Reklama

.

.

neděle 14. srpna 2016

"Čelil deseti americkým prezidentům": Fidel Castro se dožívá 90-ti let


14. 8. 2016     zdroj
13. srpna se comandante Fidel Castro dožívá 90 let. Tato událost je široce komentována nejen v ruských, ale i v zahraničních médiích. Francouzský list Le Point píše, že není možné hovořit o dějinách dvacátého století a nezmínit Fidela Castra. "Přežil více než 600 pokusů o atentát, čelil deseti americkým prezidentům, don Quijote, který vyhrál mimořádné bitvy. Například změnil Kubu v mocný lékařský potenciál. S pouhými 3000 lékařů v roce 1959 byl Ostrov svobody schopen připravit k dnešku 88 000, což znamená, že jeden lékař je na každých 640 obyvatel," uvedl Le Point.

Televizní kanál Al-Mayadeen promítnul řadu speciálních programů, věnovaných Fidelu Castrovi. Jak píše Prensa Latina, zvláštní zájem diváků vyvolal pořad "Zásluha života", natočený v tomto roce v Havaně při slavnostním ceremoniálu předání vyznamenání se stejným názvem kubánskému comandante. Byl také ukázán proces natáčení a samotný dokumentární film italského režiséra Gianni Mina "Den s Fidelem".

V předvečer se v Bogotě konal cyklus konferencí, věnovaných osobnosti Fidela Castra a jeho přínosu v dějinách. Vlády Salvadoru, Bolívie a řady dalších zemích vyjádřily Fidelu Castrovi poděkování za přípravu lékařů, učitelů a dalších odborníků, kteří získali vzdělání na Kubě.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

60 komentářů :

 1. Když jsem byl malý, tak jsme viděl film Che Guevara. tehdy jsem asi pocítil obdiv k těm co na Kubě dokázali otočit situaci v prospěch většiny. Jediné co mi hlava dodnes nebere, je Guantanámo. Jakto, že tam ta základna zůstala? Proč je také nevyhnali?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. že by smlouva? Tak jako Panama a další?

   Vymazat
  2. Kubánci opakovaně žádali USA o odstranění základny. Ty se na to vykašlaly a jako součást embarga přestaly i platit nájem. Nepomohlo ani t.zv. mezinárodní společenství.

   Vymazat
 2. Nech mu duch Stvoriteľ žehná!

  OdpovědětVymazat
 3. Pojebaný diktátor, nic víc. Vzor zdejší bandy rudohnědých idiotů.
  Milion Kubánců kvůli němu riskovalo život při útěku na Floridu, mnozí zaplatili během riskantní plavby životem. Udělal z Kuby rozvojovou zemi kterou drží nad vodou jen přijmy z turismu.
  Jediné čím se mohou holedbat je, že to tam je stále lepší než na Haiti. Slabá útěcha.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zase jsi vynechal antidepresíva?

   Vymazat
  2. Jak ji ty kreténe bez mozku moh "udělat rozvojovou zemí"! debile! To byla nejdřív španělská a pak americká kolonie! Majetek židovský a italský mafie! Castro je vymanil z těch sraček a zřídil režim, kde se cítí svými pány, i když kvůli yenkeejský blokádě trpí. Ale ne tak jako Haiti pod patronací Strýčka Sama ... to je rozvojová země!

   Vymazat
  3. Ty nulo !!!

   Vymazat
  4. Pardon! Odpověď patřilo tomu magorovi co udělal z Kuby rozvojovou zemi.

   Vymazat
  5. On jí z ní neudělal, ona jí nikdy nepřestala být! Jenže tu nejde o nějaký číslíčka HDP Pan Castro osvobodil tuto zem z koloniálního otroctví - a to je zásadní věc co ten pitoma nechápe. To že se stal komunistou a požádal o pomoc SSSR se stalo až následně, když CIA zahájila proti Kubě otevřenou válku a vyzbrojila bejvalý Batistovy zabijáky pro invazi v Zátoce sviní! Ti lidé tam chtějí svobodu, tohle zlodějský malý hovádko jen pár šušní na hambáče, ňákej fet a rambajs do uší, to je jen xindl, neví vo čem je hrdost ...

