Reklama

.

.

neděle 11. září 2016

Doba si žádá obnovení pracovních návykůJiří Jírovec
11. 9. 2016
Socky je prý třeba přinutit k tomu, aby ráno vstávaly a šly dělat něco užitečného pro společnost. Prý si tím obnoví pracovní návyky. Když se podíváme na pracovní úsilí těch, kteří to na druhých tak vehementně požadují, zjistíme, že by si pracovní návyky měli obnovit i poslanci ve Sněmovně. Tento snímek představuje Sněmovnu v "plném" nasazení. Je z raního vysílání ČT24. Protože stenografický záznam jednání ze dne 8.9. uvádí celkem 65 omluv, mělo by být přítomno nejméně 135 poslanců a členů vlády. Na snímku, který zachycuje asi 56% z celkového počtu křesel, by mělo být vidět kolem 60 poslanců a členů vlády. Kampak se nám ti čerchmanti poděli, když při interpelaci ministrů ve čtvrtek 8.9. odpoledne napočítáme jen 11 osob.

Jsou v restauraci, nebo je nebaví žvanírna (to je mimochodem výraz, který kdysi použil poslancováním frustrovaný Rudolf Hrušínský St.) nebo jen tak serou na práci.

Volič možná neví, že poslanec vlastně nemusí pracovat. Stačí když se omluví podle § 9, Jednacího řádu Sněmovny:

(1) Poslanec se účastní jednání Sněmovny a jejích orgánů, do nichž byl zvolen nebo ustanoven.

(2) Po zahájení schůze Sněmovny nebo jejího orgánu oznámí předsedající jména poslanců, kteří požádali o omluvení neúčasti na jednání.

(3) Nemůže-li se poslanec zúčastnit jednání Sněmovny nebo jejího orgánu, omluví se předsedovi toho orgánu, o jehož jednání jde.

(4) Poslanec se omluví tak, aby byl podle povahy věci o omluvě zpraven předseda Sněmovny nebo předseda toho orgánu, o jehož jednání jde, pokud možno před počátkem jednání, na které se omlouvá.

(5) Evidenci účasti poslance na schůzi Sněmovny a na schůzích jejích orgánů, včetně důvodů neúčasti, pokud je poslanec uvede, vede předseda Sněmovny nebo předseda příslušného orgánu.

Pozoruhodné je, že poslanec nemusí vůbec nic. Místo toho, aby Odstavec (1) je formuloval poslancovu povinnost účastnit se zasedání Sněmovny a komisí, do kterých byl zvolen, je formulován naprosto vágně. Není-li povinnost, není postih.

V prvním týdnu právě probíhající 49. schůze Sněmovny (6. - 9. září) byly načteny tyto nejčastější důvody nepřítomnosti: zdravotní (11), neudány (14), osobní (22) a pracovní (47). Tato ministatistika nezahrnuje členy vlády, kteří o jednání valný zájem nemají. Většinou se omlouvají prácí a nebo zahraniční cestou.

Ono je nakonec jedno, kolik poslanců se sejde, protože, většinou jen žvaní podle plachtovského "Já neříkám tak, ani tak, kdo se ve mně vyzná".

Premiér Sobotka před nějakou dobou tvrdil, že vláda nemohla s OKD nic dělat, protože se jí tak nějak přihodilo, že ztratila většinu ve správní radě. Tím se jí doly vymkly z rukou a jejich noví vlastníci mohli za investovaný pakatel vytáhnout obrovské miliardy.

Týž expert na správu podniků a financí 8.9. 2016 tvrdil, že vláda má sice majoritní podíl v ČEZu, ale nemůže ovlivnit, aby jeho správní rada neprodala byty, které jí spadly do klína při privatizaci.

Jistě, občan si může byt koupit za tržní cenu. To je lehčí pro Sobotky, kteří mají poslanecké příjmy a náhrady. Mnozí ostatní se musí smířit s tím, že v hlavěnemohou mít všichni všechno, to dá rozum.

