Reklama

.

.

pátek 9. září 2016

Analýza: Hlavní aktéři sledují v Sýrii různé cíle

Peter Korzun
9.9. 2016   Zvědavec
Turecko a USA zaujímají rozdílné názory na to, co je třeba pro řešení situace v Sýrii udělat, a každý z nich sleduje jiné cíle.Na konci srpna Turecko zahájilo bezprecedentní vojenskou operaci za účelem odstranit jednotky Islámského státu (ISIS) z pohraničních oblastí a zároveň zastavit na západě zálohy kurdských ozbrojených formací, komplikujících strategii Washingtonu bojovníky porazit. Syrští povstalci, podporovaní tureckou armádou, se střetli s kurdskými bojovníky.

Kurdské Lidové obranné jednotky (YPG) jsou součástí širší, Američany podporované koalice v Sýrii, nazývané Syrské demokratické síly (SDF). Washington podporoval ve svém boji proti ISIS tyto jednotky, které však Ankara vnímá jako nějakou odnož Kurdské strany pracujících (PKK), kurdské militantní skupiny, která je v Turecku zakázaná.

Turecko-kurdský boj je ještě další komplikací v již tak zamotané občanské válce, kdy se Turecko a Spojené státy snaží rozdrtit ISIS tím, že podporují různé proxy jednotky. Nyní je Washington v bezvýchodné situaci kvůli jeho podporování jednotek YPG v Sýrii, které jsou jednou z nejúčinnějších sil v této válce, a kvůli obavám Ankary, že si syrští Kurdové vybudují protostát na jižní hranici a budou tak podněcovat nespokojenost mezi vlastní vzdorovitou kurdskou populací v Turecku. Washington čelí nepříjemnému výběru. Ani uzavření paktu s Tureckem, ani ukončení spolupráce s Tureckem ve prospěch Kurdů neslouží americkým zájmům. Mezi Washingtonem a Ankarou sice vznikl soulad a jednota, ale netrvalo to ani týden.

Podporováním operace v jejích počátečních fázích Bílý dům otevřeně vyjádřil (openly expressed) svou nespokojenost s tím, že si Turecko vybralo za terč kurdské jednotky a vyzval Ankaru, aby místo toho zaměřila své útoky proti ISIS.

Avšak turecký prezident slíbil, že bude odhodlaně pokračovat ve vojenských operacích tak dlouho, dokud budou bojovníci ISIS a syrští kurdští bojovníci představovat bezpečnostní hrozbu pro Ankaru. Starší turečtí představitelé uvedli (said), že s občany USA, Británie, Francie a dalších zemí, bojujících po boku YPG, bude jednáno jako s „teroristy... bez ohledu na to, zda jsou členy spojeneckých zemí“.

„Nikdo nemá právo Turecku říkat, proti které teroristické organizaci může bojovat,“ řekl (said) Omer Celik, turecký ministr pro záležitosti Evropské unie.

Je zřejmé, že plány Spojených států dát dohromady syrskou opozici, Turecko a Kurdy, aby napadli tzv. Islámský stát v Sýrii, se rozpadají.

Stojí za to si povšimnout, že Turecko varovalo, že Eufrat je pro Kurdy červená linie, kterou nemají překračovat. Kurdští bojovníci ji překročili s podporou Američanů, aby osvobodili město Manbidž od bojovníků ISIS ještě v srpnu. Nyní jsou kurdské síly, které američtí vedoucí představitelé nazývají oddaným spojencem, napadány ze strany Turecka, spojencem NATO (USA). Spojené státy sklízí to, co zasely. Tato situace je výsledkem jejich dalšího faux pas ve spojitosti se zahraniční politikou.

