Reklama

středa 3. srpna 2016

Saúdská Arábie se znovu pokouší nastražit na Moskvu past

Petr Lvov
3. 8. 2016   Zvědavec
Washington se zřejmě rozhodl rozdrtit Rusko spolu s Íránem a Sýrií, aniž by čekal na příchod Hillary Clintonové jako nově zvolené hlavy státu. Z pohledu do zákulisí to vypadá, jako by vládcové Ameriky měli strach z možného vítězství Donalda Trumpa v nadcházejících volbách. Proto spěchají, aby dosáhli svého hlavního strategického cíle, kterým je svržení Vladimíra Putina a vyvolání změny režimu v Rusku za každou cenu. Ve snaze dosáhnout tohoto cíle se spoléhají na dvě strategie - stlačení cen ropy a podkopávání pozice Ruska a Íránu v Sýrii.

Nedávný skandál s Olympiádou, brilantně rozehraný Washingtonem, Londýnem, Paříží a Berlínem, zasadil Moskvě citelnou ránu. Případná porážka v Sýrii by mohla být ještě bolestnější, zvláště pokud by ji doprovázely trvale klesající ceny ropy, což by ohrozilo ruskou ekonomiku. V těchto dnech nemá Amerika času nazbyt, a to nejenom z důvodu prezidentských voleb, která nutí západní think tanky pracovat dvacet čtyři hodin denně. Washington je pořádně znepokojen situací v Turecku. Ankara se zřejmě rozhodla přiklonit k Rusku. Proběhla také řada následných teroristických útoků v Evropě. V tomto ohledu vyznívají nedávné útoky v Německu pro Washington obzvláště znepokojivě, protože tato evropská mocnost zůstávala po celá léta baštou evropské bezpečnosti. Takže se Washington zákonitě opět obrací na Saúdskou Arábii, bez níž by Washington neměl šanci vystrnadit Rusko z globálních ropných trhů.

Zdá se, že nikdo nevěnoval pozornost skutečnosti, že téměř okamžitě po návštěvě Muhammada bin Salmána ve Spojených státech v polovině června Washington nehledě na všechny sliby a ujednání zveřejnil zprávu o 11. září. Jde právě o tu zprávu, kde se uvádí, že členové saúdské královské rodiny byli zapojeni do příprav teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu. Proč se ale Washington pustil do něčeho podobného v situaci, kdy zástupce saúdského korunního prince přislíbil Washingtonu veškerou pomoc ve všech možných oblastech včetně vojenské a bezpečnostní spolupráce?

Následovalo stejně podivné prohlášení saúdskoarabského ministra zahraničí z 22. července. Ádel bin Ahmed Al-Džubair prohlásil, že Saúdská Arábie je připravena napomoci Rusku stát se na Blízkém východě mocností se stejným vlivem, kterému se těšil Sovětský svaz. Nejvyšší saúdský diplomat řekl, že je přesvědčen o tom, že z hlediska Ruska by bylo rozumnější spíše než podporovat syrského prezidenta Bašára Asada udržovat úzké vztahy se Saúdskou Arábií, protože Rusko by tak mohlo získat přístup na trhy členských států GCC a také rozsáhlé investice.

Není pochyb o tom, že nedávný neúspěšný pokus o převrat v Turecku jednoznačně ovlivnil postoj Rijádu k syrské krizi ve světle možného sblížení mezi Moskvou a Ankara. V případě, že uspějí pokusy Teheránu a Ankary o navázání úzké komunikace, veškerá moc v regionu se ocitne v rukou Ruska, Turecka a Íránu, což by byl z hlediska Saúdské Arábie krajně znepokojivý vývoj. Ve světle této skutečnosti Washington přiměl Království Saúdské Arábie (KSA) opětně nastoupit hospodářské tažení proti Moskvě. Je třeba poznamenat, že postoj Rijádu je silně ovlivněn Evropskou unií, která v posledních týdnech trpěla řadou teroristických útoků. Tyto teroristické útoky byly provedeny s pomocí Islámského státu (ISIS), proti němuž Moskva a Teherán úspěšně bojují. Z tohoto důvodu už Evropa rezignaci Asada více nenastoluje.

