Reklama

.

.

úterý 20. září 2016

Americké bombardování Sýrie: echo amerických voleb

20. 9. 2016    zdroj
Analytik mezinárodní politiky Sergej Filatov o důsledcích, ke kterým může vést zápas amerických elit v podmínkách rostoucí ekonomické a sociální krize. Bombardování pozic syrské armády poblíž města Dar-el-Zor vzdušnými silami USA je přímým důsledkem urputného zápasu, který právě nyní probíhá ve Washingtonu. Tam se do sebe pustily o svou vlastní budoucnost dvě nejsilnější skupiny amerického establishmentu. Jednu z nich lze nazvat "patrioty-izolacionisty" a druhou "trockisty-globalisty".


Zájmem první z těchto skupin je záchrana Ameriky před finančním a ekonomickým kolapsem v důsledku soustředění sil a prostředků při řešení domácích problémů USA.

Zájmem druhé je učinit totéž, ale prostřednictvím chaotizace zbytku světa, což způsobuje, že vlny kapitálů putují na Wall Street ze zón nestability a válek. Dnes tento zápas o budoucí scénář americké politiky názorně předvádějí dva kandidáti na post prezidenta USA. První tendenci Donald Trump, druhou Hillary Clintonová.

Sobotní letecký úder USA na pozice syrské vládní armády u Dar El Zorom je aktem nevyprovokované agrese, je to přímé porušení dohod, uzavřených před několika dny po vyčerpávajícím rusko-americkém vyjednávání o syrském urovnání. To, jak těžké bylo dosažení dohody - ze strany Američanů; to, že John Kerry, ministr zahraničí USA, trval na utajení dohody; to, že ministr zahraničí RF Sergej Lavrov upozornil: "Tyto dokumenty nemůžeme zveřejnit. Obsahují důležité citlivé informace. Nechceme, aby padly do rukou těch, kteří se určitě pokusí zmařit provádění opatření, předpokládaných v rámci poskytování humanitární pomoci i v dalších částech našich dohod," to všechno hovoří o současných rozbrojích v americkém vedení.

Zdá se, že Obama pustil z rukou řízení svých vojsk, když ta, hned po podpisu ministra zahraničí, bombovým útokem prakticky škrtají závazky své vlády.

Stojí za to připomenout slova Vladimíra Putina, která vyslovil v sobotu v Biškeku na tiskové konferenci po summitu SNS, o ujednání s Američany v Ženevě: "Chtěl bych, abychom k sobě byli čestní, teprve pak se můžeme posunout směrem k dosažení společných cílů. A moc nerozumím tomu, proč máme nějaké dohody utajovat. Ale, samozřejmě, nebudeme zveřejňovat podrobnosti, dokud s tím nebudou souhlasit naši američtí partneři, a to právě kvůli daným dohodám, kterých je obvykle dosaženo na diplomatické úrovni při práci na otázkách, jako je například syrské urovnání".

Zdá se, že ruská strana má buď pochybnosti o připravenosti USA dostát svým závazkům, nebo dokonce informace o tom, že tyto závazky mohou zůstat pouze na papíře.

To, že část amerického establishmentu prostě potřebuje jít na eskalaci, je ještě zřejmější v souvislosti s výbuchy v New Yorku. Desítky zraněných je "jemná" narážka na možnost vážnějších následků pro "rozkolísání" situace v USA. A už pak nevypadá tak "konspirologicky" možnost zrušení nebo přeložení prezidentských voleb v podmínkých "teroristického ohrožení". Tím spíš, že je velmi pravděpodobné "převzetí řízení." Obama stále více hraje golf...

Hra v USA běží ve velkém rozsahu - "nikdo nechtěl umírat", ale vždyť ve skutečnosti čeká poraženého právě tento osud.

Krize americké ekonomiky, nadměrný dluh 19,5 bilionu $, nebývalý rozkol v řadách hlavních stran - i u republikánů, i u demokratů, to všechno, jak se nyní říká, jsou "markery" kritického stavu společnosti a ekonomiky.

Cesta za křižovatkou, vyznačená 8.11.2016, dnem voleb nového prezident USA, nepovede zemi po nějaké "ve všech ohledech příjemné" cestičce. Rozcestí je jasné pro všechny: buď Trump se svým zaměřením na řešení problémů Ameriky uvnitř, a asi po 8-10-roční přestávce návrat USA na světový olymp, nebo Hillary Clintonová se svou vizí americké budoucnosti prostřednictvím hledí US Army. Třetí možnost, zdá se, Americe není dána. "Buldoci vylezli z pod koberce a spojili se ve smrtelném sevření."

Ano, dnes se sešly dvě síly, dvě vize budoucnosti Ameriky. A útok na syrskou armádu je křeč vadnoucího hegemona, který stále ještě doufá v zázrak, ve vlastní resuscitaci prostřednictvín vyvolávání chaosu.

Uvidíme, jakou odvetnou reakci Moskvy vyvolá tato konkrétní epizoda - jsme přece jen v tomto případě solidární s Obamou a Kerrym, prostě potřebujeme urovnání v Sýrii, aby bylo skoncováno s chaotizací v blízkosti vlastních hranic. Ale zostřující se šarvátky v USA - viz výbuchy v New Yorku! - je možné hodnotit jako velmi znepokojující trend.

Vidíte, ve Washingtonu probíhá vnitřní boj, ale dunění dalšího amerického bombardování bylo slyšet úplně jinde, když se jako echo rozlehlo nad Sýrií.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

10 komentářů :

 1. Každý z činovniků v USA předvádí co umí. S duhovým ptákem se lze jen těžko dohodnout, natož když je ještě vnitřně rozpolcen.

  https://www.youtube.com/watch?v=3eE0p7xCks0

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Duhový pták je papoušek.

   Vymazat
  2. .... Raději ještě než mi tu nadgenialitu pan psychiatr smaže: Papoušek jen opakuje co slyší,podobně jako žena,směji se, těžko se tedy s ním je možné dohodnout,je potřeba uplatnit nějakou autoritu a nebo nějaké lákadlo,které by se papouškovi líbilo,.. aby mohl být spokojený.

   Vymazat
 2. Přesně! Ve volbách roku 2000 šlo o to, aby mohlo proběhnout 911! V letošních volbách jde těm, kdo za 911 stojí o život. Nedotknutelnost je produktem práva a právo je výsadou moci. A jde-li psychopatovi život, nehledí na životy jiných, byť by s sebou vzal celý svět!

  OdpovědětVymazat
 3. A taky Putna s Jandou a jejich eurohovnoty!

  OdpovědětVymazat
 4. Duhovy ptak je ptak 30 cm, duhovy je neb je natren v duhovych barvach nas buzerantu Chytime se kom pasu budem se kousat do vocasu pekne v kruhu dokola at zije koka kola Honolulu expert na coca hlavne ale i na jine veci

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby měl ten duhový pták rozpětí 30 cm,jak uvádíš, do zadku by se ti asi nevešel,ty hloupej. Buzeranti je tedy mají logicky menší.

   Vymazat
  2. Asi bridil s 22 cm ty nebereme do sokolovny na tanecni a zpevy

   Vymazat
  3. Do porna berou od 17ti cm. Jednou jsem viděl nějaké porno a bylo to dobrý,takže asi stačí těch 17.

   Vymazat
 5. Ať se tahle země plná kurev a ksindlů co nejdříve rozpadne.Světu USA nedali nikdy nic dobrého...Do pekla s nimi!!!

  OdpovědětVymazat