Reklama

čtvrtek 4. srpna 2016

Evropa si uprchlíky vyrábí sama


Hafsat Abiola Costello
4.8. 2016 Střípky ze světa
Africe podsouvá další nerovnou smlouvu o „volném obchodu“
„Politici slibují, že budou příčinám migrace čelit přímo v chudých zemích. V Africe se však EU snaží prosadit katastrofální smlouvy o volném obchodu,“ píše členka kabinetu v Ogun State, průmyslovém centru Nigérie, v německém Die Zeit. Rozvojovou ekonomii absolvovala na Harvardu.Merkelová má vlastně pravdu,“ dodává obratem. Protože „uprchlíků, přicházejících do Evropy, není skutečně ještě tolik, aby si s nimi tento bohatý kontinent nedovedl úctyhodným způsobem poradit. Nyní však EU dokazuje den co den, že situaci není schopna adekvátně zvládnout.“ „Migrace, jejíž příčinou je chudoba, vzdaluje od sebe evropské země, podrývá právo na svobodu pohybu a ohrožuje celý evropský projekt. I když novinové titulky plní uprchlíci ze zemí, které sužuje válka, jako Sýrie a Afghánistán, většina migrantů

pochází ze západní Afriky. Mnoho politiků již nicméně poznalo, že řešením není poslat lidi zpátky na moře. Místo toho si předsevzali, že budou bojovat proti příčinám toho, že celé rodiny dávají ze zoufalství v sázku svůj život plavbou přes Středozemní moře.“

„V případě Sýrie a Afghánistánu tkví příčiny útěku ve vojenských, strategických a rozvojově-politických problémech. Jde o ´failed states´ (zhroucené státy), terorismus, Západ a islámský svět. V západní Africe se však mají věci jinak. Zde by se příčiny útěku vlastně daly relativně lehce odstranit – být k tomu ovšem politická vůle.“

„EU momentálně vyjednává se západoafrickými zeměmi hospodářskou smlouvu pod názvem EPA. Dal by se předpokládat společný zájem na dohodě, která ekonomikám těchto zemí pomůže na nohy. Nakonec je to právě hospodářská bezvýchodnost, co africké migranty žene do Evropy. Pokud by měli vyhlídku na slušnou práci ve svých vlastních zemích, riskovat vlastní životy, aby se dostali do Evropy, by je jaktěživ nenapadlo.“

Ženou je „nerovnost, bída a konflikty“. A „smlouva, kterou navrhuje EU, toho neobsahuje o mnoho víc, než staré známé koncepty, točící se ve stále stejném bludném kruhu. Slibuje krátkodobé zisky evropským koncernům i podíly malé africké elitě.“ Za cenu „notoricky známých důsledků“ v podobě „rostoucí nerovností v oblasti, kde vládne bída a narůstající konflikty“.

„Zatímco prezidenti a premiéři pořádají pořádají k uprchlické krizi před novináři z celého světa v Bruselu jednu tiskovou konferenci za druhou, jen o pár ulic dál se téměř neznámé oddělení Evropské komise zabývá sjednáváním smlouvy volného obchodu, která by v oné části světa, z níž většina migrantů přichází, dokázala problémy vyřešit jedním rázem. EU však svou ideální šanci zajistit, aby migranti zůstali doma, maří.“

„Momentálně se proti ratifikaci smlouvy staví ještě tři ze šestnácti západoafrických států. Nigérie, Mauretánie a Niger. Většina ostatních zemí je závislá na evropské rozvojové pomoci a dávno podlehly tlaku. Možná se domnívají, že smlouva je to nejlepší, nač mají šanci.“ Sama „Nigerie však generuje 78% ekonomického výkonu celé oblasti a čítá 180 ze 330 miliónů jejích obyvatel. Nepokoje na severu a v nejjižnějších částech země vládě ukázaly jasně, co vše je při daných jednáních v sázce. Akceptovat tak lze jen takovou smlouvu, která zajistí lepší hospodářské perspektivy pro široké vrstvy domácí populace.“ Jen to má smysl pro „zemi, kde je 15 až 34 let plných 56% lidí bez práce“.

„Ekonomové západoafrické hospodářské unie ECOWAS a Světové banky tvrdí, že Nigérie bude ze smlouvy EPA profitovat. Nigerijští ekonomové však došli k jinému závěru. Předpovídají, že EPA naše trhy promění v rumiště evropské produkce. A značně tak omezí nejen možnosti našich malých a středních podniků, které jsou vůči evropské konkurenci bez šance,“ ale povede i tomu, že „nigerijská vláda přijde ve středním a dlouhodobém výhledu o značná daňová inkasa“. Což lze jen sotva „považovat za dobrý nápad“ za situace, kdy „naše vláda není už teď s to zvládnout základní úkol státu“ – zajistit „všem základní školní vzdělání, všeobecnou zdravotní péči atd.“. A kdy potřebuje i další „zdroje na profesionalizovali naší justice a policie“.

