Reklama

.

.

čtvrtek 1. září 2016

Jackson Hole: Centrální bankéři otevřeně o zrušení hotovosti

 Květa Pohlhammer Lauterbachová
1.9. 2016   E-republika
Na prvním místě produktivita, výkon a soutěž o co největší zisky. To ovšem společnost něco stojí. A vyžaduje celého, plně flexibilního člověka, jehož celoživotním hlavním úkolem je výroba nadhodnoty. Pro mezilidské vztahy a rodinu tu prostor není.

Minulý týden se konalo zasedání bankéřů Fedu of Kansas City v Jacksone Hole. Centrální banky narazily na strop a neví kudy dál. Největší experiment v historii se vymkl z rukou a bezuzdný tisk nekrytých peněz a nulová úroková sazba ne a ne nastartovat hospodářské oživení. Jedinou cestou, kterou je možné jít při prosazování negativní úrokové sazby, má být zrušení hotovostních peněz.

Na konferenci, které se zúčastnili i zástupci ostatních centrálních bank z Evropy a Japonska, předložil Marwin Goodfriend (dobrý přítel) z university Carnegie Mellonpracovní dokument, ve kterém zdůrazňuje „negativní úrok“ jako použitelný instrument k nasazení monetárních impulsů.

Ovšem aby bylo jasno: To není negativní úrok ve smyslu „poplatku za zadržování peněz v oběhu“, onen cirkulační poplatek, o kterém píše Margrit Kennedyová ve své knížečceOccupy Money, tedy návrh, se kterým přichází ekonomové plédující pro bezúročnou ekonomiku. Nejde o alternativu, která by měla bránit vzniku krizí z důvodu nedostatku likvidity v reálné ekonomice. Likvidity je nadbytek, ale nedostává se tam, kam by bylo zapotřebí. Místo toho, aby byla investována do infrastruktury a vytvářela pracovní místa, končí ve spekulativních bublinách a v drahých spotřebitelských úvěrech, které řeší nízkou koupěschopnou poptávku. Protože o pravé příčině krize – krizi poptávky, o rozevírání nůžek mezi bohatou 1% menšinou a 99 % světové populace a odčerpávání zdrojů od těch, kteří musí pracovat, k těm, kteří pracovat nemusí, slovo nepadlo. V podstatě je to jednoduché, stačí si porovnat podíl horní desetiny obyvatel na celkových příjmech, a je jasné, že nemá smysl vyrábět víc řízků, když 50 % na ně nemá a bohatí jich deset nesní. Viz graf podílu horních 10% na příjmech z historického pohledu – podobnost vývoje se situací před II. světovou válkou musí každého uhodit do očí. Hlubší rozbor nabízí Dr. Jahnke ZDE
Goodfriend přichází s inovací: chce zavést tzv. „měnové karty“. Nejde o bezhotovostní placení smartphonem nebo kreditkou v on-line shopu nebo u kassy supermarketu v dnešním slova smyslu. Hovoří o očíslovaných „měnových kartách“, které budou mít určitou nominální hodnotu a budou vydávány jako dnešní předplacené karty mobilních operátorů, Google Play, či Amazonu. Tím by byl zajištěn jistý stupeň anonymity, bezpečí a možnost odložení koupě jako u hotovostních peněz.
Totální bezmoc centrálních bankéřů

Návrh odstranit hotovost ukazuje, jak bezmocní a zbyteční jsou centrální bankéři v dnešním systému a jakou škodu jsou schopni způsobit. Samozřejmě ukazují prstem na viníka – současné vlády a politiky, kteří se nestarají o provádění dostatečných „reforem“ dle jejich představ. Plně v zajetí svých teorií a představ vzdálených životu jsou přesvědčeni ve své nadřazenosti nad námi obyčejnými, hloupými pracujícími červy, že konají boží dílo. Za odpovídající platy, které si odsouhlasí sami sobě, pochopitelně. Prezident republiky nebo předseda vlády jsou proti nim ohodnoceni jako žebráci.

