Reklama

neděle 25. září 2016

Doba „kultu osobnosti“ se vrací, aneb „ jména hloupých na všech sloupích“!

Jiří Baťa
25. 9. 2016
Už jsme to jednou zažili, kdy jsme v období komunistického režimu uctívali „kult osobnosti“, kdy uchváceni vítězstvím Rudé armády a jejich vůdčích osobností v čele s J.V. Stalinem, kam se člověk ohlédnul, tam zelo jméno některého z vojevůdců, resp. významných státníků. Tak jsme kdejaké nábřeží, náměstí, mosty, parky a ulice, nacházeli pojmenované po Stalinovi, Koněvovi, Rybenkovi, Molotovovi, ale i Leninovi, Gottwaldovi, Zápotockém atd., atd. Je však třeba připomenout, že jména těch vojenských vojevůdců měli svoje opodstatnění, proptože se zasloužili o porážku fašistického Německa a nám přinesli tolik kýženou svobodu. Zda následné poválečné mezinárodní politické události a s tím spojený ideologický vývoj naší společnosti byly nevyhnutelnou nutností nebo jen nekontrolovatelným projevem ideologické sounáležitosti k socialistickému táboru v čele s SSSR, je otázkou.

Je evidentní, že každá doba má své politicky, ale i ideologicky na rozumu omezené jedince-loajalisty, či tzv. řiťolezce. Bylo tomu na komunistického režimu, je tomu i za režimu současného. Změnila se jen zeměpisná poloha těch, kterým je upřena nikoli jen politická, ale také hmotně zainteresovaná pozornost, těch, kteří jsou z těchto důvodů velebeni a uctívání. V našem případě to byl Václav Havel, který silou své osobnosti přeorientoval a následně silně ovlivnil českou politiku, úspěšně zasel zrnko západní politické ideologie a svou neskrývanou, řiťolezeckou loajalitou západní politice, přesněji politice USA a jejím představitelům, byl pro západ v danou chvíli ideálním nástrojem pro změnu režimu, směrování zahraniční politiky ČR a glosátorem západní demokracie, která se díky němu velmi rychle v české mezinárodní politice zakořenila. Tak vznikl nový idol, nový „kult osobnosti“, tentokrát západního stylu.

Ohlédneme-li od skutků, kterých se V. Havel „dopustil“, tedy věcí, které byly více či méně přínosem naší společnosti, k Havlu se přisála jistá část osob, které maximálně využili skutečností, že se s Havlem znali již dříve, či se s ním dokonce nějakým způsobem spolupodíleli na činnosti disentu apod. Tito lidé u Havla našli nejen přízeň, ale i velmi lukrativní funkce, za což mu jsou tito lidé dodnes zavázání jak posmrtnou loajalitou, tak i udržováním a uctíváním jeho idolu (spíše jako maskota) a bezmezného prosazování jeho „vznešených“ myšlenek, tézí, úvah a v podstatě jeho celý, charakterově a morálně značně kontroverzní život. Jinými slovy, byl vytvořen z předchozího režimu tolik kritizovaný a odsuzovaný „kult osobnosti“. Nelze než konstatovat, že kult osobnosti se vrací v plné parádě navzdory tomu, že jejími současnými protagonisty byl kult z dob komunistického režimu tak tvrdě napadán a ideově i společensky odsouzen.

