Reklama

pátek 5. srpna 2016

Friday Edition: Je Turecko ještě spojencem?

Eric Best
5. 8. 2016   Friday Edition

Fethullah Gülen minulý týden v New York Times napsal, že se jeho filosofie s ozbrojeným povstáním neslučuje. Dodal, že za demokracii bojuje už dlouhá desetiletí, a pokud se pokusu o převrat v Turecku zúčastnil někdo, kdo vypadal jako sympatizant jeho hnutí Hizmet, zpronevěřil se ideálům hnutí. Dále také napsal, že se Erdogan „systematicky a nebezpečně přibližuje k vládě jednoho muže“, odmítl ale, že by on sám měl něco společného s pučem, který se tento vývoj snažil zastavit.

Istanbulský spisovatel Mustafa Akyol v těch samých novinách napsal, že existuje dobrý důvod věřit tomu, že Gülen součástí puče byl. Podle Akyola Gülenovi příznivci po desetiletí infiltrovali státní orgány jako jsou policie, justice a armáda. Zastánci Gülena prý v minulosti dokonce za použití falešných důkazů nechali uvěznit sekulární vojenské představitele a jejich civilní stoupence.

Podle Akyola je spravedlivý soudní proces jediným způsobem, jak zjistit, jestli se Gülen na puči podílel. Akyol se přimlouval za to, aby Spojené státy vyjednaly s Tureckem dohodu o vydání, která by takový proces zajistila.

Spojené státy prohlašují, že Gülenův případ bude posuzován stejně jako jakákoliv jiná žádost o vydání. Pokud existují důvody pro jeho extradici do Turecka, bude vydán, pokud takové důvody nejsou, vydán nebude.

Na celé situaci je překvapivé, že nikdo nemluví o možnosti stíhat Gülena ve Spojených státech. Pokud existují důvody pro jeho vydání k soudnímu procesu do Turecka, ty samé důvody by mohly být použity jako základ pro jeho trestní stíhání ve Spojených státech.

Podle amerických zákonů, konkrétně 18 U.S. Code § 960, je protizákonné plánovat na americké půdě převrat v zemi, se kterou Spojené státy neválčí. Takový čin se jmenuje „tažení proti spřátelenému státu“ a hrozí za něj až tři roky vězení. Pokud by Gülenovi ve Spojených státech někdo pomáhal, mohl by být stíhán i on.

Jako člen NATO se Turecko určitě počítá mezi spřátelené národy. Anebo ne, když se teď „systematicky a nebezpečně blíží k vládě jednoho muže“?

3 komentáře :

 1. Fethullah Gülen by jistě nebyl proti, ale za pučem proti Erdoganovi jsou prsty mnohem "šikovnějších" hybatelů světa. Letitou praxí dovedených až k samé dokonalosti.
  Totiž ruce zaoceánských bossů a té jejich Centrální výzvědné ..
  Která, krom čilého vyzvídání, tak neodolatelně ráda provádí po světě své podvratné operace, svrhává legitimní vlády a vraždí nepohodlné. Pro "slávu" a světlé zítřky USA ...
  A na 18 U.S. Code § 960 ti karatelé zvysoka kašlou. Jsou nad ním a mimo něj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi dobře a není problém do toho zainteresovat Gülena.

   Smazat
 2. Cit:"Podle amerických zákonů, konkrétně 18 U.S. Code § 960, je protizákonné plánovat na americké půdě převrat v zemi, se kterou Spojené státy neválčí."
  Tak s tímto zákonem si USA již dlouho vytírají kloaku, milý Beste. Probuď se, tvým SSA už nikdo rozumný nevěří ani dobrýtro.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.