Není to však tak, že bychom chtěli dnešní politiky vyvinit z odpovědnosti. Většina jich má hypotéky a proto od nich nelze očekávat byť jediný regulativní zásah v neprospěch nenasytné chobotnice, pod jejíž chapadly sténají ekonomiky světa a umírají denně tisícovky dětí hladem. Jejich hluboký předklon před „finančními experty“, kteří přímo připravují znění zákonů, jak odhaluje dnes a denně v Bruselu organizace Finance Watch, pak snadno umožňuje tahat lidem peníze z kapes.
Odstranění hotovostních peněz nebylo jediným návrhem

Na okraji Rocky Mountains debatovali aktéři nejen o odstranění cash peněz, nýbrž volali také po rozdílných, radikálních konceptech. Dokonce po tom, že by se centrální banky měly vzdát „měnové politiky“ a místo toho by měly nastoupit rozsáhlé výdajové programy vlád. Jeden z ředitelů ECB Benoit Coeure předhodil evropským vládám, že prováděly pouze polovičaté reformy. Úplné reformy by zřejmě znamenaly dle tohoto pána ještě větší utahování opasků, ještě větší nezaměstnanost, úplnou likvidaci penzijních a zdravotních systémů. Japonský šéf centrální banky Haruhiko Kuroda přišel se svou vizí, že řešení pro Japonsko vidí v plném otevření země přistěhovalcům kvůli přestárlé populaci.

A to ještě nejsme v plně automatizované, digitalizované ekonomice. Člověk nemá šanci konkurovat svou výkonností robotovi. Lidská pracovní síla je tak příliš drahá. Naskýtá se tedy také otázka, zda se roboti stanou plátci daní? Nyní tuto otázku otevřel nový rakouský kancléř Christian Kern. A pěkně narazil.

Jestliže si Japonci myslí, že kapitalismus v dnešní podobě zachrání přistěhovalci, ať vyčkají na výsledky zapojení nových obyvatel z Afriky a Blízkého východu v Německu. Obě země vykazují po 2. světové válce řadu společných rysů. Obě byly ekonomickými šampióny, a to se odráželo i v sociálních vztazích. Na prvním místě produktivita, výkon a soutěž o co největší zisky. To ovšem společnost něco stojí. A vyžaduje celého, plně flexibilního člověka, jehož celoživotním hlavním úkolem je výroba nadhodnoty. Pro mezilidské vztahy a rodinu tu prostor není.

Teď jsme tedy na konci. Kapitál začal požírat svůj vlastní ocas.

23 komentářů :

 1. Chudé lze nasytit, bohaté nikoliv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je škoda, že tak geniální větu nelze rozvíjet dětem po dobu "vývinu" doma i učiteli. Svět by byl o hodně dál.

   Vymazat
 2. Vážená paní Květo - poklona k Vašemu vyjádření takový je současný stav společnosti - jsme všichni ve světové dluhové pasti - 80% národa neví co to je a k čemu to patří. V praxi to funguje tak, že současní mocní zvednou platy ve školství, zdravotnictví, úředníkům, policii,justici, umělcům, vojákům a sami sobě a proběhnou krajské volby a tito odměmění si zase zvolí ty své co jim zase příště slíbí že dostanou přidáno a je vymalováno ??
  To že BANKOVNÍ SYSTÉM je už léta po SMRTI to se nesmí říkat, ale zkorumpovaní mocní na všech úrovních dále vedou OVČANY do kolapsu RODINY, VÝCHOVY, MEDIÁLNÍ HRDLOŘEZI PLNÍ STRÁNKY NOVIN TUPINSKÝMI demoralizačními sděleními a cíleným zadáním usazápadu konají naši LOUTKOVODIČI VŠE jen KOLAPS a CHAOS CO NEJDŘÍVE -ovčan je už 25 let nezajímá -
  my ho už nepotřebujem ovana tupého bez mosku a bez názoru jen ten lístek do urny a už máme HOTOVO ??

  Prasata a dobytek to je řadový občan - je to VŮL ??

  On se není schopen vrátit do života jako myslící tvor a žádat o PŘEŽITÍ !!!!!!

  80% KONZUMÁKŮ jen touží být jako ONI - KRÁST, KRÁST a jen krást - bohatý a polibte si Vy ostatní zadek.

  Každý hledá jen způsob jak druhého okrást - to je ten problém doby dnešní - tečka.

