Reklama

.

.

středa 7. září 2016

Asia Times: I bez Kurilských ostrovů nebude Japonsko tratit na přátelství s Ruskem


7. 9. 2016     zdroj a AsiaTimes
Japonský premiér Šinzó Abe změnil přístup k Rusku a začal klást důraz na spolupráci mezi oběma zeměmi v ekonomice a bezpečnosti, a to i v případě, že bolavé téma Kurilských ostrovů se nepřiblíží k vyřešení. Jak poznamenává autor Asia Times, pro Tokio bude rozvoj vztahů stejně výhodný, a proto se Putinova návštěva Japonska, která byla před dvěma lety zmařena, zdá být nyní jistou.


Ruská a japonská ekonomika a zájem o rozvoj Dálného východu se navzájem ideálně doplňují, ale "náruživost" to zatím není, říká dopisovatel Asia Times a bývalý indický diplomat M.K. Bhadrakumar. Hlavním výsledkem setkání Vladimíra Putina a Šinzó Abe ve Vladivostoku bylo, že se ještě jednou sejdou v prosinci … v rodišti japonského premiéra.

Abe před setkáním učinil tři významné kroky - vytvořil nové ministerstvo pro spolupráci s Ruskem v hospodářské sféře, jmenoval Nobuo Kishi (vlastního bratra) ministrem, zodpovědným za vztahy s Ruskem, a minulý týden zahájil "blitzkrieg" v médiích na téma připravenosti Tokia, nehledě na průtahy v problematice Kurilských ostrovů, k účasti na velkých ruských ekonomických projektech. Japonské prameny uváděly, že se Abe odchýlil od dlouhé tradice vázanosti ekonomické spolupráce s přesvědčením, že tyto vztahy mohou vybudovat vzájemnou důvěru pro vyřešení územního problému.

Moskva se domnívala, že průlom je bluf, protože japonské firmy musí být také přesvědčeny, že existují podmínky pro podnikání a investice v Rusku. Podobnou zkušenost s japonskými podniky má Indiie, říká autor: japonské průmyslové konglomeráty (na rozdíl od jihokorejských) velmi neochotně přicházely tam, kde nebyly příznivé podmínky. A v Rusku rizika pro podnikání jsou - stačí si jen připomenout případ, který hluboce zasáhl duši Japonců, kdy firmy Mitsui a Mitsubishi byly nuceny postoupit 50 procent podílu v projektu Sachalin-2.

Japonci budou mít na paměti i západní sankce proti Rusku. Tento bod opět zdůraznil ve své poznámce zástupce amerického ministerstva zahraničí, který prohlásil, že USA nejsou znepokojeny dvoustrannými vztahy mezi Ruskem a Japonskem a že doba pro "rutinní" styl ve vztazích s Ruskem ve světle událostí na Ukrajině ještě nenastala. Ale hlavní překážka spočívá v téměř naprosté jistotě Tokia, že Rusko neučiní ústupky v oblasti územního sporu, svědčí o tom i nedávný průzkum mezi Rusy, poznamenává Asia Times.

Ruský prezident v předvečer summitu řekl, že Rusko neobchoduje s územím a že ruská armáda hodlá vybudovat vojenskou základnu na jednom z ostrovů Kurilského řetězu. Tato situace sotva Abemu vyhovuje. Na druhou stranu, má na výběr?, uvažuje M.K.Bhadrakumar. Geopolitická situace se pro Japonsko nyní vytváří velmi nepříznivě, a to zejména kvůli akcím Číny a jejím vztahům s Ruskem a USA, proto je Tokio nuceno prosazovat téma hospodářské spolupráce, sbírat body na akutní potřebě Moskvy rozvíjet Sibiř a Dálný východ.

