Reklama

.

.

sobota 24. září 2016

Konec hierarchické struktury a vydírání v bankovním sektoru

Petr Umlauf
24.9.2016 E-republika

Čtyři velké světové banky uzavřely dohodu o novém společném finančním vyúčtování, založeném na technologii blockchain, což
je systém u nás známého bitcoinu.

Začněme fakty. Čtyři velké světové banky uzavřely dohodu o novém společném finančním vyúčtování, založeném na technologii blockchain, což systém je u nás známého bitcoinu. Německá Deutsche Bank, Švýcarská UBS , Španělská Santandern a Bank of New York Mellon se spojily a spustily to, čemu daly název Utility Settlement Coin, čili vyúčtovací měna pro společné použití. Banky oznámily termín 18 měsíců pro uvedení systému do komerčního provozu. Je třeba si označit toto datum v kalendáři, protože to může být konec americké finanční dominance.

 

Vývoj kryptoměny a její důsledky


Žádný mezistupeň v transakcích, snížení nákladů a času, obejdou se velké banky. Odhaduje se, že náklady na vypořádání transakcí ve finančním průmyslu jsou kolem 80 miliard dolarů ročně, bez započtení plateb na pracovníky, kteří se podílejí na ověřování těchto transakcí. Podle studií může integrace blockchainu ušetřit něco mezi 15 a 20 biliony dolarů za banky pro rok 2022. S integrací technologie se náklady sníží, ale bude to znamenat i snížení zaměstnanosti v sektoru. Je zřejmé, že automatizované procesy povedou k masivní vlně propouštění, snížení počtu zaměstnanců bude nevyhnutelné. Byl to především tlak na snížení nákladů, který donutil banky změnit názor a urychleně se zaměřit na vývoj aplikací této technologie.

Na druhou stranu, vývoj z více projektů v oblasti technologie blockchain u různých bank může vyústit ve dva možné scénáře. Buď se banky spojí a sjednotí vývoj s cílem podpořit jednotnost platformy. Nebo může existovat více platforem neslučitelných navzájem. Je ironií, že projekt, jako je Bitcoin, který se narodil, aby sesadil z trůnu banky s jejich finanční hegemonií, je nakonec pohlcen a stráven v zájmu udržení bankovního status quo. Bitcoin jako měna byla přijata a je akceptována v systému, protože zavedení systému blockchain je již konečné.

 

Viditelné změny


Největší banky světa přehodnocují své vztahy s bankami v malých zemích, což komplikuje přeshraniční převod finančních prostředků. Malé banky si musely držet nutnou hotovost na krytí operací a současné krize je rychle ničí. Ukončení tzv. korespondenčního bankovnictví mezi bankami může ohrozit růst a finanční stabilitu řady malých států. To se uvádí ve zprávě Mezinárodního měnového fondu (MMF). Tato krokodýlí glosa MMF má oporu v realitě. Malé státy Afriky, Karibiku, Střední Asie a země se nachází na ostrovech Pacifiku, jsou nejsilněji zasaženy ukončením korespondenčního bankovnictví. V řadě těchto zemí jsou vytvořeny zóny s nízkým zdaněním příjmů. Dojde ke snížení počtu kanálů, přes které některé země mohou přijímat peněžní transfery od osob pracujících v zahraničí (Samoa). Navíc to komplikuje obchodní transakce v dolarech, nebo jiných rezervních měnách. V konečném důsledku to může bránit poskytování úvěrů a ohrozit hospodářský růst. Poslední skandály offshore-leaks s daňovými ráji (Panam, Bahama) skončí, a tyto černé peníze se teď stěhují pod přímou kontrolu do bank USA. Banky v daňových rájích totiž nedostanou na tyto sumy požadované bankovní rezervy v systému rozpadajícího se korespondenčního bankovnictví.

Nové technologie – iniciátor i hybatel změny


Blockchain technologie v podstatě umožňuje, aby se všichni prováděli transakce jako cizinci. Je to plná anonymita, ale dělaná naprosto transparentním způsobem. Neexistuje žádný prostředník mezi dvěma klienty, mohou dělat transakce přímo, a celý proces se stává jednodušší a levnější. Tento koncept může být aplikován na celý digitální svět a může se dělat jakýkoli druh výměny nebo transakce.

