Reklama

středa 17. srpna 2016

Jogurtovač a sociální pouto! Pitomá neoliberální a ovčanská generace si nechala hloupě ukrást svou zemi !


Václav Umlauf
17. 8. 2016   E-republika

Chudí lidé holt musí sednout, dát se dohromady a dělat si dobré věci sami, jak tomu bylo dříve.
Přijel jsem jako každý rok ze svého delšího vysokohorského putování, a neměl doma jogurt. To proto, že kupované zmetky zvané „jogurt“ mi už dávno přestaly chutnat. Tak jsem před dvěma roky koupil jogurtovač, asi půl roku experimentoval s různými kombinacemi mléka a smetany. Nyní pro sebe vyrábím to, co se dá jíst, je čerstvé, má garantovaných 13 % smetany a chuť skutečného jogurtu, jehož bakteriální složení občas měním. Jogurt musí zrát v ledničce tak 3-4 dny, je to živá kultura. A pochopitelně ze stejného důvodu nevydrží věčně, jako jeho sterilizovaný a chemicky nabalzamovaný kolega v supermarketu.

K tomu si už asi rok také vyrábím vlastní džem, bývalý kuchař se nezapře. Důvody stejné. Navíc sladím svůj výrobek jen medem a přírodní stévií a mám rád klasických 70 % tropického ovoce. Je to celkem zábavná práce asi na 3 hodiny, když nepočítám nákup surovin a přípravu macerovaného koření. Ale výsledek zavařování je slušný a stačí mi vždy na půl roku k citovanému jogurtu. A přestal jsem mít chuť na cukrované sladkosti, protože v daném tajemství je chutí neporovnatelně více, celkem asi 15 kvalitních přírodních ingrediencí. Nic takového z fíků, datlí, dalších tajemství, speciálně nakládaného aromatického koření, curacaa a slivovice se u nás nedá koupit, ani v luxusních prodejnách. Chudí lidé holt musí sednout, dát se dohromady a dělat si dobré věci sami, jak tomu bylo dříve.

Takže jsem se vrátil z Alp a otráveně zjistil, že jogurtovač mají kamarádi na druhém konci města. Tam jsem musel klusat s plným ruksakem neseným z hor, protože mi před nosem ujel autobus. Jogurtovač nebyl u mne plně využit, natož know-how výroby jogurtu, kterou jsem získal metodou „pokus-omyl“. Takže obojí sdílíme v jedné partě kamarádů, která dělá kvůli přežití v nepřátelském světě pozdního kapitalismu totéž co já, tedy jedlý domácí jogurt. Zatím se nepustili do džemu, protože je napínám a nechci dát svůj výrobní postup zcela zadarmo. Žijeme v kapitalismu, že ano. I ve výměnném obchodu platí „něco za něco“, ale bez peněz, to je jasné.

Plahočil jsem se přes Liberec a ve zdejším ghettu pozoroval milé spoluobčany, kteří se taktéž věnují sdílené ekonomice. Jenže na rozdíl ode mne to dělali celkem s radostí. Vyhřívali se na letním sluníčku a poslouchali kvalitní žánrovou hudbu vlastní kultury. Její kvalita se naprosto nedá porovnat s placeným kvílením a infantilními výkřiky nepovedených dětí bývalých komunistických hvězd české pop-music. Jejich telecí a antimuzikální ratolesti ovládly skrze klanové a jiné vazby naši mediální scénu audiovizuálních a hudebních sraček, jejichž kvalita je srovnatelná pouze s akčním supermarketovým jogurtem. Místní si přitom sami zpívali s nepopiratelným absolutním hudebním sluchem. Jejich děti si vesele hrály, všichni vypadali na odpoledním sluníčku spokojeně, a byli na sebe hodní. Vypadalo to jako ve Švýcarsku, odkud jsem právě přijel.

To mne donutilo přemýšlet. Ve sdílené ekonomice dřu s ruksakem do kopce, abych tento neexistující jev udržel v chodu, částečně také z ideologických důvodů. Bráním lokální ekonomiku a vím, že je třeba v Sudetech vybudovat mezi lidmi funkční sociální pouta, po předešlém vraždění a vyhánění. Tak na tomto ideologickém úhoru dřu a nadávám, protože jsem povahou spíše individualista. Život mne naučil, že je třeba pracovat a spoléhat se sám na sebe, a nekrást, protože člověk pak může přijít do pekla. Ale nejsem politicky prodejný blb, tak ze své životní filosofie nedělám pravicovou ideologii. Naopak se zuby nehty snažím budovat to druhé.

