Reklama

.

.

středa 14. září 2016

Co se skrývá za rozhodnutím Srbska rozšířit spolupráci s OSKB?

Jurij Pavlovec
14. 9. 2016 Eurasia24

Jak se zdá, srbská vláda je stále rozmrzelejší z toho, jaká je vůči ní uplatňována evropská a americká politika. Nezřetelné sliby týkající se brzkého přijetí země do EU, neexistence jasného plánu dvoustranné spolupráce s Bruselem, neustálý ekonomický i politický nátlak – to všechno nakonec začalo v Bělehradě vyvolávat určité podráždění.Osobitou odvetnou reakcí srbské vlády na stále složitější situaci se stalo postupné sbližování postojů Srbska s postoji Ruské federace. Dalším potvrzením této skutečnosti se stalo nedávné rozhodnutí Srbska zúčastnit se vojenských cvičení zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti.

Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (česká zkratka OSKB, v rusky mluvících zemích ODKB – z ruského Организация Договора о коллективной безопасности) je regionální mezinárodní obranná a bezpečnostní organizace sdružující některé státy bývalého Sovětského svazu s potenciálem rozšíření i mimo uvedený prostor.

Skutečnost, že se Srbové rozhodli prohloubit svoji spolupráci s OSKB, vyšla najevo před několika dny na tiskové konferenci v Moskvě. Generální tajemník OSKB Nikolaj Bordjuža na ní oznámil, že Srbsko se v příštím roce zúčastní cvičení zemí OSKB, během něhož je plánován nácvik bezpečnostní operace zaměřené zejména proti nezákonnému obchodu s narkotiky a dále na zajištění informační bezpečnosti.

Bordjuža se domnívá, že „Srbsko má problémy se zajištěním bezpečnosti a OSKB má povinnost pomoci srbským přátelům tyto problémy vyřešit“. Oznámení již vyvolalo nelibost Západu, třebaže skutečnost, že Srbové nejsou proti rozšíření vojenské spolupráce s členskými státy OSKB, je známá již dávno.

Přirozená přitažlivost


Je třeba připomenout, že vzájemné vztahy Srbska a OSKB byly navázány již v roce 2013 a že Srbsko má v této organizaci statut pozorovatele. Stejně tak stojí za zmínku, že o účast Srbska v Parlamentním shromáždění OSKB stál svého času právě Bělehrad a že na něj Rusko žádný nátlak nevyvíjelo. Ten navíc ani vyvíjet nemohlo – geopolitická situace nedovoluje Rusku předkládat Srbsku tak důležitou, přímo globální volbu, protože by na Balkáně mohlo dojít k dalšímu „třesku“.

Přes všechny pozitivní náznaky se Bělehrad až dosud snažil nespěchat s prohlubováním spolupráce s OSKB a neustále se ohlížel na NATO. K lepšímu pochopení, jak v té době vypadala situace, poslouží vyjádření ruského velvyslance v Srbsku Alexandra Čepurina, který ještě loni uvedl, že z 24 vojenských smluv uzavřených Bělehradem se zahraničními vojenskými subjekty jich 22 připadá na spolupráci s NATO a pouze 2 jsou uzavřeny s Ruskem.

Navíc pak za rok 2015 proběhla pouze 2 cvičení Srbska s Ruskem, zatímco na cvičeních s NATO se srbská armáda podílela 22krát. Není se co divit, neboť Srbsko, které vyhlásilo vojenskou neutralitu, je pod trvalým dohledem aliance, pro kterou je velmi důležité udržet Bělehrad pod svým vlivem. Je faktem, že Srbové se dosud „vzpírají“ a že srbské vedení opakovaně prohlásilo, že Srbsko do NATO za žádných okolností nevstoupí. Letos na jaře pak prezident Srbska Tomislav Nikolič prohlásil, že Bělehrad má velké možnosti spolupráce nikoli s NATO, ale s OSKB.

