Reklama

.

.

pondělí 22. srpna 2016

Buk – raketový štít Ruska

Alexej Chmeljov
22. 8. 2016  Eurasia24

O úspěších Ruska v oblasti raketových technologií by se dalo hovořit hodně dlouho a zdaleka ne jen o těch minulých. Nedávno bylo oznámeno, že podnik Almaz-Antej vyvinul nové protiletadlové rakety určené jak pro námořní, tak pozemní síly armády Ruské federace.

S největší pravděpodobností jsou tyto rakety určeny pro nový protiletadlový raketový komplet (PLRK) Buk-M3. Podle tradic jak sovětské, tak ruské konstrukční školy vojenské techniky je i Buk univerzální zbraní. Nový systém je schopen zasahovat cíle letící ve výškách od 10 m až do 35 km nad zemským povrchem.

Rozsah je to přesvědčivý – navíc se Buku nepodaří uniknout ani cílům letícím rychlostí až 3000 m/s a jeho bojová hlavice vytvoří po výbuchu v blízkosti cíle „oblak“ ničivých částic. Už současná raketa, nikoliv ta nově vyvinutá, ale zcela běžná dosavadní 9R31M, je schopná ničit různé druhy vzdušných cílů, včetně cílů vybavených obrannými systémy a cílů aktivně manévrujících.

„Přežít“ setkání s Bukem se bojovému letounu protivníka podaří jen v cca 5 procentech případů. Balistickým a křídlatým raketám se daří „přežít“ o něco úspěšněji – v cca 20 až 30 % případů. Vrtulník má po setkání s Bukem pouze jednu šanci dalšího letu – ta se však přesněji nazývá pádem.

Stojí za zmínku, že vychvalovaný americký letoun F-35 má maximální rychlost jen 1930 km/h, což představuje 536 m/s, a tak jej raketa vypuštěná v jeho směru letu dostihne velmi rychle, neboť její maximální rychlost, budící respekt, je 3000 m/s, tedy 10 800 km/h. Rovněž stroj F-22 létá maximálně rychlostí 2 410 km/h a nemůže tak soupeřit s PLRK Buk-M3.

Jak již bylo uvedeno, Buk je komplexem univerzálním a kromě klasických pozemních protiletadlových systémů, variantně zabudovaných na různých podvozcích, existuje i jeho námořní verze Uragan. Také tato verze je schopná činnosti ve dne i v noci, a to i v bouři až do síly 5 ballů.

Komplex má schopnost současně napadnout až 12 cílů. Doba přechodu z přepravní do bojové pozice trvá pouze 5 až 10 sekund. Rychlost střelby je také hodná pozornosti – další raketa může startovat každé 2 sekundy. To ovšem pouze v případě masívního leteckého nebo raketového útoku.

Také ochrana před prostředky radioelektronického boje protivníka nebyla nijak zanedbána a nová raketa je v tomto směru přímo ztělesněním odolnosti, neboť v podmínkách soudobého boje bude nepřítel vyvolávat silné poruchy v celém rozsahu kmitočtů.

Je nutno uvést, že PLRK Buk-M3 vznikl společným úsilím celého obranného průmyslu Ruska a že skeptici prorokující jeho rozklad znovu prokázali svoji nekompetentnost. Jistě, problémy jsou, ale řeší se a výsledky nových směrů v práci obranného průmyslu často nemají ve světě obdobu. Právě Buk je toho důkazem.


Překlad: mbi, Eurasia24.cz
Zdroj: slovodel.com
Foto: Almaz-Antej

26 komentářů :

 1. Jedině silné Rusko je zárukou, že Evropa nespadne do žumpy U.S..

  OdpovědětVymazat
 2. Jo, zavrazdit 300 lidi, vcetne 50 deti na palube malajskeho letadla, to dokaze jen dokonaly zmrd.
  Dvorak, David a dalsi zrudy vydavajici tuhle nacisticko-komunistickou spinu nejsou nic jineho, nez zapachaji hovna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je prokázáno, že to neudělali Rusové. Udělali to Ukrajinci. Je možné, že to byli vzbouřenci, ale hodně nepravděpodobné. Díky mediální masírce a naprostému nedostatku oficiálních důkazů, jsem nyní přesvědčen, že to byl nějaký Kyjevský batalión, co to letadlo sestřelil.

   Vymazat
  2. ranní směna nastoupila
   ale zapoměl jsi napsat o rudohnědých fašistických komunistech. Ajaj. Zase prémie dolů.
   J.

   Vymazat
  3. Podle tvého inteligentního a výstižného slovníku budeš určitě nějaký pěšák-sluníčkář

   Vymazat
  4. a kde jsi vzal to, že ho sundali Rusové, dezoláte???....��

   Vymazat
  5. Sami jste vrazi sluníčkáři havloidní, když taháte do Evropy co nemáte.
   Jeďte se obohatit třeba do Francie kamionem.
   Potom mluvte o obohacování podle Séréšových not.

   Vymazat
  6. Ubožák a alkoholik bez mozku,jen věcně posraneh a pochanej kretén....toť pozůstatek opilce,bombarďáka,vlastizrádce,udavačské kurvy Venci Lahváče Vši!!!!!

