Reklama

úterý 9. srpna 2016

Bulharsko a Turecko bojují o ruský plyn

9. 8. 2016     zdroj
Včera, tedy 8. srpna večer uveřejnil server Politikus.ru stať o problematice plynovodů Jižní a Turecký proud. Prakticky „pohřbené“ projekty obou plynovodů jsou náhle oživeny a oba státy, Bulharsko a Turecko, téměř současně oznámily své přání pokračovat v jejich výstavbě. Uvádíme z ní nejzajímavější údaje.

„Bulharsko a Turecko se domluvily na vytvoření pracovních skupin, které obnoví ruské energetické projekty, včetně výstavby plynovodu Jižní proud,“ cituje agentura Bloomberg bulharského premiéra Bojka Borisova. Zvěsti o tom, že Bulharsko je připraveno oživit Jižní proud, se objevují periodicky. Ovšem poprvé je potvrdil bulharský premiér.

Je zajímavé, že hned po tomto oznámení projevilo zájem i Turecko. V pondělí si prezident R. T. Erdogan pospíšil oznámit, aniž čekal na svou návštěvu v Rusku, že Ankara „je připravena okamžitě učinit nezbytné kroky k realizaci projektu Turecký proud, posoudit ho a přijmout rozhodnutí“. „V cestě nestojí žádné překážky,“ cituje ho agentura TASS. Prezident RF už v červnu oznámil, že realizaci obou plynovodů ze strany Ruska nic nebrání. Hlavní je pro něj vyjádření jasné pozice Evropské unie.

„Pro Bulharsko je to poslední šance stát se transportérem plynu na základě oživení vztahů Ruska a Turecka. Už několik měsíců vedlo tajné rozhovory o obnovení Jižního proudu s RF, s Evropany a EU, konkrétně s Německem,“ uvedl v rozhovoru pro noviny Vzgljad náměstek ředitele Fondu národní energetické bezpečnosti Alexej Grivač. Zřejmě dostali od EU „zelenou“ a Turecko se polekalo, že bude mimo hru.

Pátého srpna letošního roku spolu telefonicky hovořili prezidenti Putin a Borisov. Tisková služba bulharského premiéra oznámila, že 4. 8. 2016 dostal premiér odpověď od předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junkerse na své dotazy týkající se realizace různých energetických projektů, mezi jiným i Jižního proudu. Junkers prý přiznal Bulharsku právo se samostatného rozhodnutí, co se týče rozvoje energetiky. Kladl důraz hlavně na koncepci „plynového uzlu Balkán“, na kterém EK usilovně pracuje a do které by se mohla včlenit i nová síť dodávek plynu z Ruska způsobem, který bude odpovídat pravidlům EU. V rozhovoru Borisov Putinovi oznámil, že „v současné době se v přístavech Burgas a Varna skladují potrubí, určená pro výstavbu Jižního proudu“.

Dva v jednom

Alexej Grivač hodnotí situaci jako příznivou pro Rusko, protože má „ z čeho vybírat“.

Soudí, že pro Rusko i oba partnery by bylo optimální obě linie spojit – jednu větev vést do Bulharska a druhou do Turecka. V první fázi by obě vedly po dně Černého moře a potom se rozdvojily do různých směrů.

Zpočátku se počítalo se čtyřmi větvemi o celkové kapacitě 64 mld. kubických metrů za rok. Po začátku prací nad Severním proudem se kapacita jižního zúžila do dvou větví, což dává 32 mld. kubických metrů za rok. Tento objem plynu dostatečně pokryje současnou i perspektivní poptávku po ruském plynu v jihovýchodní Evropě i v Turecku.

Větev pro Turecko bude určena pro pokrytí potřeb Turecka, kam nyní přes Ukrajinu a Bulharsko protéká 12-14 mld. kub. metrů ruského plynu za rok. Zbývající plyn se může dodávat do sousedních zemí. Pomocí bulharské větve bude Bulharsko dostávat své 3 mld. kubíků a také tranzitní poplatky za dodávky topiva dále do Evropy. Bulharsku umožní rozvíjet plynovou infrastrukturu v této oblasti, což zřejmě odpovídá koncepci Bruselu – vytvořit jednotný plynový trh.

