Reklama

.

.

středa 14. září 2016

Nový motor pro PAK FA: ruští inženýři dosáhli konstruktérského vrcholu


napsal/přeložil Oleg Moskvin
14. 9.  2016   Eurasia 24
Rusko dokončilo realizaci dalšího důležitého a výjimečného vývojového projektu. Byl dokončen první funkční motor druhé fáze pro stíhací letoun páté generace T-50 (PAK FA). Bez jakékoli nadsázky jde o skutečný průlom – obdobné takto složité zařízení jsou dosud schopny vyrobit pouze Spojené státy. Díky novému motoru ukáže T-50 svoji skutečnou sílu.


Že vývoj motoru (pod označením „výrobek 30“) a jeho konstrukce jsou ukončeny, oznámil během nedávného Východního ekonomického fóra generální ředitel Leteckého závodu J. A. Gagarina v Komsomolsku na Amuru Alexandr Pekarš (definitivně však bude motor hotov až po dokončení jeho náročných statických a letových testů a „odladění“ – pozn. Geo).

„Motor druhé fáze je hotov a funguje. Jeho testy probíhají v souladu s plánem,“ cituje Pekarše agentura TASS. Míněny jsou samozřejmě tovární, statické testy. Zabudování motoru do letounu PAK FA a jeho letové zkoušky jsou naplánovány až na příští rok. Už samotný fakt, že vývoj byl dokončen, motor vyroben a že je již testován, stojí ovšem za zaznamenání.

Právě skutečnost, že Rusové neměli k dispozici potřebný moderní motor, byla jedním z hlavních argumentů těch, kteří odmítali označovat T-50 jako letoun páté generace. Nyní bude T-50, PAK FA

(перспективный авиационный комплекс фронтовой авиации) ještě lépe manévrovatelný, univerzální bojový stroj, schopný eliminovat případné chyby pilotáže, létat nadzvukovými rychlostmi bez přídavného spalování a útočit na nepřítele za jakýchkoli meteorologických podmínek.

„PAK FA je dlouhodobý projekt, jenž nám svým způsobem umožňuje dohnat Spojené státy, které také nestojí na místě a zahájily již vývoj letounů 6. generace,“ uvedl pro internetový deník Vzgljad profesor Akademie vojenských věd Vadim Kozjulin. „Zatím je však zemí, které disponují letouny 5. generace, jen několik málo – jde o USA a některé z jejich spojenců. Vyvinout letoun 5. generace se pokouší i Čína. Zkrátka v současné složité mezinárodní situaci je vlastnictví letounu 5. generace velmi důležité.“

Ano, Američané opravdu mají ve výzbroji stíhací letoun 5. generace F-22 Raptor a také stíhací bombardér 5. generace Lockheed Martin F-35 Lightning II. USA jsou jedinou zemí, která má ve výzbroji celé perutě letounů 5. generace. První z nich zařadila do služby už před deseti lety.

Pokud jde o Rusko, projekt PAK FA neboli T-50 je prakticky zrealizován. První start letounu 5. generace byl uskutečněn již v roce 2010. Široké veřejnosti byl pak představen na letecké výstavě MAKS 2011.

Ovšem motor tohoto letounu – takzvaný motor první fáze, známý jako „výrobek 117“, nedosahoval úrovně amerických protějšků. Jde v podstatě o modernizovanou verzi motoru AL-41F1S určeného pro stroje Su-35S. A tyto bojové stroje patří mezi letouny generace 4++. Tedy – vlastnosti požadované od T-50 jsou s tímto motorem („výrobkem 117“) nedosažitelné již z principu. Jde přitom především o manévrovací schopnosti v podmínkách boje za nadzvukových rychlostí.

Jak již před časem uvedl hlavní konstruktér vědeckovýrobního sdružení Saturn Jurij Šmotin, s novým motorem, motorem druhé fáze, se stíhač 5. generace „stane poslušnějším a bude rychleji reagovat na jednání pilota“.