Ruská vojenská přítomnost v Sýrii radikálně změnila rovnováhu sil v regionu. Odhodlání Moskvy postavit se za Damašek nepříjemné překvapilo Západ a GCC. Zvláště proto, že se nepředpokládalo, že rusko-syrské vztahy budou natolik silné, že by se Moskva angažovala v tak nepředvídatelné válce. V roce 2003 opustil Kreml Saddáma Husajna téměř bez boje, i když byl Irák mnohem významnějším spojencem pro Moskvu, než je Sýrie dnes. Rozhodující úlohu v tomto vývoji sehrávají rusko-íránská vojenská spolupráce v Sýrii a společné zájmy. Oslabení saúdských pozic v Sýrii napomohla rovněž napjatá situace v Jemenu, vyčerpání finančních zdrojů Saúdské Arábie vyvolané klesajících cen ropy a nesčetné oběti teroristických útoků v Evropě.

Poté co selhalo diplomatické úsilí USA a Saúdské Arábie týkající Sýrie, začaly Moskva a Teherán diktovat vlastní pravidla hry. To přinutilo Rijád opětně kontaktovat Moskvu. Washington kalkuluje s tím, že s pomocí Rijádu začne Rusko spolupracovat, aniž by to Spojené státy něco stálo. A slova saúdského ministra zahraničí během jeho nedávné návštěvy v Bruselu o přání Rijádu, aby dnes mělo Rusko větší vliv na Blízkém východě než za do sovětské éry, to dosvědčují. Ádel bin Ahmed Al-Džubair prohlásil, že návrat Ruska ke statusu supervelmoci je skutečností a že jeho vliv nikdy nebude nižší než Spojených států a Evropské unie.

Vedle toho mnozí odborníci tvrdí, že Moskva nemá zájem na Asadovi jako takovém, že jí jde jen o své vlastní zájmy v tomto regionu. Saúdská Arábie se snaží zkoušet tento trik na Rusku znovu a znovu, slibuje lukrativní smlouvy, které jsou revokovány ihned, jakmile Saúdská Arábie dostane to, o co jí šlo.

Tentokráte je ale situace složitější. Velmi mnoho lidí říká, že pokud by Moskva souhlasila se saúdským návrhem, přineslo by to ozdravení ruské ekonomiky, zvláště když Rijád a další státy Perského zálivu odstraní tlak, který uplatňují na trzích s ropou a plynem. Vladimír Putin pak bude moci zlepšit životní podmínky většiny ruských občanů a otupí stávající domácí kritiku. Pokud Rusko tento návrh přijme, otevřou se údajně nové horizonty spolupráce s Evropou a se Spojenými státy a konflikt se Západem ohledně Ukrajiny postupně vyprchá díky upevnění regionální role Ruska jako klíčového hráče při urovnání syrské krize.

Doufejme, že ani tentokráte Rusko neuvěří saúdským slibům, protože jinak by spadlo do další pasti nastražené Saúdskou Arábií. Saúdská Arábie bude vždy schopna dramatickým poklesem cen ropy ohrozit ruskou ekonomiku, ale Moskva už nebude mít možnost obnovit důvěru Sýrie a Íránu.

Pokud Moskva odmítne, stále si udrží pozici nejefektivnějšího hráče v regionu, protože všechny karty jsou nyní v jejích rukou. Obnoví svou dřívější přítomnost na Blízkém východě a zároveň získá tolik potřebnou podporu Íránu stejně jako Turecka. Teherán a Ankara respektují pouze silného. Navíc to přiměje Spojené státy, aby se zaměřily na změnu režimu v Saúdské Arábii. Kromě toho zachování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii znemožní přepravu katarského zemního plynu do Evropy pozemní trasou přes syrské území, což Moskvě umožní zachovat si prvenství v oblasti dodávek plynu do Evropy.

Pro Rusko, Írán a Sýrii nyní nastupuje klíčový moment. Moskva je pod ohromným tlakem ze strany Západu a GCC. Sankce pokračují. NATO se přibližuje k ruským hranicím. A i když není jasné, kdo nastoupí do Bílého domu, Ruská federace nesmí uzavřít handl se Saúdskou Arábií. Můžeme jen doufat, že logika převáží nad přáním rychle vyřešit ve světle saúdskoarabských slibů všechny problémy, protože není nepravděpodobné, že tyto sliby budou splněny.

 zdroj:Saudi Arabia is Setting a Trap for Moscow Yet Again

21 komentářů :

 1. Jj - když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají a pak, pak ho .... sežerou i s opeřením :-).

  OdpovědětSmazat
 2. Saúdi jsou dílem Dömehu! S tím nyní koncuje pan Erdogan v Turecku - http://afinabul.blog.cz/1506/mladoturci-donmeh

  OdpovědětSmazat
 3. Kdo se bude smát naposled

  Jede Arab po poušti, všude plno písku.
  Neměl nikdy v bytě psa, nepojedl řízku.
  Nesmějte se proto jemu vůbec milí zlatí.
  Protože on neziskovky u nás za své platí.