Nic proti tomu, je-li jistými lidmi připomínáno nedožité výročí Havlových narozenin avšak jen potud, pokud tato skutečnost nebude prosazována jako celospolečenská záležitost. Dost na tom, že se celospolečensky a ideologicky snaží prosazovat jeho „letiště“, „lavičky“, „náměstí“, ulice apod. Málo tomu a zase se našel člověk z jeho „věrných“, který přišel s nápadem pojmenovat místo na piazzettě u Národního divadla jeho jménem. Co jiného, než opětná kultovní obscese, snaha oživovat jeho (pochybnou) genialitu, dát najevo západu, že se na „ malého českého génia“ a jejich ve své době tolik potřebnou loutku nezapomíná s očekáváním, že tento akt bude pozitivně západem přijat. Poslanec za TOP 09 Laudát dokonce říká, že v každém městě by měla být po Havlovi pojmenována nějaká ulice či náměstí a tak si připomínat tohoto génia! V očích veřejnosti jsou tyto nápady spíše chápány jako nostalgie po dobách jeho politických exhibící, kdy obrátil kormidlo z východu na západ, což některým lidem přineslo i vítr do plachet jejich další existence. Lze to i chápat jako zoufalý čin Havlových pohrobků, kteří (rádoby pro většinu občanů) chtěli připomínat jeho časy pro ně tolik prospěšných. Jenže ne všichni Havla oceňují ve stejném duchu, ne všichni jej mají za „guru“ proamerické demokracie, iniciátora korupčního prostředí v ČR, nezapomínají na jeho lži a podrazy, které se jim z jeho z úst a jeho jednání dostalo. Mají s ním totiž své nemalé (neblahé) zkušenosti.

Je však až s podivem, jak se naplňují některá lidová rčení a pořekadla např. „ ...jména hloupých na všech sloupých“! Nabízí se ovšem otázka, zda autoři či protagonisté těchto „kultovních“ nápadů si uvědomují, že se těmito aktivitami spíše zesměšňují a že tím vlastně Havlovi dělají „medvědí službu“! Ne každý občan se musí nutně ztotožňovat s názory či nápady Havlových pravdoláskařů a sluníčkářů, jinak také řečeno politicko-ideologických úchylů, kteří se za každou cenu snaží udržovat gloriolu člověka, kterému jsou za mnohé (až za hrob) vděčni. Díky němu se jim totiž dostalo v politice či byznysu významného postavení s pochybnou prozápadní ideologií, americkou demokracií a „humánním“ myšlením a zaměřením.

Nicméně: čím víc Havlových pomníčků, tím menší bude jeho význam, protože ani letiště, ani lavičky, ulice či náměstí jeho pověst mezi obyčejnými a čestnými lidmi nenapraví. Kult Havlovy osobnosti zajde stejně dříve nebo později a navíc s odsudkem, který si obdivovatelé „pravdy a lásky“ zcela jistě za rámeček i s Havlovým srdíčkem nedají.

50 komentářů :

 1. Slusni lide si Havla proste vazi, mili komunisticti ritolezci.
  Po Zemanovi muzete pojmenovat treba kadibudku u vas na dvorku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ze vraj slusny ludia ja som sa vzdy z neho smial lebo pre mna aj ked bol prezidentom bol blbec vojnovy zlocinec za podporu bombardovania srbska bol to iba opilec ababka riadena z usa a to u mna znamena obycajny zradca byvalej ceskoslovenskej republiky

   Smazat
  2. Toho zkurvenýho udavače,vlastizrádce,vožralu a nemakačenka,kterýho nesnášela vlastní matka obdivujou jen lejnolahvárenský méněcenný kurvy vedený gerontem Poserplínou a milovníci agresorů z Fuckingtownu a bandenderovský svině,ty syfilitickej potrate bez mozku!!!

   Smazat
  3. Máš pravdu. Jenomže nikdo dnes slušným bejt nechce. to slovo je synonymum pro zdegenerovanýho imbecila co podporuje likvidaci své vlastní rasy. Této imbecilitě ohavný rasozrádce Veškrna Lahváč sloužil tělem i duší! Prozřetelnost jeho ohavnosti ocenila totálním zchátráním jeho těla i mozku ...

   Smazat
  4. pro 15.56
   Slušný člověk hodnotí Havla podle toho, co provedl a ne podle toho co říkal! Lidé toho namluví, ale SKUTKY JE PROZRADÍ!!! Proto je pro slušného člověka Havel jen ulhaný a prospěchářský pokrytec!
   Jsi-li schopen pochopit výzman psaného textu, tak si třeba pukni zlostí, protože i tak velmi krátká charakteristika toho pána je VELICE PŘESNÁ!

   Smazat
  5. Slušných lidí davy koukají, jak nám řežou hlavy a bomby na děti padají. Průvody nemravných nestydů jim mávají a ratolesti na to koukají. Miminka křičí bolestí a oni se smějí a radují z neřestí.

   Tak takhle si slušné lidi nepředstavuji.

