Reklama

.

.

neděle 28. srpna 2016

K pozitivnímu scénáři je nutný rozpad dolarového systému. A ten je téměř nevyhnutelný

Michail Chazin
28. 8. 2016   Eurasia24

Michail Chazin, ruský levicový ekonom a kandidát za vlasteneckou stranu Rodina (Родина) ve volbách do Státní dumy, se zamyslel nad možnými scénáři vývoje Ruska v příštích deseti letech. Jeho krátkou úvahu Eurasia24.cz publikuje už proto, že Chazin dlouho před propuknutím současné krize v roce 2008 poměrně přesně předpovídal její příchod i průběh.


Existují dva základní scénáře toho, co se může stát s Ruskem v nejbližších 10 letech – jeden pesimistický a druhý optimistický.

Pesimistický scénář v případě neochoty prezidenta ke změnám sráží Rusko dolů k zemi až do jeho rozpadu (Vladimir Putin však již nedávným jmenováním Olgy Vasiljevové ministryní školství dal najevo, že je připraven zbavit Rusko zhoubného liberalismu; činí tak pomalu, rozvážně, zato důsledně – pozn. Geo).

V takovém případě bude východní část země po Ural kontrolována Čínou – a centrální a jižní část islámským světem. Co se stane se západní částí Ruska, je celkem neznámá věc, protože není jasno ani v tom, co se stane s Evropou. V každém případě si ale zopakujeme cestu rozpadu tak, jak se to stalo Sovětskému svazu. Přemítat nad tím ale nestojí za to.

Optimistický scénář je reálný za předpokladu rozpadu dolarového systému. A ten je téměř nevyhnutelný.

Ve světě se vytvářejí měnové zóny, které budou zajišťovat příliv investic do regionů prostřednictvím emise regionálních měn. V takovém případě se Rusko stane centrem jedné z těchto měnových zón, jeho ekonomika přestane být závislá na ropném těžebním průmyslu a bude spočívat na třech základních pilířích:

Tím prvním bude zemědělství tvořené velkými hospodářskými celky družstevního typu, které budou zaopatřovat značnou část obyvatelstva.

Druhým pilířem budou velké průmyslové podniky disponující moderními technologiemi, zařazené do vojensko-průmyslového komplexu. Obranný průmysl Ruska má všechny předpoklady stát se do roku 2026 zcela nezávislým na importu dílčích komponent výroby.

Tím třetím pilířem pak bude různorodá směs inovačních a vývojových menších firem a společností, vzájemně propojených vyspělými technologiemi. S výjimkou obrany se však Rusko nebude orientovat na hromadnou strojírenskou výrobu.

K rozvoji výše uvedených odvětví hospodářství nepotřebujeme lákat do země migranty, neboť inovační strojírenství a zemědělství bude soustředěno hlavně v menších městech.

Dodávám ještě, že, jak doufám, do „naší“ budoucí zóny hospodářské spolupráce vstoupí kromě Ruska také státy východní Evropy, Střední Asie, Turecko – a snad i Řecko, Japonsko, sjednocená Korea a Vietnam.

Michail Chazin

Zdroj: khazin.livejournal.com
Překlad: mbi

25 komentářů :