   Vymazat
  7. 9:23 Jestli cítíte zapách hovna, určitě to není z NR. Zkontrolujte vlastní trencle. Nejspíš vám při čtení té zprávy trochu povolily svěrače.

   Vymazat
  8. Zavraždit = úmyslně zbavit života! K tomu nedošlo zcela jistě! Ze strany povstalců tuti ne, páč to by se střelili do vlastní nohy - co by jim tohle přidalo na renomé? A Ukropci taky na tom nemuseli mít zájem, leda pokud by chtěli dehonestovat povstalce, ale tomu nevěřím, to by si neštrejchli! Tak že tak či onak to byl asi omyl! Tedy neúmyslný zabití. Jenže za to nese plnou zodpovědnost ukrajinská vláda! Stalo se to na území za které nese plnou a nepřenosnou zodpovědnost! Každý kdo tam byť i jen letěl a nebyl sestřelen má právo ji zažalovat za to že ho vystavila přímému ohrožení života! Jen vlády v Kyjevě je možné podle platného mezinárodního práva a předpisů o letecké dopravě pohnat k zodpovědnosti. Nikoho jinýho! To je realita ... takže víš khárli, co žvatláš jsou jen vyčpělý politický hesla:)

   Vymazat
 3. to 9:23: Jaceňuku?!

  OdpovědětVymazat
 4. No jo, Malajsijci můžou kvalitu systému BUK jen potvrdit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blbe 9:56, raději mlč. Tvůj výlev není ani chytrý, ani vtipný.

   Vymazat
 5. Kdyby za sestřelené MH17 mohlo Rusko, nebo rebelové, tak by se to již dávno profláklo a bylo by to na oficiální úrovni s plnou parádou.
  Ještě navíc, když amíci tvrdili, že mají přímé důkazy a ví, kdo ho sundal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 10:25: Ja jsem presvedcen ze uSSaci doopravdy maji ty dukazy a ze doopravdy vedi kdo to letadlo sestrelil. A to je taky duvod proc ty dukazy nikdo nikdy neuvidi. Tot vsjo!

   Vymazat
  2. To je přesně ono, proč se vyšetřování tak táhne až k ležaté osmičce.

   Vymazat
  3. 10:25 V rusku se utají všechno a jsem přesvěčený,že MH17 je práce Putlerčíků.Vy rusomilci nejvíc ječíte,když se šahá na čestnost ruska ale nikdy nepřipustíte opak.Prostě stará škola před rokem 89 v akci

   Vymazat
  4. Amici presne vi kto sundal malaysie boeing a jsou potichoucku,jak kure ve vejci !! Spiny !

   Vymazat
  5. V 18:40 nás navštívil obyčejný hloupý mamrd. Žádná fakta, jen podjeb. Inu, hloupost kvete i v diskusích na tomto webu.

   Vymazat
  6. 19:53 ty inkotente fakta jsou jasná,to letadlo samo nespadlo a na NR se pořád Dvořák a spol kasaji jací jsou ti rusové ostrostřelci.Tvoje fakta jsou jen nadávky a vzdělání z VUMLu

   Vymazat
  7. Tebe ty Chujmere buď ten vožrala,donašeč a vlastizrádce Havel pustil na tu zkurvenou amnestii nebo si mu chodil na hrádeček dělat matraci......a nebo jsi jen bezmeznej syfilitickej ussackej kokot!!!!!!

   Vymazat
  8. 20:49 jseš tupec od klackutina putlera a prdelo mrda starýho buzny

   Vymazat
  9. Jdi ty svoje hovna pindat na ussackou ambasádu ty kuřbuřte Jandovo eurohovnot!!!!!Starej buzerant a zmrd byl tvůj vlasteneckej donášeč a alkoholik Venca Lahváč VEŠ!!!!!

   Vymazat
 6. A co takhle Íránské letadlo sestřelené Američany? Za které dostal velitel lodě ještě metál?
  To asi dostanou ukropové také nějakou odměnu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hloupí Ukropové dostávají za své "herojičeskyje pódvigy" celkem pravidelně to,co si zaslouží a co jim i chazar Porošenko slíbil:pozemky,ale bohužel ne v té rozloze,co by chtěli,jen 1x2m a taky ne na dobytém Dombasu,nýbrž na hřbitovech rodných západoukropských vísek....Tož asi tak.
   Doufám,že Češi mají víc rozumu.Brát si vzor z toho pojebanýho wasrpoláka Tomasze Peszyňskiho,kterej má dědka zakopanýho pod Stalingradem, si nemusí.
   On je úplně jiná sorta,která s námi Čechy,nemá nic společného...

   Vymazat
  2. 13:57 To je jasný. Tomaszek je hezký zmrd hned od pohledu. Takového vlastizrádce po válce .... Má štěstí. Kde to co mele může beztrestně v republice říkat? Vždyť by mu všude za to rozbili hubu.
   Jedině v pražské kavárně o von Knížete, nebo u milosti pana Bukvoje.

   Vymazat