Reklama

.

.

pondělí 5. září 2016

Německé obchodní řetězce obnovují platby v markách

Václav Umlauf
2. 9. 2016   E-republika

V nové situaci má každá země eurozóny plán B na odchod z eura. A Německo není výjimkou.

Pokud je euro stejně pevné jako jednota všech zemí EU a jejich zahraniční politika, tak není divu, že stará dobrá západoněmecká marka slaví comeback do německých obchodňáků. Podle státní banky je v oběhu stále ještě kolem 13 miliard marek, hlavně na Balkáně. V nové situaci má každá země plán B na odchod z eura. A Německo není výjimkou.

První vlaštovku vypustil velký zasilatelský obchod Hertie, kde můžete platit starými německými markami. Ale musíme je poslat fyzicky, protože platby nejsou přijímány skrze banky. Ale DM je slušná cenina, i když nyní tak trochu podhodnocená proti euru. Tady je současný kurz, který má Hertie.
100 DM - 55 EUR (eigentlicher Kurs: 51,13 EUR); Wechselkurs: 1,8181 (statt 1,95583)

Německý Kaufland přišel od nového roku 2016 s iniciativou "Plaťte skoro jako kdysi" (Zahlen fast wie damals) a má úplně jiný kurz, protože zachovává hodnotu marky při výměně z roku 2001/2002, kdy se měnila v poměru 1,95583 za jedno euro. Jak se zdá, na finančním EU-Titaniku se pomalu vrací staré dobré časy, kdy měna měla i určitou stabilní hodnotu a kredit. To ovšem zásadně nevyhovuje centrálním bankéřům. Viz náš článek Jackson Hole: Centrální bankéři otevřeně o zrušení hotovosti. Pak budeme mít všichni plastikovou kartičku, která bude majetkem banky, včetně oné pomyslné sumy peněz na ní uložené. Viz heslo "bail-in" a "bankovní socialismus".

A Němci mají první vlaštovky, že systém EU-hotovosti pomalu kolabuje. Občané v Německu mnohem více používají bankovních trezorů, kde si skladují cennosti a hotovost. A mají důvod, protože Bundesbanka oznámila, že v případě krize není schopna zásobovat vlastní obyvatele hotovostními penězi, protože tolik bankovek pohromadě prostě nemá. To je ovšem vážná věc, protože Němci mají se selháním měny tragické zkušenosti. Proto běží ve zdejších ekonomických a právních kruzích debata, jestli přitom nebyla porušena ústava, která tuto povinnost centrální bance přímo ukládá. A poslední hřebík do rakve přišel minulý týden. Při rozpadu eura je samozřejmá poptávka po zlatě, tedy pro ty, kteří si ho mohou koupit. Podívejte se, jak stoupá cena zlata od začátku roku 2016.Jenže mnozí důvěřivci si nekoupili zlato, ale papírky na zlato, což jak známo není úplně totéž. Zákazníci Deutsche Bank, kteří si nakoupili papírky na tzv. Xetra-Gold a mají své zlato uložené v bance, se vyplašili a chtějí jej vidět v reálu. To se jim asi tak snadno nepovede, protože banka je od 1. září 2016 v množstvích nad 1 kg nevydává okamžitě, jak to bylo ve smlouvě. Není divu, když Spolková banka dostane své zlato z USA až někdy po roce 2020, pokud vůbec, viz náš článek (Planetární hrnce zlata se daly do pohybu).Související články:

19 komentářů :

 1. Tak už nejenom dolar mnoho let kolabuje, teď pro změnu i euro?
  Ať je nějaká legrace tak se podívejme jak stoupla cena zlata k rublu za posledních 10 let. Mě to vychází na 6 násobek. A to je prej podle rudohnědých pošuků rubl tím zlatem krytý. Co z toho asi plyne? S vámi, rudohnědými vymaštěnci, je vážně legrace :-D

  http://www.xe.com/currencycharts/?from=XAU&to=RUB&view=10Y

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koho tlačí můra, ať zaplatí bůra...

   Vymazat
  2. Dočkej času, jako husa klasu....

   Vymazat
  3. opět se nám tu troll se svou rudohnědou ( takovej protimluv) rozvášnil.
   Ty pitomče, aspon si nastuduj historii, pokud to tvůj mozeček pobere
   J.

   Vymazat
  4. Co si mám nastudovat ty pičusi?
   Není snad pravda, že tu všichni jeden vedle druhého neustále s láskou vzpomínáte na staré dobré časy komunistické totality a litujete revoluce?
   Není snad pravda, že pojmy jako svoboda a demokracie jsou pro vás sprostá slova?
   Není snad pravda, že tu všichni k smrti nenávidíte Židy, Ukrajince, Poláky, Američany a jiné národnosti?

   Jak by jsi tedy sám sebe nazval když "rudohnědý idiot" se ti nezamlouvá? Co ty máš nastudováno z historie?

   Vymazat
  5. Pro 9:36 - používání vlastní hlavy je pro vás "laskavé vzpomínání"? Copak to byla v listopadu 89 revoluice? Nová republika je právě advokátem větší svobody a opravdové demokracie - to pro nás nejsou sprostá slova!!! Nová republika také nikdy neuveřejnila jeden jediný článek s etnickou či rasovou záští!!! Tak nám laskavě nepodsouvejte své bludy. Jasné?!

   Vymazat
  6. Jo, ten 9:36 sám o historii neví nic. Jen demagogie a propaganda. Prostě vymytá hlava plná průvanu.

   Vymazat
  7. Dvořáku,
   pročtěte si taky někdy diskuse pod články ať víte kdo jsou vaši čtenáři, co si myslí, co chtějí, jak přemýšlí, prostě jakou sortu lidí vámi zveřejňované články přitahují.
   Ale jsem si skoro jistý že vy to moc dobře víte, jen děláte hloupého.

   Vymazat
  8. 9:36
   Ty vychlastaná chujmerovskohavloidní prázdná palice,jeď se debilokeaticky nechá zastřelit do Fuckingtownu a nemel ty hovadiny od Šapita a lejnolahvarenskejch hovad!!!!!

   Vymazat
  9. 10:18 - to mne podrž, redakce může za své čtenáře! Fakt síla!

   Vymazat
 2. Rudá je dnes především celá Evropa.Bolševik tu vládne docela pevnou rukou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozor na termíny. Menševici, zde vládnou pevnou rukou. Bolševik prosazuje zájmy celku, obyvatelstva. A menševik je parazit, který chce žít na úkor většiny, jak to dělají všechny dnešní elity (více 50% majetku je ve vlastnictví parazitické hrsky).

   Vymazat
  2. ....no tak v Evropě vládne Rudá banda.

   Vymazat
  3. Dnešní Evropa s rudými nemá nic psolečného. Je to čistě fašistický projekt, který straní velkokapitálu a dopouští se neustále sociálního inženýrství. Projevy evropských státníků se až nápadně podobají projevům Goebelse, Goeringa a dalších veleduchů 3. říše. Ne nadarmo se op dnešní Evropě mluví jako o 4.říši.

   Vymazat
 3. Jasně ekonome onanyme 14:11. Ještě jsi zapomněl zmínit burger index. Nejsi náhodou absolvent VŠE Praha t.č. na brigádě u PC?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No moc toho nemáš, přesto jsi neodolal nutkavé potřebě něco sesmolit, viď debílku?

   Vymazat
  2. 14:17 Vtipné a výstižné :)

   Vymazat
  3. 14:23 - ale fuj. Absolvent VŠE by neměl nadávat lidem, ale burzovním indexům, a to jen když padají.

   Vymazat