Reklama

.

.

středa 21. září 2016

Američané ani Češi nedůvěřují mainstreamovým médiím

21.9.2016    Vaše věc

Podle průzkumu výzkumného ústavu Gallup důvěřuje mainstreamovým americkým médiím pouze 32 % amerických občanů. Českým médiím (tisku, televizi a rádiu) důvěřuje v průměru 42 % Čechů. Výsledky to jsou neslavné a ukazují, že lidé ve stále větším procentu vnímají propagandu obsaženou v mediálních výstupech.


Důvěra v média, a to ať česká nebo americká, setrvale klesá. Zatímco v minulém výzkumu společnosti Gallup uvedlo 40 % Američanů, že celostátním médiím důvěřuje, nyní už stejně odpovědělo pouze 32 % dotázaných. Například ještě před deseti lety důvěřovalo v ČR tisku zhruba 58 % lidí, dnes je to ovšem již pouze 36 % občanů. (Jediná instituce, která byla v průzkumu CVVM ještě méně důvěryhodná než tisk, byla církev.)

Pokud důvěryhodnost médií bude klesat stále stejným tempem, za pár let už mainstreamovým médiím nebude věřit vůbec nikdo. Pokud chtějí média zvrátit tento trend, měla by se z role přisluhovače nejsilnějším, resp. těm, kteří jim nejvíce zaplatí či by mohli zaplatit, vrátit k roli „hlídacího psa demokracie“, na kterou už dávno rezignovala. Pokud budou zpravodajství, a zejména komentátorská činnost nadále disciplínou, kde bude před snahou o objektivitu, tedy opírání se o fakta, dávána přednost zájmům zejména Spojených států – a komentáře i českých komentátorů pak budou vypadat spíše než jako komentáře jako tiskové zprávy například amerického ministerstva zahraniční, lze jen těžko předpokládat, že lidé začnou médiím více důvěřovat…

Americké propagandy mají dle průzkumu společnosti Gallup dost i samotní Američané. Lze jen těžko čekat, že občané ostatních států ji budou stále přijímat s nadšením. Novináři by zkrátka v demokratickém světě neměli být propagandisty, ale novináři. I když je to jistě činnost náročnější, a krátkodobě a pro ně osobně třeba i méně výhodná…

9 komentářů :

 1. To je v pořádku. Otázkou je kolik % lidí důvěřuje sračkometným konspiračním serverům jako NR, AC24, Zvedavec, Aeronet.... Hádám tak do 5%.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tipuju 2%, víc ani prd...

   Vymazat
  2. A proč na ně lezeš ty?

   Vymazat
  3. Uvedu věci na pravou míru. Otázka je kolik procent lidí to tu sleduje. Můj čistě intuitivní odhad je, že sledovanost je 1%.

   Důvěryhodnost můžeme rozdělit na:

   Důvěryhodnost obsahu
   ta se odvíjí od důvěryhodnosti vybíraných zdrojů, čili se odvíjí od vybraných autorů. Zde jsou přebírány z velké většiny články od známých autorů a pak je důvěryhodnost nastavena podle toho jak kdo důvěřuje těmto vybraným známým autorům.

   Důvěryhodnost diskuze
   velmi těžko porovnatelná a měřitelná, může být trošičku ovlivněna provozovateli webu mazáním nevhodných příspěvků, čímž jsou dokonce povinováni zákonem. Mně žádný příspěvek do diskuse nebyl smazán a moji důvěru mají.

   Vymazat
  4. 16:47
   Rozhodně víc,než tomu gerontovi z lejnolahvárenský TROP09,udavači a kolaborantovi Havlovi(který už dochrchlal)a milovníkům agresorů z Ussa!!!!

   Vymazat
 2. I ty jeden výkale 16:47, my víme, že jsi čtyřprocentní pornojandový multikulti evropských hodnot. Ty jsi výbornou reklamou na mnohé další alternativní weby, které k tvé značné nelibosti, šíří pravdu, a proto přitahují stále více přemýšlivých lidí. Naprav to, nebo odejdi a "spi sladce".

  OdpovědětVymazat
 3. opravuji,Pepek Viskoč.

  OdpovědětVymazat
 4. já dúviežuji čt nova prima i čt 24 i agentúže ruter

  OdpovědětVymazat
 5. Mám rád česká média,proč? malá ukázka:
  20:25/původně 20:20/začátek stupidity ordinace v růžové zahradě.
  po deseti minutách 10minut reklama:obenzin.vaginálví poruchy,olvejs,únik moči.nastup seriálu - po 15miutách zase 10 minut obenzin,olvejs,únik moči.No a tak to jde delý večer.Hodinoví seriál trvá 1:30minut.Jak já vás miluji mé média.Chtějte víc peněz na poplatcích,zasloužíte si je.Pac a pusu?!?!?!Mezi námi -telku jsem hodil z okna a koupil zebřičky a je mi nádherně.

  OdpovědětVymazat