Reklama

čtvrtek 29. září 2016

Alena Vitásková na lochnesce

Zdeněk Jemelík
29. 9. 2016   blog autora

Domnívám se, že období od 1. září 2016 do senátních voleb ve dnech 7.-8. října 2016 je pro Alenu Vitáskovou nejnáročnější zkouškou výkonnosti a odolnosti, které se musela v životě podrobit. Navazuje přirozeně na vše dobré i zlé, co ji potkalo za jejího působení v čele Energetického regulačního úřadu. Její život je v této chvíli jako zběsilá jízda na lochnesce: chvíli nahoru, chvíli dolů a pořád to jede bláznivou rychlostí, vyskočit se z toho nedá. To, co dnes předvádí, svědčí ve prospěch pravdivosti sloganu na vstupní stránce jejích internetových stránek s doménovým názvem „drzá holka“: „Dáma, která se nikdy nevzdává“. Ostatně samo spojení těchto slov se zdá dávat skrytý smysl: svým vystupováním je každým coulem dáma, ale dovede být drzá holka směrem nahoru, je rvavá, zdánlivě neunavitelná a žádnou pranici nevzdá. Mimochodem, některé novináře pobuřuje její doménový název jako nepřiměřený věku. Měli by se všem zamyslet nad svým mentálním stářím a nevychovaností.

"Drzá holka" Alena Vitásková

Má mnoho nepřátel, kteří pasou po příležitosti k jejímu vypuzení ze silného postavení předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Jsou houževnatí: nevyjde-li jeden pokus, za chvíli vymyslí další. Když trestní stíhání kvůli podivným licencím pro chomutovské fotovoltaické elektrárny rodinného klanu Zemků nezabralo okamžitě a nakonec vůbec, přišli s dalším kvůli jmenování bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. Pak zrušili její funkci novelou zákona k 31.prosinci 2015 a ponechali úřad bez hlavy až do 1. července 2017, kdy se ujme moci pětičlenná rada (dle mého soudu politických trafikantů). S pomocí poslanců Úsvitu-NK se jí podařilo prosadit novelizaci novely a překlenout vakuum v řízení úřadu. Vedle toho se jiní pokoušeli podřadit ji pod zákon o státní službě a postavit ji jako trestně stíhanou mimo službu. Ani to nevyšlo.

Deptána pokusy o vytlačení z funkce, stresována nepravomocným odsouzením na osm a půl roku vězení a v nejistotě, jak se bude vyvíjet trestní soud kvůli jmenování Renaty Vesecké, by se podle obecných očekávání měla vzdát úřadu a někde v koutku se oddat truchlení. Místo toho se rozhodla kandidovat do Senátu. Na předvolební kampaň si vzala neplacené volno a věnuje se jí „na plný úvazek“: od rána až do noci na nohou vede různá jednání, oslovuje lidi při nejrůznějších příležitostech. K lidem přistupuje s pokorou, stále usměvavá, naslouchá a vysvětluje, nedává najevo známky únavy či rozmrzelosti. Úsměv jí z tváře zmizí, když slyší stížnosti na postupnou přeměnu Ostravska v ghetto vyděděnců. Obvykle si lidi milým chováním získává, ač ne od všech dostane slib hlasu: u některých převáží nedůvěra k Úsvitu nad sympatiemi k ní. Přímo na pochodu vytváří vizi rekonstrukce Ostravska, z něhož chce vytvořit třetí centrum ústřední administrativy státu přesunem z Prahy ústředních úřadů s regulátorskou funkcí. Vyhlašuje válku Zdeňku Bakalovi kvůli odčerpání z Ostravska obrovských finančních prostředků. Chce dosáhnout vyvlastnění té části jeho majetku, kterou ještě nepřevedl do zahraničí a investování takto nabytých finančních prostředků do rekonstrukce Ostravska.

Přestože její činnost v úřadě se omezuje na úřední pondělky, nepouští ze zřetele trh s energiemi a pokračuje v politice ochrany drobných spotřebitelů před kořistnickými choutkami dodavatelů energií. Určitě nepotěšila obchodníky s plynem vydáním tzv. indikativních cen plynu, které umožní spotřebitelům orientovat se v přiměřenosti nabídek jednotlivých dodavatelů. Lituje, že její úřad nemá sankční pravomoc vůči dodavatelům, kteří plyn předražují, a dožaduje se jejího přiznání. Nemá zákonodárnou iniciativu, takže bez podpory ministra obchodu Jana Mládka toho nedosáhne. Nemůže s ní ale počítat.

Její myšlenka ale zřejmě není špatná, protože pan ministr veřejně prohlásil, že jí vyhlášení indikativních cen doporučil. Jako správná „drzá holka“ mu odpověděla tiskovou zprávou z 26. září 2016, že nežádá o rady, ale o zmocnění k zasahování.