   Vymazat
  6. Nakonec na tom nezáleží co udělal on a co lidé sami, páč jeho podpora je masová a nesporná! Podstatné je že on dějiny psal skutečně! On je někdo a něco dokázal, kdežto tahle smažka co tu cancá sračky opsaný z buváru není nikdo a tak to i zůstane - chcípne jako neznámý bezvýznamný nikdo který neudělal nic a pokud i ano, tak si toho nik´kdo nevšim:))))

   Vymazat
  7. Ty podržtaško ubohýho dementa z Fukintownu,vrať se a dodělrj si alespoň jednu třídu pomocný školy,havloidní věčně zlitejbezmozku!!!!!

   Vymazat
 4. 600x ho chtěli "demokraticky a humanitárně" zavraždit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen 600x? Každé dva týdny až dosud? Není to trochu málo soudruhu? Nezapomněl jsi ještě nějaké nuly?

   Vymazat
  2. No tak, šup zpět do klícky, psychopate.

   Vymazat
  3. Určeno pro usa burger 22.59 klícka v blázinci.

   Vymazat
  4. No tak soudruzi, uklidněte se. Prostě jen od začátku tohoto roku bylo na nemohoucího starce spácháno cca 15 neúspěšných atentátů. Já vám to soudruzi neberu :-D

   Vymazat
  5. Ty nemáš co brát, ty jsi jen podčlověk co vztekle závidí, nebo ti taky jako bezcenné nule nic jinýho nezbývá, protože jak pravil klasik (F. Nietzsche): "... jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

   Vymazat
  6. Je to malo tech pokusu a planu bylo skoro 65o...Vynikal a organizoval to nejake dr. Goldstein , neco jako Mengele z USA..Sami US to priznavaji verejne, takze asi nejde o prehaneni ani trochu..

   Vymazat
  7. 600 pokusů o atentát děleno 55 lety od převzetí moci je v průměru 11 pokusů každý rok. Vychází to tedy zhruba jeden pokus na každých pět týdnů, nikoli každé dva týdny.
   Pokud bychom započítali i roky od útoku na kasárna Moncada v r. 1953, tak by to bylo asi 9,5 atentátu ročně, tj. jeden za 5,5 týdne.
   Mám ale dojem, že skutečnost s číslem 600 je trochu jiná, že jde o součet uskutečněných a plánovaných, ale neuskutečněných atentátů. CIA totiž zvažovala mnoho variant, jak se F. Castra zbavit (mj. třeba i otrávenou zubní pastou), ale k realizaci dovedla jen některé. Zmíněné číslo se uvádí už asi 20 let. Největší boom plánování a pokusů o atentát na Castra lze umístit do 60. let, kdy kubánská emigrace a i vláda USA žily nadějí na poměrně snadnou změnu vlády. Časem z prvních nadšení a odhodlání vyprchalo a druzí si uvědomili, že to tak snadné nebude a zaměřili se na složitější manévry proti Kubě.
   KR

   Vymazat
 5. http://zpravy.aktualne.cz/domaci/loni-pozadalo-o-azyl-694-ukrajincu-syranu-petkrat-mene-mezir/r~a7e9de00c04711e593630025900fea04/

  Jen loni u nás požádalo o azyl 130 Kubáců. Na desetimilionovou zemi na druhé straně planety slušný výkon. Kolik našich milovníků Fidela požádalo o azyl na Kubě?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:05 proc sem? kdyz tu studovali, tak neco pochytili z jazyka. to je celkem plus pro obe strany. a navic studium v cestine je pro ne levne, v anglictine je "jen" za 300 000kc na rok (medina).

   Vymazat
  2. Ale no tak. Už tu propagandu tolik nežer. Kolik jsi potkal v životě u nás Kubánců? Ale neboj, černoušci a Arabové z Afriky ti to brzy vynahradí, dědoušku.

   Vymazat
  3. 23:47

   Jen za rok 2015 130 Kubánců u nás požádalo o azyl. To je prostě FAKT se kterým ty nepohneš i kdyby jsi se posral. Raději to moc nerozmazávej.