Grivač připomíná, že Evropa má plynovod plně respektující pravidla EU – Poseidon -o kapacitě 16 mld. kubíků za rok, jehož akcionáři jsou řecká společnost DEPA a italská Edison. Vede přes Řecko na jih Itálie. Chybí mu jen zdroj plynu (!) Proto se plánuje další jeho větev, která povede od Černého moře, tj. města Anapy, do Itálie. Zatím se neví, zda přes Bulharsko či Turecko. Obě země na tom mají enormní zájem. Grivač dále uvádí, že Evropa nemá v současné situaci příliš velký zájem o to zvyšovat energetický potenciál vzpurného Turecka, přes které beztak povede ázerbájdžánský plynovod TAP.

Dvojí standardy

Brusel tentokrát nebude mít právní důvod Jižní proud uzavřít. Učinil to v prosinci 2014 z toho důvodu, že Gazprom by byl současně dodavatelem i transportérem plynu, což neodpovídá normám „Třetího energetického balíčku“ EK. Za stejných podmínek ovšem dodávají plyn Ázerbájdžánci přes Turecko…

A ještě jeden příklad dvojích standardů: EK povolila ázerbájdžánské SOCAR zaplnit TAP plně vlastním plynem, i když podle evropských energetických norem musí být zajištěn konkurenční přístup jakémukoli evropskému dodavateli. Gazpromu, který dodává plyn pomocí OPAL, tedy prodloužení Severního proudu, povolili průtok pouze na 50 % kapacity potrubí. Druhou polovinu potrubí ponechali volnou pro jiného dodavatele, což stanoví pravidla Třetího energobalíčku. Ázerbájdžánu tedy dali výjimku z tohoto pravidla.

Oba zmiňované plynovody budou nyní evropskou záležitostí, proto snad nebude mít Evropská komise záminky ke zkreslování pravdy a udělování „výjimek“.

(Původní text Olgy Samofalovové přeložila a upravila PhDr. Alena Mikulášková)

28 komentářů :

 1. Porošenka jebne. Ukrajinu definitivně hodili do kopru.

  OdpovědětVymazat
 2. Yupííííí! Chazar táhne do lejnolíhně!! Yupííí! Den Zúčtování se zas o krok přiblížil, opejzalé langrostapácké filcky! Yupííí!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Německá říšská orlice se přednostně nažrala, americký orel hladoví. Bulhaři oproti původní nabídce zakázané civilisty vraždící organizací EU/NATO sice paběrkují, ale díky zdráhání se Turecka ještě pod nedávným vlivem říše zla USA/SAU (Osa Fašinkton-Kyjev-Rijád) se alespoň vrátili do hry a Putin se nad nimi ustrnul.

   Vymazat
  2. Putin je dobrák.

   Vymazat
  3. Je! Páč dobře s Prasenkem-Waltzmanem zacvičil! Yupíííí!

   Vymazat
  4. 23:10. No, já myslím,že kdyby mu nepomohlo Německo,nic by nedokázal.

   Vymazat
  5. 23:15 - správně! A Němcko stvořil kdopak a pročpak? He? No Saša Druhej po Krymský vojně, aby Chazaroj zasadil ránu do vazu! Jenže Otík, ten pacholek Bismarcků se mu pak nepěkně odvděčil na konferenci berlínské, když podleh nátlaku nosatýho zednáře Beníka (D)israelskýho ... takže bacha na zákeřnost! Andělka je celej Otík!

