Reklama

středa 10. srpna 2016

„Tankový boj“ v Africe: M1A1 SA proti T-90SA


 Lev Romanov
10.8. 2016 Eurasia 24
V severní Africe se rozeběhly skutečné závody ve zbrojení. Alžírsko a Maroko, mezi kterými dnes existují velmi složité vztahy, pokračují v modernizaci svých ozbrojených sil. Oba státy přitom věnují mimořádnou pozornost svým tankovým útvarům.Marockou armádu, disponující velmi různorodým strojovým parkem skládajícím se ze zastaralých rakouských, amerických a sovětských obrněnců, zřejmě neuspokojila nedávná dodávka 150 čínských strojů MBT 2000. Proto, když jim USA v rámci programu vojenské pomoci nabídly své opotřebované Abramsy, nemohli Maročané takový dárek odmítnout.

Podle zpráv by měly marocké mechanizované a tankové útvary dostat celkem víc než 220 strojů, které byly vyřazeny z výzbroje amerických pozemních jednotek. Prakticky současně s dodávkami M1A1 SA do Maroka začala do Alžírska proudit nová série tanků T-90SA. Podle plánu by se mělo jednat celkem o 500 ks tanků vyrobených v Nižním Tagilu (tento počet zahrnuje i již dříve dodané tanky – pozn. Geo). Nová série se od tanků dodaných do severní Afriky dříve liší především instalací optoelektronického obranného systému Štora-1.


Podle mínění vojenských odborníků alžírské T-90SA svými bojovými schopnostmi převyšují marocké M1A1 SA. Tyto „darované“ tanky totiž postrádají něco, čím disponují bojové stroje ve výzbroji USA. Jde o tzv. „uranový pancíř“ a také o munici s jádrem z ochuzeného uranu, jejichž export je přísně zakázán.

Tank T-90SA převyšuje svůj americký protějšek v řadě ukazatelů, což se projevilo během testů v pouštních podmínkách, při kterých ruský stroj překonal nejen čínský MBT 2000, který se doslova „rozpadl před očima“, ale i nejmodernější verzi Abramse – M1A2.

Bez ohledu na nižší výkon motoru (1000 proti 1500 HP) lehčí ruský tank prokázal lepší jízdní vlastnosti a pohyblivost – a také větší dojezd.

Instalace klimatizace vytvořila pro osádku tanku dobré podmínky. To, že zaměřovač střelce je vybaven automatickým sledováním cíle a že Štora-1 má schopnost rušit činnost laserových zaměřovačů protivníka, vytváří pro tank T-90SA zřetelné výhody v boji. Navíc má ruský tank oproti exportním variantám Abramse lepší pancéřovou a další ochranu. Pro to všechno se řada odborníků domnívá, že tanková vojska Alžírska jsou z hlediska kvality v současné době nejlepší v celé Africe.

Ilustrační foto: Vitalij Kuzmin
Zdroj: vestnik-rm.ru

18 komentářů :

 1. A tak to má bejt..Jen se divím,že ty americký zastaralý sračky bez pancíře z ochuzenýho uranu si nechal ten Strupnický utýct zrovna když máme jít na Rusa a nechal je marokínům....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel tímhle stylem Američani s Rusákama rozeserou celej svět :/ fakt zmrdi... nejhorší je, že oběma zemím vládnou chazarský kruhy, takže oni sami proti sobě napřímo nikdy nepůjdou, vždy to budou proxy války, ve kterých za ně budou umírat jiní

   Vymazat
  2. Jsem rád, že vás se re ten váš přístup k civilizaci. Společně s vašimi obřezanými chlebodárci!!!
   NEPAMATUJI SI ZA CELÉ DVACÁTÉ STOLETÍ, ŽE BY AMERIČTÍ ZIDÉ V NĚKTERÉ ZEMI NA NAŠÍ PLANETĚ ROZVÍJELI CIVILIZACI STAVBOU CEMENTÁREN, PIVOVARŮ, SÍDLIŠŤ, ŠKOL a JESLÍ, VODÁREN, SIL A TRAKTOROVÝCH ZÁVODŮ. NA ROZDÍL OD NAŠEHO BLOKU.
   Proč pláčete nad vyvražďováním civilizace ve jménu amerických židů?