Lákání NATO


Taková rétorika srbských úřadů může vypadat jako obyčejné chvástání, neboť tím, že Srbsko nabralo kurs k eurointegraci, musí v první řadě uvažovat o tom, jak bude budovat vzájemné vztahy s jednotlivými členskými státy NATO i s touto organizací jako celkem. Není se tedy co divit, že loni v březnu podepsalo Srbsko s aliancí Individuální akční plán partnerství a že tehdejší ministr obrany Srbska Bratislav Gašič prohlásil, že „Srbsko dosáhlo té nejvyšší úrovně spolupráce s NATO, jaké může dosáhnout země, která není jeho členem“.

Ze všech těchto důvodů je prohlubování spolupráce Srbska s OSKB z hlediska Západu krajně nelogické a vyvolává tam mimořádné znepokojení. Připomeňme si alespoň loňský rok, kdy Evropská komise odsoudila Srbsko za souhlas s návrhem Moskvy uskutečnit v roce 2016 dvě společná cvičení speciálních sil. Podle slov tiskové mluvčí EK Maji Kocijancic „za současných podmínek by společná vojenská cvičení Ruska a Srbska byla špatným signálem“. Navíc prakticky obratem ministr obrany Srbska přijal velvyslance USA. Téma jejich rozhovoru bylo víc než jasné.

 

Políček do tváře Západu


Bez ohledu na negativní reakce Západu týkající se posledních iniciativ Srbska, a to včetně jeho odmítnutí podílet se na sankcích proti Moskvě, se Srbové rozhodli postupovat nadále logičtěji a bránit svoje právo na samostatnost a suverenitu v zahraničně politických otázkách.

Dalším „políčkem do tváře“ se pro Západ stalo nedávné setkání současného ministra obrany Srbska Zorana Džordževiče s Alexandrem Čepurinem (velvyslanec RF v Srbsku), během kterého byly posuzovány otázky vojenské spolupráce, předcházející společným cvičením, a také vojenské aspekty návštěvy ruského premiéra Dmitrije Medveděva v Srbsku. Může to znamenat, že během návštěvy budou mezi oběma státy podepsány významné vojensko-politické dohody.

 

Dvě otázky


V souvislosti se změnami vojenské politiky Srbska, ke kterým došlo v poslední době, vznikají dvě otázky: proč je Srbsko připraveno rozšiřovat spolupráci s OSKB – a co pak může následovat?

Odpověď na první otázku je celkem jasná – pro Srby je spolupráce s Ruskem důležitá, může totiž Srbsku při zajišťování bezpečnosti země nabídnout víc než NATO. Je například známo, že Rusko je připraveno posoudit otázky dodávek „obranných zbraňových systémů“ do Srbska, a to včetně dodávek protileteckých a protiraketových systémů S-300, nebo že Srbové opakovaně projevili zájem o ruská vojenská letadla a vrtulníky (Srbsko v červenci obdrželo z Ruska první dva nové modernizované vrtulníky Mi-17-V5; pozn. Geo).

Pohled z druhé strany pak říká, že Srbové z morálních důvodů nemohou přijmout vojenskou pomoc od organizace, která je bombardovala v roce 1999 – a v tomto kontextu má i spolupráce se státy Západu jen symbolický charakter.

Tak USA tento měsíc – na přání Centra přípravy pozemních jednotek pro mnohonárodnostní operace – k desátému výročí spolupráce srbské armády s Národní gardou amerického státu Ohio předaly srbské armádě několik automobilů. Kromě toho nesmíme zapomenout, že orientaci na evropskou integraci zatím v Srbsku nikdo nezrušil a že otevřeně přejít na hlubší spolupráci s Ruskem se Bělehrad zatím obává.

Proto zvolil OSKB, aby prostřednictvím jeho struktur navodil lepší vztahy s Moskvou. Ta pak pro Srby bude opravdu silným vojenským spojencem, který jim nebude diktovat svoje podmínky, nikdy jim nebude škodit a zamezí možnosti opakování scénáře z roku 1999.