   Vymazat
  6. oprava: Německo

   Vymazat
 3. Takže to vypadá, že se to Amíkům opět nějak vymklo z rukou. Místo odstřihnutí Evropy od ruského plynu se v současnosti budují další dvě větve severního proudu, a k tomu to vypadá na další dvě přes Černé moře. S těmi plánovanými energovody přes Sýrii, vedenými z Kataru a SA, kvůli kterým rozpoutali válku v Sýrii, kde podporují "umírněné řezače hlav" proti Asadovi, jim to zjevně taky nevyjde. Rusko sankcemi a cenou ropy také ekonomicky nezlomili, jen dosáhlí ekonomického a vojenského sblížení Ruska a Číny. Rozvrácením Ukrajiny jen docílili posílení strategické pozice Ruska, díky přičlenění Krymu opět ke své mateřské zemi. Myslím, že je z té série neúspěchů může vytáhnout už jen ta jejich válkychtivá psychopatická loutka Hillary, toužící rozpoutat válku s Ruskem. Jediné, co jim vychází, je postupná likvidace Evropy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Představte si ptáka orla,jak letí vzduchem a vidí pusté pole,na kterém není vůbec nic. Přistane na něm,rozhlíží se do všech stran a nic a najednou,kde se vzal,tu se vzal vedle něho ježek,který tam pod zemí prostě přenocoval. Pták orel se ho zeptal "Jsi tu sám?" a on odpověděl mlčením,přičemž se všude kolem objevovali další a další ježci až jich bylo najednou moc a celé pole bylo pokryto ostny,protože tam také prostě jen přenocovali. Říkám to,protože stejné je to například i s ropnými poli, nikde nic,jen pusto a náhle všude kolem ropa. Stejné by to možná mohlo být i na Sibiři,tam by se třeba mohl objevit mamut a pak by jich tam mohlo být tolik,že by mohli ohrozit i veškeré Rusko. To byla také pohádka.

   Vymazat
  2. Anonymní 22:59
   Naprosto souhlasím.
   Bylo to víc nařízení USA,odstavit Rusko od dodávek ropy a plynu do Evropy.Přece víme.že potentáti EU jsou jen loutky USA.Už to vypadalo,že Syrie bude ovládnuta brzy a ropa i plyn bude s Kataru,ale více ze Sýrie.Vstupem Ruska do války v Sýrii,naprosto překazil tyto plány.Už to mnozí pochopili a Erdogan to potvrzuje razantně,proto se rychle změnil a jedná úplně jinak,než si myslí v centrále EU.Jsem zvědaví,co Ukrajinci,nemají dolary,nebude plyn.

   Vymazat
 4. Za všechny tyto šachy si mohou Ukrajinci (a v případě Severního proudu i Poláci) sami. Debilita jejich vlád, které se přičinily o ztrátu důvěryhodnosti svých zemí co by tranzitních zemí a o ztrátu ne jedné, ale celého hejna slepic snášejících zlaté vejce, je nebetyčná. Bulhaři k tomu ovšem neměli také daleko.
  Proč ale EU (a USA), když mají takovou péči o pozici Ruska jako dodavatele plynu do Evropy a vyvolaly i kvůli tomu válku v Sýrii, nenatáhnou potrubí z Arabského poloostrova po dně Středozemního moře? Obejdou Sýrii a další země a nebudou se muset s nikým párat.
  KR

  OdpovědětVymazat
 5. Ty vole, tady se zase sešlo analytiků z Horní-Dolní kteří přesně vidí pod pokličku světového dění a při listování letákem z Lidlu se dívají přes rameno Ročíldovi s Rokefelerem. Pitomečci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tím jste chtěl naznačit,že tomu rozumíme?

   Vymazat
  2. Pepi, nějak brzo dnes. Něco inteligentního do diskuze, jako třeba názor (bez nadávek), by nebylo, inteligente? Třeba k věci. Tak se předveď, iPhone místo mozku.

   Vymazat
  3. Máš stejnou šanci přednýst vlastní smysluplnou analýzu událostí .. ale v tom tvým oslizlým vřídku co ti vyrašil kdysi mezi ramínky místo hlavy není dost hmoty, která by jí dokázala vytvořit, což?

