Reklama

pondělí 1. srpna 2016

Turecko je připraveno opustit NATO


1. 8. 2016       zdroj
Německá média jsou znepokojena dalším důkazem o "ztrátě jednoty" NATO. Sblížení mezi Ankarou a Moskvou vyvolává neskrývané podráždění aliance. Avšak současná mezinárodní situace nutí členské země NATO spolknout příkoří. "To, co bylo ještě včera nemyslitelné, se nyní stalo realitou," svěřil se německým novinářům zpanikařený západní diplomat.


9. srpna hostí ruský prezident Erdogana v Petrohradě. Je pravděpodobné, že 31.srpna oplatí Putin návštěvu v Turecku. Turecký prezident pozval Vladimíra Putina na návštěvu přátelského utkání fotbalových týmů Ruska a Turecka v Antalyi.

Kromě diplomatických jednání mezi oběma vůdci dráždí členy aliance obnovení hospodářské spolupráce, zejména rozsáhlých projektů, jako je výstavba plynovodu Turecký proud a jaderné elektrárny v Akkui. Němci se pokrytecky strachují o energetickou bezpečnost v předtuše snížení významu svého energetického centra.

Američané mají zase pokrytecké obavy o účinnost boje proti teroristům DAEŠ. "Mnozí z našich partnerů jsou propuštěni nebo zatčeni," konstatoval ředitel Národní zpravodajské služby USA Jamese Clapper a měl na mysli pučisty.

Clapper také očekává, že Moskva určitě využije ochlazení vztahů mezi Západem a Tureckem, aby způsobila rozkol v Severoatlantické alianci.

To je důvod, proč je nyní NATO připraveno snést od Erdogana mnohá příkoří, jenom aby nedošlo k odhalení jihovýchodního křídla před takzvanou "ruskou hrozbou."

Německý politolog Alexandr Rahr se domnívá, že Turecko nemusí odpustit USA další puč. Pokud se ukáže, že Američané pučistům veleli, jak tomu bylo již v 80. letech 20. století, otázka vystoupení Turecka z NATO se může dostat na pořad jednání, prohlásil německý expert.

Turecký premiér Yildirim již připravuje materiály na opozičního kazatele Gülena, aby dokázal jeho účast na převratu a inicioval jeho vydání z USA do vlasti. Je zajímavé, že turecký premiér bude požadovat vydání Gülena bez ohledu na to, zda argumenty turecké vlády americké vedení přesvědčí.

Hlava turecké vlády vyhrožuje prudkým ochlazením bilaterálních vztahů v případě, že Washington odmítne kazatele vydat. Yildirim Američanům také připomíná, že nepotřebovali důkazy k tomu, aby zaútočili na Afghánistán po teroristických útocích v září 2001.

Experti předpokládají, že Turecko se může začít sbližovat s ŠOS a EAEU, protože budou unaveni západním pokrytectvím. Ankara nutně potřebuje stabilizovat hospodářství tak, aby se prostě nezhroutila, západní podpora však nebyla a není.

Lakmusovým papírkem zahraniční politiky Turecka bude právě "hlava" Gülena. Pokud Američané odmítnou "pennsylvánského islamistu" vydat, Erdoganovi nezbývá nic jiného, než pokračovat ve sbližování s Ruskem.

V současné době se zdá být vystoupení Turecka z NATO nemyslitelným, avšak připomeňme si slova západního diplomata: " To, co bylo ještě včera nemyslitelné, se nyní stalo realitou". Overtonovo okno, přes které Turecko vyskočí ze Severoatlantické aliance, se prudce zvětšuje.

Erdogan může být použit jako štípací klín, zaražený do NATO tím, že se využijí jeho rozpory s Gülenem. Turecký prezident je vzhledem ke své krátkozrakosti a aroganci stejně dočasná postava ve světové politice, avšak čas, který je mu vyhrazený, může být výhodně použit ve prospěch Ruska.