Ankarská operace proti Kurdům na severu Sýrie má za cíl zabránit milici, aby se spojila s územím, drženém Kurdy, které je na západ od Eufratu, což by mohlo vést ke vzniku autonomní kurdské oblasti v Sýrii a posílení separatistů na turecké straně hranice, z čehož má Turecko obavy. Turecko se vytrvale drží cíle zavést v Sýrii „bezpečnou zónu“- přičemž tento nápad nezískal žádnou podporu od ostatních světových mocností. Kromě toho hrozí, že se situace vymkne kontrole USA, neboť se může stát, že různé složky budou bojovat proti sobě, aniž by se ohlížely na Washington. Cíl, spočívající v ovládnutí města Rakka (neoficiálně vyhlášeného hlavního města ISIS) vojenskými jednotkami, podporovanými Amerikou, ještě před prezidentskými volbami v USA, se nyní zdá být nesplnitelným snem.

Jak se události rozvíjejí, objevují se praskliny uvnitř mezinárodní koalice, vedené USA. Podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda hrozí eskalace konfliktu, neboť turecká armáda vyvíjí vojenský tlak proti Kurdům v severní Sýrii. Řekl (said), že „mnohonásobné, protichůdné zásahy nesou riziko prudkého vzplanutí konfliktů“.

Hollande, který má speciální jednotky, působící v Sýrii spolu s kurdskými a arabskými jednotkami, jako součást mezinárodní koalice, která bojuje proti militantním skupinám, řekl, že zastavení krveprolití je věc absolutní nutnosti. Zdá se, že intervence USA, která byla zprvu vítaná, zvýhodňuje ISIS tím, že staví členy koalice, vedené USA, proti sobě. Francouzský prezident zdůraznil svůj záměr diskutovat o těchto sporných záležitostech s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, až v říjnu navštíví Paříž.

Hned nato Rusko vyjádřilo (has expressed) znepokojení nad tureckými aktivitami v Sýrii a tvrdí, že se tak zvyšuje riziko civilních obětí a zhoršuje se etnické napětí mezi Kurdy a Araby.

Ani syrská vláda, ani Turecko či takzvaná „umírněná“ Syrská opozice se nechystají akceptovat myšlenku na autonomii syrského Kurdistánu. Stavět se proti Kurdům bude mít vážné důsledky a oslabí se tím aliance proti ISIS. Koneckonců jednotky kurdské sebeobrany jsou hlavní pozemní silou, která útočí proti ISIS. Jediný způsob, jak zabránit nejhoršímu, je zahájit kvůli kurdskému zapeklitému problému všeobecný dialog se všemi stranami, zapojenými do konfliktu.

Rusko je hlavní aktér, který je postaven do role prostředníka. Těší se dobrým pracovním vztahům s USA, Tureckem, syrskými Kurdy a syrskou vládou v Damašku, a navíc se nepřiklání na žádnou stranu. Moskva vždy říkala, že syrská krize může být vyřešena pouze na základě mezinárodního práva prostřednictvím dialogu, jež bude zahrnovat všechny etnické skupiny, včetně Kurdů. Rusko-americká jednání o koordinačních aktivitách v Sýrii by se ještě mohla rozšířit a zahrnovat i situaci v severní části Sýrie. Jak uvedl (put it) turecký prezident Tayyip Erdogan: „Bez účasti Ruska je nemožné najít řešení syrského problému. Pouze spoluprací s Ruskem budeme schopni vyřešit krizi v Sýrii.“


Analysis: Major Actors Pursuing Different Goals in Syria

35 komentářů :

 1. Ruské mezinárodní právo se ale od toho skutečného mezinárodního práva velmi liší,takže Rusko myslelo těmi svými zase jen prolhanými kecy zase jen to,že by jeho vůli měl každý ustoupit ..... aby byl mír,protože jinak bude válka. To je ale morbidní, samozřejmě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Především jsi morbidní ty. Obyčejný hnůj, se svojí trapnou snahou být se svými sračkami pod články první. O ruském mezinárodním právu víš samozřejmě úplný a naprostý hovno, nejdál jsi byl za humny na dohled od vašeho kompostu. O tom, co si "Rusko" myslelo nebo nemyslelo víš taky úplný hovno, a meleš tady úplný slinty. Prolhaný kecy - tady produkuješ převážně ty, a nejen prolhaný, ale taky kecy, který nemají hlavu ani patu.Jen tak žvaníš a žvatláš. Taky chodíš někdy chrápat? Až ráno - ne? Stejně trpíš nespavostí, tak si alespoň krátíš noc žvatláním. Pro všechny normální lidi by bylo velice pozitivní, kdyby byl všude mír, a kdyby bylo možné žít normálně, ale to by se krvežízniví sráči nudili. Nechte se najmout jako žoldáci k "IS" a jděte s tím Asadem ( který vás sere neznámo proč) bojovat. Ať si užijete, a diskuze nechte rozumným, slušným a mírumilovným lidem. Do toho máte hodně daleko.