Podle Šmotina překonává nový motor své předchůdce vyšší tažnou silou (a to výrazně, pravděpodobně okolo 170 kN oproti 147 kN – pozn. Geo), nižší měrnou spotřebou paliva, menší hmotností a jeho provoz a údržba budou levnější.

Při vývoji motoru bylo nutno vyřešit velké množství složitých konstrukčních úkolů, například konstrukci vysokotlakého kompresoru s použitím nových materiálů a nových technologií. V americkém tisku nazvali redaktoři analogický motor „vrcholem konstruktérského myšlení“.

Ruský „výrobek 30“ obsahuje řadu vlastních, unikátních vývojových řešení. Vyniká mezi nimi konstrukce lopatky turbíny motoru. Ta má velmi složitou konstrukci a je vyrobena ze zcela unikátních žáruvzdorných slitin niklu. Předchůdce tohoto motoru nic podobného neobsahoval.

Ruský motor druhé fáze byl vyvíjen ve spolupráci všech konstrukčních kanceláří Sdružené korporace výroby motorů (Объединенной двигателестроительной корпорации – ОДК). Hlavní podíl na vývoji má Konstrukční kancelář A. M. Ljulky. Pro RIA Novosti to již dříve uvedl generální ředitel korporace Vladislav Masalov. Ten také zveřejnil jméno hlavního konstruktéra celého projektu – Jevgenije Marčukova.

Sériová výroba letounu T-50 bude zahájena na konci příštího roku. To znamená, že vojenské letectvo dostane letoun 5. generace s „výrobkem 30“ v roce 2018.

Odborníci porovnávající výsledky leteckého vývoje nespěchají s tím, aby říkali, že Rusko sestrojilo nejlepší letoun na světě. Na dotaz redakce vz.ru, které z letadel je lepší, zda F-22 nebo inovovaný T-50, Kozjulin reagoval tak, že odpověď bude příznivá pro toho, kdo bude odpovídat. „Obě letadla se dosud nesetkala ve vzduchu. Nemá proto cenu o tom spekulovat,“ říká. „Každý analytik, který označí jeden z těchto letounů za lepší, si důvod pro svoji volbu najde.“ (Je nicméně neoddiskutovatelné, že T-50 bude nabízet vyšší univerzálnost než F-22 a současně lepší letové vlastnosti než F-35; závěr nechť si z toho vyvodí každý sám – pozn. Geo.)

Nezbývá, než doufat, že k takovému setkání nikdy nedojde. Vždyť T-50 a F-22 se za stávající mezinárodní situace mohou setkat jen v případě otevřeného vojenského střetnutí USA a Ruska.

18 komentářů :

 1. Amici nebudou mít co žrát, několik miliónů jejích lidí žije díky potravinovým lístkům a oni budou celou dobu vyrábět jenom smrtící stroje na zabíjení>

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...jo,dokud žid točí klikou ve FEDu a hlupáci berou mikimaus dollar,tak se to nezmění...jedno podmiňuje druhé:mikimaus dollar je kryt jen násilím us.zbraní a ty zase ke své výrobě musí obíhat a přinášet reálné hodnoty....dokonalé,ale už se to začíná měnit,proto ta nervozita pejzatejch....

   Vymazat
  2. Ti "amíci" ty stroje na zabíjení musí vyrábět už z principu. Aby si udrželi svou (dnes již podlomenou) hegemonii, a aby svým válečným potenciálem umlčeli všechny, kteří jim kazí jejich svět založený na dolaru jako světové rezervní měně. Do té doby budou ve FEDu točit tou klikou, a do té doby to svět bude platit (mj. odkupem té měny, dluhopisů ..).
   Jakmile se však jedno (voj. síla) či druhé (postavení dolaru) zakymácí, neboli, pokud bude ohrožen ten jejich řád (NWO), vznikne velmi třaskavá situace.
   Nic tak totiž ty globální minotaury nebolí, jako potenciální ztráta jejich výlučného postavení ve světě. A ta jim ze strany rozvíjejících se zemí hrozí ... I proto se představitelé těch zemí stali v prozápadních médiích belzebuby, diktátory či utlačovateli.
   Kéž ty nové motory ruským silám přinesou užitek, pro který byly vyprojektovány a pro který budou i užity.

