Reklama

.

.

pondělí 5. září 2016

Evropa má křivou hubu

Jan Schneider
5.9. 2016   První zprávy 
A strašně se zlobí na zrcadlo, které si ale kdysi sama vyvzdorovala a byla na něj pyšná.
Dlouho bylo to zrcadlo symbolem její vznešenosti a rozumnosti, protože mnozí, ještě než cosi pravili, nejprve se do něj sami pozorně zahleděli. Často se stalo, že se pak místo řečí a výtek na adresu druhých pěkně potichu pustili do usilovné práce na poli domácím.

Evropa se zmítá v křečích, spor jde o zdravý rozum. Evropa ho chce zachránit silou, což nejde, neboť to je právě proti zdravému rozumu. Evropa ale už nevěří ve svůj zdravý úsudek. Proto se stále častěji uchyluje k různým úchylným úchylkám. Například utíná veškerou diskusi o dějinách a některé historické děje nálepkuje zákonem. Naštěstí bez sankcí, ale o tyto blbé zákony jsou opřeny jiné, které již mají reálný dopad.

V tom se Evropa principiálně blíží Severní Koreji. Až mrazí při rozpustilých verších Nikolaje Stankoviče „Kdyby žil v Koreji Šimečka / nosil by na klopě Kimečka.“ Chraň bůh, nejde o Šimečku, ten je tam jen pro ten neodolatelně pěkný rým. Ale pointa je právě v tom rouhavě zpřítomňujícím nápadu.

Pak už nelze jinak zachránit zdravý rozum, než popřením jakýchkoliv zásluh o stát Tomáše G. Masaryka, Edvarda Beneš a Václava Havla. (Popřením přinejmenším ve smyslu příslušných zákonů: vše ostatní necháváme otevřeno diskusi, my ano.)

Spolu s Viktorem Karlíkem (Paměť a dějiny 2009/04) vzpomeňme na jednu výživnou lekci: „Magora pustili a já s ním měl sraz v Činoherním klubu ... V divadle probíhala akce, na které byli různí hosté, spisovatelé, herci, nehrálo se, ale konala se tam diskuse Občanského fora a v baru divadla byl Magor, který najednou zařval: Smrt Občanskému fóru! Všichni jen koukali a musím přiznat, že mě to taky zarazilo. Ale pak jsem si uvědomil, že Magor se projevil jako člověk, který uvažuje o pár kroků dopředu. Řekl: Co je? Vždyť je svoboda slova! To bylo geniální, protože většina lidí v té době Občanské fórum ještě vnímala jako něco svatého, na co se nesmí sáhnout. To bylo dobré. Chytré.“

Uboze se chovají Francouzi a Němci, kteří uzákonili, že před sto lety se Turci na Arménech dopustili genocidy. A nezbývá než vzpomenout dalšího velikána. Novinář Hrant Dink, téměř před deseti lety zavražděný istanbulský Armén, oplakávaný všemi Turky, kritizoval ultranacionalismus turecký i arménský. Před svou smrtí se vyslovil proti francouzskému návrhu zákona, který chtěl postavit mimo zákon popírání arménské genocidy, a také proti podobnému návrhu, o němž se diskutovalo v americkém Kongresu. „Pokud ten zákon ve Francii schválí, pojedu tam,“ prohlásil, „a přestože osobně věřím v opak, otevřeně prohlásím, že žádná genocida nebyla.“ Jako ryzí stoupenec svobody vyjadřování Hrant věřil, že pouze lidé, Turci a Arméni, by měli najít způsob, jak se usmířit, a že politici by neměli vynášet nad touto kapitolou dějin soudy.
Podobné ubohosti se dopouštějí Poláci a Ukrajinci, když jejich legislativci pracují na zákonném prokletí těch druhých kvůli dávným, avšak hrozným nespravedlnostem. Šílené na tom je, že jsou pro ně důležitější, než hledání cesty k odpuštění. A to jsou protagonisté oné údajně křesťanské Evropy! Nikoliv, takto se chovají naprosto prázdné hlavy, civilizace v úpadku.

Nikdo nemá rád teroristy, ale jen srabi si místo boje proti terorismu vybírají snazší cíle, a úchylové cíle související jen zdánlivě. Mohlo by to vposledu dopadnout tak, že by byla zakázána všechna písmenka, z nichž se (slovo) terorismus skládá. To by bylo slavné vítězství! Podobně jako nad burkinami!

