Reklama

pátek 5. srpna 2016

Komunističtí oligarchové zapadli s Haškem a mrtvým Houskou do sítí "mediální čarodějnice"! & "Mediální čarodějnice" dělá vývrtky na koštěti a mlží

Milan Rokytka
5.8.2016  TýdeníkObčanskéPrávo

Po vykřičeném jihomoravském hejtmanovi Michalu Haškovi (ČSSD) má problém s neexistující mluvčí také KSČM. Nikdo ze strany nedokáže vysvětlit, kdo je Eva Komínková, která jménem komunistických poslanců rozesílá médiím tiskové zprávy a jejich komentáře! Server Aktuálně.cz píše, že by se mělo jednat o jeden z pseudonymů lobbistky Jany Mrencové, které právě jihomoravské hejtmanství platilo 400 tisíc ročně.Komunističtí poslanci včetně znovuzvoleného předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa rozesílají médiím svá vyjádření z adresy eva.kominkova@email.cz. Dotaz Aktuálně.cz, jakou funkci Eva Komínková ve straně zastává, ale nedokázal nikdo odpovědět. „S tím vám moc nepomůžu, jsem tady krátce,“ řekla k tomu Helena Grofová z mediálního úseku strany, přitom poslední e-mail od Komínkové dorazil do redakcí minulý týden.

Mluvčí KSČM Robert Kvacskai se po prostudování e-mailů od Komínkové od jejích zpráv distancoval. „Sdělení mediálního úseku KSČM adresujeme buď pod hlavičkou press@kscm.cz, případně z mailů jako je například robert.kvacskai@kscm.cz, tedy konkrétního pracovníka tohoto úseku. Vámi zaslaný mail těmto parametrům očividně neodpovídá,“ napsal, ale podrobněji kauzu nevysvětlil.

Služby Komínkové dále využívá také europoslankyně Kateřina Konečná. Ta nejdříve tvrdila, že Komínková pracuje na tiskovém oddělení KSČM, ale že ji osobně nezná. Později svou odpověď pro Aktuálně.cz změnila, když uvedla, že se jedná o přibližně třicetiletou pracovnici PR agentury.

Ze svědectví bývalé mluvčí Jihomoravského kraje Denisy Kapitančikové však vyplývá, že je Eva Komínková jedním z krycích označení třiašedesátileté lobbistky Mrencové! Ta podle Kapitančikové dostávala od kraje 400 tisíc ročně za nic. Rozesílané tiskové zprávy sama nepsala, pouze je ze své kanceláře v Mariánských Lázních pod pseudonymem Lucie Proutníková posílala do redakcí.

Server Aktuálně.cz navíc uvádí, že Mrencová pro komunisty již v minulosti pracovala. Třeba v roce 2010 pro stranu organizovala mítinky před volbami do sněmovny.

Spolupráci s Mrencovou kritizoval před květnovým sjezdem strany i člen Komise mládeže při Ústředním výboru KSČM Ctirad Musil. Uvedl totiž, že přestože se usnesení ústředního výboru od Mrencové distancovalo, stranické špičky dohodu nerespektují. „Mrencová ovládá stranu odspoda nahoru a dozoruje dokonce stranické mediální výstupy. Předseda strany Vojtěch Filip nařízení porušuje stejně jako bezpočet funkcionářů pod ním,“ uvedl tehdy Musil.

Na spojitost pseudonymu Proutníková s Mrencovou a Jihomoravským krajem upozornila jako první Mladá fronta Dnes. Mrencová letos dostala od soudu podmínku za to, že měla bývalému místostarostovi Mariánských Lázní Petrovi Horkému za peníze slibovat ovlivnění novinářů. Hašek tvrdil, že nic o Proutníkové neví.

MfD také ve čtvrtek zveřejnila článek, že kraj zaplatil přes 200 000 korun firmě JT Media za publikování pozitivních článků o hejtmanovi.