Z výše citovaných důvodů mne letní poezie mých spoluobčanů uvedla do návalu iracionálního vzteku, ale z úplně jiného důvodu, než platí pro zbytek kapitalistických bělochů. Já, antož bílé samotářské individuum, pracně buduji sociální pouto a sdílenou ekonomiku, například svým izolovaným úsilím a nečtenými články v aktivistických webech. Ty u nás nikdo nepodporuje, protože nežijeme ve sdílené ekonomice hodnot a statků. Mí šťastní spoluobčané tuto ekonomiku naopak plně a aktuálně realizují, a jsou právě proto v absolutní pohodě. Tudíž se spokojeně vyhřívají na sluníčku se svými dětmi a starými rodiči, protože je na tuto vskutku plně smysluplnou činnost právě ten nejvhodnější čas. My tento styl života zatím nevedeme, protože na něj nejsme ideologicky a psychicky připraveni. Početné rodiny můžeme mít také a dávky jsou pro všechny. Dokonce bychom své početné děti vychovali na našich normálních školách. A pilnou prací danou v sociálním poutu a ve sdílené ekonomice bychom z nich udělali disciplinované a chytré voliče. A tyto děti z početných rodin podporovaných sdílenou ekonomikou a žijící v sociálním poutu by si jistě nenechaly tak hloupě ukrást svou zemi a svou práci, jako moje pitomá neoliberální a ovčanská generace.

Takže ze mne mluví čistá závist vůči skupině obyvatel, která má sama od sebe to, co my nejsme schopni v životě dosáhnout. Proto nechci kvůli své iracionální a vcelku hloupé závisti poslat velkou skupinu veselých a spokojených spoluobčanů do plynu, jako zdejší neofašisté a podnikatelé. A především bílé matky samoživitelky, kteří s nimi vedou na sociálních a jiných úřadech marný osamocený boj o život a o dávky. Proti spojené a semknuté skupině občanů vázané sociálním poutem a přirozeně žijící ve sdílené ekonomice, to prostě nejde uhrát. Bílé rasistické a izolované individuum hnané vztekem a neoliberální ideologií musí v tomto boji nutně prohrát.

Potlačil jsem svůj vztek. Důstojně a se vztyčenou hlavou jsem prošel kolem evidentně šťastných a spokojených spoluobčanů. A s ruksakem pomalu stoupajícím do kopce jsem šel s funěním a s frustrací bílého muže podporovat ideologický a praktický zápas za sdílenou ekonomiku a za sociální pouto. Je to vcelku marný, a zatím prohrávaný boj mezi kulturně a civilizačně zanedbanou částí populace, k níž bohužel patřím jak myšlením, tak i barvou kůže. Ale nedalo mi to, abych se alespoň jednou závistivě neohlédl zpět, do ztraceného ráje.

31 komentářů :

 1. No, pokud může velkému bílému křesťanskému muži s břemenem v ruksaku odpovědět zarputilý marxista maskující se jako prostý velekněz od V+W, tak "ztracený ráj", "ušlechtilý divoch" i "prvotní komunismus" (dobový a dobově omluvitelný marxistický úlet, stejně jako "podíl práce na polidštění opice") by už měly patřit dávno spíš mezi ztracené iluze a jiné haraburdí z ideového sekáče.

  Protože to asi není míněno vážněji, smrtelně vážná pvaha úvaha o tom, že zmíněná komunita není co do podstaty své existence prvotně divošská, ale spíše (minimálně dnes už) degenerovaně parazitická (nic ve zlém, muziku, spontánnost i úctu ke stáří tam cením též), a že teda vlastně na tom úprku se není moc kam ohlížet, taková úvaha už by asi byla nadbytečná až směšná, a lépe ji utnout - hned.