Poslancům nechybějí peníze v pěněžence, ale sebereflexe. Když jde o jejich platy a různé náhrady, tak je všechno OK. Když jde o chudé, tak vrácení náhrady za první tři dny pracovní neschopnosti zamítnou jako škodlivé a říhají nad tím, jak s chátrou zatočili: "Je to hlasování 89, přihlášeno je 163 poslankyň a poslanců, pro 83, proti 72. Návrh byl přijat. (Potlesk a hlasité projevy spokojenosti poslanců hlasujících pro zamítnutí s výsledkem hlasování.)" (http://www.psp.cz/eknih/2013ps/stenprot/049schuz/s049058.htm)

Je jim jedno, že se nápadně podobají šmejdům, kteří si libují, jak zametli s těmi, kteří si koupili předražené kastróly.

Poslanec Opálka jako jediný upozornil na dvojí metr: "Takže milí zlatí, abychom si rozuměli, ono je to všechno vždycky trošku složitější, a měli bychom se taky aspoň trošku chovat morálně. Víte, na jedné straně zde kryjeme sami sebe, když se omlouváme z nemocí, někteří dlouhodobých, a jde nám 100% plat, a na druhé straně tady křičíme, jak na ty chudé musí být přísnost. Toto není adekvátní."

Bývalý ministr zdravotnictví Heger k tomu poznamenal: "Karenční doba je jeden z mála motivačních prostředků, které máme k dispozici a žádný účinný tolik není."

Kdyby tohoto lékaře neohlupila politika, měl by dodat, že karenční doba je účinná jen pro kontrolu socek. Se svým příjmem je natolik odtržen od života, že nechápe, že pro lidi pracující za minimální mzdu je ztráta (redukovaného) příjmu velmi citelná.

Tenhle génius přes zdravotnictví vrhá špatné světlo na kolegy lékaře. Cožpak ti vydávají neschopenky jak si kdo řekne? Možná mezi poslanci zvlčel.

19 komentářů :

 1. Každý už ví,že je to jen vedlejšák pro mnohé poslance.Zákony připravují lobisté v zákulisí a vládní poslanci k tomu ani nevedou rozpravu,protože předem ví,že to musí schválit.

  OdpovědětVymazat
 2. Když se podíváme na senát,tak je to ještě horší,místo senátora za odměnu.Teď co kandiduje no to je trapas.

  OdpovědětVymazat
 3. Holt blbci Češi a Moravané, chytří židé, kteří tomuto prostoru tvrdě vládnou. Blbci pracují na polích a stavbách, chytří v úřadech a ve vládě; kdo si vzpomene na heslo jednoho plešatce "učit se, učit se, učit se", když jeden ze Židů jako ministr školství prohlašoval, že tato země přece nepotřebuje elity...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není problém konvertovat k židovství, ani obřízka dnes není nijak zvláště bolestivá. Snad jde dokonce o proces snazší, než byl v minulosti vstup do KSČ. Stanete se tak členem klubu Světovládců, a to nemusí být špatné; jen nevím, jestli taková konverze dokáže změnit i blbce. V takových případech asi nepomohou ani úpravy genů. Ale za pokus to určitě stojí.

   Vymazat
 4. Potrhly Jirovec a jeho vira v penize rostouci na stromech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Potrhlý 15:51. Peníze nerostou na stromech, ale "rostou" z práce těch, kterým by paznechti jako ty v případě jejich nemoci nejraději zakroutili krk. Jen aby jim zůsalo všechno, co prací těch nemocných získali.