PR lobistka pracovala i pro zastřeleného regionálního lídra ČSSD Romana Housku, který chtěl její nekvalitní a předražené služby vypovědět. "Náhodný chodec" ve slepé ulici před jeho domem po údajné hádce ukončil přesnými ranami z pistole jeho život. Střelec byl bývalý voják nasazený v Afghánistánu a soudce zpochybnil verzi o "náhodě".

Související články:


"Mediální čarodějnice" dělá vývrtky na koštěti a mlží


Seznam.cz přinesl informace o propojení nepravomocně odsouzené PR lobistky Mrencové na KSČM. Redakce serveru má prý k dispozici smlouvu mezi agenturou paní Mrencové a firmou FUTURA ART, která je úzce propojena s KSČM.
Předmětem smlouvy je např. výběr různých témat pro média nebo zajištění krizového PR pro KSČM, ale Mrencová přesto trvá na tom, že nejde o politické kampaně. Smlouva má hodnotu jednoho milionu korun. „Ale to přece není kampaň politická,“ zdůrazňuje Mrencová. Politickou kampaň prý dělá jen FUTURA, a společnost Mrencové se nejmenuje FUTURA.

A co si Mrencová myslí o informacích, které se teď objevují kolem hejtmana Michala Haška? „Já si myslím, že jsou nepravdivé, a novináři by se měli ptát toho, kdo to skutečně dělá. Já politiku nedělám, a jaký bude další postup, rozhodnou právníci,“ prohlašuje Mrencová. V minulosti se prý v politické oblasti angažovala, ale přestala s tím před čtyřmi lety. „Prostě mě to už nezajímá,“ uzavřela rezolutně téma.

Zda to bude členům ČSSD a KSČM stačit, když vedení na sjezdu odmítlo předmětnou smlouvu a lobistku jakkoliv komentovat i na přímé dotazy delegátů, je otázka.

Spolupráci s Mrencovou kritizoval totiž už před květnovým sjezdem strany člen Komise mládeže při Ústředním výboru KSČM Ctirad Musil. Uvedl, že přestože se usnesení ústředního výboru od Mrencové distancovalo, stranické špičky dohodu nerespektují. „Mrencová ovládá stranu odspoda nahoru a dozoruje dokonce stranické mediální výstupy. Předseda strany Vojtěch Filip nařízení porušuje stejně jako bezpočet funkcionářů pod ním,“ uvedl tehdy Musil. Delegáti přesto Filipa opět postavili do svého čela a tím evidentně zkorumpovanou stranu dle konzultovaných analytiků dále marginalizovali.

21 komentářů :

 1. Když tu autor přizná, že čta aktualně.fuj, tak s ním končím. FUJ, FUj a ještě jednou FUJ.

  OdpovědětSmazat
 2. No teda to je bordel. Taková levicová Nagy. Komouši a socdemáci, vy nemáte svou vlastní hubu???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co's tím chtěl říci, bratře? Moc ti nerozumím, Rozvěď myšlu.

   Smazat
 3. Znám jediného "komunistického" oligarchu a je pan Babiš ! Jinak je autor jen součástí buržoazní propagandy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Článek je o tom, že KSČM není pomoci, když o ní v zákulisí rozhodují takové kreatůry, jako ta baba-lobistka. Kvůli ní odešlo ze služeb KSČM několik dobrých novinářů, zůstávají jen Kojzarové.

   Smazat
 4. Typická zpráva typu - žralok sežral ve středozemním moři učitelku...
  Aneb křečovitá snaha uplést z ničeho bič.
  Nějaká Mrenková pracovala pro jihomoravský kraj a údajně i pro KSČM. A ta ji již nechce. A co má jako být ?
  Z emailu komínkova.. chodila nějaké vyjádření od KSČM, a co má jako být.
  Zdá se , že vyhozená madam Kapitančiková plácá nesmysly v křečovité touze se pomstít Haškovi.
  A. zdejší trouba 18:49, jí to žere i s navijákem. :-)
  Heriot.