   23:28
   300.000 Kč na rok je pro Kubánce levné. Pán je buď hloupej nebo provokatér. Průměrný Kubánec vydělá za rok v přepočtu cca 5000 Kč.

   Vymazat
  4. To je zakázaný, to nevíš debile? U nás na kubánský ambasádě požádala o azyl celá velká grupa studentů z Itálie v 90. letech. Nedostali ho ani jeden! To se nesmí! Kdybys ty hovado něco znalo třeba o ideologii a principech proletářského internacionalsimu tak bys tak blbě nežvanilo! Azyl smí být poskytnut pouze členům odboje proti imperialismu a sionismu a jejich rodinným příslušníkům, pokud nezvítězí ve své zemi se zbraní v ruce nad projevem jmenovaného - tedy fašismem! Proto byl naší vládou v roce 1949 udělan azyl řeckým partyzánům a jejich rodinám a také SSSR udělil azyl milionům občanů revolučního Španělska, Německa, Maďarska, Bulharska, Řecka, Číny, Koreje a dalších zemí od porážky revoluce 1923 v Německu a Bulharsku až po převrat v Chile. Mimochodem na Kubě dostali azyl někteří revolucionáři právě z Chile a Argentiny. Ale jen skuteční Lidé ze Strany zastřelených, jak se nazývala ve Francii říkalo komunistům! Protože to jsou bojovníci se zbraní v ruce a ne atrapy lidí tvýho typu, kreatury co jen koukaj kde co lohnout a bezpracně si užít ... tací nemaj šanci na azyl, leda na nakopání do prdele a odlifrování do dolů!

   Vymazat
  5. oprava: internacionalismu - sorry ...

   Vymazat
  6. A pak to ještě marně zkoušeli uprchlíci ze SSSR v roce 2000! - http://zpravy.idnes.cz/uprchlici-po-trech-dnech-ukoncili-protest-fie-/domaci.aspx?c=A000619124010praha_jba

   Prostě nebojovali, jen se chtěli mít dobře!

   Vymazat
  7. Nějací Uzbeci! Napsali Leadro Maximovi dopis, ale marně! Páč to nejde! Americký student který požádal o azyl v KLDR byl také odmítnut stroze a prudce! Takový věci jako "změnit vlast" ideje ču-čche nepřipouštějí!! Za to se musíš zasloužit a ne čumět jak debil! Umět bojovat jako tito muži!!! a ženy též! - https://www.youtube.com/watch?v=OkKSMJ8vf18

   Kosit nepřítele a jít na smrt hrdě, prsama! A ne čumět jak to hovado kde prodávaj hambáče s kolou a od koho si za pár šupů nechat odpanit lejnolíheň, abys na něj měl!

   Vymazat
 6. Je má práce i mým koníčkem ?
  Supertroll

  OdpovědětVymazat
 7. Pepa Vyskoč IBM Oracle Novinky Unix vede 13:2, vy pitomci. A pořád mu skáčete na lep, placenému trollovi. Kdybyste toho starého jezevce ignorovali, tak by ho přestali platit a byl by tady klid. Že mám pravdu, Pepku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je asi tím, že jsou tady sociálně cítíci lidi. Jinak s tím chudákem nemluví vůbec nikdo, akorát tady ho pořád ještě berou jako sociální případ.

   Vymazat
 8. Povezte, strupi. Jaktoze lide utikaji z toho vaseho komunistickeho raje jen jednim smerem?
  Az ten vas zvrhly starec pojde, budete kvicet jako prasatka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A vy je domokraticky střílíte na hranicích viď ty fuckingtonská hovno jménem Chujmer debilovič!Přestaň kvičet a jeď se tam debilokraticky nechat odbouchnout nebo ať tě dají na Guantanámu na pokusy...jednou v životě bude pomatenej havloid k něčemu!!!!

   Vymazat
  2. Jen gauneři jako ty, ale daleko zasloužený smrti zpravidla neutečou. Viděls Zjizvenou tvář s Al-Pacinem? Jenže to byl machr, tak to trvalo krapet dýl. Podřadný chcípáky jako ty tam většinou zlikvidujou už na začátku - jako toho s motorovou pilou!