   Smazat
  6. Po Havlovi se již jmenoval parafínový pissoir ve tvaru srdce, stejně jako vlak vypitých Lahviček (tuzexových) Václava Havla... Uděláme nejlépe, když krále opilců, mystifikátora Hradního Vaška I., necháme spát v jeho třech Urnách. Dosti bylo kultu Havla. Ještě totiž žije mnoho pamětníků... přeživších jeho panování.

   Smazat
  7. Já jsem slušný, nikdy jsem nebyl ani komunistou, ale za Havla se stydím a již od jeho prvního zvolení.

   Smazat
  8. po volbach bude letiste treba prejmenovat na ruzyne a lavicky odstranit

   Smazat
  9. Slušní lidé vědí, že Havel má na svědomí likvidaci Československa v zájmu Říše, že nás zavlekl do otroctví EU a do teroristické organizace NATO a že pomáhal Klausovi odstartovat superzlodějny, které rozkradly zemi, jejíž drtivou část ukradli domácí a najmě cizáčtí natisti.

   Anonymní 15:56, to, čemu říkáš "slušný člověk" ve skutečnosti je psychopat beze všech skrupulí. Asi tak něco jako ty.

   Smazat
  10. cituji
   "Slusni lide si Havla proste vazi, mili komunisticti ritolezci.
   Po Zemanovi muzete pojmenovat treba kadibudku u vas na dvorku."

   nelze, ta kadibudka už se jmenuje "Vendovo humanitárně-bombardovací letiště" :-)

   Smazat
  11. 25. září 2016 15:56 jen tak pokracuj oni ti novy spoluobcani z afriky daj tolik pravdy a lasky ze se z toho opupinkujes

   Smazat
 2. "SloupÝch"?
  No to jsi tomu tedy dal, ty negramotný idiote. Už v nadpisu jsi se ukázkově podepsal :-D
  A ani vzdělance Davida to nebije do očí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co byste chtel po komunistickych primitivech. Kterym navic nenavist k zemrelemu prezidentovi zcela zatemnila mozky.

   Smazat
  2. Úsloví "jména hloupých na všech sloupých", alternativně "jména hloupejch na všech sloupech" znám už nejméně 50 let. To tvrdé y se tam píše úmyslně, aby se to rýmovalo. Básnická licence se tomu říká. :-)
   Galio

   Smazat
  3. Galio ty jseš taky Básnická licence a tvrdé Y máš 50let na mozku

   Smazat
  4. 17:04
   Ty máš v palici leda sud whisky a nasráno ty havloidní mamrde bydlícího na záchytce!

   Smazat
  5. Vidiš, jak musel chcípnout? Jako ohavná troska! To ho karma dohnala za jeho zločiny - http://1gr.cz/fotky/idnes/11/122/cl6/JB3fdd9e_nef.jpg

   Smazat
  6. Masonský agent s vrah Veškrna postižen karmou! - https://media.super.cz/images/top_foto1/0000007307990450/CC5T6-l4Ll5FTltvTp6Fug/50cdf293b5f32cf00dc60900-14633.jpg?20150217102518&size=5395

   Smazat
  7. To byste po některých chtěli moc, aby pochopili, že to tvrdé "ý" je tam záměrně, že je to slogan a že má asociovat ty hloupé lidi. Podívejme se na to objektivně. Bytost, která si vydělává "trolováním" internetových diskuzí, je spíše hodna našeho soucitu, její IQ nemůže být větší než 80.

   Smazat
  8. To nás o českém pravopisu poučují nějaká holátka z pražské lumpenkavárny. Doufám, že si to s nimi budeme moci vyřídit v příštích parlamentních volbách.

   Smazat
  9. já ho viděl pár týdnů před jeho smrtí, projížděl jsem kolem Hrádečku (u Trutnova) a on se tam procházel po silnici, sám, opuštěný, shrbený, sešlý, s jedním "bouchačem"... Až když jsem je minul, jsem si uvědomil, kdo to byl - a bylo mi ho v tu chvíli docela líto...
   I když jsem ho nikdy neměl rád, tak vzbuzoval soucit. Možná moc dobře věděl, co všechno měl na svědomí...

