AA

Reklama

bb

pondělí 29. srpna 2016

Jak dělají Novinky a Reuters z lidí blbce. Krym prý chudne. Manipulační techniky jak vyšité

Geo
29. 8. 2016

Titulní zprávou portálu Novinky.cz byl v pondělí 29. srpna převzatý článek nadepsaný „Krym dva roky po anexi: Zchudli jsme a Moskva na nás kašle“. Vytvořila a rozšířila jej agentura Reuters – hlásná trouba globální oligarchie, a je dokonalým příkladem mediální manipulace a informační války proti Rusku.


Hodný pozoru je už samotný fakt, o koho je opřena hlavní výpověď o situaci na Krymu: „Připojili jsme se k Rusku a to se na nás vykašlalo,“ řekl Reuters Jevgenij, dělník z továrny na průmyslovou výrobu titanu v Armjansku, který si nepřál zveřejnit své příjmení. Stará manipulační technika – „nepřál zveřejnit své příjmení“ – už nefunguje ani v regionálních plátcích, ale redaktoři Novinek na ni skočili.

Jako by agentura Reuters měla problém oslovit někoho jiného, autentického, z více než dvou milionů obyvatel Krymu. Jenže použitá technika zde má ještě jeden význam: má dávat najevo „obavy obyvatel poloostrova z ruských represí“ – článek podobného vyznění, ať už od Reuters, AP, AFP nebo kterékoliv jiné globální agentury lze očekávat v blízkých týdnech nebo měsících.

A tak Reuters sáhne po údajném „technickém pracovníkovi Pavlovi“, „servírce Natálii“, anebo „číšníkovi z terasy“, v jehož případě by už opravdu bylo hloupé uvádět pouze křestní jméno – své místo tak dostane manipulačně zabarvený výraz „znuděný“. V článku lze ostatně nalézt mnoho dalších příznakových slov, které mají působit na emoce čtenáře – například dvakrát použitý „šok“ – a to vše je dáno do kontrastu s údajnými „sliby“ nejvyšších ruských představitelů.

Přitom i v samotném Rusku je naprostým standardem popisovat reálnou situaci na Krymu, kde nic není úplně růžové – a ani nemůže být, pouhé dva roky poté, co se poloostrov „odpojil“ od „nezávislé“, ale živořící a zadlužené Ukrajiny a „připojil“ se k sankcionovanému Rusku, které se sice oproti předpokladům nehroutí, ale není v ideální ekonomické kondici.

"Za ukrajinské éry přivítal Krym šest miliónů turistů ročně, píše Reuters s odvoláním na oficiální statistiky,“ uvádí se dále článku. Namísto číselného srovnání počtu turistů je ale pouze dovětek: „Počty návštěvníků po anexi prudce klesly.“ I pro průměrně zdatného uživatele internetu je snadné zjistit, jak to s turistickou návštěvností Krymu je ve skutečnosti: v roce 2015 to bylo bezmála pět milionů lidí a jen do konce letošního července, tedy v polovině sezony, to byly tři miliony lidí, přičemž sezona pokračuje v srpnu a září.

Celkem je letos na Krymu očekáváno 6 – 7 milionů turistů a v dalších letech má tento počet ještě růst díky spojení poloostrova s Ruskou pevninou a mnohamiliardovým investicím do turistické infrastruktury, o kterých v článku není ani slovo.


17 komentářů :

 1. http://www.dotyk.cz/byznys/6-duvodu-proc-krym-stale-hleda-slibovanou-prosperitu-20160825.html

  ještě jeden článek, který nemá s původním v Reuters nic společného.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I když ze stejné dílny. Zapomíná se pouze na jedno srovnání. Jak by na tom byl Krym dnes, kdyby byl součástí Ukrajiny?

   Smazat
  2. 17:04 Dobře.
   Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid.
   Zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti.
   Václav Bartuška

   Smazat
 2. Způsoby pražské kavárny - Kchárla fon Ja Felkí Prase, Klafouska, Byjomasi, Kvochcába, Agenta Pafce, ....

  OdpovědětSmazat
 3. Na debilky v novinkách se patří v y s r a t z vysoka.

  OdpovědětSmazat
 4. Jak může nařídit Putin kolik mají soukromé firmy platit zaměstnancům, to je možné jen v EU a USA proto nemáme žádné dlužníky a bezdomovce. Euroatlantické společenství NATO ubrání i kdyby měli zavraždit většinu lidí na planetě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1420
   mýlíte se, příkazy ohledně platů v privátních firmách neexistují nikde na světě. regulace a určování platů je běžné pouze ve státní sféře - úředníci, učitelé, lékaři atd.
   Ani v Rusku Putin nedokáže nařídit privátní firmě, kolik má platit mzdy.

   Smazat
 5. Teto debilni propagande muze verit jen dementni clovek !!!! Ja na Krymu ted byl..... !!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1807
   a kde jsi byl ??ajak jsi se tam dostal ??

   příště nekecej

   Smazat
  2. Samozřejmě že kecá, trolík pacholík.

   Smazat
 6. 18:07 ty jsi byl tak leda v prdeli,nežvaň blbě.Já tam byl také a ten článek je 90% pravda.Pro čecha jsou krymské ceny ještě přijatelné ale v Rusku je mnohem levněji

  OdpovědětSmazat
 7. Az se na ruskymi fasisty okupovany Krym nektery z vas komunistu prestehujete, nezapomente podat zpravu. :)
  Prozatim bych doporucoval drzet hubu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To už zas chlastás ty chujmerovský dementní prase????Tahni chcipnout na ussa ambasádu z Havla vzešlej kreténe!!!!!

   Smazat
  2. vlast tě (5:26) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Smazat
 8. Myslím, že ti co napsali v Novinkách článek o Krymu by měli napsat článek o Ukrajině. Ovšem o Ukrajině jsem slyšel z úst Fištejna jenom samou chválu v naší ČT v tom smyslu, jak Ukrajina jde ekonomicky kupředu. Měl jsem možnost hovořit s Ukrajinským řidičem v Polské firmě. Potraviny jsou stejně drahé jako u nás, platy 70 Euro měsíčně, důchody tak na úrovní 30 dolarů měsíčně. Je záhadou jak lidé na Ukrajině ještě mohou přežít. Proto se chystá bezvízový styk, což ovšem nic neřeší protože to není pracovní povolení až na to, že se předpokládá, že Ukrajinci budou v Evropě pracovat načerno a tím vznikne situace jako v USA, kde veškerou práci vykonávají Mexičani, ale kdykoliv je USA může vyhodit.

  OdpovědětSmazat
 9. Dokud se "novinky" původně jmenovaly "flashnews", tak byly zprávy poměrně objektivní. Po přejmenování a po změně majitele už nestojí za nic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. konečně se i novinky zařadily do jednotného bloku žádoucí propagandy a převýchovy mas, stejně je ale zajímavé kolik toho židovští vydavatelé v médiích převzali od velkého učitele, kterým je bohužel jistý Joseph Goebbels

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.