Reklama

.

.

středa 17. srpna 2016

Bombardéry Tu-22M3 v Íránu: z pohledu na mapu je jasné, co se Rusku otevírá

17.8. 2016   Eurasie 24
napsal/přeložil Geo

Západní oligarchové svojí „tržní“ omezeností denně nutí ruského prezidenta Vladimira Putina k vyvolaným reakcím. Problém pro ně je ten, že tak současně nutí ruského vůdce a skupinu jeho poradců k uplatňování nesporné a mnohokrát prokázané geniality, reálné schopnosti uvažovat celostně a přetvářet protivníkovu útočnou energii v dynamiku, která ve výsledku láme Západu vaz.

Vladimír Putin nesčetněkrát opakoval, že nestojí o to, aby se Rusko stalo globální supervelmocí, ale neskrýval opodstatněný názor, že by mělo být jedním z center multipolárního světa. Ačkoliv ruský vůdce – jak je u něho nikoliv zvykem, ale pravidlem – vždy jedná přesně podle toho, co říká (byť někdy mezi řádky), křeče západních oligarchů a jejich slouhů v nadnárodních i národních politických strukturách jej nutí získávat pro Rusko statut skutečné globální supervelmoci.

Z pokusu Američanů vystrnadit ruskou posádku z Krymu (Sevastopolu) a namísto ní si na poloostrově zřídit stálou vojenskou základnu strategického významu je nakonec významně větší Ruská federace schopná nově účinně kontrolovat jižní křídlo Severoatlantické aliance.

Z pokusu o vyhladovění Ruska ekonomickými sankcemi před blížícími se prezidentskými volbami je soběstačnější, v mnoha oblastech bohatší a úspěšnější (nezaměstnanost v Rusku je poloviční oproti Francii), motivovanější, perspektivnější a nakonec globálně silnější země.

Z pokusu poštvat proti Rusku Turecko sestřelením ruského stíhacího bombardéru Su-24 loni nad Sýrií je nesmírně důležitá rusko-turecká společná řeč s potenciálem nejen ukončení syrského konfliktu a ukrajinského konfliktu (ano – prostřednictvím Tureckého proudu a vyražením z ruky kyjevské junty krymskotatarské karty), ale také pro Rusko životně důležité stabilizace Kavkazu. Výsledek? Silnější Rusko s výhledově konečně klidným zájmovým prostorem.

Z pokusu oslabit, rozervat a „chaotizovat“ Sýrii a sebrat tak Rusku přístup k teplému moři je nejen rozšíření stávajících kapacit přístavu v Tartúsu, ale i stálá přítomnost ruských pozemních vojsk v Palmýře – samotném srdci Sýrie a konečně také stálá letecká základna v Latakii.

A z pokusu zintenzivnit poslední odpor vůči nezvratnému syrsko-íránsko-ruskému vítězství, zejména v Aleppu, ale i jinde, je (nejméně) od poloviny srpna umístění strategických bombardérů Tu-22M3 v Íránu. Naprosto nová situace na Středním východě – situace, která potvrzuje ruský statut supervelmoci.

Žádné přehánění – stačí i jen rychlý pohled do mapy na to, co se Rusku umožněním operovat strategickými prostředky z íránského území otevírá. Je toho velmi mnoho, ale některé skutečnosti jsou přímo do očí bijící.

Jednak je to wahhábistická, vyděračská a vytrvale nepřátelská Saúdská Arábie doslova na dlani. Tamní despotický (byť rozkládající se) režim si dnes a denně koleduje o přistřižení křídel. Ta sice při gigantickém deficitu tamního státního rozpočtu a k tomu de facto prohrané válce s „pantofláky“ v Jemenu už nemají sílu jako dřív, ale stále jsou s to mávat západním oligarchům na znamení schopnosti držet ceny ropy sebevražedně nízko a současně lákat Rusko do pastí proradných kšeftů.

Dále je to schopnost zasadit údery na námořní cíle v Perském zálivu, který má pro Západ mimořádný význam, a je proto doslova hnízdem amerických námořních sil v oblasti. Mimochodem: Bahrajn, který je domovem Páté flotily amerického námořnictva, je od místa dislokace Tu-22M3 v íránském Hamadánu vzdálen jen zhruba tisíc kilometrů.

Zde přijde vhod pár slov o Tu-22M3. Ačkoliv toto úchvatné nadzvukové letadlo s měnitelnou geometrií křídel a doletem přes 6000 km známe v posledních měsících především ze záběrů bombardování pozic teroristů „hloupými“ bombami, primární poslání tohoto letounu je jiné: jsou jím dálkově prováděné útoky na útočné svazy amerických námořních sil – označení „Carrier Killer“ („zabiják letadlových lodí“) proto v jinak tradičně přihlouplých amerických publikacích má své opodstatnění.

