Reklama

středa 3. srpna 2016

Do krajských voleb míří 270 stran a hnutí, do senátních 233 kandidátů

3.8. 2016   České noviny 
 Strany a hnutí letos do krajských voleb podaly celkem 270 kandidátních listin. Je jich o dvě desítky více než při minulých regionálních volbách v roce 2012. Vyplývá to z informací ČTK od krajských úřadů. Nejvíce přihlášek, a to 25, dostali v Moravskoslezském kraji. Nejmenší výběr budou mít lidé v Plzeňském a Královéhradeckém kraji, kde se sešlo jen po 17 kandidátkách. Lhůta pro letošní volební nominace dnes v 16:00 skončila.
Počet předložených kandidátních listin se zvýšil ve většině regionů, a to minimálně o jednu. Hned o pět kandidátek navíc v porovnání s minulými volbami budou mít v jižních Čechách, kde evidují přihlášky 23 seskupení. Menší výběr budou mít naopak nejen v Královéhradeckém, ale také na jižní Moravě a ve Středočeském a Zlínském kraji, kde dostaly úřady po dvou desítkách kandidátních listin.

Rovněž v Karlovarském kraji by si lidé měli vybírat mezi 20 hlasovacími lístky. V Jihomoravském a Olomouckém kraji a na Vysočině by jich měli mít 21, v Pardubickém kraji 22 a v Ústeckém kraji 23 stejně jako v Jihočeském.

Strany a hnutí nyní čeká prověrka, zda jejich kandidáti dostáli zákonným podmínkám a mohou být k volbám zaregistrováni. Například v Libereckém kraji bude jedna z 20 kandidátních listin zřejmě vyřazena, protože ji nepředložila politická strana ani hnutí. Registrace má být provedena do 19. srpna. Krajské volby se letos uskuteční 7. a 8. října.

Očekává se, že krajské volby budou především soubojem nejsilnějších vládních uskupení, tedy ČSSD a hnutí ANO. Pro něj budou krajské volby premiérové. ČSSD bude v krajských volbách obhajovat vítězství v devíti regionech. V Ústeckém a Karlovarském kraji dostala před čtyřmi lety nejvíc mandátů KSČM. ODS dokázala zvítězit v Plzeňském kraji. V Libereckém kraji vyhráli Starostové pro Liberecký kraj.

Do senátních voleb letos míří 233 kandidátů

Do letošních senátních voleb by mělo být přihlášeno 233 kandidátů, tedy o šest více, než kolik jich kandidovalo v předchozích volbách před šesti lety. Vyplývá to z informací ČTK od registračních úřadů - radnic v sídlech volebních obvodů. Největší výběr by mohli mít voliči v Praze 11, kde bylo nominováno 13 osobností. Lhůta pro nominace dnes v 16:00 skončila.

V roce 2010 o místa v Senátu ve 27 obvodech, kde se bude volit i letos, bojovalo 227 kandidátů. O dva roky později to bylo stejně jako letos 233 adeptů a předloni 244 uchazečů o senátorské křeslo.

Nejmenší nabídku by měli mít letos voliči na Kutnohorsku a Novojičínsku, kde se do voleb přihlásilo jen po šesti kandidátech. Naopak na Bruntálsku jich bylo 11 a na Mělnicku, Pardubicku, Ústecku, v Ostravě a v Praze 6 deset stejně jako v Praze 10.

O znovuzvolení se letos uchází 19 z 27 senátorů. Patří mezi ně místopředsedové horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD) a Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislých nebo místopředseda ODS Miloš Vystrčil. O mandát naopak nebude usilovat jeden z nejdéle sloužících senátorů Přemysl Sobotka (ODS).

Mezi senátory by mohli patřit nynější poslanci, například ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) nebo bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Ke kandidátům tohoto vládního hnutí budou patřit rovněž tanečník Vlastimil Harapes nebo žokej Josef Váňa.

Kandidují také filozof Václav Bělohradský (za ČSSD a Stranu zelených), bývalý generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený (za ČSSD), předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (za Úsvit), bývalý disident František "Čuňas" Stárek (za ODS), hudebník Felix Slováček (za Stranu soukromníků), protiislámský aktivista Martin Konvička (za Alternativu pro Českou republiku 2017) nebo filmař Václav Chaloupek (za Občany patrioty).
 První kolo senátních voleb se uskuteční souběžně s krajskými volbami 7. a 8. října.

6 komentářů :

 1. Ano - a jak jsem slyšel v TV, přijde celá ta šaškárna, po které bude následovat jen zase - dnes už tradiční - okružní cesta po korytech, ale hlavně každému zůstane zachováno, na půl miliardy. Nikdo z těch kašparů neskončí na ulici, nebo na Úřadu práce mezi sockami, jako končí řadáci po propuštění z práce. Nikdo z těch kašparů ( pardon nadlidí) neochutná medicínu podpory v nezaměstnanosti, podpory na bydlení, nebo dávek v hmotné nouzi, vše okořeněné odpornou, byrokratickou arogancí a pošklebováním, proti čemuž je každý bezmocný, a musí si to nechat líbit pod hrozbou možné pokuty. To vymysleli špinavci a nadlidi pro podlidi. Nějak si vzpomínám, jak nebyly peníze - a sice 20 milionů - na Klokánky, řada jich musela skončit, a musela tam proběhnout tolik oblíbená " reorganizace" a další komedie a mediální maškaráda, a tady se vyhází půl miliardy a po ptákách. Už nejsme, nejsme jako kdysi - jsme fujtajksl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://www.youtube.com/watch?v=UPNLAbgXIeM

   Smazat
 2. sernator už to slufko evokuje co maji v umyslu s pomoci boži vykonavat jako službu vlasti - jak namastit si kapsi a vovčanum utahnout nejlip kolem krku opaski

  OdpovědětSmazat
 3. Rozděl a panuj! Čím víc pidistran, tím menší šance, že ve výsledku něco ovlivní, protože ty hlasy prostě vyšumí do vytracena a nikoho neohrozí, natož aby něco změnily. Je tu zřejmě tolik nedoceněných vůdců a jejich soukmenovců s přesilným egem, že nejsou schopni se shodnout na jediné myšlence, natož na nějaké vizi, nedej bože cíli. Spojenectví by mohlo zřejmě hatit jejich případné ambice na koryto a neochotu se o tu trošku ve žlabu rozdělit. Pevně věřím, že do dalších voleb bude těch stran alespoň 500. To už bude číslo, které snad některé voliče přivede alespoň trochu k zamyšlení nad stádností davu a iracionalitě jejich volby. A to včetně mě samého.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale najdou se spojenectví, dokonce i na myšlence. Například na Přímou demokracii, referendum a odvolatelnosti politiků. Problém je, že nemají moc prostoru k oslovení voličů. Chápu, do určité míry, vaše rozhořčení. Ale jak tedy z toho marastu ven? Ti zavedení a "velcí" se zase nějak domluví a "sčuchnou", a tři a půl roku si z občanů budou dělat srandu. Aby půl roku pořed volbami zase něco naslibovali a "uplatili" něčím voliče. Tak jak na to? J.B.

   Smazat
 4. Ať si píše zde každý názor jaký chce, ale již včera se měli okamžitě uzavřít hranice. Nedej Bůch, aby dostal Turek od 1. října volnou nohu do Evropy.Bude potom zcela zbytečné, aby starosta Vídně se unavoval letos o organizování oslavy 333. let porážky Turků.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.