Reklama

.

.

pátek 23. září 2016

Když se vaří v Česku diplomacie


Zdeněk Hrabica
23. 9. 2016
Spojité nádoby jsou fyzikálním imperativem; diplomacie je souhrnem zahraničních vztahů. Málokdy je však diplomacie projevem lidské domluvy. Když se na pražském Loretánském náměstí, v blízkosti Černínského paláce, odhalovala socha významného českého ministra zahraničí a později i prezidenta dr. Edvarda Beneše, odnášel jsem si v paměti zajímavý příběh. Řečnil předseda vlády Ing. Jiří Paroubek. Seděl jsem vedle chrabrého muže, generála Františka Fajtla. Chyběl ministr zahraničí JUDr. Cyril Svoboda a podle tiskového mluvčího MZV se statečný voják dozvěděl, že se ministr slavnosti nezúčastní.


Generál vzkypěl, pronesl několik jadrných slov, jakoby velel letce ve Velké Británii. „Prezident Edvard Beneš byl a zůstane mým vrchním velitelem československé branné moci! Vyřiďte panu ministrovi, aby přišel mezi nás, kteří jsme bojovali za vlast proti Hitlerovi. A vzdal poctu našemu veliteli.“

Za chvíli ministr přišel a zcela nediplomatická slova Františka Fajtla si vyslechl z očí do očí

Když se lámal chleba o uznání Kosova, jednal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zcela nediplomaticky. Bylo to poté, když jiný vrchní velitel Václav Havel se připojil svým souhlasem k bombardování letectva NATO na hlavní město Srbska, na Bělehrad. Ministr nezávislost Kosova uznal.

Když se opakovaně zdráhal parlament doporučit nejvyšší vyznamenání bratřím Ctiradu a Josefu Mašínovým a Milanu Paumerovi za hrdinství v boji proti komunismu, ke kterému se aktéři prostříleli, předseda vlády Mirek Topolánek tak učinil v roce 2008 prý pouze za sebe, soukromou iniciativou.

Udělil všem „Plaketu předsedy vlády“.

Na pohřbu Ctirada Mašína v roce 2011 udělll a předal vyznamenání „Zlaté lípy“ Josefu Mašínovi ministr obrany Alexandr Vondra v přítomnosti velvyslance ČR v USA Petra Gandaloviče.

Tyto akty jsou dneska na čestném místě připomenuty v Muzeu Armády ČR.

Nyní se však karta poněkud obrátila a kaše se převařila proti nediplomateckému chování prezidenta Miloše Zemana v USA a na Valném shromáždění. O své vůli zveřejnil a dal veřejně najevo zcela nediplomaticky během své nynější návštěvy USA návrh na budoucího velvyslance České republiky Hynka Kmoníčka v USA, aniž je podle zvyklostí již znám ohlas druhé strany. Přiklonil se zcela nediplomaticky na stranu jednoho z kandidátů na prezidenta USA. Aniž zná volební výsledek. Co se stane, když bude stát v čele USA prezidentka?

Předtím se Miloš Zeman neomaleně a zcela nevídaně vyslovil k jednání současného velvyslance USA v ČR, který se v České televizi zachoval před očima českého národa jako protektor.

Teď za to všechno dali Miloši Zemanovi v České televizi do kožichu - vlastně jeho ústavní pravá ruka Milan Štěch a jak by jinak - i ředitel Knihovny Václava Havla a exvelvyslanec v USA Michal Žantovský.

Kamarádsky se shodli Milan s Michalem, k nímž se už předtím připojil i Karel a Cyril, že to Miloš znovu ve světě, a hlavně v USA - nediplomaticky jaksi taksi pohnojil.

To by se přece jenom nemělo.

Foto autor

16 komentářů :

 1. Senátní kandidát Kotek ,služebník zla ,udavač .Tento člověk chce ukazovat morálku a urážet pana prezidenta.

  OdpovědětVymazat
 2. Mimo mýsu . Anglická mládež vraždí přistěhovalce z křesťanských zemí . Čeští a Polští piloti umírali za Británii a vy kurvy jim ubíjíte vnuky . Začíná mi být jedno že to u vás převezmou muslimáci . Sami si za to můžete . Marcel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dyt to pisu ze pro anglosasi jsme ten nejvetsi odpad vychodoevropane slovanskej untermensch jsme mene nez ti muslimaci nemeckej starosta prohlasil ze vezme 3 muslimaky nez jednoho vychodoevropana je treba se tech zapadnich hajzlu zbavit vystoupit z eu odejit z nata vyhlasit neutralitu a k clanku jeste ze jsem volil zemana kdyby tu vladl Karl zu Schwarzenberg tak uz cesko neni jen us zakladny a islamske stanove mesto

   Vymazat
 3. Ten Miloš jim musí ležet v žaludku 24 hodin . Konečně nemáme loutku a hlavně vraha Srbských dětí a ostatních civilistů v Jugoslávii .

  OdpovědětVymazat
 4. Prezident ČR Miloš Zeman zcela určitě ví co a proč kdy řekl. Prokázal, že na "jeho slova", dříve či poději, většinou došlo..
  Pokud někdy něco "pohnojil", tak by se měli do zrcadla podívat v článku jmenovaní pánové, ale i celá řada bývalých a současných našich politiků a úředníků. L.S.

  OdpovědětVymazat
 5. Miloš už není tím čím býval. Podobných gerontů je víc. Stále má ale navrch před většinou mladých, dynamických politiků.

