Reklama

.

.

neděle 11. září 2016

Herec Pavel Landovský!


Zdeněk Hrabica
11. 9. 2016
 
Osud a náhody mne dali několikrát dohromady s nesmírně vzdělaným hercem Pavlem Landovským, dneska 11.září 2016 by mu bylo osmdesát let. Měli jsme podobné zážitky z dětství. Byli jsme vrstevníky. Před šesti lety jsme mu v Havlíčkově Brodě odhalili překrásnou bronzovou desku sochaře Radomíra Dvořáka, autora monumentálních sochařských děl pod širým nebem, v někdejších lipnických lomech.

 Byli jsme 10.září 2010 u toho v ulici Barbory Kobzinové 2020, kde Pavel prožil léta svého dětství uprostřed rodného města, tehdejšího Německého Brodu, čtyři – Radek Dvořák, Milan Pilař, Luboš Gőbl a trochu i já. A byla tam s námi asi tisícovka přihlížejících. Podařilo se i vydat knihu Heleny Albertové a Pavla Landovského „Lanďák“.


 Když se psal 5.květen 1945 byli jsme oba u toho, když Němci postříleli stejně staré kluky, jako jsme byli my a pak je zakopali v blízkém lesíku. Pavel s rudormějským „synem pluku“ si sám pak do zločinců v odvetě zastřílel z těžkého kulometu, bylo mu jenom devět let. Herec byl ďábel, aktér mnoha skandálů, nebrala ho ke své škodě levice ani pravice – a kromě Pavla Kohouta ani emigrace – ale byl to umělec od pánaboha.Stačí mi Švadrlíkovi “ Černí baroni „ a Gogolův „Revizor“. Všichni, co lkali nad jeho osudem, mu házeli klacky pod nohy.

Po 17.listopadu 1989 mu české divadlo nabídlo pouze šest divadelních rolí. Když se občas přiznám k obdivu nad tímto ojedinělým umělcem, jakých více již nebude, přecitlivělé duše mě ostouzejí a odhazují slovy: „Jak jenom můžeš?“ . Mluvil nejenom jadrně česky, skvěle po babičce od dětství mluvil i rusky, dokonale ovládal přízvuk, akcent, a ještě lépe mluvil slovensky. Čert je vem, co nad ním ohrnují nos, kamarádství s Václavem Havlem mu moc nepomohlo, Landovský byl kulturní fenomén a tímto fenoménem zůstane navždycky.

Rusko měl v hlavě i v srdci, měl k němu srdce i šavli. Nesmírně krásně vyprávěl o přátelství svého svého otce se Stanislavským a Němirovičem – Dančekem. Kdo to ještě kromě nás vůbec ví a chce vědět. Vůbec mi nevadilo, když u příležitosti odhalení jediné pamětní desky, kdy kričel v Havlíčkově Brodě na lesy, že takovou pamětní desku nemá ani Vašek. A mne za nápad nazval hned poté tím, co ženy na mužích nejvíce milují. Bylo to moc milé. Divadelní pánbůh mu to odpusť!


Psáno pro Novou republiku

23 komentářů :

 1. Chuj s ním,s tím Landovským...,jestli v něm bylo trochu něčeho kladného,tak to zcela anuloval tou svojí zhovadilou náturou a kamarádstvím s tím šmejdem Vencou Flaškou-Ruzyněm...

  OdpovědětVymazat
 2. Dostal by i více rolí, ale on byl v jednom kuse ožralej.

  OdpovědětVymazat
 3. Ikona českomoravskoslezského národa a jeho vzor. Jen dál vzhůru v jeho obrovských stopách do skvělé budoucnosti v ryku komediantů, komediantek a zpěvaček podlézající a nabízející se jakékoliv vrchnosti. S výjimkou pana Kemra...

  OdpovědětVymazat
 4. Tak se nám tu, jako vždycky, schází parta amatérských kádrováků. Takové lidi Pavel Landovský celý život miloval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ..a ty di taky doprdele,ty jeden Kopecký...

   Vymazat
 5. Hrát burany a opilce dokázal skvěle. Jen nevím, jestli to bylo hereckým nadáním nebo proto, že takový opravdu byl.

  OdpovědětVymazat
 6. Na kohokoli kdo jen trochu připomíná rok 1989 a přechod od komunistické totality ke svobodě a demokracii začne házet zdejší parta rudohnědých idiotů a zoufalců hovna jako na povel. Dnes Landovský, včera Šiklová, předvčerem Čáslavská, Havel samozřejmě nonstop.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. (17:16)
   Dost si to zjednodušujete. Jste pak přesně na stejné úrovni jako ti, kterým říkáte "rudohnědí idioti". Jako by u idiota záleželo na zbarvení... (Jinak: idiot znamená původně soukromníka, tj. někoho, kdo se stará jen sám o sebe, koho druzí lidé vůbec nezajímají.)

   Ono to s tou "totalitou" a "svobodou" fakt není tak jednoduché - jak se domnívají idioti.

   Vymazat
  2. Pro 17:16
   Svoboda a demokracie pod kuratelou EU? Tak s tou jděte do brusele.