 1. Přeju bratrům Rusům, Rusku, Evropě i světu onen zmíněný optimistický scénář. Snad k němu dojde.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dolar je ekonomická páka, kterou USA inkasuje výpalné ze všech států světa na svoji existenci a existenci amerických základen, které po celém světě rozsévají mír pomocí humanitárních bomb. Funguje to následovně. Když kdokoliv si chce koupit roupu, naftu, plyn a ostatní zboží, musí si podle pravidel nastavených po II. sv. válce, nakoupit Americké dolary a teprve pak si může koupit ostatní výše uvedené komodity. Z toho plynou USA obrovské miliardy do rozpočtu. Kdo by chtěl tento systém opustit dopadne tak, jak dopadl Sadám v Iráku a Kadáfí v Libyi, kteří odmítli obchodovat v US dolarech. Byli prostě zlikvidování Spojenými státy pod záminkou humanity. Jenže USA je tak zadlužený stát, jehož dluhy nikdy USA nedokáže splatit a Čína a Rusko se už odmítají podílet na financování obrovské černé díry, kde mizí obrovské částky peněz ve prospěch USA. A tak kde můžou zavádějí obchod ve svých národních měnách. A proto tady máme Ukrajinskou krizi, proto tady máme krizi v Sýrii, proto tady máme války po celém světě a máme tady neustále obkličování Ruska a přípravu války proti Rusku. USA nemá ne vybranou. Z vlastní produkce nedokáže přežít, protože je zvyklá, že celý svět financuje pomoci výše uvedené dolarové páky, rozpočet USA. Jestli tento vývoj odklony obchodu v jiných měnách než v dolarech nechá bez povšimnutí, jsou dny USA sečtené. Musí tedy jít do války s Ruskem. V USA se dnes nic nevyrábí, jejich největším vývozním artiklem je drcený kancelářský papír a seno. USA sice vyrábí auta, ale jejich auta nechtějí ani Američani. Když jedete po dálnici v USA 90% vozidel je z Japonska a převažují hlavně Toyoty. A proto jeden z jejich zdrojů příjmů je také patentování. Patentový úřad USA nechal patentovat veškeré rostlinstvo Amazonského pralesa. Co to znamená. Jenom to, že když kdokoliv bude chtít vyrobit lék, nebo něco jiného z rostliny z Amazonie musí zaplati USA výpalné. Proto také USA tlačí EU do dohody o obchodní spolupráci ve které bude Evropa platit výpalné USA za všechno co vyprodukuje. Čína a Rusko tyto imperiální metody USA odmítají a proto USA musí proti ním vést válku, pokud chce setrvat na pozici četníka světa, kterému všichni musí platit výpalné.

   Vymazat
 2. Hm, Rodina znamená v ruštine VLASŤ...
  A tá Vasilievová vraj nie je až taká výhra, iba oproti predchádzajúcemu (Pjakin).

  OdpovědětVymazat
 3. Bohužel třetí pilíř (zpoždění zaviněné oligarchy, dělením majetku, jako u nás), odsoudilo Rusko vývoj dohánět a nejsem si jistý "kapacitou venkova". Proto očekávám v zájmu sebezáchovy, vojenskou, hospodářskou spolupráci Ruska s Čínou i za cenu ztráty(odsunutí problému) "ztráty" za uralského vlivu, bez anexe Čínou. To "položení" amerického hegemona(dolaru, židů), začíná být skutečně prioritou světové politiky.

  OdpovědětVymazat
 4. Kéž bychom do té event. hospodářské zóny vstoupili a co nejdříve, orientace na "západ" je katastrofou ....

  OdpovědětVymazat
 5. Rusti holoprdelnici cekaji na konec dolaru uz skoro 100 let.
  Mezitim nekolikrat zkolaboval rubl, v Rusku probehlo nekolim hladomoru, ta obrovska zeme ma HDP velikosti malicke Italie, rusky muzik bije manzelku a upiji se k smrti.
  Zatimco Amerika i dolar prosperuji.
  Byt vami komunisti, jdu se obesit. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Amerika prosperuje ? Pozeraš veľa filmov a seriálov z Holého údu ! Mal by si sa vrátiť do reality lebo čím ti to bude trvať dlhšie tým ťa to bude viac bolieť

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. pro 0838
   v seriálech jsme sice nic neviděl, ale stačí se mrknout na jakoukoli statistiku s ekonomickými ukazateli. Tam je Rusko daleko za Itálií a USA na třetím někdy druhém místě na světě. V HDP na hlavu v běžných cenách stojí Rusko asi tam, kde ČR před 20-ti lety. USA je asi na dvojnásobné úrovni proti ČR.
   Takže nekoukáme seriály, nekoukáme propagandu, ale aspon někdy si přečtěte nějakou ekonomickou statistiku.

   Vymazat
  4. Ale Pepi iPhone Oracle, neboj, my si počkáme na tebe jak si hodíš mašli, až se ta tvoje satanská říše položí. Pokud se ale neuškvaříš v pekle, které ta rozpadající se říše rozpoutá. To bychom ale šli všichni s tebou, což by nebylo spravedlivé. Proto doufám, že ještě předtím někdo přijde s tím, kdo jsi, abychom se ti mohli odvděčit za všechny ty sprosťárny a nadávky do komunistů apod. Na každého jednou dojde.

   Vymazat
  5. Satistiku 9:53 zvaný Pepi Vyskoč - s tím HDP moc nemávej, víš jak je to u nás. HDP roste a lidi chudnou a ztrácejí střechu nad hlavou a celý ten náš cirkus seká dluhy. Do HDP na yápad od nás počítají i šíbování s prachama na burze a např. i prostituci! Prostě statistika. Je zajímavý index štěstí jednotlivých zemí. To je zajímavý pohled. Ale v tom by ses, ty jeden nešťastníku, asi moc nevyznal.