Pro ni osobně daleko nebezpečnější je její postoj k vyplácení finanční podpory obnovitelných zdrojů energie. Tvrdošíjně odmítá vydat příslušné cenové rozhodnutí, pokud přípustnost podpory nepotvrdí notifikací Evropská komise . Potvrdila to další tiskovou zprávou z 26.září 2016. Celému sektoru obnovitelných zdrojů hrozí, že jen v letošním roce přijde o 42 miliardy Kč. Nicméně v případě, že by se Alena Vitásková podvolila tlaku ministra obchodu Jana Mládka a vlády a umožnila vyplacení prostředků bez souhlasu Bruselu, mohlo by se stát, že by příjemci museli neoprávněně vyplacené peníze vracet, nebo by stát musel neoprávněně vyplacené prostředky kompenzovat ze státního rozpočtu. Zde se Alena Vitásková dostává mezi mlýnská kola: zadržením 42 miliard Kč vyvolává nenávist vůči sobě. Je to dost velká částka na to, aby inspirovala hledače cest k jejímu odstranění k novým iniciativám. Na druhé straně vyplacení 42 miliard Kč by v případě odmítnutí souhlasu Bruselu způsobilo tak velké škody, že by orgány činné v trestním řízení měly další důvod k zásahu proti ní. Je jedno, kterou cestou se pustí: obě vedou do maléru. Vyhnout se mu může pouze přičiněním ministra obchodu Jana Mládka, jehož úřad vede jednání s Evropskou komisí o notifikace a stále dokola vydává optimistické předpovědi brzkého vyřešení problému. Žádná z nich zatím nevyšla.

I když se na svět usmívá, její životní situace ve skutečnosti není radostná. Různá nebezpečí na ni číhají za každým rohem. Proto na ni jistě zapůsobilo jako pohlazení, když jí Nadační fond Elišky Přemyslovny udělil Řád Elišky Přemyslovny. Obřad se konal 23. září 2016 v Poslanecké sněmovně a vyznamenáno bylo 19 žen. Z veřejnosti běžné známých to mimo Aleny Vitáskové byly např. ministryně školství Kateřina Valachová a prof. Eva Syková.

Za několik málo dní se Alena Vitásková doví, zda se zúročila všechna námaha a prostředky, které investuje do záměru stát se senátorkou. Uspěje-li, bude to úspěch tvrdě vydřený. Do Senátu v tom případě vtrhne živel, jehož působení přispěje k oživení činnosti horní komory a ke zvýšení její kritičnosti vůči pronikání lobbistických snah do legislativní činnosti. I když senátor nemá výkonnou pravomoc a pomoc volebnímu obvodu nemá v „popisu práce“, není pochyb, že Ostravsko získá tvrdou bojovnici za pokrytí potřeb jeho dalšího rozvoje. Nebude-li zvolena, pro ni osobně to nebude tragédie: má svůj úřad, svou práci a osobnost jejích kvalit se neztratí ani po vypršení mandátu předsedkyně ERÚ. Prodělá Senát, pro nějž by její příchod byl obohacením, prodělá Ostravsko, jemuž nebude moci pomáhat tolik, jak by si přála, a ve výsledku prodělá stát.

9 komentářů :

 1. Více takových Alen!

  OdpovědětSmazat
 2. Ministr Mládekhází pí Vitáskové jenom klacky pod nohy. Před koncem minulého roku vyykřikoval jak je notifikace EU na spaddnutí a od 1.10 vstupujeme do posledního čtv rletí roku 2016 a notfikace jsou v nedohlednu. Za tento lapsus by mládek měl neprodlené odstoupit, nebo by měl být z ministerstvy vyhnán. Vašek

  OdpovědětSmazat
 3. Zde prohlasuji , ze mam rad pani Vitaskovu.
  Dale informuji vsechny jeji nepratele, DEJTE SE NA UTEK paperky.
  Pani Vitaskova nejen, ze ma medajly knezny Elisky Premyslovny, ale ma i hvezdnou ochranu.

  Vite co o ni rikaji hvezdy ? NEVITE ! Na stesti pro vas, jsem zde ja - informator a byvaly clen New age !

  Pani Vitaskova je plna energie, cilevedoma a charmantni.
  Inklinuje k inzenyrstvi, mechanice a technologii.
  Rozumi byznysu a ma rada pruzkumy.

  Ma vrozeny executive skills a definitivne ji patri senior managemet position.

  Ta nejdulezitejsi vec ji vsak chybi ! Ona NEumi poslat pana ministra do prde*e, prestoze na ni sije BOUDU a chce z ni udelat ceskou Johanku z Arku.

