Reklama

úterý 16. srpna 2016

Může být finlandizace aplikovaltelná v jiných zemích, například v Česku? Jak se mění politická mapa České republiky?


Veronika Sušová -Salminen
16. 8. 2016     Kulturní noviny (značně kráceono)
Nemyslím, že finlandizace je pro Česko vůbec aktuální, protože jako členové EU a NATO máme zahraničněpoliticky velmi jasně definované místo a manévrovací prostor. Něco jako finlandizace kromě toho vyžaduje výrazné politiky s páteří, kteří umí myslet strategicky a nemají strach. Země jako ČR hledají jenom ochranu, ale nedělají skutečně strategickou zahraniční politiku v rámci prostoru, který malé země mají. O něčem podobném jako finlandizace se mluvilo v souvislosti s Ukrajinou, kde by to bylo určité řešení. Jenže současné elity na Ukrajině dávají přednost totální závislosti na Západu. Finlandizace je reálpolitické řešení, které dneska nahradila všeobecná ideologizace a mluvení o hodnotách a principech.


Kulturní noviny: Už několik let se zásadně mění politická mapa České republiky. Naši levici nejprve rozštěpila volba prezidenta Zemana, posléze válka na Ukrajině, pak uprchlická krize, nejnověji Brexit – a jistě přijdou i další fenomény. Mám pocit, jako by dělicí čára dneška vedla spíše než mezi pravicovou a levicovou částí naší společnosti mezi pražskou kavárnou (lhostejno, jakého politického zaměření), odtrženou od života, a zbytkem populace, stojícím na pevné zemi. Jak to cítíte jako Pražačka žijící ve Finsku? Mimochodem, existuje ve Finsku podobná polarizace mezi hlavním městem a „venkovem“?

Velká ideologizace politiky vede k polarizaci. A ideologizaci doprovází zase moralizace, která vlastně paralyzuje politiku, protože ji depolitizuje. Dneska jako by se neslušelo vidět politiku jako konflikt a demokratickou politiku jako určitý konsenzus o tom, jak se takový konflikt vede. Dnes se politika začíná chápat tak, že nemá jít o klasické přerozdělování zdrojů, ale o hodnoty dobra a zla a nějaký vyšší princip, a materiální věci jsou dnes „pod úroveň“. V důsledku toho chybí skutečné alternativy, všechny strany a politici nabízejí a pak dělají stejnou politiku s nějakými kosmetickými rozdíly. A neoliberalismus si dál za oponou mluvení o hodnotách přerozděluje zdroje směrem nahoru, zatímco většina se má spokojit s drobty, ale cítit se přitom dobře, že je na té „správné straně“.

Všimněte si toho, že sám pojem pražská kavárna nemá vlastně politický smysl, je to pojem estetizující a zase depolitizující. Stejně tak je to s kritikou prezidenta Zemana, cílenou třeba na jeho fyzické vlastnosti, či na rysy takzvaných „buranů“ – to jsou ve své podstatě estetické postoje. Pojem venkov, který jste použil vy, se vlastně nepoužívá. Máme tu „kavárnu“ nebo „elity“ versus „burani“ a „plebs“, který už pro některé nemá kvality vhodné pro demokratické rozhodování a neměl by o ničem zásadním rozhodovat. To všechno je „post-politika“.

Tohle rozdělující vidím jako výsledek sterility současné post-politiky. Ta vaše metafora, že venkov stojí na pevné zemi, nenaznačuje nic jiného, než že lidé zoufale hledají způsob, jak vyjádřit a vůbec definovat svoje zájmy a problémy z politického hlediska. Je tu problém politické nereprezentace. Prezident Zeman se stal „tribunem lidu“, který se vědomě sociokulturně přibližuje obyčejnému člověku, mluví za něj jeho jazykem a pomáhá kanalizovat emoce. Ale tohle vůbec nestačí. Musíme se dostat od rétoriky zpátky k politice.

A samozřejmě, že sterilní neoliberální konsenzus, který si nárokuje univerzální pozici liberálního a demokratického, využívá zase všechny rétorické prostředky k tomu, aby se nic nezměnilo. A nejde o slova, ale o podstatu, která se rozhodně nezměnila – o spravedlivé a sociální přerozdělování zdrojů ve společnosti, jež bylo vždy otázkou politického boje.

A k vaší druhé otázce: Tak silnou polarizaci jako u nás mezi hlavním městem a venkovem ve Finsku nespatřuji. Ale všimla jsem si, že tu jsou určité rivality mezi lidmi ze severu (kde bydlím například já) a jižany nebo lidmi z Helsinek. Je to ale spíš otázka lokální hrdosti: něco ve stylu, že „my tady na severu nejsme změkčilí jako lidi z jihu a hlavně z hlavního města“. Dodám ale, že bydlíme hodně blízko velkého města a mám to patnáct minut na letiště, odkud můžeme via Helsinky do celého světa. Takže to venkov je a současně i není.