  OdpovědětSmazat
 4. V nēčem má autor pravdu. Ekonomika Ruska je v troskách a mluví se dokonce i o možném hladomoru.
  Putin bude muset ohnout záda a šlapat brázdu.
  A nebo vyvolat válku.
  Bohužel, podle všeho se zločinny kagébák pokouší právē o to.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi fakt blb. A co tam máš ještě pro nás, pohádko?

   Smazat
  2. Chudák prvok z láhve vzešlej....bez mozku,ale v ussacký prdeli vraženej až po kotníky!!!;!

   Smazat
  3. Ale vítěznou! Takže se hoši obřezaní připravte na smrt! Ne z rukou ruských kozáků, ale našich vlastenců! Páč s židokolaborantskou verbeží budem účtovat po pádu Západu my tu doma! Však také jak by ruští vojáci rozeznali kdo je vítající Slovan a kdo jen zákeřně se k vítězům lísající chazarská veš, že?

   Smazat
  4. Debilko pozri si aku mali rusi urodu a spadne ti sanka. Naopak nase pody prichadzaju o humus, stada su zmasakrovane a tak sa hnoji len umelakmi.

   Smazat
  5. vlast tě (23:57) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Smazat
  6. Petr Jarošek4. srpna 2016 9:21

   Nedávno Rusko navštívili dva moji známí jako turisté. Nejsou to lidé s náklonností k Rusku nebo Putinovi. To co říkali vůbec nesvědčí o blížícím se hladomoru či kolapsu. Hladomor zřejmě zůstává něčím zbožným přáním.

   Smazat
  7. Hladomor nic neznamená. Lidé v Leningradu s ním trpěli tisíc dní a nocí a zvítězili! To byl totiž Slovani, Jen špinavej židák zradí za skývu chleba s košer salámem. A co s košer, s jakýmkoliv! Tomu chcípákoj je to fuk, hlavně aby žil a to za "maximálně výhodných" podmínek. Je to zkurvenej xindl - prototyp "podčlověka" s otrockou morálkou, jak ho líčí Fridrich Nietzsche ...

   Smazat
  8. A tady - v ČR, tak úžasné, svobodné a demokratické, děsně spravedlivé a správné, tady není hladomor? Tady nezemřeli lidé hlady? Tady neumrzli lidé bez pomoci v zimě na chodnících? Tady nejsou lidi, kteří nemají pro své děti peníze na školní obědy? Myslím, že ti, kteří tady zlomyslně čvachtají ty nesmysly o KLDR a dalších zemích, a používají výrazy jako "hladomor" apod. by se měli nejdřív pořádně zamyslet nad tím, v jakém ráji žijeme my - nebo nechte těch zlomyslných žvástů. Vy dobře víte, že je to jen zlomyslnost, za kterou v reálu nic nestojí, jako jsou pomluvy ( ty jsou dokonce trestné) - tak proč veřejně předvádíte svou zlomyslnost? Na koho máte vztek?

   Smazat
  9. Na nikoho. Jsou to jen špatně placení podlidé nemající dost odvahy dát přes hubu svým lakomým obřezaným chlebodárcům, tak si přisazují na ty, kteří nemohou bezprostředně dát přes hubu jim:)

   Smazat
  10. hldomor udelali anglicani v zotrocene indii kdyz vsehno obili ze zeme vyvvezli a otroky nechaly po sklizni umrit hlady.Dalsi hladomor udelalo usa vudci rusku kdyz si nechali platit za dluh obilym a odmitli ruske zlato ... a tak by se dalo pokracovat v tom co zido-arabove ,chazari pachaji na lidech ..genocidy kontinetu ,hladomory ,valky ... a nejaky blbecek se napise ze si mysli ze neco vi o Putinovi jako kdyby on ridil bankovni system,farmaceuticky system ktery nas travi,ropny prumysl ktery uz Tesla - srb slovan pred sto lety umel nahradit.A co teprve jaderne bomby svrzene na japonsko uplne bezduvodene kterym pak zacali ussa vytvaret zavody v zbrojeni a sami mcc dobre vedeli ze tim rusko ochromi- zido arab- zido anglican,zdio nemec ,zido kdokoliv si pak udela dalsi valky po svete ,hladomory,kolonializaci ,havlovsko-rockefelorovske privatizace pripravene jezuity a vatikanem a hle penize jsou na svete zadarmo a muze se pokracovat v boji z ruskem...zid neprestane dokud nas slovany nevyhubi a kulturu neznici uplne.krome slovanu se zidum nikdo postavit nedokaze a oni jsou si toho dobre vedomi.cokoliv udelaji my je prevezeme.I stalin je revezl .kdyby dopustil vladu Trotskyje nasledovnika marxe tak uz tady davno nejsme ... bohuzel na tech 27 milionu mrtvych lidi z ruska ma podil trotskyj a jeho generalove kteri chteli vyhubit rsuko a predat jej nemecku,zapadu jako zemi nikoho a hlavne bez rusu ..jak dlouho by trvalo znicit ceskoslovensko,polsko , ukrajinu a dalsi slovanske staty?bez ruska by jsme nevydrzeli ani tyden a vsichni by jsme zkoncili v koncentracich tak jak nam to predpovedel marx- ze slovane jsou rasovy odpad a budou vyhubeni v revolucionarnim holokaustu...bezte doprdele s kecama o ruksu a o nas .clovek ktery nema rozum je jen loutka zidovskych ideologii a podporuje tim genocidu nasich narodu !!!!

