Reklama

středa 3. srpna 2016

Putinův poradce: Jsme moudřejší, silnější a rozhodnější

Christian Neef

3. 8. 2016   Der Spiegel (překlad Literárky)


Vztahy mezi NATO a Ruskem se zhoršují. S politickým poradcem Kremlu Sergejem Karaganovem o rizicích války, agresivním postupu NATO a neschopnosti Západu porozumět ruským hodnotám.

Sergeji Alexandroviči, NATO v reakci na nedávné ruské postupy posiluje svou vojenskou přítomnost ve východní Evropě. Západní politici varují, že se obě strany mohou dostat do situace, která se může proměnit ve válku. Nejsou taková varování přehnaná?
 
O situaci, která předchází válce, jsem mluvil už před osmi lety.

Když propukla válka v Gruzii. 
 
I tehdy se důvěra mezi mocnostmi propadla k nule. Rusko začalo přezbrojovat armádu a od té doby se situace výrazně zhoršila. Varovali jsme NATO, aby se nepřibližovalo k hranicím Ukrajiny, protože tím nastane situace, kterou nemůžeme akceptovat. Rusko západní postup tímto směrem zastavilo a doufejme, že to znamená, že válka byla ve střednědobém výhledu zažehnána. Současná propaganda ale silně připomíná dobu předcházející studené válce.

Předpokládám, že mluvíte o ruských médiích. 
 
Ruská média jsou v tomto ohledu zdrželivější než ta západní. Přitom musíte chápat, že Rusko je na otázky obrany velmi citlivé. Musíme být připraveni na všechno. A to je právě zdrojem občasného vzedmutí propagandy. Co ale dělá Západ? Nic, jen Rusko očerňuje; má za to, že hrozíme útokem. Situace je srovnatelná s krizí na konci 70. a počátku 80. let.

Máte na mysli rozmístění sovětských balistických raket středního doletu a americkou reakci?
 
Evropa se tehdy cítila slabá a obávala se, že by Američané mohli její kontinent opustit. Sovětský svaz, byť vnitřně už prohnilý, se naopak cítil vojensky silný a rozhodl se provést tu hloupost s raketami SS 20. Výsledkem byla zcela nesmyslná krize. Dnes je situace obrácená. Nyní mají být obavy v zemích jako Polsko, Lotyšsko a Litva zažehnány rozmístěním zbraní NATO. To jim ale ve skutečnosti nepomáhá a my tento krok interpretujeme jako provokaci. V případě krize zničíme právě tyto zbraně. Rusko už nikdy nebude bojovat na svém vlastním území.

Místo toho, pokud vám správně rozumím, budete razit strategii předsunuté obrany.
 
NATO je nyní o 800 kilometrů blíž k ruské hranici, zbraně jsou zcela jiné, strategická stabilita v Evropě se mění. Vše je mnohem horší než před třiceti čtyřiceti lety.

Ruští politici včetně Vladimíra Putina se snaží přesvědčit své občany, že NATO chce válku, aby Rusko rozložilo. To je ale absurdní.
 
Určitě došlo i k nějakému přehánění. Američtí politici ale otevřeně mluví o tom, že smyslem sankcí je dovést Rusko ke změně režimu. To už je samo o sobě agresivní až dost.

Večerní zprávy v ruské televizi jsou ale od reality ještě vzdáleněji. Některá média dokonce nedávno psala o „iluzi vnější hrozby“.
 
Ruské politické elity žádné domácí reformy nechtějí, nejsou na ně připravené. A proto vnější hrozbu vítají. Musíte si uvědomit že Rusko spočívá na dvou národních konceptech, a to na bezpečnosti a svrchovanosti. K otázce bezpečnosti přistupujeme s mnohem posvátnější úctou než jiné země.

Vaše Rada přichází se zahraničněpolitickými a obrannými premisami, které předpokládají obnovu vůdcovské pozice Ruska ve světě. Poselství je jasné: Rusko nechce, aby jeho pozice oslabovala. Jak toho chcete dosáhnout?
 