  OdpovědětVymazat
 6. AT ZIJE PRESIDENT ZEMAN !
  Kdyby se zitra stal sv. matkou Terezou a chodil s aurou svatosti po ulicich Prahy, tak mu to neni nic platne !
  Rekl , ze je na strane Donalda Trumpa, a to je
  BLASPHEMY, proti "svatosti" vsech globalistu, zvanych certovi bobky v americkych mestech.

  Jenze ruka Bozske prozretelnosti je neomylna a pod koruohev Trumpa se radi MILLIONY a MiLLIONY novych a novych volicu.

  Z Trumpa je SPASITEL. On byl poslan 15 archandeli na zachranu planety !
  Hillary je tak nemocna, ze se ruzne nemoci nemohou domluvit na jejim zaniku.
  Dostava histericke zachvaty a jeci jako desatnik u vojaku.
  Cesi NAROSTE VAH hrb, jako Fickovi z cachticke pani, budete-li kritizovat osvicennost presidentovu.
  Amen - varuje vas
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 7. Omlouvam se za vsechny prekelpy. Specham ! Dnes budu mluvit k lidem a inscenovat vzpouru proti ohlasene cenzure internetu. (To zas budou Amici cumet, jakou mam vyridilku a trapit se otazkou meho accentu.)
  Kdyz se me zeptaji odkud jsem, tak vzdy pysne prohlasim z Washingtonu, a ze accesent vznikl po narozeni s postizenim. Postizeni jsou bezna mezi politiky ve Washingtonu, daleko horsi nez je accent.
  TRIBUN LIDU plebejskeho
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diky bratre ze mame zastani jen mne trochu mrzi zes nevyzdvihl zastupcovy zasluhy o buzeranty vede vzdy v Praze pruvody s celou ambasadou bez accentu .Asi proto ze nas pedoffil prcackar a ukazovac ptaka Weiner donedavna representant housu a po vyhozeni si ponechal svou pensi do konce zivota za servis pro lid.Anthony byl prichycen s nezletilou divcinou pod 15 let jak ji ho zase ukazuje na internetu.Huma od nej utekla mozna ji staci Hillary ,se proslycha neco o lesbiich .Je to skutecne spolecnost ,Usatej buzerant, Opra tepla 3/4 Hollywoodu perversni a na doupu proste vzor typicky pro kavarnu kde pastickari na sebe blili v predklonu po prekoureni se.Tva prace je zzsluzna ale prestan uzivat nekde nekdo nekomu neco naznacil a kdyz jsou dva u sebe tak jdu radsi pryc ,to delaji prizdissraci

   Vymazat
  2. Plukovniku jake to postizeni te postihlo ?? Jiz od malicka a nebo pozdeji? Nekdy je to v genech tomu se neda zabranit tak jestli je to jen normalni magoria pomuze urcite psychiatr.Nekdy pomuze kabatek a nekdy tepla-studena ,zalezi na tom v jakem ze to stadiu mas Ozvi se radi pomuzeme ,jsi nas zastupce a mluvci

   Vymazat
 8. Když nastoupí velvyslanec do své funkce zaměří se ve svém inauguračním projevu na zdvořilostní fráze o zemi, kde bude působit. Od pana Shapira bych zde očekával, že se zaměří na naši historii, vyzdvyhne naše velikány Masaryka, KarlaIV., Hrabala, Seiferta, Ant.Dvořáka a přistoupí ke své funkci s pokorou ke státu, kde bude ten svůj zastupovat. Dozvěděli jsme se, že musíme více zbrojit a další rady od našeho nového Velkého bratra. Kdo stále váhá, ať si tento projev na internetu najde. On se tenkrát nezachoval jako rovnocený zástupce zpřátelené země ale jako skutečný von Neurath. M.Radikowski

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jana zizku ktery ve stredoveku vymlatil eu z cech proto nas nenavidej nenavidej rusy protoze jsou schopny konkurovat usa a ukazali svetu ze se da krasne zit bez kapitalistickych vydriduchu a nemaj vyplundrovane prirodni zdroje jak usa tak by je radi ukradly rusum

   Vymazat
 9. Zbrojit , zbrojit a nakonec vyklidily pohraniční opevnění . Dnes to samé . Akurát nepřítel je Rusko které nás osvobodilo od Adolfa . To že tu byl komunistický režim rozhodli už mocnosti v Jaltě . Dnes máme demokracii tak proč máme poslouchat buzny z USA . Pokud se někdo ozve proti tak z něho udělají komouše nebo rasistu .

  OdpovědětVymazat
 10. " ... že to Miloš znovu ve světě, a hlavně v USA - nediplomaticky jaksi taksi pohnojil."

  Že bychom se mohli z toho NATO vymanit zvyšováním dávek hnojiva? Snad. Dobrý nápad. Ale jednodušší by to přece jen bylo referendem. Tedy volit například SPD. Děda.

  OdpovědětVymazat
 11. Jsem volič M.Zemana, ale některá jeho zahraničně-politická vystoupení jsou jak slona v porcelánu.
  Nemůže ohlásit jméno nového velvyslance v USA, dokud přijímající země s tím nevysloví souhlas. Když agrément odmítne, prostě velvyslancem nebude.To se mu teď teoreticky může stát. Anebo ve Valném shromáždění všichni svoje projevy čtou, ale M.Zeman chce oslnit jak mluví spatra.Dojem s tím na nikoho nemůže udělat. Psaný projev by mu pomohl vyloučit chyby v projevu s tvrdou výslovností, když např. psací stůl nazve "working table" a ono je to "desk."Také poučování kohokoliv, včetně toho Watsona. je na tomto fóru za přítomnosti desítek hlav a předsedů vlád nemístné.

  OdpovědětVymazat