Vzpomeňme na klasika, který praví: Nitimur in vetitum – hlavní pedagogické pravidlo: nezakazovat mnoho, nýbrž poukázat jenom na škodlivé důsledky. (Karel Havlíček Borovský)

Zdá se, že pojistku nad uchováním zdravého rozumu v Evropě mají nyní ve významné míře francouzský ministr vnitra a nejvyšší soudní instance. Donutí ženy na plážích se svlékat, nebo se rozum vrátí do svých kolejí a bude ponecháno každému, ať dělá, co se mu zlíbí – obzvlášť, když na to Evropa neustále přísahá? Nebo už tu platí ono orwellovské, že někteří jsou si rovnější?

Zdá se, že Západ dosáhl slavného vítězství nad komunismem způsobem, kterým se sám těmi nejkritizovanějšími komunistickými zlořády kontaminoval. Zřejmě to ani nebyly komunistické zlořády, protože koncem komunismu neskončily. Nejspíše tomu bude tak, že byl zvolen atraktivní, ale chybný cíl. Proponovaného výsledku dosaženo nebylo, ba naopak. Tím, že si Západ v boji proti komunismu leccos „nestandardního“ povolil, obrátilo se to teď proti němu. Pravidla nejsou, vládnou jen dvě „CH“: chamtivost a chtíč. Chacha!
První zprávy ,J. Kouda

28 komentářů :

 1. Evropa má už všechno křivý,nejen tu hubu a nejkřivější je to "evropské myšlení"...

  OdpovědětVymazat
 2. dobrý, ale Havel a Magor? :https://www.youtube.com/watch?v=TP39mkj2zVk

  OdpovědětVymazat
 3. Proč asi špičky EU nekonají.
  Založení EU mělo úplně jiný smysl,než jak to dopadlo.Teď vůbec nevědí jak dál a to po všech stránkách.Finanční sektor na rozpadnutí,vlastně těží jen Německo,bezpečnost vinou utečenců mizivá.Hospodářství mimo Německa plus-mínus a i to Německo k vůli nákladům na utečence bude skomírat,navíc v nucené sankce proti Rusku.

  OdpovědětVymazat
 4. Když už je vzpomínaný Havel a Magor.
  Chtěl bych se zeptat mnohých disidentů,jestli si to takhle představovali,že je to teď nejlepší z možných variant kapitalismu.

  OdpovědětVymazat
 5. Zmíněné burkiny mi připomněly zdánlivě nesouvisející událost. Ve své době někteří provozovatelé bazénů do nich nechtěli vpouštět omladinu v bermudách. Důvody byly ryze praktické. Hygiena a úspora vody. Krom toho, že čím více šatstva, tím více bacilů, také někdo spočítal, že s každým opuštěním bazénu cákala v bermudách s ním odešlo i přiměřené množství vody. Tak že bych, alespoň v tomto případě, odložil náboženské symboly stranou a nahradil je hygienou a úsporami. Pokud se muslimky chtějí koupat, ať jim promuslimsky orientovaní podnikatelé postaví speciální bazény jen pro muslimky a v něm ať se koupají třeba v hubertusu. Troufnu si říct, že to bude za poněkud vyšší vstupné.

  OdpovědětVymazat
 6. Stále nevím, co si mám myslet o autorovi článku. Jan Schneider je bezesporu inteligentní člověk. S většinou jeho názorů lze jenom souhlasit. Ale skutečnost, že je poměrně často zván do čt u mne vyvolává vtíravý pocit něčeho nepěkného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:59 Jan Schneider sice vidí, že dnešku "vládnou jen dvě „CH“: chamtivost a chtíč". Ale nikdy si nedokáže přiznat, že to je odjakživa pravá podstata Západu (kapitalismu), kterému zde pomáhal zvítězit. Hledá tedy jiné vysvětlení. V zoufalosti mu pak není hanba vyslovit i takovou absurditu, jako že se původně ušlechitlý "Západ kontaminoval komunistickými zlořády". Stejný vnitřní konflikt je znát ve všech jeho projevech. Ostře vidí dnešní marasmus, ale je slepý ohledně příčin. Nemůže přece přiznat, že bojoval za špatnou věc.

   Vymazat
  2. EU je z kuchyně židů a nacistů,to ovšem kabalista Schneider neuvede!Souvěrci by ho vyloučili z kahalu.