   Vymazat
  2. 0:50
   Rusácká hysterka opět na scéně :-D

   Vymazat
  3. 0:55 On to asi potřebuje.

   Vymazat
  4. A ty jsi -jaká hysterka 0.55? A co asi tak potřebuješ ty 1.13? Po nocích psát kraviny a štvát proti Rusku? Jděte do prdele! A doufám, že se vám oběma bude zdát jak kvičíte někde v rozvalinách baráku s přelámanýma hnátama -to je totiž vaše roztomilá vize o budoucnosti naší, i našich dětí a vnoučat. Jste hnusní, zkažení magoři. Jděte diskutovat na novinky odkud jste sem přilezli - tam je takových zmrzačených lidských kreatur více. Nebo už jste si tam zaskřehotali své dva povolené příspěvky, tak teď skřehotáte na NR? Skřeti zasraní.

   Vymazat
  5. 1:27- to jsou ti dva "naši" trollové, třetí, bez diakritiky(šéf) pauzuje. Studuje instrukce na zítra, pardon dnes, ten posun času k velitelství mi vadí jako "letní čas".

   Vymazat
  6. Povolný, je to přesně naopak. "troll" jste vy a vaši soudruzi" kteří tady v naší krásné zemi neustále kvičíte proti svobodě a demokracii, opěvujete komoušské časy a rádi byste zpět znovu vaši milovanou totalitu.
   Naštěstí jste v drtivé většině zcela neškodná sebranka neškodných plesnivých dědků zcela neschopných ničeho. Jen trolení na NR a podobných sračkostránkách.

   Vymazat
  7. 8:43 Co za debiloviny vás v té škole učí. Za komoušů jak říkaš nebylo nic moc, ale proti dnešku to bylo zlaté. Ani tolik debilů jako jsi ty tolik nebylo, snad jenom ve vládě, ale to už je úděl politiků. Levé ruce v hlavě hovno.

   Vymazat
  8. 9:43

   "Zlaté" to jistě bylo. Ale jen pro komunistické zmrdy, nefachčenky, lenochy, lidi co nic neuměli, nevzdělance, práskače.
   Pověz komunisto, když to bylo tak zlaté, proč máte volební preference pouhých cca 13% a ne přes 90?

   Vymazat
  9. 0:50 nechlastej pořád vodku s kámošema od SČSP a budeš první komentovat článek.Povolný není troll ale trotl,což je rozdíl

   Vymazat
  10. Byla doba,že i 100 anebo 99,999%.Opozice 0%.Přesně v duchu kamarádské NSDAP.Žilo se blaze pod milovanou KSČ.

   Vymazat
  11. 13:26- já Vám to věřím,trollíku, jen ta opozice byla o něco větší(0,2%),vím to, byl jsem v ní.

