Reklama

.

.

úterý 16. srpna 2016

Vyhne se Ankara "barevné revoluci"? Biden se snaží rozbít spojenectví Putina a Erdogana.

Stanislav Tarasov
16. 8. 2016 zdroj
Podle tureckého deníku Zaman "se zdá, že Obamova administrativa si uvědomovala, že dříve či později Turecko postihne destabilizace", ale po letounové krizi s Ruskem si byla jistá, že "Ankara pocítí potřebu opřít se pouze o rámě USA a NATO." Všechno ale probíhalo jinak.


Turecký premiér Binali Yıldırım oznámil, že 24. srpna je očekávána návštěva amerického viceprezidenta Josepha Bidena v Ankaře. Dříve bylo oznámeno, že 22. srpna do Turecka dorazí významná delegace amerických činitelů se třemi zástupci Ministerstva spravedlnosti a jednoho Ministerstva zahraničí USA, aby, jak tvrdí ministr spravedlnosti Turecka Bekir Bozdag, "pomohli při přípravě formální žádosti o vydání v Pennsylvanii žijícího kazatele Fethullaha Gülena, který je považován za strůjce puče 15.-16. července." Přičemž Bozdag spojil tyto dvě návštěvy pouze s problémem Gülena s komentářem, že "jeho vydání již není bilaterální záležitostí, ale všeobecným problémem," který je sledován celým světem.

Avšak vzhledem k tomu, že za dva dny - od 22. do 24. srpna – se americká delegace stěží stihne byť jen fyzicky seznámit se shromážděnými materiály o Gülenovi, je zřejmé, že cíl návštěvy viceprezidenta Bidena je jiný. Byl vždy pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho tým nepříjemným partnerem a vyjednavačem. Jak informovala turecká média, během své nedávné návštěvy v Turecku na začátku roku 2016 Biden "prezentoval spoustu strategických, politických a symbolických významů a poprvé vyjádřil na tak vysoké úrovni rostoucí kritiku kurzu Obamovou administrativou, kurzu, který byl kvalifikován jako antidemokratický." Biden se tehdy zvlášť setkal se skupinou nezávislých novinářů a zástupců nevládních organizací, které oficiální Ankara, mírně řečeno, neměla v oblibě, hájil 1128 tureckých vědců, kteří podepsali provolání s výzvou světu a kteří byli prohlášeni za "zrádce". Podle tureckého deníku Zaman "se zdá, že Obamova administrativa si uvědomovala, že dříve či později Turecko postihne destabilizace", ale po letounové krizi s Ruskem si byla jistá, že "Ankara pocítí potřebu opřít se pouze o rámě USA a NATO." Všechno ale probíhalo jinak.

Proto zůstává otázka zúčastněnosti USA v tureckém puči 15. července celkově otevřená. Washington to oficiálně popírá, ale zaráží skutečnost, že USA i ostatní západní partneři Turecka ne hned vyjádřily podporu Erdoganovi, což musí vést k určitým dohadům. Podle generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjorna Jaglanda je to způsobeno tím, že "v Evropě (a nejen tam - S.T.) vzniklo podezření, že převrat byl připraven samotným Erdoganem a ne sítí Gülena." Proto se západní partneři Turecka, jak uvádějí noviny Hurriet Daily News, domnívají, že "pravdu bude možno nalézt pouze v případě, že budou prezentovány nevyvratitelné důkazy."

Má je Ankara? Po ztroskotaném převratu začalo v zemi masové zatýkání a propouštění vojenských činitelů z různých vládních institucí, probíhají kádrové čistky v soudnictví, v rozvědce, včetně 30 guvernérů v provinciích a asi 50 hlav okresů. Masové propouštění postihlo i pracovníky ve školství. Nedávno Yildirim oznámil, že "počet tureckých občanů, kteří byli po neúspěšném pokusu o státní převrat v zemi sesazeni nebo propuštěni z práce, činí 81 494 osob."

Všichni jsou veřejně spojováni s v USA žijícím Gülenem, ačkoli podle údajů Yildirima je "komplikované všechny zadržené a uvězněné politicky identifikovat." Proto vyvstává otázka: Pokud gülenisté skutečně pronikli téměř do všech oblastí státního systému země, kdo tedy vůbec vládl Turecku? V tomto ohledu prohlášení evropského komisaře pro politiku sousedství a jednání o rozšiřování Johannese Hahna, že "čistky, které následovaly po neúspěšném pokusu o puč v Turecku, byly naplánovány" a "seznamy tisíců jmen těch, kteří byli zatčeni, byly se vší pravděpodobností připraveny předem, protože žádná vláda není schopna tak rychle reagovat," nezní neopodstatněné.