  Ona se narodila v Bohumine (tam jsem take nikdy nebyl), ale to misto je pod vlivem VORTEXU - energie z vesmiru pritahovane nejakymi rekami.

  Pani Vitaskova ma take nadani na psani a byla by skvela na predavani vedomosti, (napr. profesorka).

  Jeji vysoka inteligence mi brani ji napsat dopis plny obdivu... Ano panove ta pani by se dusila smichem, kdyby vedela, ze ji mam rad.

  Tak ji vyridte, ze barvy ktere ji nosi stesti jsou modra, bila a stribrna. Ze stasna cisla jsou 2 a 5 a stastne dny jsou pondeli a ctvrtek.

  Pani Vitaskova MUSI byt zvolena na pozici vlivu ! Zajem jeji zeme to vyzaduje ! Tato pani bude benefitem / prinosem pro kazdeho obcana v Cesku a to ne pouze pro Bohumin.

  A nyni na pocest a slavu pani Vitaskove nick honolulu hraje melodii obdivu.
  UN ADIEU, UN REVOIR - Alain Morisod at Sweet People.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 4. HUUU, ha, ha, ha, panove videli jste fotky ze soudu nad pani Vitaskovou !
  Parta NEVZHLEDNYCH trpasliku si hraje na spanelskou inkvizici a jeden z nich vypada presne, jako karikatura Tomase de Torquemady...HUUU, ha, ha, ha - to je srandy kopec.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 5. Valachová, Syková, ještě tam chybí Marxová - dobrá společnost - tyto náhle procitnuvši bojovnice jsou přesně to, co nás zachrání. Kde až dodnes žila Vitásková, že až nyní ví o Ostravě?

  OdpovědětSmazat
 6. Tak a ted trochu vaznych vet !
  Kdyz Vam bylo 20 let, tak v Jizni Africe vladl B.J. Vorster a ten zoufale hledal lidi s Vasi profesi.

  Byl to prime minister of South Africa a FANATIK pro rozvoj zeme. (Kamos meho sefa.)
  Stavel nejvetsi elektrarny na svete a to hned 3, ve stejny cas. KRIEL, MATLA a DUHVA.
  Stavel KOEGBERG (Nuklear power plant) u Kapskeho mesta.
  Ruacanu v jizni Angole a P.k. le Roux and Hendrik Veorwoerd dam na Oranzske rece.

  Mohl bych jmenovat DALSICH 20 super projektu.
  A Vy pani Vitaskova, jste ztracela cas v Husakove plynarne nekde v Cesku.

  VAS JE OBROVSKA SKODA ! Mela by jste 4-loznicovy dum, nebo luxusni apartment na Braamfontejne v Johannesburgu. Mela by jste letadlo Cessnu Skymaster od vlady v Pretorii a jezdila by jste na dovolenou na vsechny mista, ktere by jste si vymyslela. Hawaii, Australie a nebo na odpoledni caje do Londyna... A po smrti B.J. Vorstera, by jste mela otvrenou cestu do Ameriky a vsechny firmy tezkeho prumyslu by Vas chtely.

  V dnesni dobe by jste se uz chystala do penze a mela pripravene bydleni na doziti , bud nekde na Floride, ci v Coloradu, tam vsude, kam to tahne lidi v nasem veku.

  Tak to vidite pani ! Co Vam Buh na jedne strane dal, to vam certi sebraly tim, ze Vam pristrihli kridla v rozhledu a rozletu. A ted jste ke vsemu jeste obtezovana hmyzem.
  Mela jste utect - JAKOLIV ! Prvni jihoafricka ambasada by vas poslala okamzite do Pretorie ! Na letisti by vas cekali zamestnanci hotelu a do 3 dnu by jste mela vyrizene papiry. Do tydne nastup u technicke firmy a v jazykove skole. Pro 14 dni nejistoty by jste vyhrala cely zivot.

  Sice by jste prisla o Vas Bohumin, ale kdyby jste videla plaze v Natalu, tak by jste na Bohumin zapomela do 5 minut. A to neni vsechno, jeste Vam nekdy napisi o Africe "kosmetice", aby jste vedela o co jste prisla, ve Vasem mladi.
  nick honolulu  OdpovědětSmazat
 7. Dulezity dodatek 22:49 !
  JAR uz neexistuje ! Ta zeme zemrela s B.J. Vorstrem. Dnes je to popelnici sveta s nejvetsi kriminalitou na svete.

  Amerika je vsak stale OK, i kdyz ma ruzne problemy, ktere se snazi resit.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 8. Kdo se přátelsky stýká s tou amorální zrůdou Veseckou, nemůže být morální osobností! Pryč s babou Vitáskovou!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.