   Vymazat
  12. To sprosté hádání a urážky ostatních je typické pro novinkáře. Je to odporná, zkažená smečka, hádali se na diskuzích novinek zrovna tak. Pak to redakce novinek zatrhla, mohou si zaskřehotat jen dva příspěvky, tak když doskřehotají tam, přelezou na NR - tady se lze hádat a sprostě si nadávat bez omezení. Provozovatel obou těchto serverů vydělá na diskuzích miliardy. Novinky už články specielně vybírají a upravují jako bulvár, někdy je to až směšné. Co zabere, vyjde jako článek asi tak dvacetkrát za týden, pokaždé s jiným slovosledem, ( i ty obrázky jsou stále stejné) přesto ta blbá diskuzní smečka k tomu píše - taky pořád to samé. V podstatě je to o vydělávání prachů s pomocí lidské blbosti.Člověk je vytěžován beze zbytku. Těží se z jeho fyzické i duševní práce, z jeho zájmů, z jeho citového života, i z toho blbého žvanění na diskuzích. Jak tady kdosi píše .." chujmerovský syfilitický kretén se množí"... ano, leze to sem z novinek, a celou řadu vulgarit a hnusu píše jeden a týž člověk, debatuje sám se sebou. Kdyby na NR nesměly být anonymní příspěvky, a každý přispívající by musel být registrován, a počet příspěvků by byl také omezen na dva, ta havěť by na NR lézt přestala. Ale proč by to provozovatelé a redakce dělali? Na chudobě a blbosti, hnusu a sprostotách se vydělává nejvíc. To se prokázalo.Skutečné názory nejsou pro redakce podstatné, důležité je jejich množství.Obdivuju slušné a rozumné lidi, že si články přečtou alespoň občas, a mrknou se i na diskuze, i když už je jasné, že je to až na výjimky humus. To nejhorší, co lidi veřejně předvádí a jak se česká společnost odhaluje. Je to ubohost.

   Vymazat
  13. Blbečkovi z 9.49 - mě se osobně těch 13 % u komunistů velmi líbí, zvláště když vidím, ty procentuelní nářezy topáků a odéessáků. Kdyby to tahle pravičácká verbež dělala po převratu dobře, pro lidi, tak dnes by po komunistech nikdo ani nevzdech, ty vypatlanej magore.

   Vymazat
  14. Mezinárodní práv je pouze jedno - tvých vobřezaných filckonošů, ty vopejzelá parazitická filcko! Psal o něm už náš bard Jeník Nerudů před téměř 120 lety toto: Zdá se skoro, že máme zcela zvláštní mezinárodní právo - židovské, v němž jsou zaznamenány svobody Židů a služební povinnosti křesťanů":)

   Vymazat
 2. 0:55 1:13
  Koukám.že chujmerovský syfilitický kreténi se množí dělením....no jo,ussacký kuřbuřti čokovopice z Fuckingtownu potřebujou pochvalu od lejnolahvárenskejch kolaborantů!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Střet různých zájmů byl zřejmý od samého počátku. USA chtějí volný koridor pro trubky s katarským plynem a saudskou ropou do Evropy. Assad to odmítnul na přání Ruska, které by tratilo na klesajícím zájmu o tyto ruské suroviny v Evropě. A tak Američané stvořili IS. Do toho se vložili Turci. Jednak kvůli osobní problémům Asada s Erdoganem, a jednak ucítili možnost vyřešení kurdského problému. A protože po krachu amerického projektu IS, zůstali Američanům ve hře v podstatě jenom Kurdové, dostal celý konflikt úplně jiný rozměr. Bude ještě zajímavé, jak se bude konflikt dál vyvíjet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro Hričák.
   Vidím to podobně.
   Jen uvažuji,že USA neodejde dobrovolně ze Sýrie.Naprosto nepochopitelné,aby si nechaly likvidovat ISisáci Kurdama v tom je něco jiného.Spíš jde o to,aby byly Kurdové vítězi a ne IS,IS jen provedli špinavou práci,tak musí být jako zlikvidování,ale se jen převlíknout do Kurských hábitů.

   Vymazat
  2. 7,20
   Jenomže samostatný Kurdistán, jedno, zda na území Sýrie, nebo Iráku, není rozhodně v zájmu Turecka. Dříve, nebo později by mohlo dojít k podobnému vývoji i na Kurdy obývané části Turecka. Proto Erdogan bude proti Kurdům bojovat všemi prostředky.

   Vymazat
  3. Hricáku, nestidíš se mlít taková hovna jak že USA stvořily IS?
   A proč by USA měly chtít trubky s plynem a ropou do Evropy? Vždyť pořád píšete, že USA chtějí Evropu oslabit neřkuli zničit.

   Jedna vaše konspirační pičovina vyvrací druhou, neustále serete sami sobě do hub.