  Řešení je ale to nikoho nezajímá - dobře nám tak blbové nechme si srát na hlavu a tyto zdivočelé nenasytné státní struktury si nás namažou na chleba, a ticho po pěšině - pravda a láska VÍTĚZÍ!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řešení je: SPD Tomia Okamury, s všeobecným referendem a trestní zodpovědností politiků, například. www.spd.cz

   Vymazat
  2. 7.10 souhlas ...nemá smysl,jen pořád nadávat.to co se děje víme už všichni teď je čas činů,né keců...a pokud si toto neuvědomíme nic se nezmění.Jedině ohromná manifestace a taky volba SPD + SPO u voleb zanedlouho a následně příští rok...
   Tomio Okamura a Jan Veleba jsoi bezuhonní a čestní lidé na tom správném místě...

   Vymazat
 3. Na kazdou svini se vari voda a ony ty svine to vedi.Na vetvi na ktere sedi a kterou si sami ksindl podrizli je vetcha brzy se zlomi a pojedou po prdeli s vrsku a az dojedou dolu nabijou si drzku ,jak melou negri ve svych negroblekotackach ,paradox ovsem je ze bydli v palacich zerou doup misto mrkve a blbci jim to plati ,komunisti meli proste pravdu,kam az to dospelo j etemer neuveritelne ,ze buzeranti??

  OdpovědětVymazat
 4. Zrušení hotovostních peněz je z pohledu banksterů jen dalším logickým krokem - technika to umožňuje, daňové úniky jsou velké a takhle by se jim dalo vyhnout. Z pohledu nás-normálních lidí- je to poslední nebo téměř poslední krok k úplnému zotročení. Ještě ty čipy do dlaně nebo do ucha a je to dokonané. Jedinou nadějí zbývá to, že i ti středně bohatí dělají daňové úniky a hrabou úplatky, které by jim byly k prdu. Ti budou, doufám proti, ale je to vskutku žalostná naděje. Takže dospějeme k tomu, co už jsem si před nějakým časem představovala jako řešení: instalatér mi přijde opravit kohoutek a já mu dám za tu práci hodnotnou knihu. Přibude vzdělaných instalatérů. Nebo elektrikářů či zedníků. Mezi lidmi se vytvoří jiné měny a vznikne zástupný způsob placení. Oni už obyčejní lidičkové na něco přijdou. Nebo bychom nemuseli přijít do práce a hodit na to všechno bobek. Paní Květě díky, že na tohle obrovské nebezpečí upozorňuje. Už teď každá platba kartou sytí syté a okrádá ty, kteří poskytují zboží či službu. Bansteři si jen sedí a bez práce točí mlýnek a libují si. A není úniku, výplaty jdou téměř všude rovnou na účet do bank. Já to dělám alespoň tak, že si vyberu jednou za čas hotovost a pokud vysloveně nemusím, platím vše hotově. Je to sice slabá náplast, ale aspoň něco. Naši zákazníci jsou schopni platit kartou i sumy do deseti korun, a ještě na nich vidíte, jak jsou pyšní, že k nim tato vymoženost dorazila a že jsou hrdými vlastníky platební karty. Pro začátek by stačilo maličko sabotovat jejich používání, co říkáte? Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas paní Pavlo,bohužel osamělý hlas do nebe nedoletí,především mladí lidé a je jedno jestli bohatí,nebo přežívající možnost placení platební kartou berou jako "to be in"

   Vymazat
  2. Paní Pavla není ve způsobu využití bankovního účtu a hotovosti sama. Bez bankovního účtu se Evropan kvůli pravidelným platbám už sotva obejde, ale nic mu nebrání nakupovat zboží a služby, od zápalek přes obědy a košile po zájezdy, za hotovost.
   Pokud má někdo představu, že minimalizací hotovosti v peněžence se brání okradení zloději, tak to platí o zlodějíčcích pracujících na ulici; účty v bankách a platby kartou jsou živnou půdou pro velké zloděje v bílých límečcích, vedle nichž jsou pouliční zloději a jejich lup troškaři.
   Před bezmála stoletím se Indové vzepřeli Britům - přestali kupovat dovážený textil a oděvy z britských textilek a vrátili se k domácí výrobě. Stálo je to čas, energii, práci, opět se naučit staré řemesla. Návrat k platbě hotovostí nic takového od platičů kartami nevyžaduje. Jen se o něco více pronesou kvůli pár papírkům navíc v kešeni, ale naopak u pokladny pár sekund života získají. Nemluvě o ochraně soukromí před čmucháním firem, co kupujete a jakou reklamou vás krmit, kam chodíte, čím se bavíte, případně před čmucháním státu, politiků, policie a tajných služeb, a nebezpečí, že vás ekonomicky a společensky zlikvidují, když by vám při nějaké občanské revoltě odstřihli od peněz a od zažitých vztahů.
   KR