   Vymazat
 6. Anonyme 22:59,jsi dobrý. Ta tvoje poslední věta je nejdůležitější. Usáci však již loni 6. září zjistili, že jsou v ..., zjištěním vysoce kvalitních zbraní Ruska.
  Ruský medvěd tedy nespal.Pokud máš maturitu, pamatuješ si ještě ... přikloň se tam k tomu dubisku jenž vzdoruje až dosaváde zhoubným časům..?
  (J.K. Slávy dcera)Potom budeš dobře usínat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdybych si měl vybrat,tak každopádně nespoléhat na EU. To Rusko,to je jiná,to dokáže jednat a úspěšně. Dělá sice zločiny,.. ale vítěz píše dějiny a příroda podporuje toho lepšího,bez ohledu na jeho pozitivnost. To lidé zjišťují celou svou historii. Ženy se přirozeně snaží přetrvat,aby lidstvo nevymřelo a muži bez žen nemají,logicky,budoucnost,.. ani energii. Zatím ještě ženy plní svou ctnost,totiž věrnost,ale počítám,že jim už brzy dojde trpělivost a přikloní se k tomu silnějšímu samci,kterým se zdá být Rusko.

   Vymazat
  2. 23:41 - Přesně - pochopil! Na rozdíl od místních putinořiťníků či Pepka Vyskoče z Šapirolandu! Putin není žádný "objetivní dobromil" s tím by daleko ve světě dravců nedošel! On je dravec a úspěšný dravec! Dává těm mrzákům zajebanejm chazarskejm po zásluze jejich vlastní čočky! Té kterou oni rádi krmí celý svět už několik století ... to je vo síle, a jak říká klasik (F. Nietzsche):" ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy." A Putin dokázal že takovým je! On dokázal koncentrovat veškeré úsilí, vůli, houževnatost a píli tak, aby Ruská Federace opět mohla stoupat k výšinám tak, jako kdysi carské Impérium či SSSR, kteréžto nezískaly svou dominantní pozici v Eurazii darem, ale musely si ji za cenu nesmírných obětí vybojovat!

   Vymazat
 7. Rusakum nikdo v prodeji plynu a ropy nebranil a nebrani. Pokud zustanou ceny tak nizke (a ony zustanou), bude bida, svrab a vsi v zaostale Ruske risi pokracovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pepo, ty jsi tady fakt na špatném místě. Nechápu, při tvé neobvyklé inteligenci a analytických schopnostech, proč si musíš přivydělávat šaškováním jako troll, když můžeš být v balíku jako expert pro předvídání cen ropy v United States Energy Information Administration!!! Pepo, chyť se příležitosti, neváhej. Oni tě potřebují! Představ si ty pitomce, oni si snad myslí, že ceny ropy půjdou nahoru! Chceš na ně kontakt?
   "The new predictions say the average price in 2016 would stand at $43 a barrel and $52 a barrel in 2017."

   Vymazat
  2. O její ceně budou rozhodovat kohouty ropo- a plynovdů, chápeš? Resp. ten kdo na nich bude mít svý pazoury! A tím bude pan Putin ...

   Vymazat
  3. Ty prvoku bez mozku,kup si u čangů čekou klávesnici....nebo napiš Poserplínovi nebo přímo čokovopici,ať ti je z Fuckongtownu pošle,nesveprávnej imbecile!!!!!

   Vymazat
 8. Pane vy jste blb :: Rusko je dnes na prvním místě zrozvozem a prodeji pšenice a jiných potravin po celém světě ! A vše ješte BIO žádné jedy jako používá Babiš v Česku ! Celá Evropa nebude mít co žrát mít bídu ale Rusko plné sýpky a sklady !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je Pepa Vyskoč alias iPhone, Oracle, Unix, místní trollující maňásek, toho je třeba brát s rezervou. Ǔspěšný, nesmírně inteligentní rentier, který se musi přiživovat trollováním. Nereagovat.

   Vymazat
 9. Jen je třeba dodat,má to k vůli USA dva roky zpoždění.

  OdpovědětVymazat
 10. Už aby Evropa dotáhla tu obchodní smlouvu s USA do reality.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.