Reklama

středa 10. srpna 2016

Washingtonské fiasko: Turecko se přiklání k Moskvě


Lubomít Man
10. 8. 2016
A nevyplývá to jen z nedávné návštěvy tureckého prezidenta Erdogana v Rusku, ale i z hlasů dalších tureckých politiků i z názorů tureckého i světového tisku. Všiměme si jen některých:
Turecko opouští atlantický systém. Důvod lze hledat v přestálém puči a váha tohoto důvodu je větší, než je jen váha prezidenta Erdogana. NATO se tak ocitlo ve stavu paniky, protože jde o pohyb, podobající se pohybu zemských desek. Ten pohyb ovlivní turecko-syrské vztahy, turecko-čínské vztahy, turecko-ruské vztahy a turecko-iránské vztahy. Svět se zkrátka výrazně změní. Yunus Soner, zastupující předseda turecké patriotické strany.


Je den ode dne jasnější, že turecký pokus o puč nebyl jen dílem malé kliky nespokojených důstojníků turecké armády, nýbrž produktem širokého spiknutí, připravovaného po desetiletí. Jeho cílem bylo zmocnit se vedení státu a chybělo skutečně jen málo k tomu, aby uspělo...Stěží najdete někoho, ať už na turecké levici či pravici, kdo by nesdílel podezření, že za pokusem o puč stály USA. Erdogan si je tím – bez ohledu na americké zapírání – zřejmě naprosto jist, a toto jeho přesvědčení bude formovat zahraniční politiku Turecka v budoucnosti.

Patrick Cockburn v Counter Punch.

Kdyby puč uspěl, Erdogan by jej s největší pravděpodností nepřežil, a stát by upadl do dlouhé občanské války. Prohlášení Washingtonu, že o přípravě puče neměl povědomí, je neudržitelné. Americká letecká základna v tureckém Incirliku, z níž vzlétají americké bombardéry k bombardování Sýrie a Iráku a na níž slouží více než 5 000 amerických vojáků, fungovala jako organizační centrum puče. Od okamžiku jeho zahájení odtud vzlétaly a zde zase přistávaly americké stihačky jako když rozdráždíte roj včel. Podplukovník Murat Bolat, jeden z účastníků puče, přiznal pro deník Yeni Savak, že jeho jednotce bylo určeno zajmout či případně zavraždit Erdogana poté, co se z amerických zdrojů dozvědí o jeho momentálním místě pobytu.

Z článku Erdogan obviňuje USA z podpory puče, zveřejněného na World Socialist Web Side.

Z The Unz Review vybral a přeložil Lubomír Man

27 komentářů :

 1. Erdoganovi jde o krk. Tak si vybral, aby mohl být ještě chvíli živ. Ale něco, za něco. Takový bengál v Sýrii už dělat se Saúdama, USA a EU nebude moci dělat. Jinak se s ním vypořádají jeho kamarádi z IS, coby lotrové vedení a podporovaní z USA. Nebo mu připraví takový převrat, který neustojí, i kdyby to mělo vést k občanské válce.
  Zrovna tak jako na Ukrajině, s kterou se ještě donedávna bratříčkoval.
  Křivý však stále zůstane.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. aby se někdo dostal na špičku země (jakékoliv), tak to musí být křívák non plus ultra, to je přece základní kvalifikační předpoklad (nejenom v Turecku, ale i na všeslavném Západě)

   Smazat
  2. Viz židozednáři ve Francii, kancléřským aktem v Německu ...

   Smazat
 2. I věčnému darebákovi vadi, když ho někdo doběhne, natož podtrhne. To potom jdou kamarádičkové stranou a začíná mezi nimi boj. Někdo vyhraje, jiný prohraje. Výsledekzávisí na možnostech zúčastněných stran. To platí obecně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já myslím,že USA se o ten neúspěšný pokus o puč nesnažily,protože by to proběhlo úspěšně,Arnošte.

   Smazat
  2. Na Ukrajině se také snažili, a jak to tam vypadá.

