Reklama

.

.

pátek 5. srpna 2016

Friday Edition: Je Turecko ještě spojencem?

Eric Best
5. 8. 2016   Friday Edition

Fethullah Gülen minulý týden v New York Times napsal, že se jeho filosofie s ozbrojeným povstáním neslučuje. Dodal, že za demokracii bojuje už dlouhá desetiletí, a pokud se pokusu o převrat v Turecku zúčastnil někdo, kdo vypadal jako sympatizant jeho hnutí Hizmet, zpronevěřil se ideálům hnutí. Dále také napsal, že se Erdogan „systematicky a nebezpečně přibližuje k vládě jednoho muže“, odmítl ale, že by on sám měl něco společného s pučem, který se tento vývoj snažil zastavit.

Istanbulský spisovatel Mustafa Akyol v těch samých novinách napsal, že existuje dobrý důvod věřit tomu, že Gülen součástí puče byl. Podle Akyola Gülenovi příznivci po desetiletí infiltrovali státní orgány jako jsou policie, justice a armáda. Zastánci Gülena prý v minulosti dokonce za použití falešných důkazů nechali uvěznit sekulární vojenské představitele a jejich civilní stoupence.

Podle Akyola je spravedlivý soudní proces jediným způsobem, jak zjistit, jestli se Gülen na puči podílel. Akyol se přimlouval za to, aby Spojené státy vyjednaly s Tureckem dohodu o vydání, která by takový proces zajistila.

Spojené státy prohlašují, že Gülenův případ bude posuzován stejně jako jakákoliv jiná žádost o vydání. Pokud existují důvody pro jeho extradici do Turecka, bude vydán, pokud takové důvody nejsou, vydán nebude.

Na celé situaci je překvapivé, že nikdo nemluví o možnosti stíhat Gülena ve Spojených státech. Pokud existují důvody pro jeho vydání k soudnímu procesu do Turecka, ty samé důvody by mohly být použity jako základ pro jeho trestní stíhání ve Spojených státech.

Podle amerických zákonů, konkrétně 18 U.S. Code § 960, je protizákonné plánovat na americké půdě převrat v zemi, se kterou Spojené státy neválčí. Takový čin se jmenuje „tažení proti spřátelenému státu“ a hrozí za něj až tři roky vězení. Pokud by Gülenovi ve Spojených státech někdo pomáhal, mohl by být stíhán i on.

Jako člen NATO se Turecko určitě počítá mezi spřátelené národy. Anebo ne, když se teď „systematicky a nebezpečně blíží k vládě jednoho muže“?

3 komentáře :

 1. Fethullah Gülen by jistě nebyl proti, ale za pučem proti Erdoganovi jsou prsty mnohem "šikovnějších" hybatelů světa. Letitou praxí dovedených až k samé dokonalosti.
  Totiž ruce zaoceánských bossů a té jejich Centrální výzvědné ..
  Která, krom čilého vyzvídání, tak neodolatelně ráda provádí po světě své podvratné operace, svrhává legitimní vlády a vraždí nepohodlné. Pro "slávu" a světlé zítřky USA ...
  A na 18 U.S. Code § 960 ti karatelé zvysoka kašlou. Jsou nad ním a mimo něj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi dobře a není problém do toho zainteresovat Gülena.

   Vymazat
 2. Cit:"Podle amerických zákonů, konkrétně 18 U.S. Code § 960, je protizákonné plánovat na americké půdě převrat v zemi, se kterou Spojené státy neválčí."
  Tak s tímto zákonem si USA již dlouho vytírají kloaku, milý Beste. Probuď se, tvým SSA už nikdo rozumný nevěří ani dobrýtro.

  OdpovědětVymazat