  OdpovědětSmazat
 5. Bez rozdílu stranické příslušnosti, bez rozdílu politického názoru. Všichni koukají, jak urvat nějaký ten kousek. Jak si vymodelovat ten svůj pomyslný cecek na dojení státních peněz. V tom vládne vzácná politická shoda. Jenom to potvrzuje to, co si myslím již poměrně dlouho. Všichni jsou prohnilí a všichni v něčem jedou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:03 Jak je vidět z vašeho vyjádření, článek přesně splnil účel, pro který byl napsán.

   Smazat
  2. A co by jste čekal? Že začnu velebit komunisty, resp, jejich současný kádr? O socanech se nebudu vůbec bavit a komunisté se, po smrti Ransdorfa, stali bezzubou "opozicí". Povolební matematika jim dvacet let zajišťuje téměř stabilní volební výsledky. Nerušeni vládní odpovědností vesele podnikají, využívajíc citlivých informací, pro řadového občana nedostupných, k vlastnímu obohacení. Z komunismu našim komunistům zbyl už jenom název.

   Smazat
  3. Když tzv. demokratickým stranám chcípla koza, komunistům musí chcípnout také.

   Smazat
 6. Kapitánčíková je v Brně dost známá z doby kdy byla mluvčí policajtů-vyhozena, pak mluvčí kraje-vyhozena a nyní zakotvila jako mluvčí brna středu. tam aSI MEZI ZELENÝMI A ŽIŤÁKY konečně najde svoje příznivce. je to baba protivná, která se plete do věcí po kterých jí jako mluvčí nic není. Dostala od Babiče asi dobrou objednávku. Hašašíru nemusím ale ji už tuplem ne. Jde po kariéře hlava nehlava.

  Slávek, brno

  OdpovědětSmazat
 7. Jana Mrencová pracovala pro více politických stran, levicových, středových, pravicových. Její působení ve službách ČSSD popisuje kupř. Petra Paroubková v knize V botičkách od Diora z ro. 2010. Věnuje jí asi dvě stránky. Uvádí, že nejprve pozitivně pomohla při vyžehlení obrazu Jiřího Paroubka po jeho rozvodu a oznámení jejich vztahu, pak ale se začala příliš míchat do vnitřních věcí strany i jejich osobních, tak byla spolupráce ukončena. Po několika letech ale Jiří Paroubek, už jako expředseda, její službu minimálně jednou ještě využil.
  Její agentura Profil občas pracovala souběžně pro více politických subjektů. Realizuje ale i nepolitické projekty, např. Missis ČR. Provozuje na Karlovarsku také penzion, jehož služby svým (potenciálním) klientům nabízí.
  (pokr.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. (pokr.)
   Do služeb KSČM Janu Mrencovou a její agenturu údajně přivedl někdejší místopředseda pro ekonomiku Čeněk Milota (2006-09), který (spolu s Jiřím Dolejšem) ve funkci skončil po skandálu s provokací údajného utajeného sponzora.
   J. Mrencová se zapojila do volebních kampaní strany a některých jednotlivců, úzce spolupracovala s tiskovou mluvčí a tiskovým oddělením a snažila se dirigovat i Haló noviny. Postupně se stala blízkou spolupracovnicí řady funkcionářů a poslanců KSČM a řídila přinejmenším jejich mediální výstupy. Část naopak se jí postavila a fenomén Mrencová v současnosti dělí KSČM snad více než vztah nostalgici-moernisté.
   K jejím klíčovým zastáncům a klientům patří předseda Vojtěch Filip, někdejší místopředsedkyně Miloslava Vostrá (která byla hlavní převodní pákou J. Mrencové do aparátu strany a díky pozici v orgánech nakladatelství Futura i do Haló novin), předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik, bývalý dlouholetý šéf Ústřední revizní komise a nyní ekonom Futury Oto Zmítko. Naopak k hlavním odpůrcům patřil europoslanec Miloslav Ransdorf (kritizoval její intriky, to, jak si obtočila část vedení, přitom nevyužíval její služby, organizoval mítinky své a některých OV s vlastním týmem; stanoviska KSČM k jeho švýcarské kauze odcházela z jejího mailu...), dále třeba nynější místopředseda Petr Šimůnek, nepotrpí si na ni ani další místopředseda Josef Skála.
   (pokr.)