   Vymazat
  3. pro ikváče z 21:34: co to meleš, ty "chlebodárče"? vykřikuješ tady o amerických židech a kdo si myslíš řídí Rusko? kde se nacházela původní chazarská říše? kdo a za čí peníze provedl bolševickou revoluci v Rusku v roce 1917, zavraždil cara i s jeho celou rodinou a rozpoutal rudej teror, kdy docházelo k hromadnýmu vyvražďování slovanskýho obyvatelstva? a že si ty nepamatuješ, že by američtí židi někde rozvíjeli civilizaci výstavbou? co to dokazuje? tvoje paměť není žádnej etalon... ti američtí židi totiž financovali průmyslovou výstavbu a tím přeměnu z původně agrární země na průmyslovou právě v Rusku, resp. v tu chvíli už v CCCP, protože předtím zafinancovali výstřel z Aurory... američtí židi ti leží v žaludku, ale ruští ne? jaký je mezi nimi rozdíl? obojí pracují na stejném plánu pro stejný cíl, tak proč ty tady vykřikuješ, že špatní jsou jen ti jedni?

   Vymazat
  4. 9:42-nerozčiluj se,ne všem to ještě došlo,že i v Rusku je ten problém,ale na rozdíl od USA tam nemají vše tak pevně v rukou,proto s nimi tak úporně bojují a to už nejmíň 150 let...to my bychom se na sobě měli zamyslet dokud je čas.

   Vymazat
 2. Komediant Zilka si na Rusy vyjede nejspis osobne s ridicem pandura.Dost pochybuju ze se jeste nekdo prida! Snad jeste Langsadlova a Stecinac a to budou mit Rusaci po pi.....ci! :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Alžírské tankové vojsko by nyní lehce obsadilo celou ČR s jejími 30 pojízdnými tanky. Za komunistů jsme měli 4 tisíce tanků, k tomu sociální spravedlnost a plnou zaměstnanost. Lhát, krást a podvádět se nesmělo. Bylo co bránit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Jak prosté milý Watsone. Děda.

   Vymazat
  2. Budeme bránit našeho vúdce a protektora taťku národa Shapira pred komunisti.Falmer.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. 14:34 ( Za komunistů jsme měli 4 tisíce tanků )Těě prdel a kdo ty tanky platil? Nač tolik tanků, to ČSSR chtěla vojensky napadnout západní Evropu? Zřejmě Varšavská smlouva nebyla jen obraný pakt.Je jasné,proč 89rok musel být,ta naše bývalá armáda by sama rozpoutala WWIII

   Vymazat
  5. A copak napadlo tebe 19:11,ty myslivno,že plácáš takový kraviny?!

   Vymazat
  6. Ty troubo 19:11, tobě nedošlo, že sebranka, která se vetřela do vlády měla panický strach z toho, že lidé prohlédnou a vykopou je pryč? Pro jistotu nezbylo než odzbrojit a poštvat lidi proti sobě navzájem. V tom jsou ti grázli dobří, v ničem jiném.

   Vymazat
  7. 14:34 Lhát, krást a podvádět se nesmí ani dneska. Ale co se týče tamté doby - lhalo se, podvádělo se a kradlo se až až. Kde jsi tenkrát žil?

   Vymazat
 4. Hlavně, aby jim zůstaly všechny tanky, ať americké, čínské či ruské, jen pro parádu a spory vyřešili diplomacií.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. konečně rozumná poznámka
   Koloděj

   Vymazat
 5. No a teď si vemte,že jeden ten usranej Pandur stojí až 2 a půlkrát víc,než T-90MS a porovnejte jejich tzv.bojovou hodnotu....Tak s takovou možná ten kapitálismus přecejen vybudujeme,ale jen v Americe,ale rozhodně neporazíme Rusa ani vojensky a už vůbec ho neuzbrojíme,ale sami chcípnem hlady....a vo to tu de!!!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.