AA

Reklama

bb

středa 10. srpna 2016

Co je skutečným cílem amerického bombardování v Sýrii?

Alexandr Kuzněcov
10. 8. 2016    zdroj
V posledních týdnech stoupá v Sýrii intenzita bombardování. Pokud ruské VKS ničí zaryté teroristy, vyčlenily čtyři koridory pro evakuaci civilního obyvatelstva a jeden koridor pro odchod "umírněných" se zbraněmi, pak letadla koalice, vedené Spojenými státy, zasazují údery na domy a civilní infrastrukturu na území, hypoteticky kontrolovaném DAEŠ.


Náměstek stálého zástupce Ruské federace v OSN Jevgenij Zagajnov nazval při svém vystoupení v Radě bezpečnosti 2. srpna situaci na Blízkém východě, konkrétně v Sýrii, skličující. Podle něj "byly pouze za posledních několik dnů a týdnů v Sýrii v důsledku leteckých úderů koalice, vedené USA, zabity desítky civilistů včetně žen a dětí."

Podle údajů Ministerstva zahraničních věcí Sýrie, které uvádí agentura SANA, v důsledku posledního bombardování vesnice Ghandur zahynulo 45 civilistů, dalších 50 bylo zraněno. 19. července bombardovalo letectvo americké koalice vesnici Tuhan al-Kubra a podle údajů z 29. července zahynulo při tomto bombardování 300 osob a přes 100 bylo zraněno. Jsou také ničeny školy, nemocnice a další objekty civilní infrastruktury.

Dříve ústřední velení letectva USA potvrdilo informace o smrti 14 civilistů v důsledku leteckých úderů amerického letectva v Iráku a Sýrii v období od července 2015 do dubna 2016. Údaje jsou očividně sníženy. Jen v prvním roce bombardování americké koalice (září 2014 - září 2015) uvádí Syrská observatoř pro lidská práva údaje o smrti 242 civilistů včetně dětí při úderech amerických bombardérů …

Do očí bijící příklad likvidace civilního obyvatelstva je úmrtí pěti malých děvčátek z rodiny al-Amouri v provincii Rakka 2. září 2015. Bylo jim 8, 7, 6, 5 a 3 roky. Nejmladší Nariman al-Amouri, které jsou 2 roky, jako zázrakem přežila. Strýc děvčátek Talha al-Amouri, který byl svědkem náletu při příchodu k domu, říká: "Amerika nás zabíjí a lže, že nezabíjí civilisty." Vysoce postavený americký úředník, který poskytl pod podmínkou anonymity rozhovor internetové stránce Buzzfeed, se o svých kolezích v Pentagonu vyjádřil takto: "Nechtějí přiznat oběti. Není to v jejich zájmu přiznávat ztráty civilního obyvatelstva, což je důvod, proč nás od pravdy odděluje neproniknutelná opona."

V červnu tohoto roku byla vydána zpráva nevládní organizace Airwars project, která uvádí, že za dobu provádění vzdušné operace USA v Iráku a Sýrii bylo při 52 letech zabito 459 civilistů včetně 100 dětí.

Celkem organizace Airwars project analyzovala na základě výpovědi svědků a dalších spolehlivých zdrojů 118 vzdušných rejdů. Jenom na začátku července zahynulo 15 civilistů při náletu na Manbidž a 23 osob se nachází ve dvou nemocnicích v Idlibu, který bombardovala americká letadla.

Velitel koalice americký generálporučík John Hestermann nazval současné americké bombardování Sýrie "nejpřesněji a nejdisciplinovanější kampaní v historii letecké války." Oponuje mu vedoucí projektu Airwars project Chris Woods: "Důraz, který generál akcentoval v souvislosti s přesností leteckých úderů, neodpovídá údajům na zemi."

Nejvážnější případy zabití civilistů byly zaznamenány 28. prosince loňského roku, kdy bylo při bombardování syrského města al-Bab zabito 58 lidí, a 17.-19. července letošního roku, kdy zahynulo 56 lidí při bombardování severní Sýrie francouzským letectvem. V al-Baba rozbombardovaly vzdušné síly západní koalice vězení, v němž byli lidé, které uchvátili teroristé DAEŠ. Byli uvězněni za "prohřešky", jako je nákup cigaret nebo porušování islámského oblékání. Poté, co unikli masakru ze strany džihádistů, byli zabiti bombami a raketami "protiteroristické koalice."