Není náhoda i to, že mnoho světových médií zahájilo diskusi o "tureckém spiknutí", které může mít "značné historické důsledky." Prozatím si však Washington uvědomuje, že Erdogan rozehrává "kartu" s Gülenem, aby měl záminku obviňovat USA z "přechovávání a podpory teroristů." Ale stejnou "kartu" mohou rozehrát i USA proti Erdoganovi. Ankaře je již naznačována možnost rozsáhlého mezinárodního vyšetřování neúspěšného puče, jsou na ní požadovány nezvratné důkazy, zejména pokud jde o účast USA v těchto událostech.

Gülen v článku, publikovaném v deníku Le Monde, prohlásil, že je připraven k návratu do Turecka v případě, že šetření dokáže obvinění proti němu. "Pokud se, jak říká, desetina obvinění proti mně potvrdí, slibuji, že se vrátím do Turecka a převezmu odpovědnost." Dříve americký list The Wall Street Journal s odvoláním se na informované zdroje oznámil, že USA nemají v úmyslu vydat Gülena, protože "důkazy předložené Tureckem nepřesvědčily administrativu USA o vině kazatele."

Podle našeho názoru bude tento úkol plnit i delegace amerických úředníků z ministerstva spravedlnosti a ministerstva zahraničních věcí. Co se týká viceprezidenta Bidena, bude se v Turecku - členské zemi NATO, v němž probíhá odstraňování pronatovsky smýšlející části vyššího a středního velitelského sboru, v němž je zdecimován systém sekulárního vzdělání, soudů a nezávislých médií, snažit vyvinout prostřednictvím faktoru Gülena tlak na vedení země. Politici v EU již hovoří o ukončení jednání o přistoupení Turecka k EU, jsou zmrazena jednání o bezvízovém režimu, probíhá vážná diskuse o členství Turecka v NATO a podle mnoha evropských expertů mohou být proti Turecku zavedeny nějaké sankce. Kromě toho je Washingtonem a Bruselem v jiném geopolitickém kontextu vnímána normalizace vztahů Turecka s Ruskem a jeho sklouzávání směrem na východ, předpokládá se, že Ankara by mohla odpoutat od Západu i svého spojence Ázerbájdžán.

Z tohoto důvodu nelze vyloučit, že Washington se nyní bude snažit aktivizovat tu část turecké elity, která vyjadřuje pochybnosti o tom, zda je potřeba směřovat k Rusku. Podle tureckého politologa, generálního ředitele společnosti Strategic Outlook Dr. Yusufa Chinara mohou v souvislosti s tímto proti Erdoganovi vystoupit opoziční strany, které využijí ve svých zájmech faktor kádrových čistek ve státním aparátu, což ho značně oslabuje. V tomto smyslu se v Turecku opravdu vytváří krizová situace, i když po neúspěšném pokusu o převrat začal Erdogan posilovat osobní moc. Ale bude mít dostatek historického času, aby bylo možno dovést plány k logickému završení?

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

15 komentářů :

 1. Jedné se vyhla, další se připravuje, jak jinak.

  OdpovědětVymazat
 2. Komunističtí kokoti, chraňte hrdinného vůdce Erdogana vlastním tělem před intrikami imperialistů z USA :-D

  Nemohu se přestat smát nad názorovou (ne)konzistencí rudohnědých idiotů. Předevčírem byl Erdogan největší hrdina a spojenec Putina proti USA společně chtěli zničit dolar, včera po sestřelení ruské stíhačky byl zase největší vyvrhel, zmrd co podporuje IS, kšeftuje s IS s kradenou ropou, léčí jejich zraněné bojovníky... a dnes je zase pro změnu největší hrdina na kterého západ pořádá atentáty :-D
  To musí být asi nějaké hra, není možné abyste si tak srali do huby a mysleli ty vaše kydy vážně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to jó bezkokotní kapitalisto. Moc dobře si pamatuji jak jsi lízal Erdoganovi boty, když židoamíci u tureckých hranic sestřelili Ruské letadlo a E. byl nucen to vzít na sebe. Už i ten Tvůj milovaný E. pochopil, že je mnohem lepší být nepřítelem židoamíku než jejich přítelem :)

   Vymazat
  2. Chujmer debilovič je tak pevnej ve svejch názorech jako jeho vzor vožungr a udavač Venca Havlena!!!!

