Reklama

.

.

neděle 28. srpna 2016

Globalizace a konzum – síla i slabost Západu

28. 8. 2016   Tribun

Několik inspirativních tezí z Šebestíkovy eseje Hodně podivná a podezřelá válka o tom, proč Západ se svojí ekonomickou, technickou, materiální a amorální převahou není schopen (ochoten) smést Islámský stát do týdne z povrchu zemského:


Kapitalistická expanze


Státy pocházející z válečné kořisti po ústupu Sovětského svazu ze světové scény (národy žijící v domnění, že jim byly svoboda a demokracie darovány pro jejich krásné oči), byly do jisté míry (ne zcela!) integrovány do západního společenství (EU, NATO). Na jedné straně tato válečná kořist vynesla nadnárodním korporacím desítky miliónů spotřebitelů jejich výrobků (částečně speciálně pro ně vyrobených s nižším důrazem na kvalitu), množství velice levné pracovní síly a také spoustu levných pronájmů. Nicméně, obyvatelstvo ze zemí válečné kořisti pochopitelně toužilo a touží sdílet s bohatým Západem úplně vše, pokud možno tedy i životní styl a možnosti. A to stojí peníze. Kapitál sice přenáší své montovny dále na východ, ale tam pořád překáží Rusko.

Globální kapitál totiž potřebuje světovou chudobu. Vývozem západního pracovního i životního stylu za původní hranice západního společenství, si prostor láce a chudoby zmenšuje.Konzum


Pokud by ale snad měli pravdu ti, kteří tvrdí, že se radikální muslimové právě teď pustili do konečného účtování s „nevěřícími psy“ a že jejich cílem je kulturní návrat do archaických časů, ve kterých je člověk prostřednictvím víry sice zbožný, ale zároveň také nesvobodný a poslušný, pak zapomínají ještě na jednu zbraň Západu, která z něj činí – alespoň prozatím – sílu vskutku nepřemožitelnou. Tou nejmocnější zbraní Západu je KONZUM.

Je nesporné, že velká spousta migrantů, kteří už třetím rokem ve vlnách proudí do Evropy, je vedena touhou sdílet onen konzum s obyvateli tohoto kontinentu. Počítačová technika, automobily, zábava, volný čas, kariéra, možnosti, podnikání, úspěch a spousta dalších lákadel našeho vlastního životního stylu, včetně alkoholu, cigaret, drog a prostituce, to vše stojí proti vizi archaické společnosti ovládané vírou a tradicemi.

Konzum úspěšně drtí každou kulturní opozici i uvnitř evropských zemí. Ixtu považuje za přežitou a archaickou. Kýč nahradil umění, úzká a jen na praxi zaměřená odbornost vytlačuje rozsáhlejší vzdělání, pokrytectví zastínilo realitu, jalové řeči dusí přemýšlení. S archaickými hodnotami, jaké vyznává radikální islám, si konzum hravě poradí. (…) I kdyby selhala ekonomická převaha Západu a jeho zbraně, KONZUM nemůže nezvítězit nad člověkem, jehož přirozeností je mít se co nejlépe, a to dokonce, i když to „co nejlépe“ znamená ve skutečnosti dost špatně.

12 komentářů :

 1. Autor tohoto článku vychází z předpokladu lineárního vývoje společnosti. Naši moudří předkové však věděli o cyklech, které se týkají všech oblastí života, tedy i života lidské společnosti. Není to žádná věda, když uvážíme, že cykly jsou všude kolem nás (den a noc, příliv a odliv, zima a léto, smrt a znovuzrození-inkarnace). V současnosti se nacházíme na samém počátku nového cyklu, kteří Slované nazývají Dnem Svaroga, jenž vystřídal Noc Svaroga. Datum 21.12.2012 není tedy konec světa, ale konec civilizace technokratického typu založené na znásilňování Matky Země a Přírody, zotročování člověka, potlačování jeho přirozených schopností a jejich nahrazování technickými "výdobytky". Není pochyb o tom, že konzum, jemuž jsme více či méně propadli všichni, má své dny sečteny. Celý technokratický systém bude nahrazen systémem novým a již se tak i děje. Některé věci půjdou plynule, jiné bohužel skokově, což bude pro nás všechny dosti bolestivé. Jiné cesty však není. Cyklický vývoj nelze přelstít žádnými nařízeními, směrnicemi či zákony.... Více se dočtete ve Slovano-Árijských védách dostupných na internetu.
  Jan Smola