Francouzské bombardování Sýrie je třeba zmínit zvlášť. Francouzský prezident Francois Hollande prohlásil, že po útoku v Nice Francie zesílí své vzdušné údery na území, obsazeném DAEŠ. To znamená, že toto bombardování se má považovat za odplatu za vraždy francouzských občanů v Nice. Úřad francouzské prokuratury však dosud nepotvrdil žádné spojení Tunisana Mohammeda Lahouaiej-Bouhlela, který zabíjel na svém nákladním automobilu lidi v ulicích lázeňského města, s teroristy DAEŠ. Avšak i kdyby byl vrah prostoupen myšlenkami DAEŠ, měl by se"generál Hollande" zamyslet, proč Francie a Západ obecně začaly vyvolávat takovou nenávist u muslimů. Měl by se vrátit do doby před pěti lety, kdy francouzské letectvo nadšeně bombardovalo Libyi, likvidovalo režim Kaddáfího, který byl tou nejspolehlivější bariérou proti šíření extremismu na Blízkém východě a v severní Africe. Francouzskému prezidentovi by neškodilo popřemýšlet také o tom, že nedávné teroristické útoky v Evropě (ve Francii, v Belgii, Německu), i když vypadají nelidsky, svým způsobem jsou však logickou odpovědí na šířící se vojenskou přítomnost západních mocností v Sýrii, Iráku, Libyi, Mali. Čím déle zde budou tyto armády přítomny, tím více teroristických útoků bude v amerických a evropských městech uskutečněno.

Vrátíme-li se "k přesnosti a disciplinovanosti" amerických náletů na Sýrii, musíme poznamenat, že Američané na rozdíl od ruských VKS nezajišťují korekci vzdušných úderů ze země z důvodu absence koordinace americké armády se Syrskou arabskou armádou a syrskými zvláštními službami. Do té doby, dokud bude pro Američany na stejné úrovni Bašár Asad a teroristé, nebudou mít žádné přesné informace o poloze teroristů a domech civilistů.

Tento problém má však ještě další aspekt. Je možné, že ničení škol, nemocnic a další infrastruktury je skutečný cíl "protiteroristické koalice." V roce 2013-2014 musel autor tohoto článku často komunikovat s představiteli syrské opozice různých směrů. Mnozí z nich později měnili své názory. Uváděli, že kdyby měly USA opravdu zájem na rychlém svržení vlády Bašára Asada, zavedly by hned na začátku v Sýrii bezletovou zónu jako v Libyi. V takovém případě mohla Svobodná syrská armáda dosáhnout v letech 2012-2013 velkých úspěchů. Byla však zvolena jiná taktika. Dodávkami zbraní "povstalcům" přiléval Západ olej do ohně a nepřipouštěl kritickou převahu žádné ze stran. Provádělo se to podle informátorů autora článku, aby se zcela "semlela" Syrská arabská armáda a aby se likvidovalo byť jen potenciální ohrožení Spojených států a jejich spojenců v regionu. A nyní se "protiteroristickými" údery ničí to, co ještě zbylo ze syrského hospodářství a civilní infrastruktury.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

36 komentářů :

 1. Francie by jsi měla vzít také veškeré slimáky z Řecka pokud víme Řecko nikoho ne bombardovalo a má u sebe migranti skoro ze všech Francouských bývalých koloniích z Afriky a přilehlých ostrovů!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud vím, tak Řecko mělo jedinečnou možnost vystoupit z EU, znovu zavést drachmu, pevně stanoveným kurzem přepočíst dluhové závazky vůči nadnárodním lichvářům a poté zavést volnou směnitelnost.

   Smazat
  2. Obávám se, že vystoupení Řecka by se povedlo, ale lichváři jsou mnohem horší a nejsou vááni členstvím Řecka v EU. Je jim to jedno a mají dosah na většinu vlád světa a dokáží udělat takové nepříjemnosti, že na to řekové ani nepomyslí. Řecko je nenávratně ztraceno. Lichváři budou těžit tak dlouho, jak to půjde a pak Řecko svrhnou do propasti a půjdou dál.

   Smazat
  3. Sáhněte na lichváře a ti začnou sborem kvílet "holokaust"...

   Smazat
 2. Náš prezident dolních deseti milionů, tedy i prezident kojenců a lidí v kómatu, zavítal na olympiádu. Je věčná škoda, že se neúčastnil i některých klání. Možná to bude tím, že olympijský výbor ve své zaostalosti ještě nevytvořil potřebné disciplíny pro hlavy států, kde by mohly, samozřejmě amatérsky (nic jiného ani nečekáme), soupeřit.

  Pro našeho pana prezidenta se nabízí hned několik disciplín:

  Trojskok ze schodů v televizní budově.

  Střelba z kalašnikova na pohyblivý cíl (novináři).

  Střelba na pohyblivý cíl v kategorii družstev (Zeman, Zemanová).

  Házení bonmoty.

  Uhýbání otázkám, takzvaná pragmatická gymnastika.

  Vzpírání nádob s etylalkoholem.

  Popírání (možno soutěžit v týmu s Michalem Haškem).

  Maraton (hledání Peroutkova článku).