"Turecká věž" může pomoci "bílému králi" vyhrát globální šachovou partii.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

8 komentářů :

 1. Turek bude vždycky prudit. Nikdy nebude kamarád Ruska protiruská islamistická země. I když se v současné chvíli mohou na něčem alespoň na chvilku shodnout.
  Gülena, agenta CIA Amerika nevydá. Leda že by byla nesamostatným státem, kterému se vydání nařídí. Což zatím není.
  NATO budou Turci šponovat, zrovna tak jako EU s uprchlíky. Právě v NATO musí povolit nervy jako první a Turka vykopnout. Ale to se nestane, když působí jako nástroj proti Rusku.
  Turek by odešel z NATO v případě včlenění do nějaké organizace, kde by mohl hrát prim. Což se nepovedlo, protože se nepovedla Sýrie.
  Takže nejjednodušší bude rozpad Turecka na menší celky, aby se mohli všichni nasytit a vyřešilo se mnoho věcí najednou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Současný vyděračský postup tureckého diktátora vůči slabé EU, masívní čistky a islamistický autoritářský režim, dovede Turecko brzy k občanské válce, která bude pro sebedestruktivní "Západ", pohromou.V tomto světě, orientovaný na zákony a pravidla středověku, které má již Evropa staletí za sebou, to tak chodí.O rozvracečské politice USA, netřeba dalekosáhle hovořit, jejich činy s řekami krve, mluví za vše!

   Smazat
 2. Turecko je v poslední době fackováno z obou stran a je pouze na jeho představitelích, jaké hodnoty si zvolí pro svůj další vývoj v globálně změněném světě.
  Možná na základě zrušených projektů, pod tlakem 5.té kolony, vznikly seznamy osob, které po nezdařeném puči bylo nutno zatknout. Tomu však důkladně mohou porozumět opravdoví odborníci, diplomaté či geopolitici.
  Pozvání na fotbalové utkání lze chápat jako pozvání ruských bezpečnostních služeb do Turecka, bude-li sladěno další směřování Turecka v rámci kontinentu.

  OdpovědětSmazat
 3. V Turecku sa už definitívne presvedčili o tom,že USA a koloniálne mocnosti zo západnej Európy sú zákerné beštie. Po čakaní 53 rokov na prijatie do EÚ a po realizovanom neúspešnom prevrate v Turecku zo strany USA už toho majú dosť a reálne sa pripravujú na vystúpenie z NATO. Po dohode s pánom Putinom budú prijatí do Šanghajskej O.S. a Euroázijskej únie, pričom si môžu zachovať svoje zákony, svoju suverenitu a svojprávnosť pre všetky rozhodnutia vlády alebo prezidenta.Prečo by to nevzali? Jasné, že to vezmú. Čo môžu stratiť? Aj mne je na zle, keď sa pozriem na vedenia EÚ - ožran Junkers, Tusk, Schulz ,Mogeriniová.Je nutné sa ich zbaviť. NATO samozrejme zrušiť - dúfame, že o to sa už postará sám Trump. Takú agresívnu a fašistickú organizáciu ako je NATO nie je možné zrušiť od spodu, tú je možné zlikvidovať len zhora,bez zbytočných obetí na životoch.

  OdpovědětSmazat
 4. Je načase Pepku, abys nazval Tureckého prezidenta komunistou. Tvůj rozum by na to měl stačit. Tak do toho...a vyskoč!

  OdpovědětSmazat
 5. To nemusí byť ani Overtonovo okno, ale rýdze fakty!

  OdpovědětSmazat
 6. Od puče tu opakuji, že "turxit" je neporovnatelně důležitější než "brexit".
  A teď už to začínám i sám sobě věřit.

  Nobelovku za mír pro Obamu jsem sice ještě nepochopil, ale teď mě napadá, zda ji nenavrhnout pro CIA. Za to, že to v Turecku se svou péčí tak přepískla.

  Zda Turecko změny přežije jisté není. Je to tam i vnitřně dost složité. Jisté ale je, že k přežití potřebuje spolupráci s Ruskem.

  A pokud spolupracovat bude, vzniká naděje, že si při tom nebude moct dovolovat to, co by si mohlo s Amerikou.
  A už jen to by snad mohlo stačit na tu nobelovku. Děda.

  OdpovědětSmazat
 7. Věřte nevěřte , ale Erdogan bude usměrňovací článek, který zajistí, že bude větší naděje na Mír.
  PFV
  Další naděje je vojenské seskupení Čína,Rusko,Irán.
  Je nutností,aby Troomp zvítězil a další článek pro Mír je na stole.
  Ale , jek známe amíky ti ho druhý den zabijí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.