27 komentářů :

 1. Nechci tady lamentovat,ale tvrdím,že venkov zemědělství,nestojí pevně na zemi.Právě i tím,že na venkově vznikla největší nezaměstnanost.ZD se tolik nevěnují zemědělské výrobě,jak by potřeboval stát,občané.Přitom o dotace je rvačka,jen jsou špatně mířeny.Proto tvrdím také,že venkov je dost zranitelný,dokonce už není schopen vypomoci městkým lidem.Jak jsem zaznamenal,dokonce se uvažuje,vrátit do ZD přidruženou výrobu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Venkov jako takovy v clanku neznamena delat v JZD nebo dojit kravy, ale je to pararela ci lepe receno odkaz na "Narodni Obrozeni" z doby Rakousko -Uherska kde venkov - ne Praha a jeji verze dnesni kavarny se choval naprosto pro rakousky - kdezto VENKOV tvi JZDaci budil cesky narod.

   tady vidis jak jste se nechali zptitomet oficialnim tiskem a jeho propagandou. Je videt, ze slunickarska pro-Evrposka politika v cesku funguje na 100%.

   Smazat
  2. Anonymní 17:13
   To není o zpitomění,ale i zemědělství prošlo podobnou cestou,jako třeba průmysl a jenom z toho těžit.Taková byla politika ODS,na kterou navazala ČSSD a bude těžké dostat se k většímu samozásobování potravinami.
   Jinak článek chápu,že když se politici nedokáží domluvit,tak státy rozdělují na menší,ale ke škodě občanů.

   Smazat
  3. 16:18
   Můžeme poděkovat vyjednavačům, vedeným Teličkou. Zjednodušeně, zatímco na západ od nás (a pravděpodobně i v Polsku) jsou zemědělské dotace namířeny na produkci, u nás na útlum produkce. Málokdo ví, že u nás "zemědělci" dostávají cca 38 miliard ročně. Drtivá většina skončí na účtech novodobé pohraniční šlechty a Babišů, zabývající se pěstováním energetických surovin. Ti, co chovají prasata, nebo pěstují obilí nedostanou nic. Bramboráři, kteří nám letos dodají na trh 26 tisíc tun brambor, čímž uspokojí naší spotřebu 2,5 kg na osobu a rok, by měli letos dostat cca 35 milionů. Méně, než jedno promile z celkové výše rozdělovaných dotací. Za bolševika pracovalo na místní farmě st. statku cca 350 lidí. Dnes, i když majitel nástupnické firmy dotace pobírá, jich pracuje cca 50. Jeho traktoristé dostali vloni přidáno. Ze 65 na 68 Kč na hodinu. Brutto. Může se někdo divit, že za takových podmínek venkov vymírá?

   PS
   Ztráta soběstačnosti ve výrobě potravin nás jednou může hodně bolet. Ne vždy budou potraviny dostupné a rozhodně ne za současné ceny. A zatímco jíst musíme denně, vypěstovat obilí, nebo brambory, trvá nejméně rok, za předpokladu dostatku osiva sadby. Obnovení chovných stád jatečných prasat, nebo dojnic trvá let mnohem víc.

   Smazat
  4. A co ty, Hricáku? Jsi potravinově soběstačný? Máš vlastní brambory, cibuli, mrkev, jabka, vejce...? Tak jako to měl za komoušů každý druhý? Nebo jen planě rozumuješ na netu a spoléháš se stále, že soudruh Jakeš se o tebe postará a vše za tebe zařídí?

   Smazat
  5. 21.04 Zapomněl jste se pochlubit svojí produkcí potravin... nebo je těžíte z popelnic?

   Smazat
  6. 21:15

   Já mám cca 50 ovocných stromů. Jabla, švestky, třešně, broskve, meruňky, hrušky, ryngle, ořech. Na hrabání se v zemi se mohu vysrat a na každodenní starost o zvířectvo už tuplem.

   Vše ostatní si rád koupím. I tak jsem jistě asi 1000x soběstačnější než Hricák a podobní chytrolíni co máte plnou hubu soběstačnosti a skutek utek.

   Smazat
  7. Ty jsi soběstačnej když všechno tohle ovoce zkapalníš a pak ho vylemtáš stejně jako Lahváč Veškrna....proto jsi jen chujmerovskej ubohej trotl!!!!

   Smazat
  8. 21:45

   Tvrdý vůbec nepiju, rudohnědý debile.

   A ty se o zkapalňování ničeho ani nepokoušej. Při tvojí debilitě by ti to určitě bouchlo do ksichtu. I když pak bys možná vypadal líp než teď.

   Smazat
  9. Ty že nechlastáš havloidni násosko?!!!To chceš říct,že jsi takhle debilní bezmozek jen po školení lejnolahvárenský žumpy a ussackejch agresorů?!!!!To u tebe se na pitevně nasmějme dutá makovice!!!!

