdo nevytáhne paty z domova, neví, jak je okrádán. Vidím to na sobě, co si mohu v cizině dovolit já a co můj zahraniční kolega, který je méně zkušený a moc toho v životě neudělal.

   I na těchto stránkách se mnoho autorů a diskutérů shlédlo v oblíbeném Zemanovi. Pro mne je to podvodník, který škemrá u podnikatelů o malinké zvýšení platů zaměstnanců. Podnikatelé ho mohou klidně poslat do prdele, nic je nenutí, aby utratili více peněz. Na těchto stránkách by se mělo otevřeně prohlásit, že jestli Zeman nehne ve věci okrádání svých voličů prstem, prezidentem jednoduše nebude. Teď kdoví co ve Varšavě podepsal. Možná, že je to špína a chlubit se nebude. Kromě Zemana tady máme předstíraně lidumilné socany. Na ty je třeba také rázně zatlačit. Hrozba, že vyklidí kraje a nebudou mít příležitost vydělávat, je první krok. Mi je v podstatě jedno, kdo je hejtmanem. Pěkná faleš jde také od Kellera, se kterým by se někdo i posral. Dříve si stěžoval, že na dovolené v cizině poznáme rozdíl v platech. Teď nějak zmlkl a na pilu netlačí.

   Vymazat
  2. Keller je učebnicový příklad jak koryto a hodně peněz mu zavřelo zobák!On tu bídu a ponížení českého občana nepociťuje,on se dostal tam kam se dostat chtěl a my jsme mu u prdele!

   zločas

   Vymazat
 16. Keller byl chytrej a docela vydělal na popisech naší bídy. Dokonale se uměl přizpůsobit, což je prý definice inteligence. Umět se přizpůsobit. Psal v podstatě o tom, jak francouzští sociologové popisují bídu světa.teď jsem si objednal jeho knihu Odsouzeni k modernitě, je to vlastně soubor recenzí na knihy, které napsali světoví spisovatelé. Dobrej nápad, vydat svoje myšlenky, inspirované četbou..A teď pozor! Prodejce knihu prodává na netu za cca 150 Kč. Hlásá poštovné 39 kč + levná DVD za 19 Kč.
  Platil jsme 320, protože poštovné bylo daleko vyšší. Tak se vydělává na lidské blbosti.Hlásá se něco a účtuje jiné. Vím, je to prkotina a můžu si za to sám. Je to platba za pohodlnost - kupovat na netu místo v obchodě. -- Keller jen dělá to, co všichni. Vydělává.Je z kraje, kde jsou prostí lidé velmi počítající a šetřílci.Kolem Fr.Místku nečekejte žádnou romantiku.
  Pišme taky!

  OdpovědětVymazat
 17. Pro závistivce Jana Kellera.
  Tak čtěte jako on, studujte, hledejte a kupujte knihy, přednášejte, vyučujte, pište.
  Víte starou belu o jeho pracovním nasazení, o jeho názorech, cílech, o tom, proč šel do EP a co tam dělá, ale vykládáte své bláboly. Jste špinavci a tu svoji špínu se snažíte hodit i na jiné, abyste patrně ulehčili svému svědomí, že takových špinavců, jako jste vy, je na světě více.
  Když už jste takoví pisálci a všeználci a pilíře inteligence a morálky, napište každý rok či dva roky jednu knihu. Schválně, zdali se množstvím použité literatury dostanete alespoň na polovičku jeho seznamu. Vysvětlete, proč by si ho francouzské univerzity zvaly přednášet, kdyby jen papouškoval francouzské autory.
  Jděte na některou jeho přednášku a debatujte s ním. Máte-li ovšem dostatek odvahy a cti. Na vědomostech nezáleží, Jan Keller není namyšlený a elegantně, srozumitelně s fakty a s vtipem vysvětlí věci základní, primitivní i složité a detailní.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když už je tak inteligentní, sečtělý a moudrý, jaký vliv má na Sobotku, s čím pohnul, abychom se vyrovnali v platech zemím, které u nás rabují? Popsal mnoho papíru, je to humorista a to je tak vše, čím by ho bylo možné pochválit. Publikoval něco ve francouzštině když je tam na univerzitách o něho zájem? Má něco samostatného v angličtině jako slovinský Žižek? Myslím, že mu škodí jeho nekritičtí obdivovatelé. Práci pro českou levici vyměnil za záchranu sociální demokracie, kterou má hrobním na lopatě. Jeho důvěryhodnost klesá.

   Vymazat