   Sic transit gloria mundi

   Smazat
 3. Kam se ale hrabeme na banderostán, kde musí být všechno nabarveno modro-žlutou i kdyby se jednalo o dveře kadibudky na té nejzapadlejší vesnici.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. když je všude kam oko dohlédne jenom beznaděj, ho.no a zmar, tak se musí do průvodu alespoň s nějakým kultem nebo alespoň kultíkem, to je dokonce psané pravidlo propagandy

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 16:35 taky jsem slyšel, že na Ukrajině je klid a mír a hospodářství neuvěřitelně vzkvétá

   Smazat
  4. ano, například tam roste kukuřice jako telegrafní sloupy...
   Sice ne tak vysoká, zato tak daleko od sebe ;-)

   Smazat
  5. Ukrajina je na tom stejně špatně jako Rusko v 1991-97. Všimněte si , jak dlouho trvalo, než se v Rusku z problémů vyhrabali.
   A to je přitom nenapadal žádný sousední agresor - jak se to bohužel děje na Ukrajině, kam neustále Rusové intervenují.

   Smazat
 4. Pouze pořádné uctívání zabezpečí majetek získaný v protiprávných restitucích (Havel, Schwarzenberg). Ještě asi neskončila promlčecí doba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:49-protiprávnost restitucí nemá promlčecí dobu. Protiprávnost řeší jen revoluce(převrat).

   Smazat
 5. Jen by mě zajímalo,kolik těch řiťolezců do Ruského zadku,leze teď do Amerického zadku.Nebude to dlouho trvat a ti samí polezou do Čínského zadku.

  OdpovědětSmazat
 6. VÁCLAVOVA AMNESTIE
  Máte blbou náladu?
  Zdá se, že jde od Hradu!
  Bandu lumpů Václav kryje.
  Nová finta… amnestie.
  To nevypadá na plichtu,
  když nám se smějou do ksichtu.
  V tváři úsměv bezelstný,
  proč ne, když jsou beztrestní?!
  Slušný člověk facku dostal,
  to´s to Vašku pěkně posral!!!
  Nezbývá než jít se pást,
  či jak oni začít krást!!!
  HUMANITÁRNÍ BOMBARDÉR HAVEL
  Pravda a láska v Havlově podání -
  humanitární toť bombardování.
  Když bomba kol ucha civila zasviští
  je to vítězství nad lží, nenávistí.
  Pokud je na boku stíhaček hvězda, pruh
  všechno je OK - mír střeží amícky druh!
  Kdyby však azbukou na bombě textura
  protest song v OSN: „ruská diktatura“!
  Takto se tedy má ta Havla Václava
  lež ba i nenávist - bezbřehá záplava.
  Takto teď vypadá Václava Havla
  pravda i láska - křivá jak šabla.
  HAVEL NA LAFETĚ
  Za okny nám snížek taje, rádio nám hymnu hraje.
  Opustil nás prezident, dramatik a disident.
  Nechybělo vskutku moc byli by jsme bez Vánoc.
  Dáša dorty napekla na tu cestu do pekla!
  Povídala teta tetě, že ho vezli na lafetě.
  Ukázala TV Nova za rakví jak kráčí vdova.
  Za vdovou šlo v pevném šiku celé stádo politiků.
  Vyznamenat šaška Vaška?
  To je fraška - a k ní flaška!

  OdpovědětSmazat
 7. 16:51
  Teď jsi mě fakt pobavil!!!!!;-DDD Jde máme Chujmere debiloviče a jeho lejnolahvárenský lejnosrky?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kde jsi těch 16:51 našel, demente?

   Smazat
  2. 20:17
   Co je ti do toho ty lejnolahvárenský hovne!

   Smazat
 8. Bratia česi, ešte Vás baví lietať z letiska Vaška Havla? Raz sa určite premenuje, ale už by nejakž návrh mohol prísť.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hej, baví. Bez Havla, lépe řečeno bez revoluce, bychom létali přinejlepším do Moskvy.

   Smazat
  2. To nebyla revoluce, omezenče, to byla kontrarevoluce. Byl to návrat k jednou už zažitému, vyzkoušenému a pro jeho nedostatečnost i opuštěnému. Ale to ve své omezenosti nemůžeš pochopit, blbe 19:42!