Tyto bankovní měny jsou tedy soukromé a tím obcházejí Fed a obejdou se bez US-dolaru. Tyto finanční technologie se chystají zničit zúčtovací monopol superbank. Příkladem je firma Ripple, která vytváří a distribuuje finanční technologie typu blockchain. Ty umožňují bankám odesílání real-time mezinárodních plateb po sítí. Ripple Labs se snaží propojit digitální svět s tradičního finančního sektoru, propojením izolovaných platebních systémů do jednoho rozdělovače. Mnozí jejich vývojáři původně pracovali pro bitcoin. Podívejte se na tato videa, která ukazují příklady různých kryptoměn a jejich využití pro banky.
https://www.youtube.com/watch?v=7abKUs9tYZg
https://www.youtube.com/watch?v=pj1QVb1vlC0
https://www.youtube.com/watch?v=Q2YHhLkOO9g


Ethereum je poskytovatel decentralizované platformy a programovací jazyk, který pomáhá se systémem smart smluv a umožňuje vývojářům publikovat distribuovaných aplikací.  
Factom je poskytovatel správy záznamů, záznamy obchodních procesů pro business a vlády.
Blockstream je poskytovatel sidechain technologie, zaměřen na rozšíření schopnosti bitcoinu.

V zásadě to znamená, že obchod se vrátí do doby kamenné, kdy jedna osoba přímo obchodovala s druhou, bez prostředníka. Pak bychom nepotřebovali minimálně k běžným platbám banky, jen dobře zajištěnou kryptoměnu.

 

Co to znamená pro USA


Je zajímavé se podívat, jakým ohromným tempem se banky zbavují amerických dluhových cenných papírů. Virtuální dolar jde do kytek. Za týden poklesl objem státních pokladničních poukázek na 27,5 miliardy dolarů, a to je nejsilnější týdenní pokles od ledna 2015. Navíc teď centrální banky drží na účtu federálního rezervního systému pouhých pouhých 2,83 bilionů, a to je minimum od roku 2012. Graf ukazuje, jakým tempem se banky zbavují amerických bankovních poukázek.
Největší prodejce amerických bankovních poukázek je pochopitelně Čína. V červenci Peking prodal hned $22 miliard dolarů těchto dluhopisů. Každý se zbavuje US-dluhopisů, jak jen může. Proto FED prohlásil, že nová finanční technologie založená na kryptoměnách může ohrozit stabilitu finančního systému USA. A má pravdu. V případě, že zahraniční banky mají možnost obchodovat přímo mezi sebou bez nutnosti zapojení přes bankovní systém USA, proč by měly nechat bilióny dolarů ve Spojených Státech? Přijetí této technologie může vést k ohromnému odlivu vkladů z bankovního systému USA. Americké banky se mohou značně utrpět. A vláda USA bude mít těžší práci, jak najít zahraniční kupce svých stále rostoucích dluhů.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

8 komentářů :

 1. Idiote Umlaufe,
  "Každý" se US dluhopisů opravdu nezbavuje a nemůže se jich zbavovat už ze samotného principu. Když se totiž někdo zbavuje tak někdo jiný od něho musí koupit. Nebo se pod pojmeme "zbavení se" myslíš že ty dluhopisy hodí do kamen?

  Ještě něco napiš jak Dolar zničí vypuštění Dvouhlavého zlatého orla, ty zoufalče.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale samosebou, že ty dolarové dluhopisy od Číny aj. někdo kupuje.
   Bude to asi stejný vizionář, jakým se zdáte vy.

   Vymazat
  2. Opluštile,

   samozřejmě, že vy, jakýsi lojza z Horní-Dolní, jehož největší dosavadní obchod byl nedělní nákup v Lidlu, jste daleko větší vizionář než obchodník točící miliardy dolarů. To dá rozum.