   Smazat
  3. USA vždy v takových sporech zvítězí, protože zásadně podporují obě strany konfliktu a je jim úplně jedno, která strana momentálně vyhrála. Časem ji stejně hodí přes palubu. Pro USA je důležité, aby se "to" pralo mezi sebou. A tu svou loutku pak mají v obou znepřátelených táborech, ať vyhraje Petr nebo Pavel. Toto převzali od Britské říše, to jejich "divide et impera". Česky to znamená, že když se dva perou, třetí se směje!

   Smazat
  4. Na Ukrajině proběhla revoluce a úspěšně.

   Smazat
  5. 16:20 ANO tam již mají co chtěli. Jen jim už Nulanda nevozí koláčky.

   Smazat
  6. 16:20 Pepku, běžte si nastudovat, jaký je rozdíl mezi revolucí a převratem

   Smazat
  7. 16:20 - proč zrovna od Britské říše? Jan Neruda již v roce 1867 vydal knihu Pro strach židovský kde mimo jiné napsal toto:
   "Žid je právě jiný člověk než Evropan, jeho příliš živá obrazotvornost nemá klidu, ani nadání pro výtvarné umění. A jako cize stojí v našem společenském životě, s ledovým klidem vedle našeho umění, takž co cizinci stojí v historii evropské. Jen ji pozorovali, aby se ranám uhnuli, a kdo z nich měl vliv, užíval ho jen pro sebe. Jim nevadí aby tajně nepodporovali stranu druhou, když v tom je prospěch. U nás se míchají mocí také do politiky, pracují pro "svobodu" a skutečně se jim také podařilo, že "svoboda průmyslová", "obchodu", "svoboda tisku" stala se monopolem jich a těch kterým pomáhají ... Židé mají velkou účast na válkách a revolucích, oni chtěli se nazývati velmocí všech velmocí, osvojující si panství nad lidstvem. Jdou nyní do závratného vrchu nad lidstvem."

   Smazat
  8. No a kdopak je majitelem USA? No přeci ti kdo zřídili JOG! - http://creativitymovement.net/creator_library/slovakian/obbrw-9.html

   Smazat
  9. Cituju - pasáž o tomto problému "podpory obou stran":

   Áno, Kubánci. To je iný príbeh podvodu ako naša JOG vláda zmanipulovala, infiltrovala a zničila asi každú krajinu na svete. Ich modus operandi je asi nasledovný: (a) Najprv ponúkneme krajine
   zahraničnú pomoc, ktorá je zaslaná hlave krajiny, údajne aby bola rozdaná tým v núdzi a chudobným,
   alebo na vytvorenie zásob. (b) Väčšina týchto peňazí ale smeruje na súkromné bankové účty diktátorov, ktorí sú následne nesmierne bohatí, arogantní a nepríjemní, vytvárajúc nenávisť a odpor vlastných ľudí.
   Týchto príkladov je primnoho aby sme ich tu spísali ale spomeniem aspoň pár: iránsky šach; "Papa Doc" Duvalier a jeho syn na Haiti; Diemovci vo Vietname; Ferdinand E. Marcos a jeho nákladná žena na Filipínach; Anastasio Somoza z Nikaragui, Fulgencio Batista z Kuby. Mohli by sme uviesť tucty ďalších. Na rozpútanie revolúcie a nepokojov naša JOG vláda pošle agentov CIA aby zorganizovala
   revolúciu a občiansku vojnu proti týmto arogantným a márnotratným tyranom. Vďaka financovaniu
   amerických daňovníkov títo revolucionári zrazu majú zbrane, uniformy, organizácie, tajne vedené
   našou CIA. Perfektným príkladom je situácia v Nikaragui. Najprv sme financovali a podporovali
   Somozu. Potom CIA pomohla zorganizovať Sandinistov aby Somozu vyhnali. Potom sa to ešte zhoršilo, omnoho zhoršilo. CIA náhle zmenila situáciu a zorganizovala Kontras aby vyhnali vládu Sandinistov a čoskoro Reaganova vláda pomáhala a financovala Kontras vo výške niekoľkých stoviek miliónov. Nie je to
   hlúpe? Rovnaký modus operandi nasledoval na Jamajke, Kube, Filipínach, Paname, Južnej Kórei a
   tuctoch ďalších krajín po celom svete. Nič než revolúcie, anarchia a chaos; všetko podnietené,
   organizované a financované našou židovskou vládou; na úkor Bieleho amerického daňového poplatníka ...".

