Reklama

čtvrtek 11. srpna 2016

Trapný, zoufalý Západ. Členský stát NATO se druží s Ruskem, a oni nejsou schopni udělat vůbec nic. Proč musí v USA vyhrát Hillary Clintonová ?

Tereza Spencerová
11.8. 2016   Parlamentní listy
 Petrohradský summit prezidentů Putina a Erdogana nabídl spíše "šou" než převratná politická ujednání. I to ale stačilo, aby Západ opět prokázal, že není schopen udělat vůbec nic, i když členský stát NATO uzavírá spojenectví s jeho deklarovaným nepřítelem.

 VSýrii došlo ke změně dohody mezi Ruskem a USA, která měla zásadní dopad na průběh tamních bojů.

Turecký prezident Erdogan se potkal s Putinem na ostře sledované schůzce v Petrohradu. Moskva podpořila Erdoganův režim po nezdařeném puči a nyní se oba lídři „usmířili“. Dojde ke zrušení sankcí, obnovení letů, obnovení dovozu tureckých potravin a obnoví se i budování plynovodu Turkish Stream. Jak schůzku Putina s Erdoganem shrnout po jednotlivých bodech?

Myslím, že rusko-turecký usmiřovací summit nabídl více „šou“ a méně hmatatelných výsledků. Je nutné brát v potaz, že se „normalizace“ vztahů, která byla slavnostně a „jako z čistého nebe“ oznámena koncem června, připravovala – přinejmenším podle tureckých médií – už od dubna, kdy spolu obě strany začaly komunikovat přes neformální kanály a třetí strany. Od té doby uplynulo už dost času na to, aby si mohli Putin s Erdoganem dostatečně vyjasnit, co od sebe navzájem chtějí a co si navzájem reálně dát mohou. Ale světu z toho všeho prozradili jen poskrovnu.

Třeba Rusko po Ankaře zcela určitě chce uzavření hranic se Sýrií a vypovězení všech kavkazských džihádistů, co jich jen v Turecku je, čímž myslím „vypovězení“ do rukou ruských tajných služeb. K tomu mu navíc určitě záleží na průchodnosti Bosporu a Dardanel, ale to se dnes jeví spíš jako teoretický problém, protože Turecko průplavy neuzavíralo ani v době největšího nepřátelství. Pak je tu samozřejmě i problém s plánem NATO na trvalou vojenskou přítomnost v Černém moři, ale to kromě Turecka odmítá i Bulharsko, takže je to pro Moskvu také spíš jen teoretický problém, byť, přiznejme si, hlas Turecka má v rámci NATO přece jen větší váhu než ten bulharský.

Mnohem horší situace je s požadavky Turecka. Na jedné straně by chtělo do Ruska obnovit export zeleniny a ovoce, protože ruské embargo už turecké farmáře obralo o miliardu dolarů. Jenže polovina Rusů sbližování s Tureckem obecně odmítá a návrat turecké produkce by navíc uškodil místním producentům, kteří v rámci sankcí pookřáli a mnohým z nich se aktuálně velmi daří. Takže otazník.

Ankara by rovněž chtěla návrat ruských turistů, protože turecké pláže zejí prázdnotou a o práci přicházejí stovky tisíc lidí. Současně ale není nejspíš s to zajistit zahraničním hostům bezpečnost před teroristy, takže zase problém.

V politické rovině Ankara sice mluví o sblížení názorů s Ruskem na syrskou válku, ale dál trvá na formulce „Asad musí padnout“. Není příliš jasné, do jaké míry to myslí vážně, nebo zda je to jen snaha „uklidnit“ třeba jestřáby v armádě nebo Al-Káidu a další spřátelené džihádisty, protože válku proti Kurdům, Daeši a případně nově i proti Al-Káidě v Sýrii, která by Ankaru obvinila ze zrady, by Erdogan už opravdu nemusel ustát. Tím spíše v době, kdy se na domácí scéně dál chová nervózně, jako kdyby všechna nebezpečí vyplývající z nedávného pokusu o puč ještě nebyla „vyřešena“. Namísto jasných proklamací o Sýrii, která by Putinovi udělala radost, tak Erdogan ve finále vlastně jen přiznal, že když jeho letectvo loni v listopadu sestřelilo ruskou stíhačku, nestalo se tak kvůli narušení vzdušného prostoru nad Tureckem – nyní totiž mluví o „události nad syrským územím“. A z toho mimochodem nutně plynou další otázky: Proč tedy Turci sestřelili ruskou stíhačku nad Sýrií? Pokud dnes tvrdí, že to provedli piloti z řad gülenistů, aby zpřetrhali vztahy Ankary s Ruskem, tak proč se k sestřelu Ankara tak hrdě hlásila? Opravdu Erdogan neměl armádu pod kontrolou do té míry, že tehdy musel hrát podle toho, jak vojáci pískají? A lze jen tím vysvětlit ty současné mohutné čistky? Odpovědi neznám, ale je zřejmé, že mnohé události z posledního roku teprve čekají na plné objasnění.