Otázka reakce západních zemí na jednání Srbska je složitější. To, že jeho současná prohlášení nepřispějí ke konstruktivnímu průběhu rozhovorů Bělehradu s Bruselem, je naprosto jasné. Těžko se ale dá říci, jaký budou mít vliv na současnou politiku EU. Srbsko je přece jak pro EU, tak pro NATO důležité z hlediska upevnění jejich geopolitického vlivu a vytvoření nového protiruského bloku zemí na Balkáně.

Je proto velmi pravděpodobné, že současné sblížení Srbska s OSKB v NATO sice spolknou, ale udělají si k tomu svoje vlastní závěry. A pokud dosud zůstávala oblast vojenské spolupráce se Srbskem ze strany západních států na okraji zájmu, bude jimi teď spojována s procedurou jeho evropské integrace.


Zdroj: EurAsia Daily
Překlad: mbi, Eurasia24.cz
Mezititulky: Eurasia24.cz


40 komentářů :

 1. Srbsko v NATO? To si tedy nedovedu představit. Patnáct let po humanitárním bombardování, při kterém zahynulo 3,5 tisíce Srbů, z toho 500 dětí, by měli Srbové rozšířit rodinu svých vrahů. To si může představit jenom odchovanec Jedličkova ústavu. Alespoň víme, jak si na tom špičky v NATO stojí se svým duševním zdravím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V roce 1938 bylo 50.000 Srbů připraveno jít pomoci naší republice, bránit ji proti Hitlerovi. Téměř sedmdesát let poté si naši(!!!???) politici Havel, Schwarzenberg a spol. mlaskali nad humanirárním bombardováním jejich domoviny. A ruku na srdce, kolik lidí z naší země se jich alespoň trochu hlasitěji zastalo? Ta krev těch pěti set dědí je i na našich rukou, členovi NATO.(Čiň čertu dobře...) M.Radikowski

   Vymazat
  2. 15:21
   A navíc Topolánkova vláda složená z arcizmrdů a zlodějů uznala lokajsky narkostát Kosovo násilím odtržený od Srbska. Odměnou za to, že v r. 1938 nám chtěli Srbové pomoci.

   Vymazat
  3. Anonymnímu (15:21):
   Nerad to připomínám, ale spolu s humanitárním bombarďákem V.H. a podobnými tuzemskými kreaturami je v tom zločinném napadení býv. Jugoslávie namotána i tehdejší Zemanova vláda. Byla to totiž ona, která vydala souhlas s přelety na cíle přes naše území.
   Doufám, že mnozí z členů té vlády už ve svém nadšení pro NATO zchládli, ale ta ostudnost, kterou "vyrobili", tak ta již v dějinách zůstane.

   Vymazat
  4. Nikdy jsem netajil, že vulgarita je tím nejmenším, co mi na Zemanovi vadilo a vadí.
   V neposlední řadě jeho enormní snaha nás začlenit do NATO a EU, tlak na přijetí Eura, snaha o zřízení evropské armády,...
   Jenomže to by si museli v kavárně nejdříve rozumově zdůvodnit. Lacinější je mu vytýkat kun...dy. Mimochodem, s těmi měl 100% pravdu. Jsou to štětky.

   Vymazat
  5. Nádherná reklama malíře pokojů: Naše štětky vám vymalují byt. Neurážejte štětky. Pussy Riot nejsou štětky, jsou to ku.dy, (pro odlehčení).

   Vymazat
 2. Nezapomínejte, že ČSSD na čele s premiérem Zemanem nás podvodně zatáhla do NATA - když před volbami se Zeman dušoval, že vstoupíme jen na základě výsledku celostátního referenda, spolu s ODS. Nakonec socanská vláda povolila přelety amerických bombardérů na Bělehrad přes naše území !!

  OdpovědětVymazat
 3. Srbové jsou hrdý národ,doufám že nedojde k tomu,aby se spojili s tou zločineckou organizací NATO popřeli by tím vše za co bojovali.