   Vymazat
 5. Konečně článek, jdoucí k podstatě "civilizačního problému": komu se chce 8hod denně pracovat?
  Jenže to je pouze část, protože někdy i ti "tvrdě pracující" spíš škodí, a bylo by tedy mnohem lepší platit jim podporu; za socíku byl neschopný výpravčí prostě převelen někam "nahoru".
  Motivovat lid k práci je fakt těžké, motivace je totiž, pokud vůbec je, pouze krátkodobá; za nějakou dobu chceme víc peněz za méně práce, při dosažení nějakého vyššího postavení obvykle přestáváme pracovat úplně, protože takhle je prostě společnost nastavená, všichni nadávají, ale nikdo s tím nic neudělá, poněvadž by musel začít sám dělat, být příkladem.
  Dalším faktorem je potom i všudepřítomná reklama, kde se jako vrchol pohody prezentují orgie s modelkami a šampáněm na jachtách v Karibiku, vrcholným dobrodružstvím je let v balónu, skok s padákem, apod, prostě něco užitečného dělat je evidentně nuda, rutina, dokonce i velká blbost. Jistě, dá se pochopit, že kopání kanalizace je otrava, pro většinu dokonce i na vlastní nemovitosti, zvlášť je-li teplo a lednice skrývá potem orosené lahváče.
  Je možné, že v tzv. demokracii jsou podstatné změny v systému nemožné, to, co máme, je zřejmě maximum, dokud nás tedy nenahradí "stroje", což by bylo např. v oblasti administrativní činnosti ve státní sféře celkem snadné za předpokladu, že by nákupčí softwaru nebyli podplacení, nebo snad totálně neznalí problematiky vývoje programů, atd. Bohužel, jedinou možností, jak změnit konzervativní poměry, je nařízení "shora", což je nereálné, protože jakýkoliv "vládní osvícenec, reformátor", bude většinou valnou většinou "odstřelen". Takže zbývá jen nadávání, nebo emigrace, ale to je hodně nevlastenecké řešení, navíc člověk také musí projevit nějakou snahu o změnu, což je hodně těžké, máme-li stále co jíst a hlavně pít.

  OdpovědětVymazat
 6. Dámy a pánové několik poznámek
  1. Proč by měl poslanec(senátor) kysnout v lavici na jednání kterékoliv z komor parlamentu, když nemá čas nebo se mu nechce? Plat i náhrady mu jdou bez omezení.
  2. Je přece naprostá ztráta času a energie studovat kterýkoliv tisk k jednání. Stejně mi někdo řekne, jak mám hlasovat a musím přece dodržet stranickou disciplinu.
  3. Omyl p.Jírovce - 1.- 3. den nemoci je bez náhrady. Od 4. do 14. dne nemoci platí zaměstnavatel t.zv. náhradu za nemoc. Teprve od 15.dne dostává zaměstnanec nemocenskou ze státníhi. Pokud by se opět platily první 3 dny nemoci - platil by je zaměstnavatel. A ten se brání a má pravdu.
  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:41 Předpokládám, že body 1.a 2.myslíte ironicky. U bodu 3.je jasné, že se zaměstnavatel brání platit první 3 dny, stejně jako by bez přinucení neplatil ani ten 4.až 14.den. Ale nechápu, jak můžete být přesvědčená, že má pravdu. Pokud jste zaměstnavatel, tak prosím. Ale pokud jste zaměstnanec tak nevím, proč jste tak solidární se zaměstnavateli, když oni jsou odmítáním uhradit ty první dny tak bezohlední k zaměstnancům. Ztráta platu za první 3 dni je 15% z výplaty. To pro někoho může být tolik, že nemoc raději přechází. A s tím souhlasíte? Ty 3 dny si musí zaměstnanec hradit z toho, co vydělal dříve. Proč se stejnou logikou mu je nemůže hradit zaměstnavatel z toho, co mu zaměstnanec vydělal dříve?

   Vymazat
  2. Ano, tak to je. Souhlas.

   Vymazat
  3. 18:41 Zaměstnanec je pro zaměstnavatele totéž, co stroj. Jeho provoz stojí nějaké náklady, za to produkuje zisk. Když se porouchá stroj, musí ho zaměstnavatel na své náklady opravit, kromě případného pojištění. Když se porouchá (onemocní) člověk, tak by měl zaměstnavatel také platit jeho "opravu", kromě části, kryté pojištěním. A měl by mu to nařizovat zákon. Protože žádný zaěstnavatel nezaplatí ani korunu, pokud nemusí.
   Ve vztahu stát-poslanci to platí také. Stát (zaměstnavatel) jim platí jen to, co mu ukládá zákon. Bohužel tyto zákony tvoří právě poslanci (zaměstnanci). V tom je ten paradox. Tady by opravdu bylo třeba "řídit stát jako firmu" a neplatit za mizernou, lajdáckou práci.