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hezké, ale málo pravděpodobné. Přiznejme si, že podpora občany v 89.byla dána jen a jen touhou po větším konzumu. Neuvědomovali si, že za něj obětují mnohem důležitější hodnoty, především tehdy tak samozřejmé sociální jistoty. Když si svou hloupost a naivitu uvědomili, bylo pozdě. Země se změnila na kolonii, drženou pod krkem novými vlastníky. Nové generace jsou záměrně debilizovány, morálka, lidskost, solidarita a soudržnost jsou vydávány za přežitek. Lež je nedotknutelná. Pravda je hříchem a její hlasatelé jsou mediálně upalováni. Ano, vidím cestu. Přinutit média, aby mluvila pravdu. Pak by se společnost mohla zachánit z bažiny lží. Bez médií není dostatečně slyšet hlas těch, kteří se odvažují říkat, že král je nahý.

   Vymazat
 2. Védy nevédy.Pokud by každý dosáhl spotřeby na úrovni průměrného evropana ,tak jdou zdroje planety do kopru během několika málo let.

  OdpovědětVymazat
 3. Po strašně dlouhé době na webu Nová republika zajímavý článek,který vyšel na levicově kritickém webu Altpress.
  Kdyby se tvůrci webu NR nesnažili napodobovat Parlamentním listům a jim podobným serverům-možná by se tento web dal číst a brát vážně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale vy ho přesto pravidelně čtete, že.

   Vymazat
 4. Kecy, nadměrný konzum je vnucovaný, způsobený mechanismem zvyšovaní produkce za účelem zisku, který je chybný a tak se hledají další a další lákadla a metody jak vnutit obyvatelstvu to co nepotřebuje. Většina lidí by byla šťastná s přiměřeným dostatkem a s více volného času na uplatňování svobodné tvořivosti. Kazí to pouze nemocná menšina, která nemá nikdy dost a pořád chce více. Bohužel se podařilo této parazitické menšině obsadit řízení společnosti. Je potřeba co nejvíce vzájemně spolupracovat a vzít život do svých rukou a ne pořád krmit nenasytnou příšeru. Vzájemnou spoluprací se naučíme řídit společnost a až to budeme umět, tak již nebude problém mentálně nemocnou menšinu odstavit od řízení společnosti.

  OdpovědětVymazat
 5. "KONZUM nemůže nezvítězit nad člověkem, jehož přirozeností je mít se co nejlépe,..."

  Toto je morálně pokažený náhled na život. Proto nikdy nepovede k radosti a spokojenosti.

  Postup od strasti k blaženosti je přesně opačný. Z toho důvodu lze hovořit o pokažených morálních hodnotách, které vedou lidskou rasu jen do stále většího utrpení, i když se často odívají do půvabných hávů různých ideologií, směrů, dokonce i do idee pomoci bližnímu.