   Vymazat
  4. 8:39
   Už tě pustili ze záchytky ty zmagořenej lejnolahvárenskej havloidní hovne?!!!!Nebo jsi byl jen na školení u toho geronta Poserplíny,že zas vypouštíš z držky ty ussacký hovna?!!!!

   Vymazat
  5. 8,39
   Opravdu se neSTIDÍM, ty DEBYLE. Alespoň pravopis se douč.

   Vymazat
  6. Dobře Hricáku, domluvíme se takto. Já si budu dávat pozor na překlepy a ty si srovnej ta svoje konspirační hovna co máš v makovici aby ty tvoje bláboly dávaly aspoň trochu smysl.

   Vždyť tvrdíš úplně něco jiného než je v té analýze. Sedněte si spolu vy hňupové někdy nad lahví samohonky a domluvte se na jedné verzi těch vašich konspiračních pohádek.

   Vymazat
  7. 11:58
   Hele ty nesmysle tý čokovopice z Fuckingtownu,jdi ty hovna sypat na hrobeček soudruha udavače Havla!!!!

   Vymazat
  8. Ale co s tím, anonyme 11.58 - když ty sám jsi jedno jediné, zato veliké konspirační, vulgární a sprosté hovno? Rochníš se v urážkách ostatních lidí, přičemž ani jednou jsi nenapsal žádný skutečný svůj názor - k žádnému článku. Jsi jen ješitnej a hloupej, typickej českej zmrd. Co s tím? Proč neustále lezeš mezi lidi, jimž se pošklebuješ a které urážíš, jsem se ptal opakovaně - ještě nikdy jsi neodpověděl. Kup si láhev samohonky, vyžer si ji sám, a pak si hoď mašli. Jsi ubohej, úplně zbytečnej živočich. Když se držíš jako hovno košile společnosti, jíž současně opovrhuješ, musíš být opravdu zakomplexovanej ubožák.

   Vymazat
  9. Nemyslím si, že kvůli trubkám by museli rozvracet celý střední východ a Jugoslávii. USA totiž přímo kradou ropu skrze IS, což je neregulérní armáda spojených států a ta situace je mnohem výhodnější než trubky. Cílem USA bylo získat zdroje Ruska a zničit ho , což bylo za Jelcina na dosah ruky. Tomu bylo vše podřízeno včetně destabilizace středního východu. Turecko mělo být novodobým Hitlerovským Německem, proto má taky velmi silnou armádu, jenže Rusko obnovilo životaschopnost své armády a plány na oddálení celosvětové katastrofy světa rozkradením zdrojů Ruska nevyšli. Ruská civilizace jako jediná může vyhrát, protože dokáže zajistit život v následnosti generací. Všichni ostatní se perou o moc a myslí si, že až jí získají tak to nějak ukočírují, čili zaručená katastrofa.

   Vymazat
  10. Není to jen na přání Ruska , s trubkami by Syrie ztratila samostatnost !!

   Vymazat
 4. Pro Hričák.
  Jak víme Turecko,nebo spíše Erdogan,za celou dobu ve vysokých funkcích,bojuje proti Kurdům.Také víme,že už vícekrát překročil své hranice,aby likvidoval Kurdy.Mám jen obavu,že si po tentokrát,ještě více znepřátelil Kurdy,co může vyústit mnoha ozbrojených akci Kurdů,proti Turecku.

  OdpovědětVymazat
 5. Rusko. Se dohodlo v Ženevě o zastavěni palby s USA od zitra 24.00 po dobu jednoho týdne! Pokud USA opět poruší tuto dohodu maji po ptákách a odchod na svůj píseček ! Bombardování Isis se bude koordinovat společně !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moniko
   Je tam i podmínka,že se Turecko stáhne ze Syrského území a nechá Kurdy na pokoji?
   Vypadá to,že Turecko vědělo jak to dopadne,proto včas vyprovodilo Kurdy od svého pohraničí.