Chceme předejít další destabilizaci ve světě. A chceme status velmoci: Toho se bohužel zříci nemůžeme. V posledních třech staletích se tento status stal součástí našeho genetického kódu. Chceme být v srdci Eurasie, regionu míru a spolupráce. Evropský subkontinent bude rovněž náležet k Eurasii.

Pro Evropany je současná ruská politika svého druhu záhadou. Úmysly moskevského vedení nejsou jasné.
 
Aktuálně jsme v situaci, kdy vám, po všech těch zklamáních z uplynulých let, nevěříme. A podle toho reagujeme. Existuje cosi jako taktické překvapení. Měli byste vědět, že jsme nyní moudřejší, silnější a rozhodnější.

Překvapením bylo například částečné stažení ruských sil ze Sýrie. Záměrně jste nechali Západ, ať hádá, kolik jednotek jste vlastně stáhli, a zda je tam nevyšlete znovu. Podobná taktika žádnou důvěru vytvářet nepomáhá.
 
To bylo mistrovské, fantastické. Využili jsme faktu, že máme v této oblasti převahu. Rusové nejsou dobří v handlování, chybí jim i zanícení pro byznys. Jsou ale vynikajícími bojovníky. V Evropě máte jiný politický systém, takový, který není s to se adaptovat na výzvy nového světa. Německá kancléřka prohlásila, že náš prezident žije v jiném světě. Podle mého žije ale v tom velmi reálném světě.

Je těžké ignorovat ruské uspokojení nad problémy, s nimiž se Evropa nyní potýká. Proč to?
 
Mnozí mí kolegové pohlížejí na naše evropské partnery s posměchem a já jim neustále říkám, ať nejsou arogantní a zlomyslní. Část evropských elit ale usiluje o konfrontaci s Ruskem. V důsledku proto Evropě nepomůžeme, i kdybychom mohli, když třeba přijde řeč na otázku uprchlíků. Nezbytným je společné uzavření hranic. V tomto ohledu by Rusko bylo desetkrát efektivnější než Evropané. Místo toho jste se pokusili uzavřít dohodu s Tureckem. To je hanba. Při všech našich problémech s Tureckem jsme razili jasnou, tvrdou politickou linii – a úspěšně.  

Kdysi jste prohlásil, že jste zklamaný Evropou, protože zradila své křesťanské ideály. V 90. letech Rusko chtělo být součástí Evropy, ale Evropy z časů Konrada Adenauera a Charlese de Gaulla.
 
Takovou Evropu si přeje i většina Evropanů. V příštích několika dekádách Evropa pro Rusko atraktivním modelem nebude.

Ve svých premisách vaše Rada požaduje použití vojenské síly v situacích, kdy jsou „jasně ohroženy důležité zájmy země“. Byla takovým případem Ukrajina? 
 
Ano, nebo koncentrace jednotek, která podle nás vytváří riziko války.

Dislokace jednotek NATO v Pobaltí onu obavu nenaplňuje?
 
Řeči o tom, že chceme zaútočit na Pobaltí, jsou idiotské. Proč tam NATO rozmísťuje zbraně a techniku? Představte si, co se s nimi v případě krize stane? Pomoc NATO není symbolická pomoc pobaltským státům. Je to provokace. Pokud NATO iniciuje podobné zásahy – proti jaderné mocnosti, jakou jsme – bude potrestáno.

Nedávno se – podruhé od krymské krize – sešlo jednání Rady NATO-Rusko. Myslíte si, že obnovení takového dialogu dává smysl? 
 
Už to není legitimní orgán. A co víc, NATO je dnes kvalitativně jinou aliancí. Když jsme s ním zahájili dialog, byla to obranná aliance demokratických sil. Posléze ale Rada NATO-Rusko sloužila jen jako krytí pro legalizaci alianční expanze. A když jsme ji opravdu potřebovali – v letech 2008 a 2014 – tak nebyla k mání.