„Někdy to prostě od země v podobné situace vyžaduje politickou odvahu.“ Tak jako „za bankovní krize v roce 1997 v případě Malajsie. Ta tehdy navzdory doporučením MMF svůj bankovní a měnový sektor neliberalizovala, a vyšla tak z krize daleko lépe, než se očekávalo i než sousední země. Troufalé malajsijské vykázání expertů z Washingtonu se mezitím stalo novou ortodoxií pro všechny, kdo se poohlížejí po zásadních reformách. Dělat donekonečna to samé v naději, že to tentokrát přesto dopadne jinak, je přece nesmysl.“

„Protože smlouva vyžaduje jednomyslný souhlas, tři zbývající země jsou s to ji zablokovat. Záruka lepší nabídky však neexistuje. To by totiž EU musela být ochotná změnit svou politiku. Vyrazit do Afriky s cílem rychlého výnosu na bázi kalkulace, že vlastní byznys půjde na vrub kontinentu, je jednoduše passé. Dnes by to Evropa snad už měla opravdu vědět.“

„Kdo se však v Evropě o novou politiku zasadí? Kdo se tu postará o to, aby evropské firmy stavěly v západní Africe továrny, lidé tu našli práci a dostávali i přiměřené mzdy? Afričtí migranti se teď z novinových titulků možná vytratili, jejich touha po lepší šanci jinde však trvá i nadále. Od letošního ledna vyrazilo z Afriky do Evropy dalších 50.000 lidí. Teď se nacházejí v internačních táborech a chřadnou tu. 3.000 z nich zemřelo na útěku. Mrtví i živí jsou obžalobou nás všech. Chce-li Evropa masový exodus ekonomických uprchlíků zastavit doopravdy, zasadit se o jinou politiku je nejvyšší čas.“ .

7 komentářů :

 1. no věřit už nám nikdy nebudou viz film Copper Age

  OdpovědětSmazat
 2. Na to, aby EU měla vlastní politiku, bez židozednářských vůdců, nemá.
  To by musela spolupracovat s Ruskem a Čínou a to nemůže, kvůlivěť těm židozednářům.
  Takže EU čeká pomalý úpadek spolu se senilním strýčkem Samem.
  Pokud přijde Hulibrkovka, potom bude úpadek a rozkol bouřlivý.
  Pokud přijde Trump, potom rozpad bude řízený.

  POSLEDNÍ PREZIDENT USA BUDE ČERNÝ - A PŘEDPOVĚĎ SE SPLNÍ

  OdpovědětSmazat
 3. Uprchlíky si EU vyrábí sama a navíc podporuje své umírněné:
  "Před časem se objevily zprávy, že bojovníci Harakat Nour al-Din al-Zinki, kterou zařazují USA do tzv. „umírněné opozice", použili 2. srpna jedovaté látky v syrském Aleppu. Nehledě na to skupina patří k „umírněným" a je podporována USA.[MZ]"

  OdpovědětSmazat
 4. Tam kde jsou tihle lidoopi to nefungovalo,nefunguje a nikdy fungovat nebude. Čim to? Negři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jste duševní ubožák. Přečtěte si třeba Hanzelku se Zikmundem, abyste viděl, jak zahraniční kapitál v Africe hospodařil. A dekolonizace na tom nic moc nezměnila. Nadále tam hrají prim nadnárodní korporace, které drancují tamní nerostné bohatství a životní prostředí a drsně vykořisťují své africké zaměstnance. Co se změnilo je to, že pár uplacených politických šéfů afrických států se má blahobytně (viz případ císaře Bokassy) a má dost prostředků, aby vojenské bandy terorizující obyvatelstvo platili sami a ne koloniální velmoci.
   To, nad čím naříkají čeští občané - jak odplývají vytvořené hodnoty z ČR - se tam děje ještě ve vyšší míře. Některé profese mají možná 40-50 krát nižší mzdy, než by měly v USA, průměr obyčejných lidí v některých státech bude možná na pětině našeho průměru. A ten rozdíl jde do kapsy nadnárodních korporací.
   Případ smluv TTIP a EPA jasně dokazuje, že šéfstvo EU velmi dobře ví, o co kráčí - ve smlouvách nejde o vztahy USA - EU, resp. EU - Afrika, nýbrž o vztah nadnárodní korporace - zbytek společnosti (zaměstnanci, spotřebitelé, obyvatelé, občané).
   Pokud si Afrika nevytvoří svůj vlastní, dostatečně autonomní hospodářský koloběh a bude napojena na Severní Ameriku, Evropu či východní Asii, tak bude vydírána a odírána.
   KR

   Smazat
  2. No jo, ale to nejde udělat na kontinentu, kde panuje kmenové zřízení, velký bimbas, hrubá síla, prachy, drogy.

   Takže ač nechtěně to zase skončí u těch negrů.

   Smazat
  3. A kdo jiný než Evropané by jim tam donést poznatky o civilizované společnosti? Ovšem civilizovaně. Nikoli jako kolonizátor, vykořisťovatel, jako vypečený podvodník zneužívající rozličných slabin partnera.
   Je třeba s nimi férově obchodovat, organizovat studentské, vědecké a kulturní výměny, realizovat férovou výrobní spolupráci, pomoci se vznikem občanské společnosti. Přiznávám, že toto vše se občas v Evropě vyskytuje, leč v přímo drtivé většině zde funguje zparchantělá podoba žádaného, vnější forma bez vykradeného obsahu. Jestliže mocní Evropy nemají ani úctu k vlastním spoluobčanům, težko to o nich čekat k cizím a slabým Afričanům. Zatím jsme dospěli do fáze, že sice víme, že jim není třeba dávat rybu, nýbrž udici. Ti jsme jim dali - avšak musejí lovit pro nás...
   To, že Vy nebo já máme nějaké vědomosti, umíme odvést nějakou složitější práci atd. není naše zásluha. Měli jsme kliku, že jsme se narodili v těchto končinách a přišli k hotovému. Oni to štěstí nemají, ale proto ještě nejsou méněcenní, opovrženíhodní. Opovržení je hoden ten, který cizí práci vydává za vlastní, který zapomíná, že svým životem, znalostmi a dovednostmi stojí na ramenou předků a drží ho současníci.
   KR

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.