Reklama

.

.

sobota 10. září 2016

Kam (ne)spěje česká rodina?


Zdeněk Hrabica
10. 9. 2016
Stále mi leží v hlavě myšlenka vysokoškolské pedagožky, která skoro nikdy neudrží jazyk na zámek. Občas káže páté přes deváté, dokonce i na rozhlasových vlnách. Před mnoha lety ji ostatní studenti na vysoké škole potajmu říkali, pro její horlivost a umanutost - „rudá fena“. Neladil mi ten urážlivý pseudonym, zvláště proto, že se týkal ženské bytosti. Ale v mnoha ohledech si jej za hyperaktivitu dobovým praktikám režimu po právu zasloužila. Podobných jedinců jsem v životě potkal na desítky. Horlivě jiné vylučovali a trestali, jak zákony kázaly. Nebo nepřestajně poučovali. Dokonce se nezměnili, ani když sametově nad jinými opět zvítězili. Dotyčná se nedávno nechala slyšet, že budoucí rodina dozná takových změn, že v jejím trvání dojde i k několikerým rozvodům. Vždyť už dneska je každé druhé české dítě dítětem nemanželským. Potomci nevědí, kolik otců se v jejich životě už vystřídalo. Jako bych se ocitl ve zjevení, zúčastnil jsem se zasnoubení muže a dívky v početné vietnamské rodině, odchované v České republice. Mladí mezi sebou mluvili krásnou češtinou, nikoliv řečí matky své, ale řečí školy a kamarádů, mezi nimiž vyrostli. Objevilo se tu i slovo: „Ségro, vole, pomoz mi nést dary ke snoubence!“Byly to pro mne jímavé okamžiky radosti, že neplatí ještě všude pesimistické prognózy jedné české profesorky. Zaplať nám za to pánbůh, že to není ještě na světě všude stejné.

Psáno pro Novou republiku, Nové slovo a LUK. 
Text a foto Zdeněk Hrabica 
Pozn. red.: Autor neuvedl, že jde o |Jiřinu Šiklovou

11 komentářů :

 1. Málokdo trpěl tolik jako Vietnamci,kteří ve své historii museli často válčit a nikdy nekolaborovali ani se nevzdali. To je tedy sakra špatný příklad pro obecné poznání "světa",protože málokterý národ je nyní tak kvalitní jako oni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:26 Moc by mě zajímalo, jak by naši "sluníčkáři", odmítající odmítání islámských imigrantů, vysvětlitli rozdílnost ve výsledku integrace Vietnamců a Rómů. Vietnamci, kteří se museli potýkat s jinou zemí, jazykem, zvyky, kulturou, se dokázali bez nějaké pomoci integrovat bez problémů. Rómové, kteří tu žijí už stovky let, se stále integrovat nedaří. A to přes velké peníze na tuto integraci vydávané. Inkluze ve školách řečeno popravdě je kvůli nim, speciální poradci, sociální pracovníci, neziskovky, kulturní granty a já nevím co ještě. A pořád to nejde a nejde. Nejsem rasista, ale zrovna tento příklad vede k úvahám, jestli příčinou není právě rasová predisposice.

   Vymazat
  2. ano rasová predispozice a v některých případech příbuzenská plemenitba neboli incest, kterého výsledkem je méněcenné potomstvo.

   Vymazat
 2. A perník se na svatbě podával, Hrabico?

  http://www.lidovky.cz/cesky-trh-s-drogami-ovladaji-vietnamci-jsou-schopni-vyrobit-na-jeden-var-stonasobek-pervitinu-i1x-/zpravy-domov.aspx?c=A160731_122214_ln_domov_ele

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nebyla svatba, bylo to zasnoubení, a ani v nejmenším jsem nezkoumal podstatu Vaší otázky.

   Vymazat
 3. „Jiřina Šiklová je případ člověka, který je diabetik a ještě k tomu chlastá. To je velice špatná prognóza, výraz těžkého poškození mozku,“

  OdpovědětVymazat
 4. Rudá Fena.Šiklová roz.Heroldová.Z kmene obřezanců!Tak se nedivme!

  OdpovědětVymazat
 5. Příznivci euroatlantických hodnot přečtěte si jak to dneska vypadá s dětmi v základních školách. Kolik dětí propadá již v první třídě, přesto že se dělají příjmací testy již na první třídu a je rok před školou povinná školka. Já to vidím v tom že byly masově zrušeny všechny státem placené po školní kroužky a družiny, kde děti pod dozorem pedagogů si udělali úkoly a učili se žít pro kolektiv. Des je všechno jen za peníze, které se většině rodin nedostávají. Ty chytrolíni, keří budou psát že na cigarety a chlast mají nemůžou nikdy pochopit co je to deprese z totálního nedostatku. Je mi 72 let a nikdy jsem nekouřil, nepil pivo a víno co mám rád také nepiji denně. Přezto že jsem jen středoškolák, mám za sebou dílo za čtyry průměrné lidi a pochopení pro lidi kteří neměli to štěstí jako já. S dnešními možnostmi a technologií by 21 století pro lidi mělo vypadat jinak, vím že jsem najivní jak mi řekl jeden můj přítel ale jiný asi už nebudu. Opovrhuji lidmi kteří se o lidech kteří nejsou tak schopní vyjadřují jako že si za to mohou sami, jak si za to mohou ty malé děti a tam to začíná. MOTROK 21 STOLETÍ.

  OdpovědětVymazat
 6. autor Zdeněk Hrabica - vyjadrujem úctu a uznanie, - článok a jeho sociologický rozmer je inteligentný, pravdivý a morálny

  OdpovědětVymazat
 7. Neříkej hop, dokud nepřeskočíš! Ale díky za poklonu! Lidé se zase tak moc rádi nemají. Myslím, že jsme se ale pochopili. Namísto válek, ideologií, úprkem za věcmi a mamonem, opouštíme lidský rozměr. A k tomu snad ani nepotřebujeme plody pasociologie, jakou nám profesoři sunou pod kůži.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:42 Rusové jsou přece jen asi inteligentnější. To, co říkáte už pochopili a díky Putinovi si dokázali zvolit pro budoucnost správný směr. Viz beseda s madými lidmi z roku 2014 :
   https://www.youtube.com/watch?v=CxTLkCl6fBA
   Je to s anglickými titulky, ale Putin tam velmi jasně popisuje svou vizi. A perspektivní vize, jasný směr a "plán" dalšího směřování k bezpečné a spokojené budoucnosti, je přesně to, co naší Západní společnosti chybí. Ke stejnému poznání dospěl překvapivě i exprezident Klaus, který o tom mluvil na mezinárodním diskusním klubu Valdaj 2015:
   https://www.youtube.com/results?search_query=Valdaj+2015+

   Vymazat