Reklama

.

.

sobota 24. září 2016

Emil Kalabus
24. 9. 2016   CzechFreePress
Snaha USA vnutit všem vlastní zájmy znetvořila svět – každý vojenský zásah Washingtonu se stával základem pro ještě vážnější konflikty, píše starší vědecký pracovník Katonova ústavu a bývalý speciální pomocník prezidenta USA Ronalda Reagana Doug Bandow ve svém článku v časopise The National Interest. Washington přitom věří ve správnost vojenských intervencí nezávisle na tom, jaké následky tato politika má, soudí autor příspěvku. Tak třeba válka v Iráku se stala katalyzátorem širokého náboženského konfliktu, který si vyžádal statisíce obětí mezi civilními obyvateli Iráku, způsobil zánik křesťanského společenství a rozšířil řady Al-Káidy, a pak i IS. Vpád do Libye ztroskotal, protože po svržení Kaddáfího chtěli vítězové vládnout sami a nepotřebovali americké okupační síly, podotýká Bandow.

Neúspěchy v Sýrii vysvětlují USA tím, že u moci zůstal prezident této arabské republiky Bašár Asad. „Kdyby ho jen svrhli a dosadili na jeho místo syrského Thomase Jeffersona nebo George Washingtona, IS by se nikdy neobjevil. Krásná historka, jenomže není v ní ani slovo o nepřátelství mezi náboženskými konfesemi, které vypuklo mj. v Iráku poté, co tam USA svrhly světského vládce. Asadovo svržení by způsobilo jenom další kolo boje o moc", praví se v článku. Letecké útoky na pozice syrských vojsk provedené mezinárodní koalicí v čele s USA v oblasti Dajr az Zauru byly úmyslné, prohlásil v rozhovoru pro agenturu Associated Press prezident Bašár Asad. Podle jeho slov trvaly útoky na pozice syrských vojáků okolo hodiny.
„To nebyl náhodný incident jednoho letadla. To byla čtyři letadla, která útočila na pozice syrských vojáků téměř hodinu či více než hodinu. Nemůžete chybovat déle než hodinu," řekl Asad.

Letadla koalice vedené USA v sobotu zaútočila čtyřikrát na syrská vojska nacházející se v obklíčení bojovníků IS nedaleko Dajr-az- Zauru. Zahynulo 62 vojáků, asi 100 lidí bylo zraněno. V Pentagonu vyjádřili „politování" a řekli, že cílem náletů měli být teroristé. Na Ministerstvu zahraničních věcí Ruska řekli, že podobné činnosti USA jsou srovnatelné s podporou teroristů.

Írán též odmítl považovat útoky USA na syrské vojáky za chybu.

Teherán je přesvědčený, že letecké útoky USA na pozice syrských vojsk ve městě Dajr az-Zaur nebyly vojenskou chybou. Tento názor vyjádřil v pondělí 19. září asistent předsedy parlamentu Íránu pro mezinárodní otázky Hossein Amir Abdollahian, říká agentura IRNA

„Bílý dům dělá vše možné, aby oslabil Sýrii a upevnil pozice teroristických organizací," 
prohlásil Abdollahian a dodal, že
„vojenská přítomnost USA ve vzdušném prostoru Sýrie je porušením mezinárodního práva, jelikož nebyla schválena Damaškem".

Ale není to jediný americký problém. Rusové odmítají nařčení z toho, že by bombardovali kolonu humanitární pomoci.

Rusové neměli jediný důvod ničit si pověst útokem na humanitární cíl a k útoku měli asi stejný důvod, jako doněčtí bojovníci k sestřelu letu MH17. Že šlo o akci „pod falešnou vlajkou“, napovídá mimo jiné fakt, že k události došlo právě v čase 71. zasedání Valného shromáždění OSN.

Zajímavé je, že ani německá vláda nepotvrdila údaje USA o bombardování humanitárního konvoje OSN ze vzduchu.

„Vláda nemá vlastní ověřené údaje o tom, kdo je zodpovědný za to, co se odehrálo," 
řekla zástupkyně oficiálního mluvčího německé vlády Ulrike Demmerová. Nepoužila termín „bombardování", když hovořila o tom, co se stalo. Použila slovo „útok".

USA už dřív obvinily z útoku na humanitární konvoj OSN syrské ozbrojené síly nebo Rusko. Podle mínění Washingtonu byl útok podniknut ze vzduchu a udělat to mohly pouze tyto dvě země. Ruské ministerstvo obrany naopak prohlásilo, že ruské letectvo v pásmu incidentu žádné lety nekonalo a předložilo svou verzi.

Opět zde můžeme sledovat mohutný boj ruské a americké propagandy v přímém přenosu. Problém je v tom, že americké propagandě už téměř nikdo nevěří.