Z pestré škály zbraní T-22M3 lze v kontextu výše uvedeného „vypíchnout“ dvě střely, proti kterým je účinná obrana velmi složitou, ne-li nemožnou záležitostí: Ch-22N a Ch-15S (těch může Tu-22M3 nést až šest). Obě létají vysoce nadzvukovou rychlostí, obě mají dosah nejméně tři sta kilometrů a obě jsou s to poslat ke dnu i velké hladinové plavidlo.

Umístění ruských bombardérů v Íránu je výsledkem stále častějších kontaktů ruských a íránských vojenských představitelů. Je velmi pravděpodobné, že má v současné době časově omezenou platnost, vázanou na osvobození Sýrie.

Ovšem už samotná skutečnost, že Íránci pod vedením „proreformního“ (jak s oblibou píší nyní jistě zklamaní papoušci v redakcích) prezidenta Hasana Rúháního jsou ochotni, byť dočasně, poskytnout své území pro činnost taktických (Su-34), ale i strategických (Tu-22M3) vzdušných prostředků, svědčí nejen o reálné moci současného Ruska, ale také o jeho výhledových možnostech.

Jednou z nich není nic menšího, než možnost kontrolovat ze vzduchu Indický oceán se vším, co k němu po staletí patří. Pro připomenutí: přímým přístupem strategickými prostředky k této části světa nedisponoval ani Sovětský svaz, s výjimkou teoretického využití jemenského souostroví Sokotra.


25 komentářů :

 1. Saúdové musí jít k čertu. Je to největší sponzor islamistů a migrace, kterému se klaní mnozí židozednářští slouhové z EU.

  OdpovědětVymazat
 2. Vstřícnost Íránu k bojovým potřebám VKS Ruska je příznivým úkazem. Proti kterému US huni dnes již nic nenadělají. Ta spolupráce může změnit politickou mapu Blízkého a Středního východu.
  Ruské dálkové strategické bombardéry však (zatím) nejsou na íránské základně rozmístěny. Jinde psali, že základnu ruské letectvo využívá k účelu dotankování. Nikoliv jako místo trvalé bojové dislokace (íránská ústava to údajně nedovoluje).
  Co však není, může být. Obě země na tom jistě zájem mají. Bytostný. A své zákony mohou podle potřeby (národní obrany) i doplnit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to ještě není všechno, Erdogan jede do Íránu, což je historická záležitost.....

   Vymazat
  2. A ani to ještě není všechno, do Sýrie vstupuje Čína, jak vojensky, tak s humanitární pomocí a Rusko navíc bude s Ázerbájdžánem uzavírat dohodu o společné vojensko-bezpečnostní ochraně. Vypadá to, že amíci z blízkého východu budou muset vypadnout, což pro ně není dobrý výhled.

   Vymazat
 3. Saudové,hned za USA - světovej ksindl číslo 2!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Představa Američanů že je Prozřetelnost určila k vedení celého světa a intervencím kdekoliv byla posílena na chvíli po rozpadu SSSR a oslabení Ruska za Jelcina, ale neměla opodstatnění již za studené války a pozbývá opodstatnění nyní, kdy se objevila jako světová mocnost Čína a Rusko obnovilo svoji vojenskou schopnost a neupadá ani ekonomicky, jak se zdálo po poklesu cen ropy a sankcím USA a EU. USA ztrácejí svoje dominantní postavení ve světě nejen v důsledku existence těchto dvou mocností, ale i fatální vojenskou a zahraniční politikou, na kterou doplatily a doplácejí miliony lidí na Středním Východě a jinde.

  OdpovědětVymazat
 5. Putin je realista a tudíž si uvědomuje, že prozatím ještě menší polovina občanů Ruska jsou mohamedáni. Proto chce mít klid a dobré vztahy jak s křesťanským západem, tak muslimským jihem.
  Vzhledem k délce Rusko-Čínské hranice musí mít dobré vztahy i k Číně a její rozvoj využít ve prospěch Ruska.
  Čína se již stala světovou velmocí, USD investuje do vlastní infrastruktury po celé Zeměkoluli, průplav v Nikaragui, přístavy všude, na Kubě dokonce 2, z toho jeden nadohled od Floridy, k tomu Hedvábná stezka.....
  Putin naskočil včas do rozjíždějícího se vlaku, i VB přiskočila, když zadala výstavbu nové atomové elektrárny Číně.....