   Vymazat
 6. Ruský analytik a plukovník v záloze Michail Chodarenok v průlomovém článku nazvaném "Проще разогнать сирийскую армию и набрать новую" (Jednoduše se zbavit syrské armády a založit novou) ZDE dospívá k obdobným závěrům, jaké již řadu měsíců formulují jeho západní kolegové. Syrský režim v současnosti nemá bojeschopné ozbrojené síly - a považovat ho za spojence ve "válce proti terorismu" tak nedává žádný smysl. Chodarenok doporučuje, aby se Rusko ze Sýrie do konce roku stáhlo. Jeho střízlivý a věcný pohled tak ostře kontrastuje s propagandistickými nesmysly, jimiž veřejnost krmí většina ruských provládních zdrojů a od nich odvozená tzv. alternativní média v České republice. - See more at: http://www.blisty.cz/art/83622.html#sthash.dx6bsM0q.dpuf

  OdpovědětVymazat
 7. Anonymní 9:56
  O stažení USA ze Sýrie Chodarenok nemluvil?
  Buď se stáhnou obě velmoci,nebo žádná,jiná alternativa neexistuje a nějaký analytik nemá tu sílu to změnit.

  OdpovědětVymazat
 8. PETICE k NATO :
  https://www.kscm.cz/nase-strana/dokumenty/ke-stazeni/petice/petice-k-nato

  OdpovědětVymazat
 9. Nejlepší na tom všem je, že aktéři všech válečných a dalších svět vzrušujících událostí nemají ani šajn o tom, jak světová media, tisk, televize, internety, nakrucují a překrucují skutečnosti směrem k čtenářům, ve snaze předkládat jim co možná nejlákavější sousta a hlavně je udržovat nepřetržitě ve strachu, na pochybách a v beznaději- což je celosvětové mediální zadání směrem k řadovým občanům, a media, která by psala pozitivně by byla ufackována ostatními mediálními šmejdy, jako jsou ufackováváni všichni slušní a poctiví lidé v pracovních kolektivech, v politice, všude. Kdo není magor, šmejd, darebák, podvodník, lhář a zloděj, má to v současném životě těžké. A druhé nejlepší na tom všem je, že aktéři událostí, kterými nás media duchovně vykrmují dnes a denně, a pomalu a jistě z nás vyrábějí buď pomstychtivé,krvežíznivé a agresivní, nebo naopak ustrašené a vyjukané roury, nemají ani šajn o spekulacích a pitomostech, které píší postižení občané na všech možných diskuzích. Tyto blafy, bláboly a trapárny nemají na nic vůbec žádný vliv. Je to jen kontraproduktivní ztráta času a duchovních kvalit, a i když si to všichni nejspíš uvědomují, nemohou si pomoci, zejména lidi žijící single, dřepí u počítačů jak závisláci.Asi by pomohlo chodit ven mezi lidi, odpoutat se od virtuálních a umělých situací, a žít v reálném životě. Najít si partnery, nebo alespoň party přátel, bavit se, pěstovat koníčky, a mediální žumpu ignorovat úplně. Prodloužit si život - zatímco mediální žumpa se snaží ho lidem zkrátit. I pouhé chození se psem na procházky je užitečnější činnost, než dřepět u počítačů, číst ty trapárny -hlavně na diskuzích -a žasnout, co všechno je dnes možné. Lidský život je příliš krátký, aby byl takto marněn.

  OdpovědětVymazat
 10. Já jsem stále přesvědčený, že Američanům i Rusům jde v první řadě o plynovod a ropovod z Arabského poloostrova do Evropy. Američané těží a potřebují prodávat. A aby doprava nesežrala většinu zisku, je nejlevnější cestou potrubí. Jenomže potom by v Evropě nastal konkurenční boj s Ruskou ropou a plynem. Nikdy jsem nezažil, že by Američané nezištně pomáhali. Vždycky šlo o kalkul skrytý ušlechtilým bojem za svobodu a demokracii. Jenom si myslím, že dnes mají překážky dvě. K Sýrii přibylo i Turecko. Ale nepochybuji, že by se alespoň nepokusili i toto vyřešit, jen co by se jim podařilo zajistit koridor, třeba přes území nově vzniklého Kurdistánu.

  OdpovědětVymazat