Máte na mysli války v Gruzii a na Ukrajině. V dokumentech, které vaše Rada připravuje, se často objevují pojmy jako národní hrdost, odvaha nebo čest. Jsou to podle vás politické kategorie?
 
Jsou to základní ruské hodnoty. V Putinově nebo mém světě je nepředstavitelné, aby byla žena na veřejnosti obtěžována a znásilněna.

Mluvíte o tom, co se odehrálo na Silvestra v Kolíně?
 
Pokud by muži udělali něco podobného v Rusku, už by byli mrtví. Je chybou, že Němci a Rusové spolu v posledních pětadvaceti letech seriózně nemluvili o vzájemných hodnotách, nebo že se v těchto otázkách odmítají chápat. V sovětských časech jsme také tvrdili, že existují jen univerzální hodnoty, přesně tak, jak to nyní tvrdí Západ. Běhá mi ráz po zádech, kdy Evropané požadují víc a víc demokracie. Zní mi to, jako když lidé tady dříve požadovali víc a víc socialismu.

Kdy se podle vás ruská zahraniční politika dopustila chyby?
 
V uplynulých letech jsme neměli politickou strategii v přístupu k našim bezprostředním sousedům, bývalým sovětským republikám. Nechápali jsme, co se tam ve skutečnosti odehrává. Omezovali jsme se na to, že jsme tyto státy finančně podporovali a kupovali si jejich elity, přičemž všechny ty peníze byly nakonec beztak rozkradeny. Ve výsledku pak nebylo možné ukrajinskému konfliktu předejít. A druhý problém: Naše politika se příliš dlouho soustředila na nápravu minulých chyb, chyb učiněných ještě v 90. letech.

V ruských médiích se objevují domněnky, podle nichž Rusko po zářijových parlamentních volbách vyšle k Západu nějaké usmiřovací signály. Jsou takové domněnky opodstatněné?
 
Věříme, že je Rusko morálně v právu. Z naší strany žádné zásadní ústupky nebudou. Psychologicky se Rusko nyní stalo euroasijskou mocností – byl jsem jedním z intelektuálních architektů obratu na Východ. Nyní mám ale za to, že bychom se neměli od Evropy odvracet zcela. Musíme najít způsoby, jak naše vztahy oživit.

 - - -

Sergej Karaganov (63) je čestný předseda vlivné Rady pro zahraniční a obrannou politiku, která připravuje ruské geopolitické koncepty. Je poradcem Vladimira Putina a děkanem elitní moskevské Národní výzkumné univerzity Vyšší ekonomické školy.

Publikováno v aktuálním čísle tištěných Literárek.

29 komentářů :

 1. "Rusko uz nikdy nebude bojovat na svem vlastnim uzemi".
  Aha, takze podle vzoru Hitlera a Stalina zautoci jako prvni.
  Ten vas Putler je opravdova holubicka miru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel Rusko bude v roli diváka,který bude sledovat občanskou válku ve svobodné,demokratické a silné Evropě,postavené na moderních hodnotách oproti zaostalým ruským jako např.národní hrdost,vlast,rodina,odvaha,čest ...

   Smazat
  2. Putin se poučil a ví že musí židákoj a jeho poskočům tvýho typu dát po mordě jako první. A to silou takovou, aby to pro vás xindlové byl zároveň i facan poslední, konečný! Dostanete špíny vopejzelý definitývu v penále! :Yupíííí!:)))

   Smazat
  3. SS přišly jako první s ideou preventivního jaderného útoku. Rusko se přizpůsobilo a blb ve 20:20 hejká nesmysly!!! Stalin: Nejlepší obranou je útok. :-D)

   Smazat
 2. jaktože to hovado nechce ukrást nějaký ruský doly, ložiska ropy, plynu, zlata ? Koupit za pár rublů polovinu Ruska ? co je to za kreténa ??? A ten Putin jaktože nepustí investory z USA a Izraele aby si koupili za pár šekelů celý rusko ??? To je taky hovado nedemokratický že mu není rovno a proto sankce a bombardovaaaaaaaaaaaaaaat

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://ekonomika.idnes.cz/rusko-chce-privatizovat-statni-podniky-f0u-/eko-zahranicni.aspx?c=A160203_135649_eko-zahranicni_chrs

   Ty seš ale hloupoučkej debílek, viď?