   Smazat
  3. 20:28

   Běž do píči, komunistický zkrachovanče. V prvních porevolučních svobodných volbách jste získali pouhých 13%. Hlasů. Taková byla i za komoušů vaše skutečná reálná podpora mezi lidmi.
   Jakým právem jste vy zmrdi utlačovali 87% tohoto národa proti jeho vůli? Měli byste za ty vaše prasárny a 40 ztracených let viset, vy hajzlové.

   Smazat
  4. kamaráde, pochop konečně, že nikdo z nás netouží po socialismu, komunismu, soudruzích, Varšavské smlouvě nebo RVHP.

   Jenže to, co tady vy "demokrati", sluníčkáři a různí dobroserové už přes čtvrt století předvádíte, to stojí za velké HOVNO, proti tomu byl ten "socík" ještě naprosto úžasný a dokonalý. A že jsem ho měl (a spousta jiných, normálních lidí kolem) plné zuby...

   Ale s tímhle novým pořádkem se vážně jděte vycpat...

   Smazat
  5. 2256
   ale za to si můžeš jenom Ty sám ! Nikdo jiný za Tebe nemůže - je svoboda a každý dělá, co umí a má se podle toho.
   Nebo lituješ změny a chtěl by jsi starou dobu vrátit zpět ?
   Tak to byste museli mít podstatně víc procent, vy komouši.

   Smazat
  6. Od havloidně falešné revoluce vydávající lež a nenávist za pravdu a lásku volím komunisty a je to tak dobře.

   Smazat
  7. Anonym 19.42
   Bratře Slováku,to ne Češi přišli s tím návrhem,pojmenovat letiště po tom zrádci,ale bratr Slovák Fero Fenič

   Smazat
  8. PROBOHA ŽIVÉHO ONI SE NA MAGISTRÁTU ÚPLNĚ ZBLÁZNILI, STAČILO, ŽE PŘEJMENOVALI LETIŠT RUZYNĚ A TY LAVIČKY TRAPNÉ A NYNÍ PROSTRANSTVÍ PŘED NÁRODNÍM DIVADLEM !!!!!!!!!
   DOUFÁM, AŽ SE ZMĚNÍ VLÁDA VRÁTÍ NÁZVY LETIŠTĚ RUZYNĚ, TAK JAK TO VŽDY BYLO ZNIČÍ TY LAVIČKY A ZRUŠÍ NÁZEV PO NĚM .. ANI NEMÁM SÍLU TO JMÉNO VYSLOVITI
   TO SE MAGISTRÁT ANI NEZEPTAL V REFERENDU OBČANŮ ???????????
   TO SE V.H. TEDY MŮŽE NYNÍ ŘADIT MEZI KULTY OSOBNOST - NAPŘ. STALIN GOTTWALD ATD...
   LIDE VZCHOPTE SE TO PŘECE NENÍ MOŽNÉ, ABY SE PO NĚM JMENOVALI NAŠE NEJZNÁMĚJŠÍ MÍSTA , KTERÁ BY NÁM MĚLA BÝT DRAHÁ N.D. ATD...

   Smazat
 9. 20:25
  Co tady pindáš ty lejnolahvárenskej hovne předložky toho posranýho udavače a opilce?!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2244 otoč desku, není Ti rozumnět.

   Smazat
  2. Ale ty mu rozumíš, vlastizrádná kolaborantská kryso, která se podílela na rozbití a vytunelování Československa.

   Smazat
 10. Prosím Vás, opravte si tu chybu.
  Rčení zní: Jména hloupých na všech sloupích.

  OdpovědětSmazat
 11. Tak nám to zase všechno vysvětlila oblíbená diskuzní skupina Retarda boys.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co asi tak čekáte od církevních zlodějen a knížecích pohuňků, kteří viděli fotku Havla jak se lísá k dnes již odsouzenému válečnému zločinci Bushi ml. a nadále tohoto valutového disidenta nekriticky uctívají. Jsou to prospěcháři, kteří za svůj majetek a postavení vděčí amorální zrůdě a tak ji jako svého Satana uctívají.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.