Reklama

.

.

pondělí 22. srpna 2016

Politici a jejich poradci neumí nic a tak bereme máloJosef Mrázek
22. 8. 2016
Tentokrát nebudu psát o tom, jak nás ohrožuje EU nebo Merkelová, ale jak naše nedůslednost a hloupost škodí ve věcech, za které můžeme sami. Ale protože již římský senátor Cato prosazoval, aby byl hlavní problém připomínán při každé příležitosti, tak úvodem podotknu po jeho způsobu „Ostatně však soudím, že zhoubné požadavky Bruselu musí být odmítnuty“. A teď již se budu věnovat tomu, co budeme potřebovat, jestli nás EU dříve nepřivede do záhuby.

Probíhající jednání o úpravně placení zdravotního pojistného za některé pojištěnce státem vzbuzuje dojem, že jednající politici a funkcionáři zúčastněných institucí nemají základní právní a ekonomické informace, nebo se podle nich nechtějí zařídit. Pokud se totiž hlásíme k Ústavě ČR a v souladu s ní také k ratifikovaným vyšším mezinárodním zákonům, měli bychom vědět, že každému občanovi je těmito dokumenty garantována patřičná zdravotní péče, která se hradí cestou veřejného zdravotního pojištění. Stát proto ručí za existenci veřejného zdravotnictví schopného tuto péči obstarat a za existenci veřejné zdravotní pojišťovny a jejích dostatečných příjmů, aby tuto péči mohla zaplatit.

Základem příjmů veřejného zdravotního pojištění je pojistné ve výši 13.5% z hrubého příjmu všech občanů, Za občany bez příjmů z výdělečné činnosti platí pojistné stát ve výši, která by měla umožňovat dosažení vyrovnané bilance veřejného zdravotního pojištění v daném roce. Proto je v příslušném zákoně ustanovení, že vláda stanoví vždy v červnu potřebnou výši státního pojistného pro příští rok. Toto ustanovení nebylo v minulosti řádně naplňováno, ačkoliv je jasné a důležité, a teď je dokonce navrženo jeho zrušení. Překvapilo mne to, protože to vypadá jako součást protiústavního a lidem nepřátelského tažení proti garanci patřičné zdravotní péče a za její nahražení přídělovým systémem neurčité péče, která bude čísi laskavostí poskytnuta. Je to výrazný krok zpět. Je to špatný krok již proto, že toto ustanovení je potřebné jako pojistka, kdyby slibované pevné valorizace nebyly dostatečné. Musí být ponechána, ale nemusí se používat, když se vyřeší problém mezd a platů, jak naznačeno dále.

Výše je uvedeno, že hlavní příjmy veřejného zdravotnictví jsou přímo úměrné průměru mezd a platů ve státě. Ovšem průměrná mzda je vinou chyb vedení státu podstatně nižší, než by odpovídalo hrubému národnímu produktu přepočtenému na jednoho obyvatele. Vyhodnocení tohoto stavu komplikuje propastný rozdíl mezi směnným kursem koruny a kursem stejné kupní síly vůči euru a dolaru. V roce 2013, kdy byl směnný kurs 24.50 Kč za euro a kurs stejné kupní síly 18 Kč za euro, vydala ČNB ve službách zahraničnímu kapitálu stovky miliard nepodložených korun, aby směnný kurs zhoršila na 27 Kč za euro. Porušila při tom zákon o České národní bance a na něm nezávislá není. Dalšími intervencemi udržuje tento směnný kurs a hodlá v tom poračovat i nadále, a podobně zachází Evropská banka i s eurem, a tak sám MMF vyhodnotil, že kurs stejné kupní síly české koruny byl v roce 2015 pouze 14.8 Kč za euro. Mezi oběma kursy je teď poměr horší než 1.8, jako před mnoha lety. Nikdo z „odpovědných“ viníky neobvinil. To je jistě chyba, ale přikročme k vyhodnocení vzniklé situace.

Začneme od nominální výše průměrné hrubé měsíční mzdy v ČR, která se v roce 2015 doplazila na 26 467 Kč. To je při přepočtu v aktuálním kursu méně než čtvrtina (0.226) německé průměrné mzdy ve stejném období. Podílí se na tom neodpovídající směnný kurs 27 Kč za euro. Kdyby byla česká mzda utracena výhradně doma, mohla by podle MMFuplatnit kupní sílu asi dvou pětin německé mzdy (0.413). To se ale nikomu nemůže podařit zcela. Ovšem ani to by neodpovídalo českému hrubému národnímu produktu na hlavu. Ten je vlivem nahražení kvalitního průmyslu montovnami a kvůli dalším chybám menší než v Německu, ale zase ne o tolik. V roce 2015 měl hodnotu 0.672 německého. K úměrnosti chybí 0.672 – 0.413 = 0.259 německé mzdy. Jakž takž spravedlivá mzda by musela být vyšší nejméně v poměru 0.672 : 0.413 = 1.627, to znamená o 63% vyšší. To platilo v roce 2015. Trvající intervence tento stav dále zhoršují.