   Smazat
  2. ne, ty kretene

   Smazat
  3. Jo novinka z IDesu....chudák Chujmere debiloviči!!!!

   Smazat
  4. 21:22

   https://www.rt.com/business/330984-russia-privatization-state-compainies/

   Co budeš mektat teď, debílku? :-D

   Smazat
  5. Kreténe,co napíše kdejaky západní hocado je tvoje modla?!!!Práni je otcem myšlenky....jenže ty otce nemáš a myšlenku už teprve ne,havloidní ksichte!

   Smazat
  6. 22:12

   RT je ty vymaštěný pičusi oficiální ruský zdroj. Proto jsem ti ho ty debilní vypatlanče dal. Ale že narazím na arciblba jsem nepředpokládal.

   Smazat
  7. A KDO jako, vobřezánku na malý i velký hlavě, pokud se ten vřed co ti mokvá mezi ramínkama tak dá nazvat, o kom to camráš po slídě? A proč by měl Putin někomu nabízet Rusko za bezcenný papíry kterejma tě futrujou tvý pasáci z Mossadu? Kdo má koho bombardovat a proč? Nebo ti mrdlo z toho žes už dlouho nedostal vejslužku? Však teď budou důchodci v Izraeli brát místo šekélů ruble, to víš?:)))

   Smazat
  8. Ale, ale, hloupoučký privatizátore. Rusko už dávno není bolševické, tak co sem pleteš privatizaci?!

   Smazat
 3. 22:25
  Když už tady něco pindaš ty chujmerovskýhovsdo bez mozku,tak to musí mít hlavu a patu.....jenže ty neudržíš stolici natož mít mozek v palici,lejnolahvárenskej lejnosrku zrzavýho potrata!!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. vlast tě (20:20 alias 22:25) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

  OdpovědětSmazat
 5. To je sranda, všichni řeší Rusko, ale bouchne to v Americe. Proč ? Protože by Amerika ještě ráda udržela dolarovou pyramidu a pouhé oddálení (dlouhodobě to nepomůže) jejího pádu je možné pouze a jenom za cenu zničení Ruska. Vždyť i krvavá Madla považovala za nespravedlivé, aby Rusové měli v rukách takové bohatství a nepodělili se o něj. Počítám, že to udělají třeba jako v Libyji, zničí a rozparcelují celou zemi, vytvoří několik skupin, které budou bojovat mezi sebou (Ukrajina byl pouze nácvik a krásný ilustrační příklad, jak se to dělá v praxi) a penězovody povedou do USA.

  OdpovědětSmazat
 6. Evropský problém je vztah Ruska a Polska.
  Poláci se proti Rusku spolčí i s Ďáblem, jen aby mu uškodili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. skoro se dá říci, že polsko je takovým bolavým vředem Evropy už od středověku