   Smazat
 2. Z duše mně promluvila. Nejhorší je, že se jim podařilo nás dostat do situace. kdy spoustu času věnujeme ptákovinám typu kdo, s kým, v čem atd. a o zásadních problémech se věcná diskuse ani nevede. Hrozně mě vytáčí situace na politické scéně, kde se nerýsuje žádná naděje na pozitivní změnu. Začínám mít obavy, že se naplní škodolibé tvrzení, že si český národ neumí sám vládnout...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:14 Češi by si vládnout uměli, ale současná vládní garnitura je regulovaná z ciziny. A je zřejmé že se ta cizina ani moc namáhat nemusí, Bohuš salutuje s předstihem.

   Smazat
  2. 19:16 V zásadě souhlasím, že naše "elita" moc prostoru nemá, ale pořád jsem přesvědčen, bychom si měli vynutit nejen personální obměnu reprezentace, ale také výrazné strukturální posuny v politickém systému. Stávající poměry očividně nevyhovují potřebám země a poctivých občanů. Zde není prostor na podrobnosti, ale někdy se rozepíši...

   Smazat
  3. 19:43-toho lze ovšem dosáhnout jen na "ulici".

   Smazat
  4. Tak proč jste tedy stále zalezlý doma, Povolný?

   Smazat
  5. 21:14-jste mizerný fízl, že jste mne "na ulici" ještě neviděl.

   Smazat
  6. Tak individua co žadoní o 10 Kč "na autobus" protože je prej okradli potkávám docela často. Ale jak mám poznat kterej z nich jste vy?

   Smazat
  7. Na toho blbečka 22:29 se vykašlete. S jednou buňkou v hlavě se sice snaží, ale výsledek odpovídá výbavě...

   Smazat
  8. 23:43-ten "blbeček" by si pro 10 Kč raději "provrtal koleno" než by je někomu věnoval. Má krevní skupina nežadoní a "blbeček" to ví!

   Smazat
  9. Jo, promiňte, Povolný. Neuvědomil jsem si, že vaše krevní skupina nežadoní, ale bere si násilím, znárodňuje, krade. Zlatí somráci oproti vám.

   Smazat
  10. 1:08- máte paranoiu nebo Alzheimera, že si nepamatujete? Tak znovu, nikdy jsem nebyl komunista ani u nich, jako Vaši rodiče.

   Smazat
  11. 1:08 - jenže my nezárodňujem nějakej mizernej drek! My znárodňujem celýho Člověka! Problém je že ty s zatím do toho stadia nedospěl a sotva kdy dospěješ .. budeš se vší pravděpodobností zpopelněn jako podčlověk.

   Smazat
 3. Miroslav Povolný není se svým názorem sám.
  SPOLÉHAT SE NA ELITY JE CESTA DO PEKEL. (Ilona Švihlíková, interview s Monikou Hoření , České národní listy)Před volbami zajímavý postřeh, ne?

  OdpovědětSmazat
 4. Česko je fakticky spolkovou německou zemí. Návštěva Frau Merkel to jistojistě potvrdí, že český premiér je zcela jistě daleko poslušnější, než-li ten zpupný bavorský. Řídit Česko je přece taková radost !

  OdpovědětSmazat


 5. Anonymní16. srpna 2016 21:04

  A co ty, Hricáku? Jsi potravinově soběstačný? Máš vlastní brambory, cibuli, mrkev, jabka, vejce...? Tak jako to měl za komoušů každý druhý? Nebo jen planě rozumuješ na netu a spoléháš se stále, že soudruh Jakeš se o tebe postará a vše za tebe zařídí?
  ++++++++++++++
  Proboha, ty jsi ale korunovaný VŮL.

  OdpovědětSmazat


 6. Anonymní16. srpna 2016 21:53

  21:45

  Tvrdý vůbec nepiju, rudohnědý debile.

  A ty se o zkapalňování ničeho ani nepokoušej. Při tvojí debilitě by ti to určitě bouchlo do ksichtu. I když pak bys možná vypadal líp než teď.
  *************
  Tak proč máš tak alkoholem zdevastovaný mozek ???

  OdpovědětSmazat
 7. Bohužel přátelé, dokud v čele našeho státu stojí ustrašený Srábotka,Zadolárek nelze očekávat vlastní Českou nezávislou politiku.Jsme pořád řízeně nesoběstační.Oni mají za úkol držet naši zem v neschopnosti se o sebe starat a rozhodovat.Bojí se cokoli říci nebo jen připomínkovat.Bohužel. Jsme sice malý stát, ale přece jen by naše zem mohla být hrdější a sem tam samostatnější v určitých otázkách. Chápu, že nemůže me o ničem rozhodovat ve světové politice,ale není špatné občas říci veřejně co je zájmem České republiky a třeba nepodporovat vehementně Ukrajinské banderovce a neonacisty z vražd ících praporů AZOV.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.