  OdpovědětVymazat
 6. Já se Iránu ani nedivím,že chce spolupracovat s Ruskem.
  Můžeme se domnívat,že propaganda,sankce ohledně Iránského jaderného výzkumu,byla blamáž,která se USA nezdařila a vytvořila jen další nepřátelský stát vůči sobě.

  OdpovědětVymazat
 7. Nechci vas komousi prilis deptat, ale coby zeme s HDP velikosti Italie a zaostalou populaci alkoholiku je Rusko leda tak schopno nekde bombardovat a vrazdit civilisty.
  Ruskych tankistu v Praze se uz chudinkove nedockate.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že se velmi mýlíte. Kolik si myslíte, že by šlo bojovat Čechů za tento zkurvený stát ČR. Těch 30 tisíc tzv. profesionálů by zvládlo pár vlastenců třeba z Donbasu. Většina by stejně utekla. Není důležité HDP, ale vlastenectví a kvalita zbraní. A na to v historii Ruska dojeli všichni agresoři. Sláva Rudé armádě.

   Vymazat
  2. Ty deptáš sám sebe,Chujmere debiloviči!!!!V palici chlast a nasráno,to vše,co ti po udavači Havlenovi zbylo?!!!

   Vymazat
  3. 21:16 Dnešní komunisté se už toho zřejmě nedočkají, ale Vy zcela určitě ano ....

   Vymazat
  4. nu pagadi, zajčok...

   Vymazat
  5. HDP je nezajímavý údaj. To ti udělám jaký chceš, když jako židák budu mít "moc nad penězi"! Udělám takovej kurz měny, že předčím i USA!:))) To není o HDP. A i chlastat se musí umět! Vožralá americká opice pozabíjí celou svou famílii a když vystřízliví, neví o tom a pak skončí život v plynový komoře. Opilí ruský bajec pobije celou rotu tupých hovad jaký sloužej v natistický soldatesce a probudí se ověnčenej metálama, chlapče!

   Vymazat
  6. A viš čím to je? Tím co říkal Jožo Ráž! Totiž skoro každý z tý "zaostalý" populace (kéž bys jim sahal i po okraj láptě, což, přechytralíne) umí recitovat Puškina a zná všechny hlavní města v Evropě a ví i kdo byl Jan Žižka, kdežto hovada v USA se umí bavit jen o hambáčích, kole, Justýnu Bíbrovi a Mírej Sajrajtus:)))

   Vymazat
  7. Tak Jožo Ráž říkal, jo? Hmmm.

   Vymazat
  8. Jo, Jožo Ráž! Na rozdíl od tebe pračuráčku projel obě země křížem krážem a mluvil tam i s lidmi! Ne jen s Šapirovým dveřníkem, když si šel pro kapesný na JůeS embassy jako ty ....

   Vymazat
  9. 21:16 neboj sa nic ty zmrd naucis sa pocitat aj v rubloch. Aj tvoje deti. Sorosove peniaze tratia uz na kvalite.

   Vymazat
  10. Sám nehrál taky jak Jožo Ráž...(III) : ))
   ..ostatní se krčí ve folkswágnu..

   Asi s tím TADY brzo fláknu !
   IPod chujmer debilovič
   To nenapsal, bohužel...

   Vymazat
 8. HDP Itálie a USA nemá na takovou ekonomiku, aby ji složily? Ani nemá na vojenskou a raketovou techniku.
  Skutečně se tady ruských tanků nedočkáme, protože tady bude islámský chalífát s novými státy. Proč by sem chodili? Aby se do předem připraveného projektu míchali?

  OdpovědětVymazat
 9. Pražská havloidní kavárna se bratříčkuje se Saúdy. To je potom jasné, proč se tolik bere za Sorosovy neziskovky a migranty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viz saudskej princ...chachá ; )

   Vymazat
 10. No jo, ti by tady zase chtěli to americké haraburdí, aby se měli komu klanět. Zatím chodí na teploušské průvody.

  OdpovědětVymazat
 11. Islamisti dostávají za uši i s americkými, britskými, německými.... poradci.

  https://www.youtube.com/watch?v=oxc87CmdRMQ

  OdpovědětVymazat
 12. Po Iráku měl přijít na řadu Irán, viz propaganda s jaderným programem. Amíci tam neštastně vložily Lybii, kde jim to vyšlo a Sýrii , kde jim to nevychází. Tak něco za něco. Irán poskytne Rusům základny a umístnění na svém území i strategických zbraní a získá ochranu jaderné velmoci Ruska a v ten moment už jaderné zbraně nepotřebuje. Myslím , že to bude trvalé, pokud se USA nepodaří dosadit do vedení Iránu nebo Ruska své loutkoherce,

  OdpovědětVymazat