   Vymazat
  3. Burky prinaseji malym detem psotnik a i dospelym, protoze okamzite prinaseji dodnes asociace se stredovekymi KATY a jejich pomocniky, kteri mucili a popravovali verejne !!
   Mezitim, se nam /neinformovana/ EU demokracie v Polsku rozpada ...do nejmin dvou polovin nezbytnych k obanske valce. Vcerejsi hrdina, ktery pripustil hratky s tajnou policii letech 1976- Walesa, odbehl z kteresi slavnosti a od projevu presidenta Polska a kricel tamtez pred budovou ; "Smrt vsem nepratelum lidu"!!! Dale , neustale hlasite a neurvale pokrikuje,ze privede Polsko na barikady !! A neni k umlceni.Je uz dlouho odstavenej a zrejme i nadrzenej, hrat hlavni roli na praktikablech ,ktere znamenaji svet a pozivat a nasavat obdiv /i slavu/ verejnosti plnymi dousky,hrat s presvedcenim o sve nezbytne dulezitosti v roli Polska, at to stoji co chce !!

   Vymazat
 7. ...z článku cituji .."proto se ( EU) stále častěji uchyluje k různým úchylným úchylkám"...
  Přičemž Česko to dělá zcela evidentně, jsme vždy papežštější než papež. Příšerné je takzvané zpravodajství a komentáře, to jsou zjevné manipulace s veřejností a už si toho všimli snad i chudí duchem. Následuje kultura - mezi filmovou a televizní tvorbou do listopadu 1989 a potom, a zejména po roce 2000 je příšerný rozdíl. Dříve nemohl prý veřejně produkovat nikdo jak v literární tak i filmové a televizní tvorbě, kdo v námětech neměl ukotvenu režimní problematiku, dnes zase nedostane dotace. A basta fidli. Takže je to stejné. A ještě horší!Financováno je úplné potlačení češství, vymazání české sounáležitosti s národem z našich hlav. Filmová i televizní tvorba je dotována, proto všechno, co se produkuje, zcela potlačuje češství a národ - vše je imitace Ameriky, všechna ta hrubost, ponižování, nebo nesmyslná "romantika" což v ničem neodpovídá českým společenským normám chování, a začínáme tím brakem být zaplavováni. V TV už nic jiného není, než příšerný brak, hnusné reality šou, jak filmy, tak i seriály, a všechna zábava. Na starší generaci tutově kašlou. Je jim jasné, že ze současného humusu, kterému se přezdívá "zábava" nebo "vzdělávání" jsme v šoku - je to výplach mozků mladé generace, což se daří, vzhledem k tomu, jak jsou dnes mladí lidi povrchní, flegmatičtí, a pragmatičtí. Je to v i časopisech - hrůza, co se píše například pro ženy, které jedna jako druhá touží být vyplastikované. Ale - filmaři se zmocnili i Jana Husa a přetočili historii kolem jinak, a teď se připravují na Jan Žižku - film bude - jak jinak - sponzorovat částečně i Amerika - celková částka má být sto milionů, Žižku bude hrát "cizinec" - asi aby vůbec neměl v sobě nic českého. Prý aby svět taky znal naše historické hrdiny - co ze Žižky udělají? Vraha? Hrdlořeza? Druhého Ctirada Mašína? Lapku? Investujou sto melounů do překroucení tradiční české historie? To už je na pováženou. Možná i proto někdo zapálil to blbé městečko na Barrandově, kde měli točit Američané.Asi už i celebrity mají vztek, a to je co říci. Ano - Evropa má křivou hubu, ale Česko ještě víc. Lidi už by se měli semknout a říci NE! Už to hraničí - máme zde protektorátní poměry.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K té televizní "kultuře". Vadí mi neustálé a řekl bych stále silnější zdůrazňování zločinů komunismu. Já nechci popírat, že k takovým věcem docházelo. Ale vždyť to nebylo jenom to. Většina lidí v minulém režimu vcelku spokojeně žila. Ano, ani mě se nelíbilo nedostatek spotřebního zboží. Ani mě se nelíbila cenzura a ani mě se nelíbila nedotknutelnost mocných. Ale co máme dnes ? Jak zde bylo nedávno někým poznamenáno, fronty na banány jsme vyměnili za fronty na práci. Včera jsem vyslechnul nekonečnou reportáž o růstu mezd v ČR. Ta by se měla v průměru pohybovat okolo 27 tisíc měsíčně. Následně však autoři popřeli sami sebe, když ukázali řidiče autobusů, pracující za 70-90 Kč na hodinu. Brutto. Tak kdo má oněch průměrných 27 tisíc? Úřady práce poptávají tisíce řidičů, zedníků, svářečů a elektrikářů. Nabízejí všichni ti, kteří je schánějí oněch cca 160 Kč na hodinu, aby se ti lidé přiblížili k oněm 27 tisícům? Asi těžko. Jinak by po nich nebyla taková poptávka.