Zkrátka, Putin s Erdoganem se v Petrohradu sešli, možná něco i domluvili, ale to, co se až dosud dostalo na veřejnost, je jen jakási nezáživná šeď. Podle mediálních výstupů vzato není ani moc jasné, proč se vlastně scházeli, neboť si vše mohli v případě potřeby sdělit třeba po telefonu. Současně ale platí, že Rusko i Turecko nepostupují v zajetí nějakých ideologií a chovají se do značné míry pragmaticky, takže se skutečné výsledky summitu už zanedlouho třeba zhmotní. Zatím ale vládne mlha.

Co v závěrech schůzky vidět do budoucna i ve vztahu k nám, k EU?
pokračuje na PL

17 komentářů :

 1. Motají se jak vítr v bedně. To je vidět.
  Je potřeba Makrelu při návštěvě nakopnout pořádně do zadnice.
  Co si kdo navaří, to si má i sníst a ne rozdávat ostatním jako pochoutku.

  OdpovědětSmazat
 2. Jaké to bylo u Vás na první schůzce? Nic ve zlém, já jenom že by šli ty články někde zkrátit.

  OdpovědětSmazat
 3. Megeru Makrelu tady "přivítáme"25.8......tu svini vy měli poslat do uranovejch dolů bez zpátečního jízdenky!Je to sice mimo článek,ale určitě se na ní """VŠICHNI MOC TĚŠÍME"""

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Provezeme ji ve zlatém kočáru...

   Smazat
  2. Škoda, že to historicky trefila trochu mimo správné datum 27. května.

   Smazat
  3. Dyz sem byl malej hrali jsme hazardni hru : Vole Padni. Skoncilo to vetsinou tak ze nejvetsi vul, co nejvic kricel a podle toho se bezpecne poznal ,padnul prvni. Prvni vul nedavno padlej ,byl politruk DeCameron a dalsi vul Erdo taky porvava jako spravnej hazarder s volem.
   Nejaky prokleti se odehrava tak,ze kdo rekne Assad musi padnout , padne brzy na hubu sam..Ubama to ma taky spocteny a Hillary je nemocna tak i na hlavu padla se vsema volama co se najdou v cele USA. A pocet je jich velkej. Nejmin pul naroda!!
   Putin na schuzce ocividne KSICHTOVAL pac tvari v tvar Volovi ani nic jinyho asi nejde...Vul zase kricel vole padni a mel skoro namale /bez naseptavani a napovedy od P./ Ale P. /chytre si nedela zadny naroky ani nevytvari zadny duverivy moudra okolo poskytovani pomoci volum. Nebot vul jest a zustane nenapravitelnym, volem do skonani sveta ..Tak co nadelas. Smer zapadni, vole zapadni....

   Smazat
  4. Pouceni nikoliv pro voly. Balajky nejsou obrana na bejky.
   Co udelate kdyz stojite na sirym travniku sam a proti vam se najednou vynori strasne vzteklej bejk.
   Samozrejme se otocite a zacnete prchat nejvyssi rychlosti vasich schopnosti, coz z hlediska bejka je asi tak rychlost sneka, kterej prechazi pres dalnici...
   Ale vyzrat chytre nad kosmickou rychlosti bejka se ucini tak,ze odhazovanim vaseho satstva kus po kuse. Bejk se zastavi a cuchne si a tim ztrati docasne na rychlosti. Problem je ze zacne zurit jeste vice. Cerveny trenyrky pak taky pomohou . Bejci miluji rozzureni cervenou rudou a komunistickou barvou. A vy ziskate naskok k temer jiste zachrane pomoci jeho posedlosti.
   Jisty Gorbachov taky prchal a zahazoval vse a bejk zurice vitezne ho pronasledoval ,az se objevil Toreador zahaleny od hlavy az k pate v rudym praporu a bejk si samou zurivosti nabeh a radne se napichnul na jeho vidle ..jako na corride...Uz Hemingway o tom psal...