  OdpovědětVymazat
 6. Konzum je až důsledek, nikoliv příčina! Tou je kapitalismus jakožto nepřirozený, de facto židovský výrobní způsob založený na podvodu zvaném "tržní chování jedince". Struktura pravěké tlupy přetrvává evoluční setrvačností dodnes, navzdory odlišnýmu výrobnímu způsobu, který je příliš mladý, aby zásadním způsobem změnil to, co se utvářelo desítky tisíc let! K přežití lovecké tlupy bylo zapotřebí na 1 schopného organizátora (náčelníka) a 1 nositelku know-how (šamanku) vždy alespoň 50 zdatných lovců a 50 zručných sběraček. Proto dodnes má např. schopnost stát se lékařem jen jeden ze sta lidí (to je pro zjednodušení použitá číslovka!). Dříve to sloužilo jako nutnost k přežití celé tlupy a potažmo druhu, dnes je to systémem zneužíváno k tomu, že lékař je placený mnohem více než třeba horník, ačkoliv jeho práce je těžší a v pravěku by dostával větší kus masa než šamanka z logických důvodů. Rovněž pojem "zákazník" je proti smyslu přirozené dělby práce v lidské tlupě či pospolitosti. Směna mezi jednotlivými tlupami vždy probíhala tak, že nositelé genů náčelníků a šamanů rozhodli z titulu své intelektuální převahy, co je dobré pro přežití celku směnit a co nikoliv! Tak tlupa dostala potřebné komodity k přežití výměnou za ty které pro ní jsou zbytné či postradatelné. V současné době kdy byla koherentní společnost atomizována židovským výrobním způsobem (kapitalismem) toto přestalo platit a v důsledku toho jsou nekompetentní jedinci - s geny řadových lovců a sběraček - nuceni sami přejímat funkci náčelníků a šamanek a to zcela zjevně bez znalosti či schopnosti posoudit důležitost té či oné komodity pro zachování existence své osoby a své rodiny či celé komunity. Čili za bláboly o "svobodné interakci mezi jedinci" a "tržních mechanismech" je pouze snaha úzké skupiny ovládat druhé prostřednictvím jejich nižších intelektuálních schopností či zkrátka profitovat prostřednictvím převahy těch vlastních nad schopnostmi ostatních. A maj recht, páč nejsou blbý! Většina lidí totiž bohužel jsou těmi potomci lovců a sběraček. Jenže pokaždé za určitý čas z lidu vyroste Vůdce, nesobecký talent, který kolem sebe dokáže soustředit velkou masu schopných vůdců národa, a pak je s židáckými rejdy obvykle amen. Proto tak piští a křičí kdykoliv se kdekoliv objeví autorita! A o tom je celý to pištění tu na Putina, jindy na Erdogana či Madura nebo dokonce i Orbána. Prostě každej kdo tenhle xindl ohrožuje tím, že masám ukáže na charakter a metody jejich podvraťáctví a tím je odhalí před lidem je pro ně smrtelný nepřítel na kterýho pak poštvávaj svý ohavný pohůnky - různý Pepky Povyskoče z různých těch neziskovek apod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nelépe - tedy všeobecně i blbům typu Pepka srozumitelně to dokládá redaktor bulváru Pavel Novotný (syn baviče Petra Novotného), sám typický představitel tohoto parazitujícího ethnika, když na otázku, zda nemá představu společnosti, která by mohla být lepší, odpovídá :

   „Ne, já jsem kapitalista, židovský synek a člen ODS a pro mě je nesmírně pohodlnej systém, ve kterým já jako inteligentní člověk jsem schopnej poměrně pohodlně přežívat díky tomu, že ostatní kolem mě jsou debilové…“.

   z dokumentu Pavla Klusáka „Dělníci bulváru“, citováno v Respektu č. 16, s. 61

   Vymazat
 7. 12,28 perfektně popsaná zvrhlost většiny současné euroatlantické společnosti, co s tím ale dál dělat, jak to změnit. Mám dojem že času je již málo. MOTROK 21 STOLETÍ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zespolečenštění nejen výroby, ale i spotřeby je cestou! Poté zmizí i reklama - zdroj vytváření umělých potřeb a pravá příčina tzv. tržních principů chování. Jakákoliv jiná cesta je vyloučená. Prakticky toto zákonitě tak jako tak nastane až stroje a roboti nahradí lidi ve většině pracovních činností a protože zmizí příjmy vázané účast ve výrobě a službách, bude třeba zvolit jiný systém nejen při samotné produkci, ale i následném přidělování vyrobených produktů ...

   Vymazat
 8. Ked som prvykrat prisiel na Blizky vychod (Jordansko, Syria a Libanon) pred ca 13 rokmi, povedal som si po niekolkomesacnej navsteve tam, ze tych prevalcuje KONZUM, pocitace, mobily... Neskor som stravil viac mesiacov v Egypte. Bol som prekvapeny velkym poctom ateistov, kt.odmietali islam. Hovorili mi, ze su obetou islamu. V case Ramadanu som videl vela ludi v "krcme" popijat pivo - pocas dna. Suhlasim s autorom clanku, ze KONZUM arabakov skor ci neskor prevalcuje. A kazde nabozenstvo, ktore nepestuje mysticke prvky. Nab.bez mystiky je mrtve, impotentne, nema sa cim branit. Islam je imporentny. Mysticky prvok islamu (Rumi, dervisi...) je zaznavany a donedavna bol teestany smrtou.

  OdpovědětVymazat