   Smazat
  2. (dok.)
   Kritika postupně narůstala a výraznou nespokojenost s jejím působením projevovali delegáti řady okresních konferencí a předsedové OV před VIII. sjezdem KSČM na přelomu l. 2011/12.
   Po příchodu J. Mrencové do služeb KSČM uzavřelo vedení strany s agenturou Profil smlouvu, členům ÚVV KSČM, který ji měl schválit, však údajně nebyla předložena, prý ji zájemci měli jen k nahlédnutí... S pokračující a rostoucí nespokojeností v řadách strany bylo financování J. Mrencové přesunuto z KSČM na Futuru a dceřinnou společnosti Futura Art.
   J. Mrencová si časem vytvořila takovou pozici, že rozhodovala přímo nebo skrze M. Vostrou o mediálních výstupech poslanců, zasahovala do jejich článků, do složení diskusní stránky v Haló novinách (kdo ano/kdo ne), diktovala uveřejňování propagačních materiálů V. Filipa a M. Vostré a s ní spolupracujících poslanců v Haló novinách... Pracovníci její PR agentury psali za některé její stranické klienty články pro Haló noviny. Některé články se kvůli svému tématu (kupř. o potřebě krmit v zimě ptáčky z "ruk" předních politiků strany) staly předmětem ironických poznámek čtenářů na webu Haló novin.
   V jiných médiích (Právo, Deník) se občas objevily články některých funkcionářů a poslanců KSČM (ponejvíce V. Filipa, M. Vostré a K. Konečné) na publicistické stránce a pak před volbami jako placená inzerce. Přitom právě v Právu se objevovaly články napadající M. Ransdorfa a nebo články o delikátních vnitrostranických záležitostech (zvláště o sporu o budovu), které neuváděly jméno zdroje z KSČM. Občas se nechala slyšet, že v jiných médiích zarazila chystanou dehonestaci někoho z vedení KSČM (podobné služby, jak vyplynulo ze soudního jednání, prý slibovala či vykazovala i pro mariánskolázeňského místostarostu).
   Sumu, kterou za své služby, či spíše působení J. Mrencová inkasovala z KSČM, Futury a Futury Art, za bezmála deset let, lze odhadnout přinejmenším v řádu milionů Kč.
   J. Mrencová skutečně telefonicky bombardovala denně od časného rána mnohé funkcionáře a pracovniky aparátu KSČM, takže počet 17 telefonátů, který uvedla někdejší mluvčí Michala Haška Denisa Kapitančíková, není přehnaný. J. Mrencová umí během rozhovorů z lidí získávat rozličné informace, i díky tomu, že jim na oplátku nějaké zase poskytne. Časem se tak stala osobou disponující obrovským souborem informací o mnoha věcech a především - o mnoha lidech. S tímto kapitálem velmi dovedně nakládá, své klienty (pomocí svých dalších klientů) posouvá, své oponenty pomlouvá a odsouvá. K jejím prvním obětem patřila tisková mluvčí strany, vystrnadila také šéfredaktora Haló novin, znechuceno jejími manýry, intrikami a tlakem odešlo několik lidí.
   Původ moci, kterou nad svými klienty získala, ať již v KSČM, ČSSD či jinde, je nejasný. Napětí, které kupř. v KSČM dlouhodobě vytvořila, se totiž jeví jako přílišná cena za její mediální služby. Někteří to vysvětlují možností nějakých kompromitujících materiálů, nikdo je však nikdy neviděl, nepopsal. Takže příčinou může skutečně být jen představa o jejích schopnostech, její renomé, její přínos informátorky, její neformální moc uvnitř strany. Fakt, že osoby nyní dotazované na její identitu lžou, mlží, kroutí se atd. prozrazuj, že cosi temného je s její osobou spojeno. Kdoví, co má - jestli něco má - naznačovat jejím klientům její pseudonym Proutníková.