   Smazat
 4. Merkel je i naše máma!Přiveze do svojí kolonie závazek,že okamžitě bude v kolonii výše mezd a důchodů jako v Germánii!No není to fajn čeští skeptici a reptalové?

  zločas

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu. Přiveze nám migranty, které budeme muset platit jako v Německu.
   Tak se zdá, že se může opakovat 27.5.

   Smazat
  2. Skoro jste se trefil s tím placením. Již se našel "politik-chytrák" ,který chce ujednotit pravidla v EU tak,aby nechodili všichni pro bájný život na podpoře jen do Německa. Nebyl však důsledný. Vůbec se nezmínil o stejných podmínkách, tedy o platech a daních pro místní. Chytrák z Německa nás má asi za zcela imbecilní !!

   Smazat
 5. Proč se sešli osobně? Demonstrace. Ať už něco dohodli, nebo ne, V Bruselu to klidu určitě nepřidalo. A o to šlo Jednomu i druhému. A jestli dnes sáhne Brusel po nějakých odvetných sankcích vůči Turecku, o čemž pochybuji, tak to konečně někoho na západě začne skutečně bolet. Nedovedu si představit, co by stálo stěhování těch desítek a stovek filiálek západních firem, které tam přitáhly za levnou prac. silou.

  OdpovědětSmazat
 6. Tak jak dnes jedná Turecko s Ruskem začnou jednat v dohledné dobĕ s Ruskem i ostatní evropské státy a postupnĕ se v.serou na Ameriku. Proč by si mĕla např. Francie nechat zbourat Eiffelovku kvůli dnes již profláklé a zkorumpované Ukrajinĕ? Turecko ať je jaké je, je zářným příkladem toho, že nadvláda USA nad svými spojenci končí!!! Ale naše vlast se bude bít za zájmy USA do roztrhání tĕla!

  OdpovědětSmazat
 7. Terezo omáčky a cucání s prstu to už známe.A hlavně nikdo nepoloží na stůl strategická rozhodnutí.Je to složitější.Vše se bude přibližovat k Míru, pokud ss nezačnou velký požár.Spšchají s válkou a to je velký problém lidstva.Nadvláda pomalu končí ,ale nebude to jednoduché.PFV

  OdpovědětSmazat
 8. 20:21 PFV zkratka -pomocník fekalního vozu už 42 let.

  OdpovědětSmazat
 9. Proč musí v USA vyhrát Hillary Clintonová?
  Sprostý, zvrhlý a smradlavý stát musí mít sprostého, zvrhlého a smradlavého presidenta.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jedno jedovaté přísloví praví: čím hůře, tím lépe !

   Smazat
 10. R. T. Erdogan se v politice již desetiletí točí jako čamrda. Je to těžký pragmatik, jehož nezajímají žádné mravní hodnoty, ale jen jeho osobní zájmy a zájmy politického islámu. Orient si potrpí na okázalý tyjátr, který však nic nezaručuje. Dnešní velcí partneři po sobě mohou do dvou let střílet hlava nehlava a za další tři roky se zase objímat, jako by žádní mrtví nebyli.
  Oficiální výsledky odpovídají divadlu, zveličení formy nad obsahem. Proto je otázkou, proč by V. V. Putin přistoupil na takovou maškarádu a nebo co bylo ve skutečnosti (vy)jednáno. Erdogan je ale nedůvěryhodný a železobetonovou zárukou by byl snad pouze jeho syn v Ljublance a to kdoví jestli. Putinovi třeba bude ale stačit, že Erdogan, než vykroutí další politicko-zájmovou piruetu, mu dá dva tři roky času (klidu).
  KR

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.