  VR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tahle v pravdě letně-dovolenková úvaha "o jogurtu" svádí k lehce demagogickému rýpnutí "z leva". Třeba proto, že "sdílet ekonomiku" v případě výroby domácího jogurtu a džemu ze smetany, 70% tropického ovoce, stévie, medu, datlí a fíků, nakládaného aromatického koření, curacaa a slivovice (a pánbu ví, čeho ještě, jak říkáme my ateisté) je poněkud drahá sranda. A to nejen pro spokojenou zpívající a slunící se komunitu. Při obraně českého "jogurtu" bych mohl namítnout, že skutečně skvělý a kvalitní vyrábí z vlastního mléka jistá firma v našem kraji.Má jen dva nedostatky.Jedním je cizí název, pocházející ještě z dob budování trhu bez přívlastků, a druhým cena až dvojnásobná oproti sajrajtům zahuštěným škrobovou moučkou. Ale pro spotřebitele mého ražení, jogurt jednou "za uherák" (myslím rok, ne salám), je to vynikající vzpomínka z mého mládí na chuť pravého jogurtu ve skleničce.
   K té skupině šťastných a evidentně spokojených občanů. Také se kloním k názoru, že je dnes už spíše degenerovaně parazitická, než nezkrotně divošská. A ani přechod společnosti k nějaké moderní formě "sdílené ekonomiky" tento způsob života automaticky nespraví. Potlačovat vztek , pouze, nepomůže. Protože jednou už třeba potlačit nepůjde. Chce to s chladnou hlavou vynutit si i na této šťastné zpívající komunitě patřičný podíl, příspěvek, užitečnosti podle možností a schopností, na sdílené ekonomice. Vztek, pravda, není dobrý rádce. Dělat, že nevidím, je však ještě horší. J.B.

   Smazat
  2. Odhaduju, že jsem možná ze sousedního kraje, každopádně podobný jogurt se tu vyrábí taky, díky za něj. Jinak souhlas a ještě bych dodal, že pokud v rámci řešení problémů podle závažnosti dojde na zpívající komunitu a její začleňování do participativní ekonomiky - tož to už budu dávno klidný :-)

   VR

   Smazat
 2. Na téma vykrádání vlastní země jsem zrovna narazil na epigram od Karla Havlíčka Borovského:

  Nechlubte se, vlastenci,
  není to věc řádná
  že neteče odjinud
  do Čech voda žádná.
  Točíme-li ze sudu
  nedolévajíce,
  zůstanou nám na spodu
  brzy jen kvasnice.
  Nechlubte se, nechlubte,
  špatná je to sláva,
  že vytéká do Němec
  všechna česká šťáva.

  Je mi záhadou, jak mohl Havlíček tak dobře znát naše polistopadové "ekonomické experty".

  OdpovědětSmazat
 3. LIDÉ, KTEŘÍ ZA DOLARY Z USA VELVYSLANECTVÍ PRODALI SVOJI VLAST:
  Nevím, zda tito lidé skutečně existují nebo se jedná o havlisticko-pravdoláskařský podvod. To by měli jistit jejich spoluobčané v místech jejich údajného bydliště.
  Tato sebranka zesměšňuje a uráží slušné diskutéry na „Novinkách“ a jsem přesvědčen, že i na jiných webech. A jsem opět přesvědčen, že se mezi těmito kreaturami nachází i náš „Chujmer Iphon Debilovič“ z NR. Může se také jednat o „brekšnajdry“(Hašek). Proto pozor.
  TADY JE MÁME (nejsou všichni):
  Jan Singer, Strakonice
  Vilém Dostál, Jičín
  Stanislav Machovský, ÚstÍ nad Labem
  Ivan Brabec, Všenice
  Igor Hendrich, Vsetín
  Jiří Vácha, Klášterec nad Ohří
  Jiří Melechovský, Troubsko
  Ladislav Písařík, Brno
  Jiří Procházka, Praha
  Pavel Bártek, Město Albrechtice
  Pavel Stratil, Brno
  Jiří Benda, Strakonice
  Luděk Ondráček, Brno
  Stanislav Sadílek, Praha 10
  Miloslav Samohejl, Trhové Sviny
  Jan Jindra ml., Písek
  Jan Hudec, Brno
  Stanley Hrubý, Přestanov
  František Martínek, Chodov
  Luděk Holý, Vallverd Lleida
  Petr Krafčik, Karviná
  Libor Černín, Vsetín
  František Petrtýl, Brno
  Martin Hromada, Praha 5
  Miroslav Král, Praha
  Stanislav Hrouzek ml., Kroměříž
  Zdeněk Švancara, Lánov
  Radek Novák, Čečelice
  Jiří Vácha, Klášterec nad Ohří
  Jan Pinkava, Praha 10
  Daniel Chytry, Březno
  Vlasta Hájková, Karlovy Vary
  František Martínek, Chodov
  Vilém Dostál, Jičín
  František Tvrdý, Praha
  Sebastian Perkaus, Praha
  Bedřich Zítko, Teplice
  René Rumlena, Karlovy Vary
  Markus Hermann, Brno

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Huš na Hovinky, kam patříš a chyť se Chujmere za ruku s Pepkem Vyskočem a úchylem, který každému nadává do komunistů, jste z jedné sorty frustrátů.