   Vymazat
  3. Kreténe z 21:12-je zcela logické,že když se samotná věc zcela změní,změní na ní i náhled,to jen konzistentní idiot jako ty se stále drží původního tak pevně,jak se držíval tvůj hemoroid Havloid své rozpité flašky....

   Vymazat
  4. 21:12-jen blbci se smějí, když něčemu nerozumí.

   Vymazat
  5. To bude asi tím, zelenofialový havlofilní buziku, že sem nechodí mnoho tebou jmenovaných členů Nacbol partaje (která už myslím ani nefunguje), ale spíš různorodí odpůrci tvých zločinných nosatých vopejzelých pasáků! A někteří si dokonce jejich zjevně chazarský původ prozrazujících frkol úmyslně nevšímají a uvádí je jen jako "hnusné kapitalisty", jiní právě tomu jejich původu svinstva jimi páchaná přičítaj - zkrátka "lidi jsou různý a různý koníčky maj", jak zpívá "klasik". To jen tobě podobnej xindl a odpad čerpá stále a pouze jen z jedinýho zdroje jedinou "pravdu" - od židomedií vlastněných stejnými lidmi co tě oklepali ze svý lejnolíhně ...

   Vymazat
  6. Nekonzistentní jsi pouze ty, degeneráte. Nelze se divit. Takový zmrd, který je důsledkem incestního mrdu svého fotra se ségrou, nic než americká hovna metat neumí. Máš vývod tlustého střeva do evidentně prázdné dutiny lebeční a proto bliješ ty americký sračky. Tvůj život je zcela zbytečný. Raději si to hoď někde na stromě - ušetříš lidem práci a nebudou si muset špinit ruce s takovým zkurvysynem.

   Vymazat
  7. Dement 21:12 mně nemůže rozhodit. Je to druh na vymření.

   Vymazat
  8. Nevím proč u toho pána z 21:12 musejí být všichni komunističtí kokoti... To tedy nechápu... Pravdou je však, že Erdogan je rozporuplná osoba. Demokraticky ve volbách zvolená, předpokládám, že USA a ČT nenašli že byla volba z manipulovaná!?
   Měnící své názory a chování podle potřeby, ale také jsem nikde nezaznamenal v demokratických sdělovacích prostředcích vyjádření k vojenskému puči. Mělo by být záporné ne? Nebo kladné? Tak jako vojenská chunta uchopila moc na Ukrajině? Tam to také bylo přeci správné ne? Když Miloš Zeman na besedě v Tišnově říkal, že demokraticky se dá předseda vlády a i třeba president vyměnit demokraticky ve volbách, nebo Kalašnikem (myšleno násilně), tak to ti takoví z 21:12 začali překrucovat (možná ani né překrucovat, možná nejsou jen dost chytří!), že navádí k zabití Sobotky, a přitom mě hnedka napadla souvislost jak se změnila vláda na Ukrajině, Kalašnikem...
   Mia

   Vymazat
 3. Zdá se onanyme 21:12, že máš ve věci křišťálově jasno. Pouč nás prosím a naznač správný úhel pohledu na problém.

  OdpovědětVymazat
 4. Pouze američtí soudruzi mají právo rozhodnout, co je pravda a co lež, co je láska a co je nenávist, co je válka a co je mír. Ale prase aby se v tom vyznalo, když pro stejnou věc mají dva protichůdné soudy, jak se jim to právě hodí v čase. Někdy tomu říkají dvojí standardy. Erdogan si ale může být na sto procent jistý, že jejich největšími kamarády jsou v Turecku právě Kurdové. Takže pod kotlem mu stejně zatopí. No není to geniální heslo, to britské "rozděl a panuj" ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Divide et impera - Rozděl a panuj, pochází již z doby starého Říma. Stále platí a bylo použito i u nás. Míra

   Vymazat
 5. Śpinavá politika USA a NATO zahnala Erdogana do náruče Ruska a po sestřelení ruské stihačky bylo hned jasné, že ruské sankce budou mít pro Turecké hospodářství vážné důsledky. Tak so se divíte, ale pozor pozor na Erdogana - nevěřím mu ani slovo.

  OdpovědětVymazat
 6. Největší problém je nevědomost.Ta nás zavede k válce.Přestávám psát na N.R.

  OdpovědětVymazat