  Plivnutí na živý cíl (pokud se podaří ulovit nějakou oběť z manifestací s červenou kartou).

  Plivnutí na mrtvolu (pokud se podaří sehnat Havla).

  Šplh (pokud přijede Putin).

  Orientační běh po Hedvábné stezce.

  Stabilizace (jako nářadí slouží část společnosti, která bude ve vymezeném čase co nejvíce zemanizována).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No to je bomba, něco tak vtipného a inteligentního tady ještě nebylo!!! No a hlavně k věci, tedy článku. To se fakt povedlo. Jakub Janda a Langšádlová by určitě zaplakali dojetím. Já se řehtám ještě teď.

   Smazat
  2. A jako vždy jsi zapoměl na dvě věci! Ufiknout palici tý čokovopici z Fuckingtownu a tobě zařídit místo u mně na pitevně,Chujmere debiloviči....havliodní svině s červenym rypákém z chlastu a s držkou hnědou od exkreméntů z ussáckej prdelí!!!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  3. No vidíš potrate 7:12, on je presidentem i takových homojandů jako jsi ty bezmozku. Největší problém je, že neumíš číst a nijak tvůj radobyvtipný zvratek nemá nic společného se článkem.

   Smazat
  4. No vidíš Pepku jak to jde. Chce to jen trošku vtipu a hlavně myšlenku. Tu jsi asi omlyem někde chytil a teď tě Janda vyznamená. Nastříká ti na obličejíček pleťovou masku.

   Smazat
  5. Asi jsem dement zaostalý, neboť nechápu jak tento příspěvek souvisí s článkem o bombardování Sýrie spojenci.

   Smazat
 3. 7:12 - na mrtvolu? Měl jsem za to že pro vás degeneráty z Práglkafehausu je Venca Lahváč Lejnosrk-Veškrna "věčně živým"!:)))

  OdpovědětSmazat
 4. Naštěstí pro nás všechny už ten filconoš syfiltickej chpípnul....Chujmerovský hovada a TROP09 ho oplakávají do dneška!!!!:-D

  OdpovědětSmazat
 5. Obama ma v Syrii naprosto stejnou strategii zanechani spalene zeme jako mel Hitler kdys prchal Evropou. Obama ted ustupuje ze Syrie - a spalena zeme je zjevne taky oblibena strategie tohoto drzitlele Nobelovy ceny miru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:54 ale,ale odkud máte informace?Měl by jste,podle toho co nejen Zagjanov říká vědět,když je vám vše jasné,že Sýrie dopadne díky "ruským mírotvorců"jak Ukrajina,Náhorni Karabach,Moldava,Podněstří!Rusku nemá zájem ukončit utrpení místních lidí,ti jsou jim,tak jak jejicj vlastní lidé v RF šuma fuk.

   Smazat
  2. Ty skutečnej znalec zahraniční politiky,havloide!!!!!Hlavně,že ussácký mírotvorci v čele s Onanou nevraždí ve velkym ani svoje vlastní lidi....natož ty cizí!

   Smazat
  3. Příspěvek 14:07 byl určen pro genitála 13:52

   Smazat
  4. 14:09 proč hnedka genitál,havloid?Článek odkazuje na zdroj,tj.al-minitor.com,že?Kdyby jste neměl vżdy zatmění a vyhodil si to hovno z hlavy,zajímal se,co třeba anoncovaný zdroj píše,dočetl by jste se např.jakže se to má
   s Aleppem a mirotvůrci a co píše Jurij Barmin.
   Nazdar :-).

   Smazat
 6. ale se to tady rozjelo s vesela 07: 12, dej dysciplínu kdo zde napíše blbost týdne a finalista dostane pobyt zdarma v sanatoriu v Bohnicich, už čekáme na nové maso.Pepek Viskoč.

  OdpovědětSmazat
 7. Ale tohle přece známe z vlastní zkušenosti, když v závěru 2. světové války angloameričané cíleně bombardováním likvidovali naši infrastrukturu a vraždili civilisty, zatímco Němci se k nim utíkali schovávat před Rudou armádou...
  Metody jak vidno se nemění.
  Heriot.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přesně tak.

   Smazat
  2. "Angloameričané cíleně vraždili naše civilisty"
   ====================
   Co vy dva musíte být za ukrutné zmrdy když si vymýšlíte takové sračky? Nestydíte se ani trochu? Dovolili byste si tato hovna vypustit z vašich smradlavých tlam kdekoli na veřejnosti?

   Smazat
  3. 10:57 - pravda je krutá, viď pepku? Popírání ale nepomůže, víš?
   No nepotěšil jsi mě, ale ani já tě nepotěším vyskoči:
   pepku, pepku, zas máš pětku,
   jako horáček a pažout, opět propadáš, tentokrát z dějepisu.