   Kdokoli by se řídil vašimi přitroublými vizionářskými radami a poslední léta spekuloval na krach dolaru, US ekonomiky a raketový vzestup rublu a Ruské ekonomiky, by dnes už chrápal pod mostem.
   Naštěstí ani vy sám ve skutečnosti těm blbostem co neustále klepete do klávesnice nevěříte a nevsadil byste na ně ani pěťák, vy slavný "vizionáři"

   Vymazat
  3. Anonymní24. září 2016 9:02
   Vaše argumentace mi přijde dost dementní. Dluhopisy by měl být povinen zpětně odkoupit jejich vydavatel, tedy zřejmě FED. Háček je, že FED má sjednané vazalské smlouvy, se všemi národními bankami světa, že tyto dluhopisy uloží do reserv a nebudou je pouštět do oběhu. Se slábnoucí USarmy, ale tyto smlovy budou ztrácet na síle. P.K.

   Vymazat
  4. Anonymní24. září 2016 9:02, tak si přečtěte tento článek, když tomu nerozumíte.
   http://leva-net.webnode.cz/products/co-predchazelo-imigracni-invazi-novodobe-dejiny-v-souvislostech-krok-za-krokem/

   Kdyby jste neměl trpělivost jej číst celý, tak to s tím dolarem je polopaticky vysvětleno v jeho závěru.

   Odstavec o dolaru a dluzích USA začíná větou:
   "Zcela závěrem bych rád objasnil co je tak na tom dolaru neakceptovatelného a proč to všechno.

   USA se jako stát totiž dostaly do následujícího neudržitelného a neakceptovatelného režimu fungování. Jak funguje ekonomika státu USA:"

   Též doporučuji film "Sázka na nejistotu", který byl natočen podle skutečného příběhu a plně vyjasňuje příčiny krize v roce 2008. Na www.ulozto.cz jej jistě naleznete. V jedné z hlavních rolí hraje Brad Pitt.

   Vymazat
 2. Idiote 9.02, toaletního papíru s nápisem USD se nezbavují jen okupované státy, tedy EU, Japonsko, Jižní Korea, Kanada a další kde jsou základny US Army ovládané mafií z Bílého domu

  OdpovědětVymazat
 3. Jedná z říši na světě která neměla svoji peněžní měnu byla Inská říše. Tedy tato říše neměla problém s úplatky, krádežemi, podvody, znehodnocováním měny. Evropské státy peněžní měnu měly a mají. Již v základní škole učitelka za socialismu učila, že panovníci s oblibou prováděli okrádání svých poddaných a svých společníků znehodnocením a to snížením obsahu zlata nebo stříbra v minci. Pak panovník přišel na buben. V dnešní době jsme svědky masívního znehodnocení světových měn. Začali s tím američani. Jak jinak. Liberalismus je vrcholem kapitalistického způsobu okrádání obrovského počtu lidí. Mince sice již nejsou, není tedy možné místo zlatých dukátů razit plechové plíšky a vydávat je za dukáty. Ale je možné tisknout obrovské množství papírků s názvem Dolar, Euro , nebo Koruna. Výsledek je ten, že všem je jasné, že to nemůže jít do nekonečna a jednou bublina splaskne a možná i doprovázená válkou. Proč válkou. No proto, že když všichni odmítnou potištěný papírek s názvem dolar, amici budou muset použit jediný mechanismus, kterým je dolar podložený a tím jsou bomby, rakety, atomové pumy, humanitární bombardování a podobně. V malém měřítku feudální panovník nutil poddané nevolníky, aby obchodovali s bezcenným plíškem místo zlatého dukátu a mělo to lokální charakter řešení problému. Dnes když státy budou odmítat bezcenný hadr papíru bude to mít globální celosvětový charakter řešení problému a to atomovými zbraněmi z USA. Po vyřešení se vrátíme opět k obchodu něco za něco na tržištích a vše může začít opět znovu. Čtvrtá světová válku se povede s kyjem a lopatami.

  OdpovědětVymazat
 4. Horší je,když jsou státy nucené kupovat USA dluhopisy.Ano,Čína se jich různě zbavuje,raději než aby tratila,až půjde dolar do kopru.Od té doby co muselo nakoupit Japonsko velký balík USA dluhopisů,jejich hospodářství se plácá ode dna ke dnu,není na investice a běda přijít o tu částku,japonští důchodci se můžou jít utopit.

  OdpovědětVymazat