   Smazat
 8. Analýza jenom potvrzuje můj dojem z komunistů. Tahle partaj se současným vedením, je alespoň pro mne nevolitelná. Z komunismu jí zbylo pouze slovo v názvu. Filip, Dolejš, Vostrá a další, jsou provařené figury. Pokud udělám krátkou bilanci jejich dvacetiletého působení v politice, nenajdu tam absolutně nic pozitivního. Skandál Jiřího Dolejše, nebo jejich kupčení při volbě V. Klause prezidentem jenom podtrhuje, co pro tuhle partaj znamená slovo morálka.

  OdpovědětSmazat
 9. bolševik je mi fuk ...

  OdpovědětSmazat
 10. autore - vůbec se nedomnívám, že by jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) byl vykřičený - nebudete spíš vy? ;-)

  OdpovědětSmazat
 11. A kde je podstata problému, soudruzi novináři?... Někdo odvede práci, vydá ji pod pseudonymem a dostane zaplaceno. A co je na tom nemravného, neřku-li dokonce trestného?... Okurková sezóna řádí! (A blbci z řad čtenářstva tohle kvitují.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že Jste neporozuměl psanému textu. V případě Michala Haška pracovníci krajského úřadu napsali tiskovou zprávu a místo toho, aby ji oni v rámci své pracovní náplně a mzdy poslali do redakcí, museli ji poslat paní Mrencové/Komínkové/Proutníkové, která ji zkontrolovala a přeposlala redakcím a za to zinkasovala pár set tisíc od krajského úřadu, tj. z peněz nás všech. Pro úřad to byl výdaj navíc.
   Podobný proces probíhal v KSČM, patrně u zmíněného mariánskolázeňského místostarosty a kdoví u koho dalšího. Přitom i přes kontrolu paní Mrencovou/Komínkovou/Proutníkovou či jejím týmem zprávy obsahovaly jazykové chyby.
   Smysl kontroly totiž byl obsahový, ale trochu jinak, než si představujete. Samozřejmě, že jako neúčastník akce se nemohla vyjadřovat k tomu, co neviděla, ale v rámci jejích her mohlo z textu třeba "vypadnout" jméno někoho, nějaká záležitost, názor, přeformulovala se věta, něco (někdo) byl zvýrazněn, něco (někdo) upozaděn.
   Další formou činnosti paní Mrencové a její agentury Profil bylo a je psaní vlastních zpráv za klienty, ať již komentářů či zpravodajství o jejich činech (návštěvách kdesi apod.). V případě KSČM/Haló novin to bylo doplněno o jejich prosazování na stránky bez ohledu na to, jakou měly kvalitu a jak důležité to byly akce. Samozřejmě bez zaplacení, jen na základě mocenského vlivu, rozhodnutí místopředsedkyně Miloslavy Vostré. Vykonávala tedy osobní propagaci svým klientům, pobírala za to od nich a od KSČM peníze, přitom ale za publikování redakci neplatila. Navíc se tato faktická osobní inzerce kvůli mocenskému prosazení těžko dala odlišit od redakčních materiálů a řádného zpravodajství. Osobní a firemní články, které jsou propagací dotyčného, redakce běžně uveřejňují, ale označí je jako inzerci, často i graficky odliší, a vyinkasují patřičnou cenu. Mediální nástroj všech členů KSČM se ovšem ve zmíněné podobě stal zadarmo nástrojem osobní propagace několika "soudruhů" a "soudružek". Taková tichá privatizace skupinového majetku.
   Poskupinou je "odstraňování komunikativních bloků", kdy politik či strana platí J. Mrencové za to, že nějaká redakce (nikoli Haló noviny) bude od nich či o nich něco pulikovat - komentář, zpravodajství. Běžně se to dá udělat oficiálně, jako již zmíněná placená inzerce (odliší se přinejmenším značkou na závěr, takže to čtenář zjistí až po přečtení). J. Mrencová to ovšem prý dovede bez zmíněného inzertního označení. V tom případě ale činí redakce nebo editor stránky na čtenáře podfuk, když materiál, který by sami bez zaplacení neotiskli a nebo by jej otiskli jen jako označenou inzerci, zařadí mezi materiály, které otiskují o své vůli. Čtenář je tak mystifikován. V případě zpravodajství je považuje za opis události z hlediska "své" redakce a netuší, že je "cinknutý". V případě komentářů jde o utajené koupení si místa v chóru redakčních publicistů. Čtenáři denního tisku si mohou vzpomenout, v kterých jiných novinách občas publikují (a kteří) politici KSČM své názory...
   Třetí formou kšeftu Jany Mrencové (viz případ místostarosty) je inkasování patřičných částek od politiků a stran za údajné zablokování negativních zpráv o nich v médiích. Jak si dotyčný politik ověří informaci od Jany Mrencové, že na něj nějaká redakce cosi připravuje - toť otázka. Stejně tak, jak si ověří, že nepublikování bylo jejím dílem? Takové varování ze strany Jany Mrencové doplněné nabídkou zablokování - no nezaplaťte, když máte máslo na hlavě. Dodejme, že pokud se některý politik přizná k takové praxi, mělo by jeho okolí zpozornět - co dotyčný udělal, že má obavy z medializace čehosi?
   Takže není to o okurce, je to o poměrech a manýrech na české politické a mediální scéně, přesněji o jejím zákulisí.

