Reklama

.

.

pondělí 29. srpna 2016

Zemřel Ing. Jiří Sobotka, CSc.


29. 8. 2016
Vážení přátelé,
dovolujeme si Vám oznámit, že během víkendu zemřel člen Českého mírového fóra Ing. Jiří Sobotka, CSc., politolog mezinárodních vztahů.
Pan Ing. Sobotka se dožil 92 let. Do poslední chvíle byl intelektuálně velmi svěží a s ohromným zájmem o světový mír, který mu ležel na srdci celý život. Pan Jiří byl mimořádně vzdělaný laskavý a velkorysý muž - skutečný gentleman v tom nejvlastnějším slova smyslu.


Během celého života působil jako diplomat. Byl velvyslancem v Brazílii, několika afrických zemích a vedoucím československé delegace na Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, která začala v roce 1972 a jejíž závěrečný akt byl podepsán roku 1975 v Helsinkách.

Formuloval hlavní ideu ČMF, v níž je důležité každé slovo: „ČMF je jako společný dům ve vlastnictví občanů, kteří prosazují svou bezpečnost a bezpečnost své země, každý podle svých sil a možností, způsobem, který považuje za vhodný, a svou bezpečnost a bezpečnost ČR vidí v podmínkách pro život v míru. Cílem ČMF je zahraniční politika ČR podle potřeb občanů.“ Také formuloval motto ČMF: "Žít v bezpečí a jako dobří sousedé spolupracovat ke vzájemnému prospěchu."

Jeho poslední návrh je velmi aktuální a týká se NÁS VŠECH. Napsal totiž tento otevřený dopis, který bude dnes zaslán premiérovi.

Vážený pane předsedo vlády ČR,

podle informací médií převezly USA jaderné zbraně z Turecka do Rumunska. Z dostupných informací nám sice není známo, že by USA měly jaderné zbraně na území ČR, avšak vznášíme na Vás dotaz jménem Českého mírového fóra, zda jste pro zachování území naší země bez jaderných zbraní.

Pan ing. Jiří Sobotka, CSc., říkával, že světové mírové organizace mají svůj mezinárodní pozdrav: “With blue sky!“, ale on vždy používal jeho vlastní českou verzi, se kterou se i my loučíme s tímto opravdu výjimečným člověkem:

„Přejeme Vám modré z nebe, vážený pane kolego, a za vše Vám z celého srdce děkujeme!“

S úctou
PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D., předsedkyně Českého mírového fóra

9 komentářů :

 1. Hmm,škoda,že to raději "nezabalil" ten matěj ze "Strakovky"...

  OdpovědětVymazat
 2. Upřímnou soustrast...

  OdpovědětVymazat
 3. Tak Bogusům dědek to má za sebou! teď je na řadě sám Bogus!

  OdpovědětVymazat
 4. Každého lidského, moudrého člověka je velká škoda. V dnešní době sice přibývá vychytralých, ale ubývá opravdu moudrých lidí. Upřímnou soustrast nám všem.

  OdpovědětVymazat
 5. Pan Jiří Sobotka byl velmi činným aktivistou v boji proti umístění radaru Národní protiraketové obrany USA v ČR. Poukazoval na mezinárodní dokumenty, pravidla, procesy, očekávání, o které se lze v boji opřít. Často připomínal Závěrečný akt z Helsinsk, tehdejší mírový proces a zkušenosti z něho. Někdy s ním bylo těžké besedování a jednání, pro jeho tvrdohlavost, nepochopení či odtažitost od možností aktivistů a hlavního občanského proudu. Bývalo to někdy na nervy. Každopádně ale jeho postoje budily patřičnou odezvu, někdy byly inspirativní, jindy korigující, příště zase nutící k důkladnému, novátorskému promyšlení situace a dalších kroků.
  V posledních měsících se jeho fyzický stav, zjev změnil, ale stále byl tím panem Sobotkou, jak jsme jej znali, jak jsme čekali na jeho názory, jak jsme s ním debatovali, přebírali je, oponovali mu. Každý, kdo ho znal, bude mít na něho svoji vzpomínku. Osobně za jeho politický odkaz (přinejmenším pro mne osobně) považuji výzvu, abychom se nesnažili hned o neutralitu ČR, která je těžko dosažitelná a užívá ji jen několik států, nýbrž se v první pokusili o dosažení nezúčastněnosti, což je stav, v němž se nachází zhruba stovka států a jejichž hnutí je významnou silou v mezinárodní politice a OSN.
  Československá politika a diplomacie měla stovky a tisíce příslušníků, funkcionářů a úředníků, ale jen zlomek z nich se po listopadu 1989 zapojil do boje o hodnoty míru, spravedlnosti, solidarity, důstojnosti ČR, jen zlomeček zůstal aktivní - byť chápu, že mnozí byly politicky a morálně profláknuté osoby, které by kompromitovaly občanské hnutí - a pan Sobotka k nim patřil. Nevzdal to a na rozdíl od záplavy ostatních příslušníků někdejšího českolovenského establishmentu i po listopadu dál pracoval pro to, pro co pracoval před listopadem.
  Čest jeho práci, dílu a jeho památce.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Připojuji se ke kondolenci ,čest památce takového člověka .Není potřeba do toho plést čí je nebo není děda,anonyme ze 16.40 .Marie Zápecová .

   Vymazat
 6. Pan Jiří Sobotka nebyl nikterak příbuzný se stávajícím premiérem.... oba dva jsou něco jako nebe a dudy...

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 8. Pana inženýra Sobotku jsem viděl pouze 2x a v obou případech na mě udělal skutečně mimořádný dojem. Ač to může znít málo uvěřitelně, považuji jeho odchod za nesmírnou ztrátu.

  Martin Böhm

  OdpovědětVymazat