   Smazat
 5. Jasně zločinci to budou vždy zkoušet, protože nechápou, že někdo může mít morálku, dokonce zločinci ani nechápou význam morálky a dokonce si myslí, že je to slabost. Každý zločinec je primitiv, pozůstatek evoluce, něco jako slepé střevo, bohužel se zanítilo a bude potřeba vyříznout.

  Rusko je před návrhy Saudů v bezpečí, protože Rusové a obzvláště Putin drží slovo. Mnohokrát prokázáno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Putin a Rusko nejsou troubové jako naši kolaboranti!

   Smazat
 6. o červené karkulce něco nemáte ? číst ten článek jako politickou analýzu bylo utrpení.

  Moskva přece nepotřebuje otevřít trhy - ani peněženky - zemí zálivu. Ruská produkce (technologická ani potravinářská) tam nemůže konkurovat japoncům a číně. a pokud budou státy zálivu chtít atomové elektrárny té nejlepší kvality (z Ruska) žádnej Saud k vyjednání obchodu nebude třeba.
  celý článek je mírně zasmrádlá omáčka kolem "masíčka, jaké svět neviděl".
  Koloděj

  OdpovědětSmazat
 7. Chtělo by to dvě malinkaté revoluce. Jedna se už rozbíhá v USA a druhá je na spadnutí v KSA. V ČR by zatím stačilo, aby policie hlídala regály s nožema.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíte podobný puč, jako byl v osmdesátém devátém? Který připomínal tlesknutí do vrabců, pár starých jich ze stromu spadlo rovnou do příjemného důchodu, ti, kteří dřepěli na nejnižších větvích, vylétli až nahoru, všichni ostatní si své větve rozdělili trochu jinak, popolétali sem a tam, a dnes už zas dřepí pevně, kradou, lžou, a terorizují všechny, kteří jsou pod stromem? Nebo - co se změnilo? Jen to, že dříve našemu státu patřila spousta majetku, a dnes už jsme stát jen podle jména, aby nás bylo možno najít na mapě - jinak nám nepatří už vůbec nic. Další revoluce - by změnila -co? Zas se vrabci rozletí trochu jinak? Nůž musí mít v kuchyni každý, a dnes - díky působení šestadvacetileté kulturní mediální krvavé masáže, je každý třetí občan - zejména mladý - magor. Aby přežili, fetujou - a když nebudou mít nůž, budou používat kamení, nebo klacek, co já vím. Všechno se pak svede na islám. Co změníte? Bude s každým z nás chodit policajt, aby nás chránil před magory, zkaženými mediální smečkou?

   Smazat
  2. převraty a revoluce jinde Česko neovlivní, ale závěrečná věta je asi myšlena ironicky, totiž že to v Česku politici uchopí jako vždy po svém, od lesa, ke každému noži nasadí hlídku PaCH :-)

   Smazat
 8. Já si myslím, že každé zlo je k něčemu dobré a co tě nezabije to tě posílí. Koukněte do historie, každá příkoří činěné na Ruském medvědovi ho probudilo a výsledek. Vždy ohromný pokrok - především vojenský. Jen si vemte s čím začínali válčit z Hitlerem a za 2 roky ho už hnali se srovnatelnou technikou. Stejně je to se sankcemi. Rusko bude potravinářky příští rok soběstačné a v čem nebude , tak doveze z Číny.Podívejte se na naše a Polské zemědělce jak brečí, že jim EU zavřela ruský trh. A pokud je Ruská ekonomika v troskách , kde je pak ta propagovaná úžasná Ukrajina a možná nemusíme chodit až tak daleko na východ, stačí se podívat trošku na jih.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.