   Vymazat
 5. Konečně je TO tady podle hesla: "Každý podle svých sil-a každému podle jeho potřeb! Sláva hurrrrá, proto dostávají soudci 120 000 Kč měsíčně a důchodci 40 Kč měsíčně.Ti staří nejsou silní a podle plánů už nic nepotřebují. Kupředu a najednou oběma nohama...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 755
   průměrný důchod je asi 11tczk - to jenom pro pořádek

   a k těm soudcům: kolik byste si tak představoval, aby měl průměrný plat soudce v ČR ?

   Vymazat
  2. Ctihodní soudci a soudkyně by měli 1. mít svůj příjem nějak svázaný s prosperitou státu a společnosti, protože to svouji prací přímo ovlivňují;, a 2. měli by nést zodpovědnost za svá rozhodnutí.
   Čili jejich plat by měl být odvozen od průměrné a střední mzdy, aby odrazil jak celkový, souhrnný stav, tak i sociální strukturu společnosti. Jako soudcovský stav by měli nést ekonomickou zodpovědnost přinejmenším za obžalované, které propustí z vazby ať již bez či kauci a dotyční zmizí a stát musí vynaložit prostředky na opětovné dopadení (tj. zaplatit to, co převýší kauci). A na zvážení jsou další výdaje soudů ovlivnitelné soudci, kupř. pokud soud vyšší instance zcelá strhá rozsudek instance nižší a znamená to pro všechny další výlohy. Nese to ale riziko soudcování dle pohledu soudcovské vrchnosti atd.
   Nejsem však velkým přítelem ekonomizace soudní činnosti, avšak stojí-li nezávislost českých soudců na pár tisících korun a dožadují-li se toho soudci tak, jak to činili, tak je třeba se podívat na celou ekonomiku soudů a na celé soudnictví, nikoli jen na platy, ale též na jejich jmenování, řízení, vyjmutí z trestního stíhání, tzv. samosprávu atd. Platon při rozboru a formulování vize postavení vládců a soudců je sice obdařil určitými nemalými právy, ale také povinnostmi a omezeními, a to značnými. Jak je ale obvyklé u lidí, ti mocní si z toho vzali a berou podnes jen něco - to příjemné. Proto to pak nefunguje, když práva a povinnosti nejsou v souladu - nelze mít vysoko nadprůměrný plat, jako čtyři průměrní lidé či pět středních, a mít zodpovědnost jen na úrovni svého svědomí, navíc podpořenou stavovskou solidaritou před potrestáním za očividné chyby a trestné činy. Pokud nebudou soudci vzorem pro ostatní občany, přirozenou autoritou, tak na vzestup společnosti zapomeňme. Soudy a soudci jsou poslední instance společnosti a pokud o ní lidé budou pochybovat, tak tu společnost nic nemůže dát dohromady. Bude to jen houf jedinců a skupinek bojujících o přežití metodou "chyť, urvi, jak, kde a co můžeš". O této klíčové roli soudů české soudnictví ani nepípne, natož, aby mělo k ní nakročeno.
   KR

   Vymazat
 6. http://anonhq.com/complete-list-rothschild-owned-controlled-banks/ vsimete si ze tam neni Rusko, proto ta hysterie o nebezpecnem a zakernem Rusku. Chazar Rotschild to tak nemuze nechat,musi vlastnit ruske bohatstvi,jinak to nejde. On je pan sveta,jemu se klani i britska kralovna a Obumba mu cuca penis jelikoz je homo. Chazar vlastni vsechny zeme na tomto seznamu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1059 takových seznamů a nesmyslných konspirací Ti můžu sepsat za hodina deset.
   nevěř tomu.
   Národní banky jsou zřízeny zákonem nejvyšším a vedení jmenuje v ČR prezident.
   A nebo snad chceš říct, že prezident ČR je placený z Ameriky ?