   Smazat
  2. Anonymní17. srpna 2016 15:54Chujmer bezpochyby není slušný diskutér a patří na Hovinky.cz, spolu se sektou přátel Srbů napadá každého s trochu odlišným názorem, při své fanatičnosti tady značkují do fašistů a ustašovských prasat dokonce už i Čechy jezdící na dovolenou do Chorvatska.

   Smazat
  3. No vida, práskači Chujmer s Pepkem Vyskočem na jedné straně a úchyl nadávající každému do komunistů na straně druhé sestavují své vlastní proskripční seznamy.

   Smazat
  4. Psát seznam oslů nefunguje, pracovat pro dobro ostatních bez ohledu na blby ano.
   Negramot

   Smazat
  5. 16:21 Neberte mu to práskání, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. A co bachaři, mají si kde hrát, koncentráčky budou?

   Smazat
  6. ZA TÍM SEZNAMEM JSOU ROKY VYSEDÁVÁNÍ U PC, AŽ HO Z TOHO BOLÍ ZADEK, RESP. TLAČÍ HEMEROID.

   Smazat
  7. Správné je HEMOROID ty Všeználku!!!!!

   Smazat
  8. 15:14 Jestli tito "uvědomělí občané" vystupují na Novinkách pod svou pravou identitou, tak jsou ještě větší blbější, než jejich příspěvky.

   Smazat
  9. Kvituju že je tam Igor Henrich! Teď působí tu - na minulý diskusi svinil! Prozradil stejnou hláškou jakou dnes hodil na Novinkách! Po po převratu bude třeba tyhle hajzly a jejich famílie urychleně zlikvidovat, aby nestihli uprchnout a škodit zvenčí! Nebo jiným jinde ...

   Smazat
  10. oprava: prozradil se ...

   Smazat
  11. Budem jen číst: "A odsuzuje se k trestu smrti", .. "k trestu smrti" ..."k trestu smrti" ... atd. Se těšim! Yupiííííí!

   Smazat
  12. Vzpamatujte se, vždyť ten Robspierův pohrobek tady pronásleduje každého, kdo si mu dovolí říct, takto NE!

   Smazat
  13. 22:31 - mě bys třeba taky neřek "NE", páč se domnívám že k tomu NEEXISTUJE objektivní důvod! Považuji se za dostatečně duchovně mocného, dokonce tak že nad každým daleko široko čním jak Mount Everest nad hromádkou psího lejna! A proto je můj názor že klást mi nelogický odpor by mělo být trestné ... a já uznávám jako trest pouze různé způsoby smrti.

   Smazat
 4. JSEM VELICE RÁD,ŽE SE POTREFENÉ HUSY OZVALY.
  Tak jsem to také myslel a věděl, že nejvíce bude ječet havloidní lůza. Teda různí Iphoni, velebitelé USA, sebranka z TOP 09 a halíkovská pakáž.
  Snažte se dál udávat, oni vám to spoluobčané pak spočítají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ZA TÍM SEZNAMEM JSOU ROKY VYSEDÁVÁNÍ U PC, AŽ HO Z TOHO BOLÍ ZADEK, RESP. TLAČÍ HEMEROID. Neberte mu to práskání, co se v mládí naučil, ve stáří jako když našel. A co bachaři, mají si kde hrát, koncentráčky budou?
   Huš na Hovinky, kam patříš a chyť se Chujmere za ruku s Pepkem Vyskočem a úchylem, který každému nadává do komunistů, jste z jedné sorty frustrátů.

   Smazat
  2. Miliony Čechů, kterým Chujmer spolu s Pepkem Vyskočem a sektou přátel Srbů nadává do fašistů a ustašovských prasat jehom kvůli jejich dovolené v Chorvatsku se poznalo.