   Vymazat
 6. Opět stejné zprávy, jako v komunistickém tisku před 60 lety !!
  Soudruzi, vždyť Vy čekáte na konec dolaru už sto let !! Proboha - a mezitím se socialismus na vlastní neschonost rozpadl, komunismus je označován za totalitní a škodlivý režim a svět je rozdělený na část prosperující a upadající. Hádejte kdo kde stojí !
  Připadá mi, že slovo Amerika, nebo USA, dolar atd jsou jak červená hadra před býkem pro ruskou propagandu. Stále mele o nepříteli z Ameriky !
  Proč to ale žerou mnozí čitatelé i tady u nás, to nechápu....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pepi fakt, ty jsi normálně mozkový trust a neuvěřitelně informovaný expert. Fakticky, žádný z těch komunistů tady ti nesahá ani po paty. Nikdo nedokáže s tebou argumentovat, protože ty máš vždy tu správnou odpověď a každého hned ubiješ argumenty. Tvoje sečtělost a styl vyjadřování jsou záviděníhodné. Vůbec se nedivím, že pracuješ pro takového experta, jakým je sám Jakub Janda z Evropských hodnot. Jen takovou otázku, snad mi poradíš: Mohl bys tady těm rudohnědým idiotům definovat pojem "ruská propaganda".

   Vymazat
  2. Nedávno jsi psal,že na to,až půjde ten cár papíru zvanej dolar do hajzlu čekáme 20 let....a teď 100:-)Ty jsi stejnej debil jako ten finanční negramot,opilec a feťák jménem Kraďousek!!!

   Vymazat
  3. pro 1030
   nevím kdo to je J. Janda a ani mne to moc nezajímá

   Vymazat
  4. 1034
   tak to jsem nebyl já, konec zahnívajícího kapitalizmu a hnusného dolaru soudruzi čekají sice každým dnem ale už tak asi 100 let.

   Vymazat
  5. To máš pravdu - je to už sto let velká naděje pro lidstvo.

   Vymazat
 7. Dolar je ekonomická páka, kterou USA inkasuje výpalné ze všech států světa na svoji existenci a existenci amerických základen, které po celém světě rozsévají mír pomocí humanitárních bomb. Funguje to následovně. Když kdokoliv si chce koupit roupu, naftu, plyn a ostatní zboží musí si podle pravidel nastavených po II. sv. válce nakoupit dolary a teprve pak si může koupit ostatní výše uvedené komodity. Z toho plynou USA obrovské miliardy do rozpočtu. Kdo by chtěl tento systém opustit dopadne tak jak dopadl Sadám v Iráku a Kadáfí v Libyi, kteří odmítli obchodovat v US dolarech. Byli prostě zlikvidování Spojenými státy pod záminkou humanity. Jenže USA je tak zadlužený stát, jehož dluhy nikdy nebudou uhrazeny a Čína a Rusko se už odmítají podílet na financování obrovské černé díry, kde mizí obrovské částky peněz ve prospěch USA. A tak kde můžou zavádějí obchod ve svých národních měnách. A proto tady máme Ukrajinskou krizi, proto tady máme krizi v Sýrii, proto tady máme války po celém světě a máme tady neustále obkličování Ruska a přípravu války proti Rusku. USA nemá ne vybranou. Z vlastní činnosti nedokáže přežít protože je zvyklá, že celý svět financuje pomoci výše uvedené dolarové páky rozpočet USA. Jestli tento vývoj odklony obchodu v jiných měnách než v dolarech nechá bez povšimnutí jsou dny USA sečtené. Musí tedy jít do války s Ruskem. V USA se dnes nic nevyrábí, jejich největším vývozním artiklem je drcený kancelářský papír a seno. USA sice vyrábí auta a ale jejich auta nechtějí ani Američani. Když jedete po dálnici v USA 90% vozidel je z Japonska a převažují hlavně Toyoty. A proto jeden z jejich zdrojů příjmů je také patentování. Patentový úřad USA nechal patentovat veškeré rostlinstvo Amazonského pralesa. Co to znamená. Jenom to, že když kdokoliv bude chtít vyrobit lék, nebo něco jiného z rostliny z Amazonie musí zaplati USA výpalné. Proto také USA tlačí EU do dohody o obchodní spolupráci ve které bude Evropa platit výpalné USA za všechno co vyprodukuje. Čína a Rusko tyto imperiální metody USA odmítají a proto USA musí proti ním vést válku, pokud chce setrvat na pozici četníka světa, kterému všichni musí platit výpalné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám dolarovou bankovku, je tak 25 let stará, ošuntělá jak proběhla tak tisíckrát světem. Nedávno mi platil Američan 200 dolarů, dal mi to v 10 bankovkách, všechny byly čerstvé z tiskárny, zbrusu nové, jedna jako druhá. To taky o něčem svědčí.