   Smazat
 3. A je to tady oficialne:

  https://www.rt.com/news/355385-fsb-ukraine-terrorist-attacks/

  Bylo jasne ze uSSaci nejak uderi par dni po zacatku olympiady - smutna tradice. Ted jeste pockame na potvrzeni ze se jedna o Obamuv NATO teror od mainstreamovych medii - zamlceni bude dukazem samo o sobe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naše ČT a další experti přes demokracii nám o tom neřeknou.

   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/08/09/ernestova-flash-boje-na-krymsko-ukrajinske-hranici-a-rostouci-napeti-jinde/

   Smazat
  2. 15:42 - To, co pustí do světa RT, je oficiální? To jsou mi věci.
   Možná ostatní poctiví žurnalisti zveřejňují teprve ověřené informace.

   Smazat
  3. 23:35 Poctivý novinář ví, kde sestřelí USA letadlo a proto je hned u toho.
   Proto naši poctiví novináři jezdí na školení do USA, aby se napojili na příslušné "hodnověrné a ověřené" zdroje.
   To není novinka, ale to je fakt.

   Smazat
 4. I věčnému darebákovi vadi, když ho někdo doběhne, natož podtrhne. To potom jdou kamarádičkové stranou a začíná mezi nimi boj. Někdo vyhraje, jiný prohraje. Výsledekzávisí na možnostech zúčastněných stran. To platí obecně.

  OdpovědětSmazat
 5. Mimochodem, Erdogan se za sestřelení ruské stíhačky neomlouval. Vůbec ho to nenapadlo, protože ji sestřelili američané. To, že povel k sestřelení na sebe vzal expremiér Davutoglu, to vůbec nic neznamená. Chtěl se tím pouze mediálně přihlásit Američanům jako vážný uchazeč o turecké prezidentské křeslo, až se jim další puč proti Erdoganovi podaří.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak. Mezitím stihne pořádně zacukat s EU a NATO.
   Potom se možná provede převrat a lidi se naštvou.
   Občanská válka v zemi bude nevyhnutelná.

   Smazat
  2. Má to logiku uplynulého dění. Bez debat.

   Smazat
  3. 16:43. Každopádně jen bez debat,protože kdyby se o tom debatovalo,vyšlo by najevo,že jste jen hlupáčci.

   Smazat
  4. 16:47 Nech se překvapit.

   Smazat
  5. 16:47 - to jako myslíš že po "debatě" s tebou, prvoku, jo?:)))))))))))))))))))))))))))

   Smazat
 6. To nesmí USA dopustit zradu Turkú a treba uvalit na Turecko sankce "zato že chtejí opustit NATO a nato že nechtejí NATO,a zato uvalit sankce že se chce Turecko osamostatnit od USA a chce porušit Washingtonské protokoly a Bildebergskú doktrínu které se demokraticki drží naše milovaná vlast Europska Unie".Falmer.

  OdpovědětSmazat
 7. Brexit je proti "turxitu" zcela bezvýznamný.
  To bylo patrné už z:
  varování Erdogana od Putina,
  z oslovení Putina "drahý příteli", pak z oznámení návštěvy u Putina.
  A pokud má někdo delší vedení, mohla by ho trknout nenápadná zmínka ve zprávě ČTK, že Ankara podle Erdogana rozšíří spolupráci s Ruskem v řadě oblastí včetně zbrojního průmyslu.
  -------
  Turxit není bleskem z čistého nebe. Kvasil mnoho let. Kvasinky dodávali CIA, Clintonová, Pentagon, Gulen. Do pálenice došel vynuceně, předčasně, nedokvašen, bohudík.
  Ale bleskem je. Děda.

  OdpovědětSmazat
 8. Před střetem se v historii vždy uzavíraly koalice států. Puč to jen urychlil, Turecko nemá zájem být terčem na nukleární střelnici (10 minut letu od nejbližších základen?) a bude tedy na straně Ruska. Jsou to křiváci, ale myslí alespoň v tom na své lidi, na rozdíl od našeho politického ksindlu jako některá generálská hovna, která by s Ruskem chtěla bojovat.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.