   Vymazat
 8. Vážený pane Schneidre.
  Vy jste v životě nebyl ani jeden den na úřadě práce nebo bez práce. Jste prostě stále free. Až bude prožívat každodenní strasti prostého občana i nezaměstnaného občana, tak tady můžete bez současné drzosti poučovat lidi. L.K., Blansko

  OdpovědětVymazat
 9. Od pana Schneidera bych rád slyšel, jakých chyb se dopustil, když máme to co máme. Zdravím!

  OdpovědětVymazat
 10. S autorem nelze, než souhlasit, že uzákoňování určitého výkladu historie, není košer a zavání to totalitou. Avšak tento přístup se již zabydlel, aniž by se někdo odvážil, proti tomu pozvednout hlas. Jde o uzákonění existence a rozsahu holokaustu a již rovnou trestnost jeho popírání. To je podle mého názoru, stejně nevhodné. P.K.

  OdpovědětVymazat
 11. TO SE MI LIBI !
  Pan Schneider ma respekt pro svobodu slova !
  Dale chce volnou diskuzi o udalostech v dejinach !
  Akorat nechce uplne zakazat burky ve kterych se koupaji Machometanky.
  Ptam se ? Co to znamena ? Znamena to, ze se jich vice utopi ! Kdo proti tomu neco namita ?
  Honolulu nic nenamita, neb je to vule Alachova.

  Vycitil jsem vsak, ze pan Schnaider je nadnesen nad CHTICI... S respektem, k tomuto jeho nazoru - NEsouhlasim. Nebot v mem veku je chtic vzacny a uz skoro neznamy.
  Smilujte se nebesa, pozehnejte me chticem.
  honolulu - zneuznany analytik.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stručné shrnutí sděleného:
   - honolulu nemá nic proti tomu, když se utopí muslimka
   - honilulu má problémy s erekcí
   - honolulu je lhář. Včera sliboval, že tady končí, protože NR je "hnůj". A už tady znovu exibuje.
   - honolulu si plete diskusní fórum se soukromým mejlem.
   honolulu = trapný šašek

   Vymazat
  2. on si nemuze pomoct,musi nam neustale davat na vedomi jaci jsme uboze neznali situace ve svete a hlavne v te uzasne americe a jen on vse vi nejlepe.

   Vymazat
 12. 20:33 L.K. Blansko.
  NEplakejte a zveste ! Nezamestnanost, nedostatek socialniho zabezpeceni, strach z nezname budoucnosti, nejistota.

  To vse prozije kazdy American 8 x za zivot. Proto se kazdy z nich stehuje, 8 x za zivot. (Statistika.)

  V dnesni dobe je uz situace tak vazna - jak v Evrope, tak v Americe, ze musi prijit zakonite ke zmenam...

  Donald Trump prichazi s novym modelem ekonomie, ktery by mel mit vliv i na Evropu. Budou zruseny sankce proti Rusku. Bude se kseftovat. Jak to bude v Blansku nevim, neznam to tam.

  V pripade, ze Trump nevyhraje, tak bude valka a praci potrebovat nebudete.
  HONOLULU - zakazany ekonomicky badatel.

  Pane Sobotko, jak to, ze lide nemaji praci v Blansku ? Hmmm ? Jste Vy vubec kvalifikovan na svoji pozici ?
  Pan L.K. je prinosem kazde zeme na svete, protoze chce pracovat. Dejte mu praci TEDKA HNEDKA !

  (Pane L.K. psssst, ja pracovat nechci ! Smudla mi jednou rekl na pracaku, ze jsem vul.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten šmudla na pracáku měl naprostou pravdu.

   Vymazat
 13. HONOLULU jasne napsal, ze kdyz se utopi Muslimka kvuli BURCE, tak je to vule vyssich mocnosti a proti tomu se nesmi nic namitat, nebot je to znevazovani jejich nabozenstvi, a to je trestne..

  HONOLULU musi omezit pocet jeho "udrzbarek", jinak prijde o chtic, ktery kritizoval pan Schneider.
  HONOLULU temito vetami reagoval na vety pana Schneidera.

  Anonym 3:02 nema "udrzbarky" zadne, a neni kvalifikovan na tento hovor, nebot rozumi pouze vztahum neprirozenym a nastavuje oportunisticky svuj rektal autoritam Cesku nepratelskym.

