Reklama

.

.

pondělí 29. srpna 2016

J. Keller o brexitu, EU a návštěvě Merkelové

29. 8. 2016    Parlamentní listy (značně kráceno)
PL: Britové z EU vystupují a v dalších zemích jako Nizozemsko, Rakousko či Dánsko se začíná mluvit o tom, že by se mohlo také vystoupit.
Především se ukazuje, že proces vystoupení Británie bude mnohem delší, komplikovanější a s nejistějším výsledkem, než si stoupenci odchodu mysleli. Británie vždycky byla v Evropě jen jednou nohou a tipuji, že po pár letech se zjistí, že ani tzv. Brexit na tom nic nezměnil. Myslím, že zemím, které leží v jádru Evropy, nebude umožněno, aby o svém odchodu rozhodly. Země na periférii to budou mít asi snadnější. Problém je v tom, že nevíme, zda Česko patří do jádra, anebo na periférii.


Jedním z problémů u nás v ČR je stále klesající důvěra obyvatelstva v Unii. Lze říci, kdo za to nese největší vinu? Existuje alternativa ke členství v EU?

Jednoduchá odpověď je, že za to mohou buď byrokratičtí bruselští úředníci, anebo provinciální Češi, kteří nepochopili velikost evropské myšlenky. Přihlouplá odpověď zní, že v tom má prsty Putin. Realita je mnohem složitější. Ve všech evropských zemích přichází od 70. let 20. století vlna odporu k jakýmkoliv autoritám: k rodině a manželství, státu a jeho institucím, škole a jejím formativním ambicím, ale také k soudnictví, ke klasickým profesím typu lékaře atd. Evropská unie má ambici stát se nadnárodním státem. Jak chcete posilovat její autoritu, když upadá autorita států národních? Pokud se EU v této situaci bude chovat byrokratičtěji než národní státy, autoritu si nezíská. Jestliže se bude chovat liberálněji, bude považována za bezmocnou a nefunkční. Zatím se Evropě daří postupovat oběma směry současně, což není nejšťastnější.

Ke druhé části otázky. Alternativou ke členství v Evropské unii je návrat do prvorepublikových poměrů. To znamená do situace, kdy se o nás bude rozhodovat v Německu, Francouzům a Italům to nebude nijak vadit, Španělé a Nizozemci, natož pak Britové to ani nezaregistrují.

Co přinesla návštěva Angely Merkelové v České republice? Je něco na tezi, že zde hledala „klíč k zemím V4“?

Co přinesla tato návštěva, se dozvíme teprve s odstupem času. Určitě se to nedozvíme z tiskových prohlášení po návštěvě. Pochybuji, že německá kancléřka navštívila Prahu hnána touhou spatřit nové špičkové přístroje v ČVUT. Asi měla k návštěvě i další důvody. Protože se zdůrazňuje, že v popředí jednání nebyla otázka migrantů a kvót, soudím, že se jednalo především o migrantech a kvótách. Ale mohu se mýlit. Třeba přijela Angela Merkelová do Prahy skutečně jen kvůli tomu, aby si zde pět hodin libovala, že v našich vzájemných vztazích neexistují žádné problémy. Nekažme si babí léto planými spekulacemi. Až přijde vhodný čas, jistě se dozvíme, zda se něco ujednalo a co to vlastně bylo.

20 komentářů :

 1. Slova o ničem,uvědomte si vždy, kdo člověka platí a jak daleko je do voleb.Cenzoři v PL fungují a ví co mohou pustit.Je to stejná žumpa jako na čt a čro.

  OdpovědětVymazat
 2. I když s ním obvykle nemůžu souhlasit, v tomto případě má pravdu v mnoha bodech.

  OdpovědětVymazat
 3. :-)))
  Tenhle kecálek si do toho europarlamentu hodí...