   Smazat
 7. Rusko opět přiznává, že cituji: "kupovali jsme si elity a posílali peníze do bývalých sovětských republik "..., takže Rusko stále chce ovlivňovat dění v jiných státech.
  Je zajímavé, že když například Ukrajina byla intervenovaná - a to vojensky -ze strany RF, tak to tady místní debatéry nechalo naprosto v klidu - ještě to obhajovali, a když USA a Západ roky podporoval fondy na podporu rozvíjené demokracie v Rusku, Moldavii a nebo třeba i na Ukrajině, tak to ty samé lidi zvedlo ze židle.
  Takže když Rusko podporuje procesy v sousedních zemích je OK, ale když náhodou Západ pošle peníze na výuku angličtiny (třeba), tak je oheň na střeše ..
  Zajímavá demokracie na tomto plátku. Asi je to fakt prokomunistický a proruský portál, který hledá jenom protiamerické a proruské informace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ussa všude imporuje jen svou debilokracii a jejich hovnoty napadenim Vietnamu a Sýrií bohužel nekonče!!!!A nedá,pokud má někdo jinej názor....hned je to tyrat a je potřeba ho zlikvidovat!!!!Jestli to nejsi schopen pochopit Chujmere debiloviči tak si zopakuj dějiny.....jenže to vys musel mít v palici mozek a ne sud whisky!

   Smazat
  2. pro 1603: Napiš to ještě jednou a raději si po sobě text přečti. Není Ti vůbec rozumnět...

   Smazat
  3. Čemu nerozumíš????Že jsou ussacký svině okupanti všude,kam ty svoje hovnoty chtějí vyvážet????Že je nikdo od Vietnamu po současnost nikde nevítá jako osvoboditele ,ale má je za agresory,který dobrovolně odnikud neodejdou!!!!!Je ti to jasný Chujmere?!!!!

   Smazat
  4. 1719 ty malý komunisto !! Ukaž mi prosím, kde Rusko vítají jako osvoboditele !!! To by mne zajímalo - snad s vyjímkou zmanipulovaného Krymu na prvního máje, už nevím o ničem.
   A všimni si, kam ruský voják nevstoupil - tam je klid. Například Charkov - porovnej s jiným "ruským" městem Doněckem.

   Smazat
  5. Chujmere debiloviči,ty ussackej experte vzešlej z nefunkčnho robertka,projeď si Vietnam,Německo,Sýrii,Afganistan,Irák,Lybii,bývalou Jugoslávii atd....a zeptej se mistnuch,kteří nejsou zaplacený agresorama a místníma kolaborantama....v nejlepším tě pošlou do prdel,v horším ti rozbijou (PRÁVEM)hubu.....a v nejhorším tě bude nějakej místní hladit,až tě vyhladí!!!!!Ale neboj,takovej Chujmerů debilovičů ještě pár je....:-)

   Smazat
  6. 1805 nemusím se nikde ptát nějakých pamětníků, stačí mi si vzpomenout na 1968 u nás. To jsme je skutečně vítali jako nějaké osvoboditele - haha.
   Podoně v Maďarsku v 1956, stejně tak i Afghánistánu v 1980 atd..
   Pokud tyto intervence kritizuješ u USA, tak si vzpomeň i na tu ruskouo stranu. Naštěstí Rusové padli v 1990 totálně na hubu, potom ještě v 1998 , potom v 2008 a potom v 2014 - a myslím, že se z toho díky své stupidní metodě řízení společnosti jen tak nedostanou.

   Smazat
  7. Stupidní jsi jedině ty,chudáku havloidní.Všude mají ussackejch zmrdů plný zuby,jen naše lejnolahvárenská cloaca maxima bude čokovopici věcně strkají svůj rypak do cizích svobodnejch zemi vítat!Ale neboj,ta jejich Pechová kavalérie je v prdeli i tak!!!!

   Smazat
  8. 1902 mluvíš o vaší uzavřené skupině diskutérů na NR ? Ano , tak to máš pravdu - vy už máte Ameriky plné zuby a nejraději byste se vrátili do náruče ruska.
   Nic Ti v tom nebrání.

   Smazat
 8. A proč tě tady ty ussacky nemakačenko,kterej prodělal i firmu na prcgumy nejede s Jandou za čokovopicí do Fuckingtownu????Můžete dělat kuřbuřty Clintonovi a nebo se místníma fizlama nechat demokraticky zastřelit?!!!!Nikdo normální by pro vás slzy neronil....možná kníže Poserplína von Nikdymunestál....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.