  HONOLULU je zasypan E-maily, ceskych obcanu, kteri se domahaji jeho informaci. (Ano, mnozi maji jeho e-mail !)

  Tyto PRAVIDIVE informace jsou mnoha obcanum nedostupne kvuli prodejnosti a nemoralnosti oportunistu, jako je
  3:02 !

  HONOLULU rekl nekolikrat, ze cenzura je hnuj, ale nevinni z toho Novou republiku, ktere slozil nekolikrat kompliment. On uz vi - odkud vitr fouka a pracuje tajne na projektu, jak to zmenit.

  HONOLULU nekdy oslovi prispevkare, ktery ho zaujal a nepovazuje, to zde za nic soukromeho, protoze je to k thematu.

  HONOLULU je zarazeny jedovaty TRN v myslicim ustroji monopolistu na informace - v jejich rectalu..

  HONOLULU slibuje, ze jim bude curat do polevky, kterou serviruji obcanum, kdykoliv ho neco zaujme.

  HONOLULU je svetlonos, ktery svym prdem zastini osobnosti (trpasliku manipulatoru) s pravdou.
  podepsan honolulu svetlonos...A jak to, ze nemas nick trpasliku ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mluvit o sobě ve třetí osobě je jedním z příznaků vážné duševní poruchy, schizofrenie.

   "Schizofrenie je duševní porucha charakteristická selháváním myšlenkových procesů a sníženou schopností vnímat. Nejběžněji se projevuje halucinacemi, paranoidními či bizarními bludy nebo zmatenou řečí a myšlením."

   Všechny ty příznaky jsou u vás více než patrné. Zajděte si k lékaři, než bude pozdě.

   Jaký je rozdíl mezi nic neříkajícím nickem "honolulu" a žádným nickem?

   Vymazat
 14. 3:31 On mi to rekl, protoze jsem tam dostal nastup do prace.
  Co ty blbecku - prosazujes PARAZITISMUS, protoze jsi sam parazitem na tele naroda, ktery hlida mysleni druhych, daleko hodnotnejsich nez jsi ty ?
  Jsi zatezi tem - pro ktere to delas.
  Jsi nesikovne pruhledne nemehlo.
  honolulu s radarem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fabulujete už stejně, jako místní ubožák Pepek Vyskoč. Ten jen není tak ukecaný.

   Vymazat
  2. HONOLULU..zrowna jsem si vzpomněl na svůj raDar ! ! !
   ..na Tamaru :: )
   MM

   Vymazat
 15. Zde oznamuji !
  Vetsina zivocichu z prazske kavarny, officialnich medii, a t.zv. "umelcu", zahorkle zivori na periferii uznani a domaha se pozornosti.

  Vsichni je ignoruji, nikdo se jich nedozaduje, nikdo je nepotrebuje a nechce.
  Cikan na nadrazi obrzi vice pozornosti nez oni.

  Tato bolestna situace je pro mnohe NEUNOSNA , tak zde aspon cas od casu ZASMRDI, demonstruji menecennost a nadavaji vsem uspesnym a oblibenym.
  To uz neni pouze svetovy statnik president Zeman, kteremu je nadavano T.j. i Trump, president Putin a ted dokonce i cizinec honolulu.
  Po te velke HANBE, kterou jste sklidili ohledne Peroutky, vite co je NEJLEPSI ? Prikryt se toaletnim papirem a stichnout.
  Good night, vola na mravence Eagle honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někteří "umělci" jsou doopravdy zahořklí. Za bolševika se dožadovali peněz a majetku. Dneska je většina má, i když si je ani nezaslouží. A chtějí víc. Chtějí moc. Ve své samolibosti jsou přesvědčení o své výjimečnosti. A ta jim má zaručit i právo na manipulaci se zbytkem národa. Jenomže řídit život milionům není o nabiflování filmového scénáře. A to si, ve své hlouposti a nadutosti, nechtějí připustit.

   Vymazat
 16. 13:58 Vy zase pouze STEKATE
  a komunikujete skreky.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 17. 13:52 porotirecite si ! Kdyz nic nerikam podle vas -
  tak proc na me reagujete ?
  Mate halucinace a vidiny ?
  Az zblbnete uplne budete vlastnit v Praze kavarnu.
  honolulu

  14:08 UFOune, MM kdo je Tamara a kde jsi byl tak dlouho ?
  honolulu

  OdpovědětVymazat