Reklama

.

.

pátek 23. září 2016

Nizozemsko nebude ratifikovat dohodu o přidružení Ukrajiny a EU


23. 9. 2016   zdroj
Amsterdam má v úmyslu odmítnout ratifikaci dohody o přidružení mezi Ukrajinou a EU, píše deník The Financial Times. List cituje nizozemského premiéra Marka Rutte, který při projevu v nizozemském parlamentu navrhl, aby bylo přihlédnuto k názoru obyvatel země, kteří se v národním referendu 6. dubna 2016 vyjádřili proti navazování užších vazeb s Kyjevem .


Premiér Nizozemska zároveň vyjádřil naději, že dohoda bude uzavřena mezi ostatními 27 zeměmi Evropské unie a Ukrajinou. Amsterdam, jak se zdá, nehodlá jít proti vůli voličů. Noviny The Financial Times zdůrazňují, že holandské strany nejsou ochotny ignorovat výsledky hlasování, nehledě na tlak ze strany Bruselu.

Dříve parlamenty všech zemí EU ratifikovaly dohodu o přidružení s Ukrajinou, která vstoupila v platnost 1. ledna 2016. Nizozemsko se ale rozhodlo uspořádat referendum o účelnosti dokumentu. Proti ratifikaci smlouvy se vyjádřilo 61% občanů, pro její podporu se vyslovilo 38,21%. Ihned po vyhlášení výsledků Amsterdam zdůraznil, že hlasování mělo jen konzultativní povahu.

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavel Klimkin sdělil, že Kyjev nebude jednat o pozměňovacích návrzích k textu dohody o přidružení s Evropskou unií.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

5 komentářů :

 1. Nelze! Asociační dohoda má být, pokud vím, mezi Ukrajinou a EU jako institucí. Nikoliv na dvoustranném základě s každou zemí zvláště. Musí tedy platit ve všech zemích EU nebo v žádné. Tak jako třeba protiruské sankce nebo kvóty. Tak jsem zvědav, jak toto dopadne. Už neplatí Dublinská smlouva (smetla ji Merkelová přístupem k migraci) a toto by smetlo Lisabonskou smlouvu. Co by potom platilo a jestli by vůbec něco platilo v tomhle cirkuse.

  OdpovědětVymazat
 2. Nizozemsko určitě vedou nacionalisté, populisté a xenofobové:)))

  OdpovědětVymazat
 3. Kdy a kdo se zeptá nás, zda s něčím souhlasíme?

  OdpovědětVymazat
 4. Rutte je naivní, holandský parlament se nebude moci řídit přáním ulice (většiny obyvatel) právě v době, kdy třeba holandská komise dostala za úkol opakovaně obvinit Rusko ze sestřelení MH17 nad Ukrajinou.

  OdpovědětVymazat