  OdpovědětVymazat
 4. A co je vám vy troubové do Srbů? Srbové mají vlastní svobodné volby, vlastní strany, vlastní zájmy o kterých vy víte leda prd. Chtěj se mít hlavně dobře, být svobodní a v bezpečí. Jako každý. Sami si rozhodnou. Vy se starejte vo svý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hricáku, projel jsem Vonráčka googlem a hodlilo mě to jakéhosi herce a potom bráchu Heleny. Zkus i křestní jméno ať vím kdo ti leží v žaludku. Ti dva to asi nebudou :-D

   Vymazat
  2. A Hricáku, proč bych měl zalézat? Ty nechceš aby si Srbové rozhodovali sami o sobě podle svých zájmů a řídili se tvými přiblblými radami potažmo zájmy Kremlu? No to je ti podobné.

   Vymazat
  3. 16:47 + 17:27 Výborný, pravdivý názor. Jen je vysloven opžděně asi o 18 let a adresován nesprávným lidem. To ostatně při tvojí popletenosti není nic mimořádného.
   Jen mi není jasné, proč se našimi "přiblblými" radami nemají řídit Srbové, ale tvými přiblblými radami se my řídit máme.

   Vymazat
  4. 17:51

   Popletenej jsi leda ty. Vy se řiďte čím chcete a dělejte si co chcete. Ale respektujte laskavě výsledky svobodných demokratických voleb. O naší Ústavě ani nemluvě.

   Vymazat
  5. 17:57 Zase pozdě. Přesně toto jste měl říkat naší vládě a Havlovi, když se přidali k vojenskému zásahu proti Srbsku.

   Vymazat
 5. 16:47
  Havloidní bezmozku,jsi jak sinice má vodní hladině....stejně zbytečnej,prostě celej humanitární bombarďák,kolaborant,udavač a ochlasta Havel!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Jestli k poslednímu soudu s Havlem přišly svědčit duše těch 500 mrtvých dětí, nad nimiž si humanitární bombarďák spokojeně pomlaskával, škvaří se tento ožrala v tom nejvytopenějším kotli v pekle a kletby jdou za ním.

  OdpovědětVymazat
 7. David Vondráček
  režisér
  telefon: 602 208 198
  e-mail: dav.vondracek@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co udělal, že si zaslouží vaši nenávist a mě s ním neustále spojuješ?

   Vymazat
  2. Vondráčku, já s tebou problém nemám. To ty napadáš téměř každý můj příspěvek. A že jsi to ty už nepochybuji. Stačilo tvoje malé zaváhání a moje pochybnosti se změnily v jistotu. Mimochodem, nedivím se, že si přivyděláváš jako troll. Tvoje tvorba je alespoň z mého pohledu mizerná.

   Vymazat
  3. Hricáku, běž se léčit. Evidentně jsi se už úplně pomátl.

   Vymazat
  4. Pomätený a bezcharakterný si akurát tak ty, havlistický troll.

   Vymazat
  5. Pomätený a bezcharakterný si akurát tak ty, havlistický troll.

   Vymazat
  6. Uražená ješitnost, Vondráčku? Pro "umělce" asi není příjemné slyšet, že jeho kumšt stojí za hovno.

   Vymazat
  7. Jdu spát. Moje práce je tvůrčího charakteru s nadčasovou hodnotou. A je docela fyzicky náročná.

   Vymazat
  8. Hricáku,
   diagnóza na dálku: Paranoia kombinovaná se schizofrenií.

   Od komoušského blbečka, jehož kulturním vrcholem jsou Troškovy fláky případně Alexandrovci, je kritika naopak vyznamenání.

   Vymazat
  9. Tak že přece jenom trefa do černého, že Vondráčku?

   Vymazat
  10. Jasně, jako vždy Hricáku. Celý tvůj život je jedna velká trefa do černého, jeden úspěch za druhým. Jsi prostě jednička. Jak to, že si toho dosud nikdo nevšiml?