   Smazat
 5. JEŠTĚ DODATEK.
  Poznali jste se tam, trolíci, že ano.
  My o vás víme !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co bachaři, mají si kde hrát, koncentráčky budou?

   Smazat
  2. 18:22 - zbytečný a nákladný! Vlasti a rasozrádci musí být po převratu likvidováni efektivně a okamžitě stannými soudy a popravováni masově! Již jsem i navrhl trest - zahrnutí bagry zaživa, aby dříve než jejich ohavné, z mizerie národa zbytnělé mršiny prohnojí zem, tuto v předsmrtných křečích svými zlodějskými čpáry ještě i řádně prohnětli! Takto zúrodněná půda pak dá o to žírnější chléb příštím šťastným generacím!

   Smazat
  3. Než jsem to stačil hodit na sklo, tak už tady tento policejní provokátor řáká, že má rád tvrdší akce. Nebylo vám vůbec divné, že už dávno nesedí za propagaci nacismu a nebezpečné vyhrožování?

   Smazat
  4. 22:36 - ty ještě používáš skleněnej monitor, jo? Kdejakej jouda už dnes cyntá na slídu!

   Smazat
 6. Tento článek a diskuze pod ním mě připomíná také jednu filozofickou úvahu od známého básníka :-)

  Jaroslav Vrchlický

  Balada o hovně

  Na mém stole od nedávna, leží zvláštní kus,
  je to věrně padělaný, lesklý, lidský trus.
  Často sedím za večera nad tím hovnem zadumán,
  usměju se, pozaslzím, když ho k oku pozvedám.

  Snad byl otcem toho trusu přepychový hodokvas,
  či je dílem proletáře, nebo sličné ženy as,
  či mu kmet na lůžku trýzněn znenadání život dal,
  či byl otcem jeho mladík, když k milence pospíchal.

  Škoda, že mi novin kousek vedle hovna neležel,
  aspoň znal bych politiku, k níž jeho pán náležel.
  Hovno mlčí, svědek němý, neprozradí, kde se vzal,
  nepoví, kde, jak a kdy ho tvůrce jeho zanechal.

  A tak hovno z ruky dávám s rozmrzelou náladou,
  žel, že navždy zůstane mi nejtemnější záhadou.
  Dál však moje hlava bádá, dál se musím hovna ptát,
  byla jeho hrobem louka, sad, či les, či reterát.

  Všechno toto nadarmo je, marné všechno pátrání,
  bohužel nebyl jsem kmotrem hned při jeho vysrání.
  Sta mi představ v mysli spěchá, myšlenek se tísní sbor,
  vím, že hovnem povrhují, vím, že psancem je ten tvor.

  A přec každý kdo tu žije, měl by hovnu poctu vzdát,
  co jsou platný miliony, když nemůže člověk srát?
  Ale jedna věc mne těší, v hovnu čerpám nauku,
  v hovně jsme si všichni rovni, bez reptání, bez hluku.

  Ať ho vysral cigán v háji, nebo slavný generál,
  hovno podrží svou formu, no a smrdět bude dál!
  A tu člověk, ať je králem, ať je žebrák prosící,
  čím je víc, než pro to hovno živou voznicí.  OdpovědětSmazat
 7. Proc ta zloba, soudruhu Umlaufe? V Severni Koreji je urcite jeste dnes jogurt jedna basen.
  Hlavne rano, pote co si vas soudruh Kim promitne nejaky pornograficky film z prohnileho zapadu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty pitomče z hovna zrozenej,drž hubu a táhni na ussackou ambasádu na panáka,potřebuješ ho ty chujmerovskej zmetku....a dej si tam taky bio jogurt!

   Smazat
 8. Bohužel přátelé, dokud v čele našeho státu stojí ustrašený Srábotka,Zadolárek nelze očekávat vlastní Českou nezávislou politiku.Jsme pořád řízeně nesoběstační.Oni mají za úkol držet naši zem v neschopnosti se o sebe starat a rozhodovat.Bojí se cokoli říci nebo jen připomínkovat.Bohužel. Jsme sice malý stát, ale přece jen by naše zem mohla být hrdější a sem tam samostatnější v určitých otázkách. Chápu, že nemůže me o ničem rozhodovat ve světové politice,ale není špatné občas říci veřejně co je zájmem České republiky a třeba nepodporovat vehementně Ukrajinské banderovce a neonacisty z vražd ících praporů AZOV.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.