Reklama

.

.

čtvrtek 8. září 2016

NI: USA jsou největší vojenský stroj, který nemůže vyhrát války

8. 9. 2016   První zprávy
USA jsou nejsilnější vojenskou mašinérií v historii lidstva, ale jak se zdá, nemohou vyhrát žádnou válku, píše britský komentátor The National Interest Freddy Gray. Podle autora se Spojené státy snažily o roli světového četníka, ale nic dobrého z toho nebylo, v článku pod názvem „Uvadající převaha Evropy, Velké Británie a Ameriky“.„Když Amerika si stanoví za cíl podpořit svobodu, majetek a bezpečnost, tak to skončí poklesem úrovně svobody, bohatství a bezpečnosti," zdůraznil Grey a poznamenává, že i zdánlivě úspěšné operace USA v jiných zemích, zejména v Libyi v roce 2011, vedly ke katastrofě.

Autor dochází k závěru, že se věk nadřazenosti Spojených států na světové scéně, alespoň v obvyklé formě, chýlí ke konci. Prchavý „unipolární okamžik", který následoval po konci studené války, byl nahrazen „postpolárním" světovým řádem, v němž není vše, jak se zdá.

Neporazitelná Amerika nebo se blíží konec říše?

Čína, podle Graye, je obr, zvyšující svoji moc, ale jeho mezinárodní ambice jsou „tajemné a zahalené".

Rusko je často označováno za oslabenou velmoc - ale svých strategických cílů dosahuje, přičemž tam, kde ostatní světové velmoci selžou, píše autor. Podle něj má sofistikovaná „měkká síla" dnešního Kremlu potenciál, který neměl za posledních třicet let.

Za jedinou „jasnou konstantu" v novém světovém řádu označuje Gray úpadek Evropy. „Paralyzována dluhy, prochází Evropská unie vážnou politickou krizí," uvádí a připomíná rozhodnutí Londýna vystoupit z Unie.

Zároveň EU, která zůstává druhou největší ekonomickou sílou na světě, „téměř úplně" závisí na dobré vůli a vojenské síle USA.

Podle pozorovatele klade Washington příliš velký důraz na Evropu, a nedostává adekvátní odpovědi. Gray připomíná výroky prezidentského kandidáta Donalda Trumpa o tom, že Evropané nedostatečně investují do NATO, a tento postoj Trumpa považuje autor za správný (jinak ho označuje za katastrofálního kandidáta). Gray se domnívá, že Evropa není příliš vděčná Spojeným státům, za to, že si naložily „lví podíl" na financování vojenské aliance.

Komentátor zdůrazňuje, že si Amerika mohla dovolit takové „nevděčné spojence" pokud její hlavní úloha nepodléhala pochybnostem. Ale ne v současné situaci.

10 komentářů :

 1. Odpovím na nadpis:
  Cílem stroje není válku vyhrát, ale být neustále ve válce. Je to byznys. Často se dodávají zbraně oběma stranám. Jen ať se řežou mezi sebou a že mnohým nezúčastněným nastane peklo, tak to majitele stroje nezajímá. Jediné co majitelé stroje zajímá jsou jejich perverzní představy o nadřazenosti.

  OdpovědětVymazat
 2. Budu také reagovat na nadpis: vojenské vyzbrojování není vždy pořebné jen na to, abychom válu vyhráli - ale slouží i k tomu, aby válka vůbec nezačala.
  Nejlepším příkladem jsou atomové zbraně - nikdo je nechce použít ale dostatečně úspěšně zabraňují velké válce mezi atomovými mocnostmi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1409 oprava - .. aby válku vyhráli ...

   Vymazat
 3. USA mohou na celé čáře, bez problému a do týdne vyhrát jakoukoli válku snad mimo té s Čínou a Ruskem.
  "Problém" je, že dnes se vede válka takřka v přímém přenosu on-line a v zájmu veřejného mínění je třeba brát ohled na civilisty. Není možné prostě srovnat nějaké území se zemí. Takto žádná válka samozřejmě vyhrát nejde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. USA mohou na celé čáře... - o tom přesvědčila celý svět Korea, Vietnam apod.
   Lze-li považovat tyto války za vyhrané, tak rozhodně ne americkou stranou; a to i přesto, že např. ve Vietnamu USA používaly ještě ostudnější metody vedení boje než o jakých tvrdíš že je nelze uplatňovat s ohledem na veřejné mínění.

   Vymazat
 4. Velký omyl. USA mohou vyhrát agresi ato bez vyhlášení války (s tím už se ani nezatěžují) tak maximálně se státem který má okolo 30 miliónů obyvatel. Vetší státy už jsou nad jejich možnosti a v dlohodobém konfliktu vždy dostanou na prdel a jsou rádi za plychtu jako třeba Irák. Navíc musí s sebou mít vždy koalici ochotných přicmrdů aby v tom nebyli sami. To moc dobře vědí.
  Dnes dal negr Rusům něco jako ultimátum kvůli Sýrii, tak to vypadá, že USA jsou dost v koncích a chtějí opravdu válku se vším všudy a myslí si, že nedojde na zbraně hromadného ničení a na jejich území. Je to v podstatě další pozvánka do války, kterou teď negr rozdává po světě kam se dá.

  OdpovědětVymazat
 5. Amerika se asi připravuje na něco opravdu velmi velkého. V pondělí přišlo varování kvůli možnému zemětřesení v Kalifornii do dvou měsíců http://victuruslibertas.com/2016/09/breaking-california-government-official-insider-impending-earthquake-within-60-days-7-1-or-larger/ a prezident Obama vyhlásil září 2016 za měsíc přípravy ke globálním katastrofám https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2016/08/31/proclamation-national-preparedness-month-2016. Náhoda ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slušelo by se v této souvislosti připomenout (z článku na "aeronet.cz"): "A aby toho nebylo málo, německá vláda Angely Merkelové připravuje znovuzavedení branné povinnosti (zrušené teprve před pěti lety) a adresuje pozoruhodné a výzvy svému obyvatelstvu - včetně miliónů přivítaných muslimů: Navrhuje zásadní posílení Bundeswehru a „Koncept civilní obrany“, jenž vyzývá občany, aby si vytvořili osobní zásoby vody a potravin nejméně na deset dnů, měli v dosahu lékárničku první pomoci, teplé deky, uhlí, dřevo, svíčky, svítilny, baterky, zápalky, nabité baterie a pohotovostní rezervy.

   Další opatření zahrnují posílení zásob stavebních materiálů pro veřejné a soukromé budovy; zřízení spolehlivého zabezpečovacího systému přes rádio, televizi, sirény, reproduktory, textové zprávy a internet - a vytvoření nemocničních „dekontaminačních stanic“ pro případ jaderného, biologického nebo chemického útoku. Prostě příprava na mír jako řemen."

   Vymazat
  2. Vzhledem k tomu, že v SRN je bratru cca 130 amerických vojenských objektů rozeseto po celé zemi, tak v případě konfliktu musí být naši němečtí sousedé připraveni a předzásobení, protože představují ten největší evropský terč.

   Vymazat
 6. Kuci,staci v juesej odpojit elektriku,privod vodya jsou v hajzlu...to jinak vsichni v eu !A pak kuci americsti poznaj,o cem je valka,nebo ji nikda nezazili.Putin predeslal,ze jestli NATO rozpouta valku v eu,postara se o to aby se okamzite prenesla do juesej.

  OdpovědětVymazat