   Non stop děláte z našeho současného prezidenta opilce, ale u veškrnovců a jeho brtatrstva kočičí pracky vám opilectví nevadí.

   Nazýváte každého, kdo s vaší zvráceností nesouhlasí rudohnědým idiotem, ale velebíte ukrofašisty a banderovce na Ukrajině.

   Zmíněné "zajímavosti" mluví za vás, chudáku.

   Vymazat
  3. Landovský byl velmi kontroverzní osoba - výrazný herecký typ, opilec a výtržník, dával najevo, že nemá rád normalizační režim. Jako jeden z mála českých herců se v zahraničí "chytil". Samozřejmě kamarádství s Václavem Ruzyněm mu v očích mnoha lidí uškodilo. Ke stáru prosazoval svou nablbou hříčku do Národního. Začalo se zkoušet, ale kvůli "mistrovi" a jeho neschopnosti byla hra stažena z programu a nikdy se nedozkoušela. Jinak jako představitele násilnických primitivů jsem ho měl docela rád (Revizor na divadle, Utrpení mladého Boháčka, Svatba jako řemen atd. atd.

   Vymazat
  4. Vy jste známý toho paskřivce Hřebejka? Já jen, že máte pro své oponenty stejné označení.Nepřál bych vám zažít ty opravdu hnědé.
   Co se týká Landovského byl to dobrý herec, horší už to bylo s jeho charakterovými vlastnostmi, ale přesto jsem ho měl rád jako dobrého kumpána při truňku.
   O komunistické minulosti paní Šiklové je zbytečné něco psát.
   Věra Čáslavská byla vynikající sportovkyně, ale její chrakterové vlastnosti nestály za nic. Její postoj k smrti jejího bývalého manžela o tom mnohé vypovídá.To už měl lepší charakter její bratr Václav zvaný těž Čaučík, který byl nalezen po roce 89 mrtev. Že rozdala své medaile vysokým stranickým činitelům Vám jako komunistobijci nevadí?
   Psát o Václavu Havlovy a jeho lumpárnách by vydalo na celou knihu.
   Nebyl náhodou prvním předsedou vlády po listopadu komunista?Nechápu tedy, proč napadáte a to bezdůvodně, že jsou vaši oponenti komunisté? Na základě uvedených skutečností o Vámi jmenovaných osobách, by vám to, i kdyby to byla pravda, nemělo vadit.Já osobně považuji za jeden z jeho nejodpornějších činů jeho návštěvu Kosova, tedy uzemí svrchovaného státu Jugoslávie za války v Kosovu a jeho schvalování bombardování Jegoslávie.
   Jan Šimák

   Vymazat
 7. Landovský? Ne zbytečně byl velký kamarád také rádoby umělce nebo dramatika už nevím, věčně zlitý jak carští důstojníci a také ta jejich díla podle toho vypadala, kdyby se s těmito individui občas kavárníci nevytáhly tak už by po nich ani pes neštěkl, proto tzv umělci z pražské kavárny se musejí připomínat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On Landovský s nimi kamarádil a chodil mezi ně jen kvůli chlastu.

   Vymazat
 8. Ono to s tím kamarádstvím s Havlem asi nebude tak žhavé. Možná občas byl na nějaké disidentské párty, ale to je tak všechno.
  Kdyby byl opravdový kamarád vrchního guru disidenské šlechty, hrál by ve spoustě filmů, dávno měl nějaké teplé místečko na ministerstvu kultury, nebo by šéfoval nějaké hodně výdělečné "neziskovce". Možná by dokonce dělal i ombutsmana místo Šabatové.

  Toť můj názor.
  Heřman Vidlák

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tos trefil přesně.
   Koloděj

   Vymazat
 9. Padnout je tak snadné .. kdoví, co zkroutilo jeho životní dráhu "směr alkohol", proč kamarádil s Havlem, atd atd..
  Herec to byl ale skvělý, velmi lidský, jen připomenu jeho nádherné "Utrpení mladého Boháčka" s p. Rázlovou ...

  Ať má v nebi pití dostatek,
  je fajn, že na něj lidé vzpomněli aspoň takto ..

  Koloděj

  OdpovědětVymazat
 10. socha pro toto ožralé Havloidní hovado ??? To si děláte srandu, ne?
  Nezbývá, než zvolat : " Disidenti všech zemí spojte se a vyližte si prdel !"

  OdpovědětVymazat
 11. Hrabica, Landovský svým životem ukázal, co je zač. A nic hezkého to není. TES

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pod své řádky se zásadně podepisuji; nemohl byste jednou také tak učinit i Vy - anonyme?

   Vymazat
 12. Landovský - dobrý herec, špatný člověk. Na tom nikdo nic nezmění.

  OdpovědětVymazat
 13. Nemám toho arogantního notorika rád!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A Švejka jste četl, pronikavý estéte? Toho napsal taky jeden notorik. Mezi českými spisovateli jeden z mála světových, ne-li jediný. (csk)

   Vymazat
  2. Jaroslav Hašek byl doma uvítán jako "bolševický vlastizrádce" - chci jen upozornit místní vlastence i "Vlastenku", aby si ho snad ukvapeně neoblíbili.

   Vymazat