   Vymazat
  11. Ale všiml. Já, na rozdíl od tebe , netoužím po světlech ramp, ani naditých kontech. Endorfin se mi vyplavuje i při běžných činnostech, tak že si nemusím pomáhat travkou, ani ničím hustším. A ti co mě zatím platili a platí za mojí práci si nikdy neztěžovali. Zatímco tebe prázdné kinosály a renty z milosti od čt musejí pěkně srát.

   Vymazat
  12. Vondráček a David? Takže Jude? Du schmutzige Schweine - Raus! Však si brzy zase všimneš až tě budu xindle kopat do prdele před krematoriem!:) - https://www.youtube.com/watch?v=nKHtct4Dl3s

   Vymazat
 8. Stačí ta věta o svobodných volbách, aby jasně demonstrovala, kdo je ten co ji napsal (vyslovil). Vše již tím bylo řečeno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Copak? Zakázal ti někdo volit tvou oblíbenou stranu? Zakázali ti kandidovat? Přinutil tě někdo volit někoho koho jsi nechtěl? Zfalšoval někdo výsledky voleb? Dostal se někdo k moci násilím?

   Ne? Nic z toho? Tak o čem se to zase pokoušíš motat zoufalče?

   Vymazat
  2. Havlistický trolík, to, ako dopadli každé tzv. voľby, čo vykrikovali politici pred nimi a čo robia po nich, vidíme všetci tí, ktorí nelezieme amíkom do riti. Alebo chceš tvrdiť, že všetky tieto svinstvá mali vo volebných programoch? Tak zalez a čuš!

   Vymazat
  3. Jana, choď do piči za svojím Kotlebom.
   Do riti Amíkom nelezete, ale v USA robí pol východného Slovenska, hlupaňa.

   Vymazat
  4. 21:16 - to snad odjakživa, ne? Jak se to jmenovalo - ten film pro pamětníky, jak na konci před soudem řekl že "byla to hodná a poctívá žena" - Hordubalové?

   Vymazat
 9. Miloš Zeman by měl navštívit Belehrad a po kolenou sjet chrám sv. Sávy a Srbové mu určitě odpustí . Další možnost je navštívit Srby v Kosovu a pomoci jim . Nemyslím humanitárně ale jako západní slovan slovanům jižním . Zdar Marcel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pomoc Srbům z naší strany nepřichází v úvahu. To by ji napřed museli schválit v USA a k tomu nikdy nedojde. To, že je USA, i s naším přičiněním, bombardovali to jim nikdy neodpustí.

   Vymazat
 10. Srbsko si moc vyskakovat nemůže. Je uzamčené státy NATO a bez souhlasu NATO přes jejich vzdušný prostor nepřepraví ani vojáka, takže k ruské OSKB se může připojovat leda tak politicky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jsme u toho - Na Srbsko se..., protože je bezmocné a pomoc Rusů bude komplikovaná. Zapomínáte, že Srbové mají kousek pobřeží a Černohorci, když půjde do tuhého to Rusům povolí. A tu nudli Chorvatska, když na to přijde Rusi překonají ani než stačí mekké F´. Srbi prostě používají mozek a vědí odkud přichází ne mráz ale setsakramentský hic.

   Vymazat
 11. Srbsko se nechá hnít. Co s ním taky? Černá Hora není Srbsko (a Srbsko tak nemá k Jadranu přístup). Mluvil jsem s řadou Černohorců a sami mi řekli, že se rádi zbavili těch "srbských pijavic". Takže stavět se na stranu Srbska proti Západu nebudou ani náhodou. Sama Černá Hora usiluje o členství v EU (v NATO už v podstatě je). Rusové se na Jadran vůbec nedostanou, protože je kontrolovaný státy NATO (v případě potřeby je možné uzavřít úžinu mezi Itálií a Albánií). A i kdyby prošli, pak zaútočit na Chorvatsko, člena NATO znamená válku NATO vs. Rusko se všemi z toho plynoucími následky.

  OdpovědětVymazat