  OdpovědětVymazat
 4. už má pytel eur, tak občas něco neškodného prohodí a vy co jste mu věřili a dali hlas modlete se a pracujte..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale pořád je ten "kecálek" stokrát chytřejší a realištější, než rusobiji Štětina a Pospíšil. Ti mají dohromady 2 pztle eur.V.J.Horák

   Vymazat
 5. Sociolog Brouk Pytlík-práce všeho druhu,především kecy

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrá zpráva je, že pan Keller neztratil smysl pro humor. Jenom se ten jeho humor stává stále bezzubější a cyničtější. Ale možná to je šifrovaná zpráva, abychom si nemysleli, že Europarlament něco rozhoduje, anebo že jsou snad jeho členové lépe informováni, než běžný čtenář denního tisku.
  Jenom k jeho bonmotu: „Alternativou ke členství v Evropské unii je návrat do prvorepublikových poměrů. To znamená do situace, kdy se o nás bude rozhodovat v Německu, Francouzům a Italům to nebude nijak vadit, Španělé a Nizozemci, natož pak Britové to ani nezaregistrují.“
  Domnívám se, že to tak již nějaký čas funguje i v té EU. Proto vzhůru k V4 (nebo něčemu takovému). P.K.

  OdpovědětVymazat
 7. " Alternativou ke členství v Evropské unii je návrat do prvorepublikových poměrů. "

  Při odpovědi byl Pan Keller byl asi něčím zcela zaneprázdněn a neměl možnost uvažovat.
  V této době tak převratných změn v Evropě a ve světě aby byl jedinou alternativou návrat do prvorepublikových poměrů ???

  A k Merkelové. Tedy uvědomme si.
  Jednat o nás, bez nás, a ani nemáme vědět co??? A to je normální? Vyměnit vládu! Děda.

  OdpovědětVymazat
 8. Ony ty prvorepublikové poměry tak trochu máme i dnes. Německo si opět vyskakuje. Anglie, Francie nás klidně zaprodají a obětují kvůli vlastním zájmům, krize je stále, můžeme chodit za lepší prací do Rakous i jinam...tak nevím. Možná, že bylo lepší za socialismu mít holou prdel(to máme i dnes) ale vztyčenou hlavu a i ty hrdosti, že jsme Češi bylo o mnoho více než dnes.

  OdpovědětVymazat
 9. Ejhle, čichl si k Bruselu a už se mu výrazně změnil slovník. Je to asi nějaký nakažlivý mor sedět tam s tou odloženou partou zkrachovaných politiků z národních vlád a parlamentů. Takový keci, to jsem fakt od něj nečekal. Prostě chvíli být mezi tou bandou kreténů udělá s každým asi své.

  OdpovědětVymazat
 10. Vždy máte být především sami sebou,pokud jste to historicky nepochopili,budete historii opakovat. I NATO je otázkou,protože například Trump ho "přehlíží" a i Británie s ním má problém. Zrada Československa před druhou světovou válkou Británií i Francií je opět na stole. Někdo kvůli vám bude jaderně válčit s Ruskem a asi i s Čínou,která je i oficiálně jeho největším spojencem? Fakt, lituji toho,že musím sdělovat taková fakta imbecilům,protože tak mi připadáte soustavně.

  OdpovědětVymazat
 11. no obávám se že jako levný subdodavatel německého průmyslu z jádra nebudeme puštěni. To je ta naše tragedie .. odmítání euroasie, která má budoucnost a lpění na euroatlentické civilizaci kam jsme nikdy nepatřili ani etnicky ani jazykově. Bohužel jsme setrvali v lůně církve pravé západní a to zřejmě určí náš vývoj budoucí až do úplného poevropštění v jazyku německém. Slováci přec jen jakousi šanci mají vymanit se.

  Slávek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. proto si Fico troufne letět na návštěvu za Putinem do Moskvy. Dovedete si někdo představit, že by se ke stejnému kroku odvážil Sobotka ? V žádném případě, ne nadarmo ho někde na netu přejmenovali na novodobého Háchu