   Vymazat
 7. statni zaměstnanec je takova velka dojna krava nikdo neřeši co za těch radoby osm hodin vyprodukoval a zda vubec něco kromně podojeni statni kasičky do sve kapsičky jako nicotny přiklad uvadim livii klauz ktera je v bratislavě na dvě věci na nic na ho no kromně te kasičky a kapsičky politici policajti lampasaci kulturni fronty ruznych vyznani a profi sportsmeny nevijimaje a statni cirkev svatou jakby smet atd atd atd atd a

  OdpovědětVymazat
 8. MUSIM ODBOCIT - panove (15:44 & 17:56) vy se na to divate ze spatneho uhlu. Zide jsou nam uzitecni ! Oni nam pripominaji nasi historickou velikost. Napr.
  Flavian Amphitheater, postaveny Zidy pro nasi slavu (nedobrovolne 70-80 A.D.)
  Temple of Peace (75 A.D.) - Chram miru na oslavu viteztvi nad Jeruzalemem (28.9.70 A.D.)
  Judea Capta Coinage = penize ukoristene po padu Jeruzalema, ktere obohatili nasi kasu v Rime.

  Arch of Titus, ale to postavil Domitian (82 A.D.) na oslavu jmenovaneho viteztvi, to nepostavil Titus.
  On umrel. Srdce mu puklo , protoze Berenice, prekrasna zidovska princezna mu utekla zpet domu.

  A to vite, ze vsichni chytri Zide se pridali na nasi stranu, napr. general Josephus a jeho kluci ? NEVITE !

  Ti druzi generalove, kteri se na nasi stranu nepridali
  (Simon Bar Giora, Elezar bar Simon a jini) nevedeli o
  tom , ze jsme vyvoleni vyssimi mocnostmi vesmirnymi k vecne slave.

  Vsechno si to dobre pamatuji ! Ja jsem v te dobe zil ! Cistil jsem zadky dostihovych koni v cirku Maximus. Tak jako vy dnes cistite zadky dostihovych oslu v Praze.
  HONOLULU - rimsky propustenec a Tribun lidu za stranu PLEBEJSKOU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolule, stále víc odivuji tvoje všeobjímající znalosti zabalené vtipnou formou do smysluplných sdělení, která tady ale mnozí diskutéři málo chápou a mají tě za blba. Opak je ovšem pravda. Piš,piš,piš, je s tebou veliká sranda. ta vaše budoucí prezidentka dnes zaSE tak kroutila očima že jí museli nasadit něco jako koňské klapky nebo vlastně slepecké brejličky aby to kolemstojící neviděli a když ji vyváděli z memoriálu 9/11 tak jim nebožka zakopla, ztratila botu a do vanu ji museli pomáhat tři. taky jsem slyšel že preý má na jazyku jakýsi vřídek pochybné diagnózy. no to budete mít teda POTUSe. God bless America

   Slavek, Brno

   Vymazat
 9. Pane Jirovec - Kanadane ! Prosazovani zodpovednych pracovnech naviku, vam prines takovou nalepku, jakou dostal minister Babis.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 10. 20:29 Dekuji za kvetiny pane.
  Ziskane znalosti maji zaklady v tom, ze jsem chodil do pomocne skoly, ktera byla vyjmuta z prosazovani INDOKTRINACE..(Pro neexistujici I.Q. studentu.)

  Znam nektere ceske "AKADEMIKY", kteri tu skolu nedodelali a proto se ted stali "akademiky", kteri podepsali vitani Islamistu do Evropy.

  S laskou v srdci vzopminam na naseho pana soudruha prof. ze stare skoly, kteremu se trepala brada a rikaval s vycitkou k nebesum : "Cim jsem se provinil , ze mam tyto BLBCE NA KRKU" !

  Nevim mel-li na mysli budouci "akademiky" , nebo nas, budouci emigranty. Ahoj, jdu ted na americky web. Neco se deje v New Yorku.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 11. Autor by si měl ovšem zjistit, co to vlastně ty interpelace jsou! Pak lehce pochopí i tu mizivou účast.

  OdpovědětVymazat