   Smazat
  4. ZMRD JE NEBO BYL TVŮJ SYFILITICKEJ FOTR,KRETÉNE LEJNOLAHVÁRENSKEJ!!!!!!

   Smazat
 8. Jsem rád, že patřím k "dolním deseti milionům", jejichž prezidentem je člověk, který se neleká kolaborantů, kteří na něj denně lijí vlastní fekálie, a navzdory všem těm srajdám náš prezident Zeman neuhne a hájí svůj lid, který si ho zvolil. Komentáře pepka vyskoče např. 7:12 to jasně potvrzují a mě v podpoře prezidenta utvrzují.

  OdpovědětSmazat
 9. K 10:57.
  Fakta o tisícovkach zabitých civilistů angloameričany jsou ovšem jasná a tvrdá a sprostými nadávkami a vyhrůžkami je nezměníte, ochránče "evropských hodnot"...
  Heriot.

  OdpovědětSmazat
 10. Američané se nyni chovají v Syrii jako u nás tĕsnĕ před koncem války. Ústí, Plzeň, Praha, Kolín, Pardubice bombardovali ani ne mĕsíc před koncem války.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano Američané cílenĕ ničili naši infrastrukturu a u mnohých továren byly do roku 89 pomníčky s dlouhými seznamy obĕtí bombardování. Po 89 se odstranily pomníčky mnohde i továrny.

   Smazat
 11. Spojené státy fašistické se chovají úplně stejně jako na sklonku II.světové války - tehdy se také soustřeďovaly hlavně na vraždění civilistů a ničení infrastruktury. Historie se opakuje, z grázla svatouška neuděláš..

  OdpovědětSmazat
 12. Ježíšmarjá - před deseti minutama k tomuhle článku ( opakovanému) ještě žádná diskuze, a najednou takovej slet žvanilů. Slétl se sem celý lidský obsah diskuzí z novinek, kde dnes vůbec nic není - jen obvyklej bulvár a článek o hovně ( doslova) a i ten článek o hovně má asi sto diskuzí - pitomci, kteří žijí z potřeby psát ty blbosti, žijou z diskuzí jako ryba z vody. Tak si na novinkách pod nějakým jménem podiskutujou k tomu hovnu ( pardon lidský výkal - tak zní nadpis článku, a i k tomu se žvaní o politice) a pak se hned slétnou na NR, objeví nový článek, a šup šup - anonymně napsat bláboly o válce. Furt stejný. Každý den furt stejný spekulace a furt stejný píčoviny. Cítíte se pořád ještě duševně zdrávi? Nemůžete žít bez krvežíznivých, jatečních článků - nechybí vám alespoň trochu optimizmu a radosti ze života? - No - vám ne. Diskuzní smečce ne. Jejich život je spekulovat odkud kdo kam potáhne, a proč tam potáhne, a proč nepotáhne jinam ... hrozný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Genitále!!!!!!

   Smazat
  2. 11.57, ten svůj výlev máte od askety Duky?

   Smazat
  3. USA nikdy nebombardovali s cílem zasáhnout vojenské objekty , ale zlomit civilní obyvatelstvo. NaTo si troufnou, Viz kobercové nálety na Drážďany + Hirošima a Nagasaki - naprosto jasný cíl civ. obyvatelstvo. Viz Vietnam Orangebowl + defolianty. Vietkong zalezl pod zem a nic se mu nestalo - odneslo to zase jen civ. obyvatelstvo + matka příroda. Nemluvě o humanitárním bombardování bývalé Jugoslávie. Nám nezbývá nic jiného než napsat Yankie go home!!! a tam se třeba po..... !

   Smazat
  4. Hehehe, známý tvor v 11:57, kritizuje žumpoidní formou ostatní za to, že komentují článek. A tak taky píše, i když ví, že se mu všichni právem smějí. No není on dementní?

   Smazat
 13. USA jsou skutečná říše zla.Kdyby neexistovaly ,bylo by na naší planetě podstatně líp.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, možná by se mělo psát o "koncentrovaném nadnárodním kapitálu", se sídlem asi prozatím převážně v USA. Evropa taky není jediná a jednotná. Dnes už je politika jen nástrojem peněz. Děda.

   Smazat
 14. Logiku to má. I když to např. Američané nikdy nepřiznali, bombardování cílů československé infrastruktury doslova hodiny před koncem války, nemělo nic společného s bojem proti nacismu. Každému bylo jasné, že např. benzín vyrobený v rozbombardovaných továrnách, by se nestačil ani dopravit k bojujícím útvarům. Tak že šlo o akt ekonomického oslabení budoucího protivníka. A podobně se začíná západ chovat v Sýrii. A pro mne je to dobrý signál. Západ se svým dítětem DAEŠ v Sýrii končí. Tak že všechno zlé může být pro něco dobré.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.