Soudě podle toho, že Abe vyzval Putina, aby "projevil odvahu a převzal odpovědnost" při řešení sporu o Kurilských ostrovech, Rusko "vyhrává s USA poker" - to znamená, že snahy USA o izolaci Ruska se hroutí, říká indický publicista. Pokud Tokio v roce 2014 pod tlakem USA vycouvalo a v důsledku toho Putin na návštěvu do Japonska neodcestoval, tentokrát "nejsou žádné pochybnosti" o tom, že japonský premiér bude v prosinci ruského prezidenta hostit. Zároveň se Abe s Putinem domluvil na dalších stycích v oblasti obrany a vyjádřil přání, aby bylo uskutečněno společné námořní cvičení. To podle názoru autora Asia Times svědčí o snaze japonského vůdce posílit spolupráci s Moskvou v oblasti obrany, protože Japonsko za daných podmínek "zoufale potřebuje přátelské Rusko." Dokonce i v případě, že se územní vyjednávání dostanou na mrtvý bod, bude Japonsko těžit z lepších vztahů s Ruskem, a to jak z důvodu ekonomických příležitostí, tak i z důvodu změn v dynamice regionálních sil, soudí dopisovatel.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

14 komentářů :

 1. zdá se,že světoví politici (mimo politiků EU) konečně pochopili, že Rusko je obrovský otevřený trh a že sankce proti Rusku jsou blbost a že bezpečnost jejich zemí není možné řešit bez určité spolupráce s Ruskem i v této oblasti.
  Zdá se , že Amerika v roli světového četníka začíná lézt na nervi mnoha státníků mnohých zemí.

  OdpovědětVymazat
 2. Konečně Japoncům došlo, že je nejvyšší čas vymanit se otrokářům ze spárů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakým zase otrokářům ty debile jeden? Snad nemyslíš USA? Na exportu do USA Japonsko vyrostlo, stejně jako Čína. Tak se prober, magore.

   Vymazat
  2. Ne otrokářům, ale okupantům.

   Vymazat
  3. Pro 12.47 jste úplný ale úplný idiot zalezlý v americké prdeli. Nejste Jakub Janda ?

   Vymazat
  4. 12:47-a já bláhový se domníval, že vyrostli na pracovitosti a kreativitě, jak Japonci, tak Číňani. "A voni za to můžou v USA".

   Vymazat
 3. 12:50
  Vyvrať to co jsem napsal, pičusi. Na to ale nemáš. Tvým maximem jsou bláboly o prdeli jakéhosi Jandy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. US ambasáda je už na tom asi opravdu špatně, když už nemá na kvalitní lidi aby zvraceli na diskuzích proamerické zvratky a využívá takovou spodinu jak seš ty

   Vymazat
  2. 12:06
   Zavři tlamu ty nesvéprávnej kuřbuřte čokovopice z Fuckingtownu!!!!!

   Vymazat
  3. 12.56 Nevím,proč tomu pánovi nadáváte do pič...?Za1.nepsal o prdeli Jandy,ale o americké prdeli,v které jste vy.Aza 2.on má pravdu,jak s tou prdelí i s tím ussa,chorošo?

   Vymazat
 4. on je za to placen z našich peněz Dámy a Pánové, tudíž ho ignorujme. Tím ho nrjvíc nasereme

  OdpovědětVymazat
 5. Nasrat na blbečky havloidné :-)

  OdpovědětVymazat
 6. O tom, jakou svobodu získalo Japonsko z rukou USA, vypovídá Sanfranciská mírová smlouva: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sanfrancisk%C3%A1_m%C3%ADrov%C3%A1_smlouva
  Zničené Japonsko bylo pro USA skvělým trhem. Vzhledem k levné, pracovité a ukázněné pracovní síle se stalo i velmi výhodným územím pro americké investice. Proto ten velký rozmach a export do USA. To ale vůbec neznamená, že se stejným tempem zvyšovala životní úroveň Japonců. Velká část zisku, tak jako od nás, mizí za hranicí. Proto má Japonsko největší státní dluh na světě (vzhledem k HDP). A to se Japoncům začíná zajídat.

  OdpovědětVymazat
 7. Chování Japonska za 2. světové mu Čína, Korea, Vietnam a ostatní obsazení nikdy neodpustí.
  Čína staví přístavy přes celou Zeměkouli a železnici "Hedvábnou stezku", vůbec by jí nevadilo Japonsko od všeho odstřihnout, Čína se chce zbavit v dané oblasti USA - japonského podporovatele.
  Pro Japonce není jiné cesty, než přes Moskvu.

  OdpovědětVymazat