   Vymazat
  2. 1007
   i ty naivko. vysvětli mi - proč by rusko například do Číny nemohlo dodat ropu za třeba ruble ??
   Jaký Američan tam sedí u ropovodu a sleduje , jak si ty dva naprosto nezávislé státy zaplatí ??

   Už přestaň s těmi konspiracemi. Dolar je světová měna, velká spousta států je používá jako své národní platidlo.
   Velmi ceněná měna je i například EUR. Tou také platí státy, které přitom nemusí být nutně v měnové unii. Je to také světové platidlo.
   Vše se řídí nabídnou a poptávkou - kdyby třeba ruský rubl a nebo mongolský tugrik byly ve světě zajímavé a chtěné, tak by se také staly světovým platidlem.
   Ale holt Rusové ani Mongolci na to prostě nemají ekonomiku a jejich měnu nikdo nechce.

   Vymazat
  3. 10:46
   Tebe vyučoval sám velkej ekonomickej z hovna vzešlej gigant Kraďousek nebo ti ty hovadiny do palice lejou v lejnolahvárně ušima?!!!

   Vymazat
  4. Pro toho děsného odborníka 10:46 - Čína s Ruskem sice zatím obchodují v dolarovém kurzu, ale ve svých národních měnách. Kapišto, gigante?

   Vymazat
  5. 1117

   tím potvrzuješ pouze moji odpověď zmatenému diskutérovi z 1007, který tvrdí, že se ropa musí obchodovat v dolarech. Nemusí ani zdaleka. Jak se v tomto případě Rusko a Čína dohodnou, tak to i bude.Klidně se můžou dohodnout, že ropu si prodají za 1 ukrajinskou hřivnu za barel. Když s tím budou souhlasit obě strany, tak proč ne.

   Vymazat
 8. Článek napovídá obrat ve vývoji ruské ekonomiky.
  Jako pozitivní, mi přijde jejich předpoklad, že základní podmínkou samostatného vývoje je vlastní finančnictví.
  Důraz na vlastní zemědělství zajišťuje zemi nezávislost. Formou, se asi chtějí vrátit do časů družstevnictví. To nemusí být zásadně špatně, neboť ani naše JZD, asi nebyla špatnou formou zemědělství. Bohužel jejich podřízení ideologii a neexistence konkurence, je devastovaly. Proto by neměla zmizet soukromá zemědělství. Pouze konkurence z jejich strany, uchrání ta družstva před degenerací.
  Ale ten třetí pilíř mě úplně překvapuje:
  „Tím třetím pilířem pak bude různorodá směs inovačních a vývojových menších firem a společností, vzájemně propojených vyspělými technologiemi. S výjimkou obrany se však Rusko nebude orientovat na hromadnou strojírenskou výrobu.“
  Tímto, se zříkají automobilového a leteckého průmyslu a výroby spotřebních elektrospotřebičů a elektroniky? To chtějí všechno dovážet výměnou za zbraně?
  Sítě menších inovačních firem je jistě dobrá myšlenka. Ale řekl bych, že jejich výstupem by měly být inovativní technologie, pro efektivní hromadnou výrobu. Té se však zříkají.
  Takže jsme u toho obratu. Nejspíš již kompletují svou ekonomiku s tou čínskou. Nepřátelství ze strany západu, je do toho nutí. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nezříkají se inovativní technologie, ta je přece spojena s kosmickými projekty a vojenstvím ( to znamená, auta, letadla, rakety, lodě atd., včetně obrovského důrazu na vědecký výzkum spojený s praxí.) Jen je to zbytečné zdůrazňovat, ale ten důraz na menší firmy - to je zajímavé.
   Volič-Vilč

   Vymazat