   Vymazat
  3. Ero by melo mit nazev PAKA-FUCK-YOU-50X

   Vymazat
 2. Celé USA, až na pár špiček, je banda negramotných a slepých debilů.

  OdpovědětVymazat
 3. Takže bychom už měli uvažovat,že mu nebudeme říkat T-50 FAK PA od anglického FAKE PACK? Sorry, je toho ještě velmi mnoho.

  OdpovědětVymazat
 4. Zase Ruská špionáž a pak má být Rusko na vrcholu v letecké technice

  OdpovědětVymazat
 5. Něco pro angličtináře

  http://finance.yahoo.com/news/f-35-just-proved-russian-192811263.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1902 - dobrý článek. Ale hlavně, že se tady ti rusofilové rozplývají nad nějakým motorem a T50.
   Myslím, že Rusové by ani nechtěli, aby k nějaké jasné a přímé konfrontaci s Americkou armádou někdy došlo - protože by se projevilo jejich zaostávání ve všem.
   Mimochodem i ten jejich slavný tank ARmata není schopen výrobce ani vyrábět - namísto 2000 tanků do 2019 jich vyropbí pouze 70 - viz zde: http://www.armadninoviny.cz/ruska-armada-ziska-70-tanku-t-14-do-konce-roku-2019.html

   Vymazat
 6. A zase ! Není dne, aby NR nepřevzala nějaký militantní proruský článek !! Proboha - už se vzpamatujte - tady žijeme v jiném světě, nejsme v Rusku - kde každý den hustí lidem do hlavy , jak jsou ve vojenství úspěšní a jaké super tanky mají a kde všude zvítězili !!
  ¨Rusko je neuvěřitelně militantní - a nejhorčí na tom je, že i běžní obyvatelé už ani jinak neumí. Armáda, tanky, letadla - motory . Děs běs. pořád dokola.
  Proč se někdy nepochlubí zvýšením důchodů ? Aby neživořili s průměrným důchodem po přepočtu asi tak 4000 czk ! viz třeba zde: http://enovinky.ru.nf/node/610

  OdpovědětVymazat
 7. 11:22
  "Myslím, že Rusové by ani nechtěli, aby k nějaké jasné a přímé konfrontaci s Americkou armádou někdy došlo - protože by se projevilo jejich zaostávání ve všem."

  S tím lze souhlasit, stejně jako by Američané nechtěli přímou konfrontaci s Ruskem, proto používají proxy, nicméně rád bych viděl pár příkladů z toho "všeho" kde Rusové zaostávají. Tak, prosím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1200
   Rusko je naprosto neperspektivní společnost v současném stavu a při současném způsobu řízení společnosti a ekonomiky.
   Je pro ostatní svět nezajímavé, cizinci tam nechtějí a naopak mnohdy místní emigrují z Ruska pryč.
   Ruské hospodářství a ekonomika obecně nemůže konkurovat vyspělému demokratickému Západu.
   Rusové to vědí a proto hustí lidem do hlavy své vojenské úspěchy. Je mi jen divné, že obyvatelstvo na to stále slyší - namísto toho, aby se ptali po lepších silnicích, vyšších důchodech a zdravějších potravinách. Aby se ptali, proč střední doba dožití je v Rusku podstatně nižší než na Západě, a aby se ptali, proč tolik hlavně mladých emigruje a odchází na ten strašlivý Západ.
   Toto všechno si dejte na jednu hromadu a máte odpověď na to, v čem Rusko zaostává.