   Vymazat
  3. Výše máš důvody popsaný i s odkazy proč co i jak. Takže píšeš prokazatelně lživé sračky ... jako každý chazarolokajský mizerně placený odpad.

   Vymazat
  4. 8:01 - Fidel je nesmrtelný! Pojdeš jen ty a tobě podobný vopejzelý filcky, jejichž existenci dějiny nezaznamenaly a nikdy nezaznamenají! A tvý nosatí filckonoši jediní tu kvičí již dnes nad majlantem co je stály marný pokusy Leadera Máxima odstranit!

   Vymazat
 9. Už vidím co by se stalo, kdyby někdo haněl Castra na Kubě. Jak tady někdo tvrdí, že ho tam nenávidí. To by ten dotyčný koukal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stejne tak nesmel nikdo nadavat na Stalina v SSSR a na Hitlera v Reichu, rudohnedy idiote.

   Vymazat
  2. A na hromadnýho vraha s nobelovkou Onanu,hulibrka Clintona,tu jeho vypelichanou slepici a na krvavou Madlu se nadávat může????Leda hovno,ty honimíre bez mozku!!!!!!Okolo tý debiln´í chatrče ve Fuckingtownu nemůžeš pořádně projít,aby tě debilokrati neodstřelili!

   Vymazat
  3. Palmer,byl,je a bude kretén.......slavnej!

   Vymazat
  4. Jo, jo. Špinavá proamerická prasata opět nezklamala. :-)

   Vymazat
  5. 9:04 - a kdo by měl jako nadávat? Leda hnusnej odpad jeko ty, co slouží nosatých loupežníkům! A tací patřej pod zem tak jako tak ... a to zaživa! Aby dříve než se jejich z bídy vysávaných národů ohavně zbytnělé mršiny promění v humus, zem svými zlodějskými čpáry v předsmrtných křečích ještě i řádně prohnětli! Aby poté tato poskytla žírný chléb příštím šťastným generacím ...

   Vymazat
  6. oprava: nosatým

   Vymazat
 10. Německá TV Castrovi věnovala celý večerní program.
  Ovšem ten nejlepší kousek, který se mu povedl, byl v jiném pořadu, a to o Číně. Tp srazilo černouška z bílé chaloupky na kolena.
  Čína buduje nejen průplav v Nikaraguo, ale i prstenec kontejnerových přístavů přes celou Zeměkouli. /Chtějí se vyvarovat situaci, vedoucí k válce mezi USA a Japonskem, kdy USA vyhlásily embargo na dovoz surovin do Japonska a potopily 2 japonské obchodní lodě/.
  Právě 2 přístavy mají být na Kubě, jeden je ve výstavbě a druhý, hned na dohled Floridy, se připravuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moji známí z Kanady tráví už několik let, tak dvakrát do roka, dovolenou na Kubě. Děsí se toho, že by tam jednou mohla být americká "demokracie". To by tam byl bordel jako dřív.

   Vymazat
  2. Stále více lidí od "amíků" se snaží strávit dovolenou (či dokonce žít) na Kubě. Doufám, že to Kubánci omezí nebo budou "samou láskou" snědení (když to nešlo po zlém).
   Pro Pepka vyskoč : Už jednou jsem Vám v jiné debatě ohledně Kuby vysvětloval, že i v sebelepší společnosti se vždy najde nespokojená minorita, která bude chtít za každou cenu "emigrovat"!
   A 600 atentátů na F.Castra veřejně přiznala sama CIA, zkuste si to najít!
   Přece ovládáte svou "mateřštinu" ...
   Pavel p

   Vymazat
  3. P.S.:
   Ještě k emigrantům takzvaně na Kubu :
   Článek je z r. 2000 a je obžalobou naší republiky, jak jsme se tehdá k emigrantům, kteří chtěli aspoň do Čech, chovali.
   Viz cituji :
   ..."V Červeném Újezdu jsme už deset měsíců, atmosféra je tam srovnatelná s kriminálem, celý tábor ovládají ruské mafie, které nutí k prostituci dokonce i malé děti." Jak dodala, nemůže se vrátit domů a je jí jedno, kde skončí, i kdyby to měla být Kuba." ...
   (To bylo ještě v době, kdy našim hlavounům nedošlo, že my Češi, díky "po- podrazové politice, jsme jako národ vymřeli - když si to uvědomili, najednou imigrační politiku změnili!
   Ale kdo si to dneska ještě pamatuje?!)
   Pavel p