Více než 80% naší produkce jde na vývoz a zahraniční vlastníci našich podniků tuto produkci prodají za ceny, které obsahují také mzdové náklady na její pořízení, tedy i těch 63% mezd, které se v ČR nevyplatí. Pro akcionáře tak vznikne bezdůvodný zisk navíc. Část těchto peněz je vidět jako tok dividend v hodnotě stovek miliard Kč, které během roku odcházejí z republiky jako kořist kolonialistů. Celkem jde o asi 700 miliard Kč ročně. Kdyby byly vyplaceny jako mzdy, bylo by z toho skoro 100 miliard Kč odvodů pro zdravotnictví za rok a další peníze na důchody a sociální dávky.

I bez podrobného rozboru je jasné, že sto miliard navíc by řešilo všechny problémy financování zdravotnictví a ještě by zbylo. Zároveň by se zvedla životní úroveň všeho obyvatelstva, vydělávajícího i odkázaného na důchody a dávky. Není na to potřeba žádný hospodářský zázrak, stačí dostat ty nevyplacené mzdy a nezaplacené odvody.

Ti, kteří zneužívají ochrany soukromníků, řeknou, že na to, co si kdo nekradl, se nesmí sáhnout, a je nemožné nařizovat, jaká má být mzda. Odpověď je jednoduchá. Zákon musí pamatovat na to, aby se zisk dosažený okrádáním zaměstnanců zdanil tak tvrdě, jak by to vyžadovala neochota zaměstnavatelů platit poctivé mzdy. Takový zákon by měl navrhnout ministr Babiš, aby dokázal, že není svázán střetem zájmů.

Jiní řeknou něco v tom smyslu, že musíme se podbízet jako levní otroci, aby se kolonizátoři nezlobili a nešli jinam. Dodejme, okrádat jinam. Ať jdou, měli jsme Baťu a jiné korektní podnikatele, jde to v Rakousku a částečně v Německu, půjde to i u nás. Ale musí se snažit vedení státu i prezident a musí obživnout odbory. Místo podrážení koruny nakupováním pochybných dluhopisů ČNB měla poskytnout peníze na rozjezd radikálního zvyšování mezd a platů ve sféře státního vlivu a Parlament měl zvýšit ochotu soukromého sektoru přidat se, dobrým zákonem o zdanění zisku.

15 komentářů :

 1. Jako vždy pan Mrázek perfektní a pro laika srozumitelné. Děkuji, Pavla

  OdpovědětVymazat
 2. Jediná možnost, jak napravit toto, je zrušení tohoto systému zlodějů a podvodníků vykořeněním, tohoto systému od základu.To znamená žádným evolučním reformním konáním, ale revolučním konáním, ale na to jsou čecháčci pohodlní, od klávesnic je to lepší, čehož svědkem je i tento a další "alterativní" weby.

  OdpovědětVymazat
 3. Jediná možnost, jak napravit toto, je zrušení tohoto systému zlodějů a podvodníků vykořeněním, tohoto systému od základu.To znamená žádným evolučním reformním konáním, ale revolučním konáním, ale na to jsou čecháčci pohodlní, od klávesnic je to lepší, čehož svědkem je i tento a další "alterativní" weby.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přečtěte si koncepci Spojení12 a uvidíte, že dokonce existuje i evoluční cesta. Zdeňka Radičová

   Vymazat
 4. My se musíma bavit o tom,že v EU být nechceme, nikoliv jestli nám k něčemu je?..poněvač byla založená proto,aby nás rozvrátila,ne aby nám pomohla.Vše co kapitalistický system vytvořil,vede k tomu,aby nás ožebračil.To jsme si jen my ve východním bloku najivně mysleli,že bude výborné jak budeme taky kapitalisti :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Pod tento článek se mohu s klidem podepsat. Ty počty jsou naprosto jednoduché srozumitelné s jednou malou výhradou - mám podezření, že naši vývozci dodávají za nižší ceny, než konkurence, čímž se snižuje také potencionální hodnota zbývající na mzdy.

  OdpovědětVymazat
 6. 3000 kusů výměnou za bruselské peníze. EU korumpuje. Sobotkova vláda chce do 26. září 2017 dovézt 3091 Afroarabů. To víme už dávno. Proč ale právě do toho termínu? Poněvadž když to v daném termínu vláda ČR stihne – Brusel vše proplatí motivační sumou 544 mil. Kč. Nasype nám peníze z evropského fondu AMIF. http://www.ceska-justice.cz/2016/07/integrace-sesti-tisic-osob-umistenych-cr-bude-stat-pres-pul-miliardy-bez-dph-ministerstvo-hleda-integratora/
  Sobotka, Babiš, Bělobrádek a dalších 14 kumpánů vlády vlada.cz/cz/vlada
  to vskutku spáchají. Bez hlasování v parlamentu, prostě jej obejdou. Tak jak to říkal šéfredaktor AE: když z každým migtrantem přijde na nožičkách dostatečná suma peněz, tak se tahle zrůdnost nakonec prosadit podaří (v čase 1h 13 min): http://youtu.be/8RqJv2x6ESU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty prachy stejně shrábnou Sorosovy a pod. "neziskovky. Nám zůstane jenom ta sběř.