   Vymazat
  2. Rotschild neni american, sidli v Londyne a americka federalni reserva, cili centralni banka je jeho, neni tezke si to zjistit jestli umite anglicky. A ten seznam jsem zkouknul a je to do puntiku akuratni. To neni zadna konspiracni teorie ale sucha pravda.Kdo vede ceskou bamku? Zid, kdo jiny a stejne tak kazdou centralni banku na tom seznamu. Zabadejte si hochu,neni to tak tezke

   Vymazat
  3. 1217 ČNB řídí bankovní rada, jmenovaná prezidentem republiky.
   Podle mne tak nějak podobně je to na celém světě.
   Seznam v původním článku je naprostý nesmysl.
   Ujasni si kdo co dělá a kdo co řídí.
   Tvoje umanutost židy Ti asi zaslepuje oči.

   Vymazat
  4. Národné banky v EU sú podriadené ECB a tá zase Fed, ktorá vydáva doláre, musia byť v určitom pomere k euru. Ruská centrálna banka tiež. Môže vydať len toľko rubľov, koľko nakúpi US dlhopisov, teda dolárov + OSEM percent! Teda je v nevýhode - a my asi podobne, možno s menším %.(Ale teraz sa to v RF mení - povolili emisiu a asi dôjde k zmene systému priviazanému k USA.)Okrem toho tie meny sú kryté tovarom, kdežto USD nie. Fed tvorí pôvodne 12-13 bankárskych rodín,všelijako spriaznených sú to známe mená- Roth@schield,JP Morgan, Goldman Sachs ("poradca Grécku!:)Schiff-Loebe-Kohn., Warburg, Chase of Manhattan,Bank of N.Y. (Lehman Brothers?) = všetky US, okrem Lazard Bank of Paris,Israel Moses, Bank of Berlin, Warburg B. of Amsterdam (Možno filiálka).Bol to veľký podvod r. 1913, na ľuďoch, neskôr zmenili "ochranné" paragrafy, odvtedy sa to vyrovnáva vojnami a krízami. CVB sa len podriaďujú aj keď navonok prezentujú zvrchovanosť...

   Vymazat
 7. Ruská národní banka patří Rotschildovi a dokonce mám matný dojem, že mu patřila i v době Sovětského svazu /zdá se mi to nemožné/ a dokonce Rotschildovi patří prý i naše Národní banka /za tu informaci a také tu o okolnosti vlastnictví Rotschildem Národní banky během existence Sovětského svazu hlavu nedám/. Jinak ale je známo, že Rotschild financoval Hitlera před válkou i během ní. Nabízí se zde otázka - není Rotschild spoluodpovědný za 2. světovou válku stejně jako řada jiných finančníků, kteří pomahali Hitlerovi před válkou v naději, že půjde na Sovětské Rusko? Proč tito lidé nebyli postavení před Norimberský tribunal?
  Jinak s uspokojením konstatují, že trolové vcelku nemají k věcnému tematu autorky co říci, proto jejich rozčilující teorie zde nemáme. A ještě jedno. Doufám, že díky tomu, co jsem napsal, se něco věcného dozvím. Nemám zájem ulyšet nějaké ješity, že mám zalézt na neukazovat se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Da se toho o zlocineckem klanu rothschildu celkem dost nalezt na netu. Matrirach byl Meyer Amschel Bauer ktery se pozdeji prejmenoval na Rothschild. Cili cerveny stit. Nejmarkantnesi byl vyrok jeho zeny Guthy ktera prohlasila ze,kdyby moji synove nechteli valky, tak by zadne nebyly. Mela jich 5.

   Vymazat
 8. Rothschildove maji na svedomi i geoinzenyrstvi. Genocidni aktivity rozprasovani nanovlaken aluminia, baria, stroncia, ochuzeneho urana, ruznych viru a bakterii. A samozrejme pouziti jako exoticka vojenska zbran, klimaticka valka.

  OdpovědětVymazat
 9. Autor 14:40: Díky O:08 a Zuzce X za věcnou reakci na můj příspěvek. Takhle bych si představoval výměnu názorů zde. Nemusí znít ve stejném duchu jako komentář, ale má se napsat něco věcného. Díky ještě jednou.

  OdpovědětVymazat