   Vymazat
 11. El comandantovi přeji štěstí a zdraví. Už za svého života se stal legendou. Stejně jako jeho druh. Revolucionář Che Guevara.
  A je dobře, že si na něm vylámali zuby oni US státní teroristé, kteří se tolikrát a neúspěšně pokoušeli o atentát na něj ..
  ---
  Vše dobré Fidelovi i všem Kubáncům dobré vůle!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sadistickeho vraha Che Guevaru vystopovali a chytili bolivijsti indiani.
   A zlocinny starec Castro je nazivu jen diky sve tajne policii, profizlovane zemi a fasisticke brutalite.
   Cim to, ze vas komunisty nema nikdo rad?

   Vymazat
  2. Revolucionář Che Guevara byl normální gauner a vrah.Dostal,co si zasloužil,kdyby zůstal na Kubě,tak je pravděpodobné,že atentát na Castra by jednoho dne plánoval právě Che Guevara

   Vymazat
 12. Soudruzi,
  jen oslavujte. Jen houšť a větší kapky. Aspoň (nejen) na tomto většinová společnost názorně vidí, že žádní reformovaní komunisté poučení z vlastních chyb, jak se nám snažíte namluvit, neexistují. Pořád jste ti samí zmrdi jako z 50. let oslavující Staliny, Castry, Kimy,... čekající na svoji příležitost. Kterou už nikdy nedostanete.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:46-co "reformovaní rodiče, ještě žijí?

   Vymazat
 13. Žil jsem na Kubě 7 měsíců.Věřte nevěřte vyrovnaná společnost. Všude se kubánci učili. V práci všude.
  Fidela by potřebovala EU.A pořádek by byl ihned.
  Zeman je nejlepší prezident všech dob.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Coz o to, poradek udelat zrudy jako Hitler, Stalin nebo Fidel dovedou.
   Akorat ze v takovych koncentracich nechce nikdo zit.
   I ty jsi to komunisto vydrzel jen 7 mesicu.

   Vymazat
  2. 15:14 - to v mým lágru bys obřezanej hmyze navydržel ani 7 minut! Chcíp bys na bolest, kterou bych ti způsobil letlampou v tvý tlamoprdeli - neb prvoci tvýho typu používají na vše jeden univerzální otvor:)

   Vymazat
 14. A Kubánci se smějí a tancují, svého vůdce mají rádi svým kubánským způsobem a kašlou na emerický hamburgry.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Loni u nás požádalo o azyl 128 Kubánců.
   https://www.novinky.cz/domaci/392503-v-cesku-zadalo-v-lonskem-roce-o-azyl-1525-cizincu-z-toho-134-syranu.html


   A letos zatím 54.
   https://www.novinky.cz/domaci/411974-o-azyl-v-cesku-letos-pozadalo-872-lidi.html


   Milion jich riskovalo život při zoufalém útěku na Floridu.
   Ale hlavně že podle jakéhosi debila všichni tancují a oslavují Fidela.

   Vymazat
  2. Milion gaunerů! Většina z nich pošla v US lágrech pro mafiánský poskoky! Ale jiných 30 milionů, kteří žili, či se narodili na Svobodné Kubě za revoluční vlády nejen že zůstali, ale se zbraní v ruce odvrátili všechny pokusy tvých zlotřilých zvlčilých chlebodárců narušit jejich mírový život plný radosti a budování! NO PASARAN, zmetku! Neprojdeš!

   Vymazat
  3. 10:23

   Doufám že ještě stále stojíš na stráži na hranicích se sapíkem a čoklem, ty vymaštěný fanatický idiote.

   Vymazat
 15. Hodně zdraví pane Castro! Cuba Libre!

  OdpovědětVymazat