   Vymazat
 7. Podle ekonomických studií z USA a jejich aplikace v Německu zmizí během 20 let cca 40 % pracovních míst z důvodu technického pokroku.
  Robot nedostává mzdu a neplatí daně.
  Pro všechny vlády je jednodušší "řešit migranty" a zaplácávat tím média, než vyřešit tento zásadní problém.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:33- zdalipak studie vyřešila pro koho ty stroje budou vyrábět? Předpokládám, že výrobci budou své výtvory(auta) nabízet bezdomovcům zdarma jako pojízdné domy a banky poskytnou nenávratnou půjčku na benzín. I když v té době budou již na "solár".

   Vymazat
 8. Já nerozumím jednomu: Z různých zdrojů ke mě přicházejí informace, že zboží (potraviny a třeba drogerie) u nás mnohdy stojí stejně či i více (při horší kvalitě) než vedle v Německu či Rakousku! Služby méně, což je ale dané místní levnou pracovní silou... Jak za takových okolností může někdo s jistotou tvrdit, že kurs 27/Kč za Euro je špatný, a měl by být ve skutečnosti třeba 18,-Kč za Euro, pokud součástí tohoto tvrzení nebude i požadavek narovnání příslušných cen? Má pak snad u nás zboží stát několikanásobek toho, co stojí vedle v Německu? A co vývoz zisku z ČR (loni prý 530 miliard Kč)? A když podraží místní pracovní síla, nepovede to zaměstnavatele k ještě větší snaze o jejich náhradu automatizací a robotizací? A všimněte si, jak se s tím nyní bije snaha o dovoz inženýrů a doktorů ze Sýrie! Je to komplexní záležitost...

  OdpovědětVymazat
 9. Nepromyšlenou politikou ČNB, a sice intervenčním snižováním parity koruny vůči euru se v historicky dohledné době ani součástí Západu stát nemůžeme. Ze své zkušenosti odpovědně prohlašuji, to je s pravděpodobností blížící se jistotě "banánová" cesta. Pokud ale chceme být však i nadále jen levnou montovnou, s minimálním podílem přidané hodnoty (např. na vozech Škoda činí podíl dovozových komponent více než 60% ceny vozu), soudruzi v ČNB, jen tak dál!

  OdpovědětVymazat
 10. Vezměte eura a jděte na evropský trh nakoupit, potom zjistěte, kolik by to, při stejné kvalitě, stálo na českém trhu v korunách. A kolikrát více korun by bylo potřeba, tak to je ten kurs stejné kupní síly. Těch 530 miliard Kč je tvořeno právě tou zaslouženou, ale nevyplácenou částí mzdy. Žádné Syřany a podobně nebudeme potřebovat, když v ČR nebudou zlodějské mzdy. Naši odborníci nebudou odcházet do ciziny. Tvrzení, že se musíme podbízet nízkou cenou práce je podvod.
  Autor

  OdpovědětVymazat
 11. Autor je demagog - jenom krátce k některým nesmyslům:
  1/ zdravotní pojištění pro nezaměstnané a bezdomovce atd: autor píše, že každý občan má právo na zdravotní péči .. atd = ano , to je pravda, ale někdo to přece musí financovat. Do zdravotní společné kasy jdou peníze z části vyplácených mezd, a z čísti od státu za studenty, děti staré a bezdomovce. A o to přece jde - stát by měl platit za tyto své občany alespoň minimální částku, kterou nám nutí zákonem platit stát i když jsme podnikatelé s minimálním příjmem.
  2/ ČNB má v zákoně o ČNB právo intervenovat v prospěch nebo neprospěch české měny. Autor je vedle jak ta jednle a zavádí čitatele.
  Intervencí a snížením kurzu CZK k EUR naopak ČNB zvýšila exportní výsledky a protože jsame převážně exportní země, tak se to vyplácí . Máme njeden z nejvyšších růstů HDP v EU, máme nejnižší nezaměstnanost za poslední roky a v rámci celé EU atd.... autor naprosto nechápe o co jde. Ve snaze něco kritizovat, tak kritizuje i dobré věci.
  3/ ohledně mezd: ať se autor sebere, vymyslí nějaké podnikání a platí svým dělníkům 4000 eur měsíčně mzdy. Uvidíme , kam to dotahne.
  Mezi námi - vláda naprosto nic nezmůže s úrovní mezd v privátní sféře.
  Jedině by mohla zvýšit platy učitelům na 4000 eur měsíčně, tím by se do školství hrnulo plno mladých lidí a tím i privátní sektor by navýšil mzdy , aby si tyto mladé lidi udržel. Jiná možnost není.
  Autor kecá jak někde v hospodě u piva.

  OdpovědětVymazat
 12. a tuto medicinu nam leta letouci ordinuje asi kdo no přeci naše milky odeeses s topiči společně se socany a komunisty včele s takovymi veličinami ala havel klauz či milouš vovar takže hura k urnam zitra pry bude lepe až dohonime a předhonime a zvitězime

  OdpovědětVymazat