9 komentářů :

 1. Assad - interview pro Associated Press (22.9.):
  http://sana.sy/en/?p=88686

  OdpovědětVymazat
 2. Opravdu je velmi, ale velmi podezřelé, proč by si Rusové ničili dobrou pověst ihned po ,,nedopatření" Američanů, kteří se proflákli před světem několik hodin před tím. Nebylo to přepadení konvoje zosnováno jenom proto aby se říkalo: No a podívejte co tady dělají Rusové !...?

  OdpovědětVymazat
 3. Assada chtějí stůj co stůj odstranit a nahradit proamerickou loutkou.
  Spojeným státům a jejich tamním poskokům však v Sýrii asi teče do bot. Patrně jsou ze soustavného postupu syrské (Assadovy) armády a spojeneckých ruských jednotek tak zoufalé, že už přestávají byť i trochu předstírat, jak to ve skutečnosti je s jejich podporou džihádistů a nájemních zmetků. A aby toho bylo dosaženo, neštítí se ani špinavostí.
  Kromě všestranně podpory IS(IL), tu jednou "omylem" vybombardují jednotky syrské armády, tu (v operaci pod falešnou vlajkou) poničí konvoj s (humanitární) pomocí. To už je i příznak zoufalé mysli, která zpravidla jen vede k zoufalým činům. A kritickému vyhrocení vztahů mezi Ruskem a Západem ...
  A svět zas o krok blíž k požáru.

  OdpovědětVymazat
 4. USA se neštítí absolutně ničeho.

  OdpovědětVymazat
 5. jenže mezi bombardováním SYRSKÝCH VLÁDNÍCH JEDNOTEK a útokem na konvoj ( falešná vlajka) bylo ještě malé intermezzo a sice že rusové v odvetu za útok na syřany vypálili 3 Kalibry ze středozemního moře a totálně zničili americká řídící středisko v Allepu. přes 40 důstojníků zařvalo ouvej. Ten konvoj byla asi jen nouzovka aby se rusům pomstili, která se nicméně moc nezdařila. Konflikt nicméně eskaluje. Zde je odkaz

  http://www.pravdareport.com/video/23-09-2016/135692-syria-0/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. je k tomu na NR samostatný článek (viz níže)

   Vymazat
 6. Pohled do naši republiky:
  http://www.na-septande.cz/vse/politika/duchodcum-a-nejen-jim

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Erik-Best-se-podival-na-Horackuv-seznam-a-vytahl-jedine-jmeno-Nitky-vedou-k-Sobotkove-zlocinecke-skupine-455118

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. USA neumi nic jineho nez masakrovat a bombardovat,coz je to same... Smlouvy vseho druhu s nimi konci jen tim...A ostatni jako "pratele jim to dovoluji. Tragedie Saddama byla ,ze na misto navazani spojenectvi s Iranem!!! zivotne dulezite pro oba staty a jejich vlady a rezimy a oba velmi zdatne a dulezite v oblasti tezby ropy, kdyz se /Iran/osvobodil od US krvelacne zrudy sacha , Saddam se nechal zkorumpovat sliby Usaku...Ten priklad ale jak se zda malokoho odstrasi. /Pres. Assad/.
   Veci dosly tak daleko, ze uz vlastni armady jsou nespolehlive a proto musi byt nahrazeny Islamskymi fanatiky vseho druhu ze vsech koncin sveta...Kdyz pak uz nejsou treba daji se bez problemu ,snadno odstranit...
   Ale to uz je to posledni, dal uz nic neni...Zaplavy lzi vseho druhu od smrti Kennedyho , zbrani hromadnyho niceni 9/11,zabezpecili ze jim nikdo neveri a predevsim ani neduveruje/Jen vyjimecny idioti a sebevrahove/. Vsichni spojenci a pratele , vcetne jich samych jenom chteji vysavat dolary...Jenze dolar pada a tim se doufam odstrani lecos satanskyho zla.....ktery se pacha hojne a predevsim a prave za dolar.y..Chces se deticko neco zeptat pani kandidatky Hillary ?:Naval 2700 dolaru ! Pro ostani je vse daleko drazsi.....dle jejiho ceniku...
   Proto muselo prijit 9/1 aby se predevsim zachranila a upevnila moc elity vuci US castymi podvody znepokojene populaci a rovnez v celem zapadnim svete a podeprit na cas rezim pomoci pritele USA-my. Bin Laden..Dalsi vyhoda chytrych neocons mela byt v utocich Pentagonu vsude na svete , proti teroristickemu nepriteli , tim muze byt dnes a posledni dobou kazdej !!! Dokonce i vlastni kandidat TRUMP...Pouha kritika rezimu USA uz je teroristicky akt....

   Vymazat
  2. Utok na Irak byl podle projevu vrchniho velitele generala Franka /tedy faktem / byl uspisen aby se zachovala neporusena vodni sit a ropna pole/oboji velmi dulezite/ , a ve prospech Izraele. Stale se zvetsujicicho na ukor svych sousedu /Syrie, Palestina, Libanon atd/.Ten uz predtim bombardoval Irak a to melo byt pro Saddama varovanim....

   Vymazat