Reklama

pátek 30. září 2016

Nemakačenko

30. 9. 2016   Ostrov Janiky

Nemakačenko je především líný pracovat ZA PENÍZE. Jinak být líný vůbec nemusí, může být činorodý, pilný, zvídavý a zvědavý v mnoha jiných činnostech, které ho baví a uspokojují. Přesto je současnou kapitalistickou morálkou odsuzován, protože za „poctivou práci“ je považována pouze práce za peníze.Historická vsuvka:

Nechuť k vykonávání fyzických, dílčích, netvůrčích prací je člověku přirozená a proto k ní musel být vždy donucen.

V době antiky svobodní občané nepracovali, i když měli svá zaměstnání. To neznamenalo, že sami činnost vykonávali, na to měli otroky. Vůbec nejctěnějším zaměstnáním pak byla filosofie.

V křesťanství je sice lenost zařazena mezi sedm hlavních hříchů, ale výklad není jednoznačný. Původně bylo slovo „acedia“ překládáno jako nedbalost s významem lenost-nedbalost k „boží milosti“. Takto líný-nedbalý mohl být i ten, kdo byl světsky velmi přičinlivý a pracovitý.

Idea práce jako ctnosti se v té podobě, jak ji známe dnes, zrodila až za kapitalismu, jehož základní ideologií je pohádka o tom, že bohatství je výsledkem píle a práce, a chudoba pak výsledkem lenosti. Přitom platí pravý opak, bohatý je ten, kdo nepracuje.

6 komentářů :

 1. jo to je pravda prachaci maj na makani podrizene babis se venuje politice ale ve firme ma sefy a ty maj skvelej plat tak vydelavaj jemu nebo o ten plat nechtej prijit a ty radoby celebrity komedianti umelci jsou jen preplaceni pravicovy volici z toho maj hruzu ze by mely delat za normalni mzdy kdo chce byt v eu+nato 25% spokojenych prachacu kteri se bojej vlastniho lidu a klidne by nasi zemi daly nabozenskym blouznivcum


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Babiš se věnuje politice, abys měl co jíst. Aby se nekradlo - jen legálně.
   I když ty nepracuješ, snad pouze intelektuálně (nebyli nadáni k fyzické práci, jak řekla jedna disidentka), někdo tě musí obléct, nakrmit a dopravit do kavárny. Vole!
   V.Ž.

   Smazat
 2. I líný člověk v něčem prospěšný a užitečný,vždy vymyslí nejjednodušší a nejméně pracný pracovní postup...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To máte pravdu , majitel fy kde byl tento jednodušší postup zaveden, tohoto člověka vždy rád odmění za to , že mu pomohl zbavit se pár zaměstnanců. Když to domyslíme do důsledků 90% práce za nás mohou dělat stroje, počítače, automatické systémy apod. Ale jaký druh společnosti nastane potom???

   Smazat
 3. No, přemýšlejte...

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Profesor-Peter-Stanek-Chysta-se-totalni-promena-naseho-sveta-V-rezii-nadnarodnich-korporaci-a-bohacu-Chudoba-a-sledovani-uplne-vseho-455938

  OdpovědětSmazat
 4. Ač tomu zřejmě autor článku z důvodu vlastní přirozenosti neuvěří, přiměřeně zbohatnout lze i obyčejnou manuální prací, za přítomnosti vůle, píle, invence, flexibility...Ano, zbohatnout může i lenoch, pokud bude mít štěstí.
  Práce určitě není v lidské přirozenosti, ačkoliv opak tvrdil i minulý režim, jenže je jedinou alternativou řekněme "konstruktivně, smyslně" prožitého života, který má nějaký zásadní vliv i na vývoj společnosti. Vše je otázkou osobního poznání, vývoje, a určitě je těžké změnit tradiční postoje. Dalo by se říct, že od dětství jsme gumováni-programováni iracionálními postoji k životu, a jen málokdo se v určitém bodě dokáže pod tlakem okolností "obrátit" a postupně zbavovat "lidových i jiných moudrostí". V praxi je to složitější, a to je problém, jelikož občané inklinují k jednoduchým řešením, vedoucím vždy přesně tam, kde teď jsou.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.