   Vymazat
  2. Věru, jedním z problémů Evropské unie je nedo­statek výrazných jmen a tváří - tvá­ří, jež mohou sloužit jako pozitivní symboly. Jsou tu jen úředníci a straníci, většinou snad aspoň slušní - ale ne státníci. Vlastně jen jeden symbol zbyl dnes Evropě: Angela Merkelová! Ona svým osudem symbolizuje grandi­ózní úspěch ve vnějším i vnitřním sjednocení EU: dáma s polskými kořeny, vyrostlá v NDR, odolavší lákání Stasi, první žena v čele CDU, první evangelička v čele kdysi „klerikární( CDU... Ta, kte­rá mnohaletým úspěšným vedením Německa symbolizuje celou zlatou éru Evropské unie. A ano: ta, kte­rá se pro mnohé stala symbolem hrozícího neúspěchu Německa i Evropy.Ta, která ve vlastním „re­publikánském legitimismu“, ve věrnosti skutečným občanským a křesťanským hodnotám, v nut­nosti čelit nebývalým výzvám a ne­bezpečím, učinila rozhodnutí, jež nebyla prozíravá. Ale kdo má dnes jednoduchá řešení? Náckové a Pu­tinovi pohůnci, ti ano.

   Vymazat
 12. Anonymní29. srpna 2016 18:00
  „no obávám se že jako levný subdodavatel německého průmyslu z jádra nebudeme puštěni. To je ta naše tragedie ..“
  Bohužel, dobrý odhad. Ale to není nějaká z nebe spadlá tragédie, to je Sobotkova práce. Ono budování strategického partnerství s Německem, které není nic jiného, než vazalská smlouva. Setrvání v jádru, znamená bianco souhlas se vším, čím nás zahrnou.
  Držme se společenství V4 a společně chraňme svá území proti muslimským bojovníkům, potulujícím se Evropou. Žádným slibům, ze strany atlantistů nevěřme a nikomu nesvěřujme ochranu svého území. To je naše práce a povinnost. Snad už to brzy pochopí i naše, povětšinou sluníčkářská, mládež. Jenom se obávám, že dříve se jim budou muset tyto elementy potulovat po náměstích českých měst a vesnic, kde budou mít zajištěné bydlení a slušné kapesné (přeci jsme povinni jim zajistit slušný život) a konkurovat jim u holek. Teprve potom se rozsvítí i těm nejdebilněším sluníčkářům. P.K.

  OdpovědětVymazat
 13. muti Merkel sem přijela dohodnout se sr al botkou, kolik teroristů k nám doveze náboženská obec ze Staronové synagogy

  OdpovědětVymazat
 14. Souhlasím s panem Kellerem. Vyjádřil se docela jasně. Ne, jako omezený politik, ale jako filozof. Je nutné, aby se EU rozpadla, aby si státy "doma" udělaly pořádek a pak teprve může vzniknout něco nového. Když spojíte více malých bordelů, vznikne jeden megabordel - současné EU. Nové EU má vzniknout jako sdružení států vzájemně se respektujících a ne jako spolek s právem silnějšího, či jako kladivo na čarodejnice. Pokud se tak nestane, nemá EU naději a už vůbec ne s takto pojatým byrokratickým vedením.

  OdpovědětVymazat
 15. Toto jsou jen planá slovo,kterým se vládní pacholci smějí.Kdy nastane likvidace těchto pacholků, vykonavatelů zla českého národa ?

  OdpovědětVymazat
 16. Je zajímavé, že oponenti nemají žádné argumenty, jen nadávky. To ukazuje jejich úroveň. Já bych si přála, aby takových Kellerů byla v Bruselu většina. Pak by se přestalo lhát, klanět před USA a začaly by se řešit skutečné problémy. Hodně úspěchů, pane Kellere. Jinak k tématu, mám, bohužel, taky názor, že se jednalo o přistěhovalcích, a kolik jich vezmeme. Merkelová nepřijímá totiž názory jných, zvláště ne malé zchudlé a ponížené ČR.

  OdpovědětVymazat
 17. ... aby takových Kellerů byla v Bruselu většina. - Taky bych si to přál(a). Pan profesor totiž odmítá novou řeč "ptydepe", ve které se lež označuje za korektní vyjádření. Též další pokerové finty "vědců - ekonomů" před ním neobstály. Co jiného pak těmto šarlatánům zbývá než nadávky? KOREKTNĚ se tato ubohost nazývá argumentum ad hominem, ale o její ceně UŽ STAŘÍ ŘÍMANÉ...(sck)

  OdpovědětVymazat