   Vymazat
 8. 11:27
  Souhlasím s tím, že ta adorace ruských zbraní zde je přehnaná. Co se týká toho, že v Rusku každý den hustí lidem do hlavy, jak jsou vojensky úspěšní, doporučil bych se zaměřit na americké servery, které do hlav pologramotných Američanů buší denně válečnou protiruskou rétoriku a propagandu, proti které byl Goebbels naprostý sluníčkář.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1208
   americký tisk sleduji z důvodu své profese a můžu Vás ujistit, že ani náhodou se nedá úroveň militantní propagandy srovnat s tou Ruskou !!! Velké informační portály v USA jen velmi zřídka uvádí nějaké zprávy z vojenství, skoro vůbec neuvádí nic ohledně technologií.
   Když na druhou stranu koukneme na ruské hlavní informační portáoly, tak není dne, aby pořád dokola tam nehypnotizovali obyvatele nějakými novými zbraněmi, super tanky atd.. Doslova - není dne, abych se něco takového na hlavních ruských portálech nedočetl.
   A navíc se stačí podívat na ruký státní první kanál televize - ve zprávách přibližně prvních 30 minut jede jen propaganda o armádě RF. Skoro bez vyjímky.

   Bohužel to má vliv na myšlení běžných obyvatel - při rozhovorech s nimi mám pocit, jako bych byl někde v roku 1980, přesvědčují mne - jak je Amerika dáví a že za všechno může USA a že za rohem zdražili tvaroh a i za to může USA.
   Tak to je.
   Jezdím do USA i do Ruska služebně mnohokrát za rok, tenb rozdíl je naprosto jasný a hmatatelný.
   Pro pořádek - nechtěl bych žít ani v Rusku ani v USA. Ale subjektivně vidím, jak strašlivé a naprosto bezperspektivní to momentálně v Rusku je. Až na to přijdou mladší a začnou se vyptávat, tak přijde velký zvrat - Putin vyletí a to teprve nastane šok.

   Vymazat
 9. No to se tedy divím, že to Rusko vůbec ještě existuje. Škoda jen, že není součástí vyspělého "demokratického" a perspektivního Západu (odkud lidi začínají odcházet do Ruska - jako třeba Němci ze strachu z nájezdníků), a že v Rusku nemají možnost konzumovat ty zdravé!!!! potraviny jako na perspektivním Západě. No tak to jsem naletěl, přiznávám se. Netušil jsem, že diskutuji s Fištejnem nebo Jandou z Evropských hodnot.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusko jasně že existuje, proč by zmizelo ?
   Jenom je to bohužel militantní a naprosto zmanipulovaná společnost - což je škoda, taková bohatá země a přitom žije chudě.

   Vymazat
 10. 13:09
  Díky, pane Karasi.

  OdpovědětVymazat
 11. Spory o Rusku a o USA jsou na úrovni, „kdo má většího ču..ka“, tedy značně pubertální.

  USA se snaží znásilnit celý svět, a prakticky se jim to podařilo. Jenom to Rusko se nechce zařadit do houfu, takže mu je nasazována satanská hlava.
  Rusko bylo vždycky pozadu v osobní spotřebě, s výjimkou superboháčů, kteří Rusko vykradli a se svými penězi utekli do ciziny.

  Má-li Rusko obstát v odboji proti americké nadvládě, stojí ho to nadměrné úsilí, protože má málo obyvatelstva na to, aby mohlo konkurovat mnohonásobně lidnatějšímu Západu ve všech směrech. A vzdorovat musí, protože jsme už viděli, jak dopadlo, když nevzdorovalo. Žrali trávu, a i když se to už zlepšilo, ještě se z toho nevyhrabali.

  Fandit Rusku neznamená chtít, aby Rusko ovládlo svět. Je to jen výraz naděje, že Západ sám se vzepře zločinné nadvládě USA a napraví své postoje.
  Ovšem EU už skončila. Možná, že už generace našich vnuků bude dožívat svůj život v islámském státě. A „Evropské hodnoty?“ ty se již nyní staly prázdnou frází. Poslední evropské hodnoty zůstanou nakonec zachovány právě v Rusku, ať se nám to líbí, nebo ne.
  PB

  OdpovědětVymazat