   Smazat
 12. No, že to v tom ÚV KSČM zrovna ideálně nefunguje, svědčí i diskusní příspěvek jejich bývalého předsedy Ústřední revizní komise - s. Horáka na jejich posledním (IX.) sjezdu. Dovolím si část z něj ocitovat:

  Za uplynulé 4 roky, které jsem v ÚRK KSČM prožil jsme vykonali řádný kus práce, což mi mohou potvrdit všichni její členové. O to více mě mrzí, že řada našich návrhů a doporučení nebyla VV ÚV KSČM a potažmo ÚV KSČM akceptována.

  I proto se zde, na IX. sjezdu strany ptám:

  Proč jsme se dodnes nedozvěděli konečnou částku vynaloženou na tzv. kauzu prodeje budovy ÚV KSČM ? Bylo to 80, 100, 120 nebo ještě více milionů?

  Proč se bagatelizují závěry kontroly autoprovozu ÚV KSČM, kde se například do oprav 12 let starého vozidla za poslední 2 roky investovalo 244.606,- Kč, aby poté bylo toto vozidlo bez vědomí VV ÚV KSČM prodáno za „údajně“ zbytkovou cenu 16.128,- Kč? A jak je možné, že právě tímto vozidlem místopředsedkyně strany bez podepsané příkazní smlouvy (viz. Stanovy KSČM čl.79) dojížděla denně do budovy ÚV KSČM a zpět a jehož řidič, pracovník ÚV se podle mého názoru obohacoval nadměrným počtem ujetých km?

  Proč naše akciová společnost FUTURA a.s. (KSČM vlastní rozhodující 90% balík akcií, další akcie naše organizace či členové) musela v roce 2015 vyplatit dřívějšímu zaměstnanci – novináři takřka 1 000 000,- Kč, včetně odvodů? Což znamená polovinu roční dotace ústředního výboru této organizaci?

  Jak je možné, že v rozporu s usnesením ÚV byla letos FUTUROU ART s.r.o. opět podepsána smlouva s agenturou, v níž nepřímo figuruje paní Mrencová?

  Jak je možné, že se inventarizace majetku uvedeného v operativní evidenci začala dělat na ÚV až po upozornění ÚRK.

  Jak je možné, že důrazná doporučení ÚRK vyžadující řešení, jsou brána ÚV KSČM pouze na vědomí?

  Co je třeba ještě provést, aby členská základna pochopila a prohlédla? IX. sjezd KSČM.

  Nejsou tyto skutečnosti za hranou únosnosti? Nevyjasněných otázek týkajících se finanční a hospodářské činnosti celé strany je pochopitelně více. A netvrďte mi, že rozbíjím jednotu strany, když Vy tyto věci kryjete a zametáte pod koberec. - konec citátu.

  No a jak jsem si přečetl z dalších jednání sjezdu, nikdo na tento příspěvek nijak nereagoval. Možná v zákulísí ano, ale to již na webu nebylo.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.