Reklama

.

.

sobota 17. září 2016

O to jsme zrovna nebojovali


Jiří Jírovec
17. 9. 2016
Jiří Suchý v jedné hře vyvolával potlesk na otevřené scéně, když v rámci jemného lavírování proti tehdejší moci zazněla replika: "Je nebezpečné domnívat se cokoli". Podobně reagovali návštěvníci na píseň "Až se k nám právo vrátí" a v ní na přání "děti po svém vychovávat". To je Spirituál kvintet. Tehdejší moci takové věci vadily, ale stejně prohrávala, protože její, frázemi prošpikovaná řeč nestačila na jazyk básníků. Proto se stalo, že Semafor i Spirituál kvintet přes všechny obtíže přežily normalizaci. Stejně jako Divadlo Járy Cimrmana.


Jiří Tichota vzpomíná, že argumentoval proti blbosti tím, že spirituály odrážejí boj černochů proti rasové diskriminaci. Ten byl reálný i v době, kdy Spirituál kvintet začínal a svým způsobem trvá dodnes. Píseň "Jednou budeme dál", v originále "We Shall Overcome" byla hymnou tohoto boje již od počátku minulého století.

Československá situace byla specifická v tom, že naše občany zajímal okolní svět obchodně, ale ne politicky. Vycestovat, vydělat a něco přivézt. Co jim bylo do nějakých černochů nebo války ve Vietnamu? Teď mnozí říkají, jak bojovali a jak trpěli. Pokud jde o umělce, blíž k pravdě bude, že se naučili v předlistopadovém režimu pohybovat. Po roce 1989 s novou mocí splynuli. Bylo přece dobojováno.

Moc, jako filosofická kategorie, se ale nikdy nespokojuje s momentálním stavem, byť vypadá vítězně. Její základní vlastností je utužování se.

Máme svobodu shromažďování, ale musíme se napřed zeptat na úřadě, jestli vezme na vědomí, že se někde sejdeme. Nemůže to vlastně zakázat, leda pod záminkou, že je to které náměstí již obsazené.

Jsou ovšem situace, kdy se "jim" (tedy moci), občané hromadí tak nějak nekontrolovaně. Třeba jako to dělají fotbaloví fanouškové. Tak se zavede termín shlukování. Nebude dlouho trvat a shluky budou nezákonné.

Máme svobodu slova, jenže jen takovou, která se moci hodí do krámu. Ošetřeny jsou názory na holocaust a předcházející režim. Samozřejmě, že ne úplně. Záleží totiž na politické orientaci mluvčího. To poznala třeba Marie Semelová, když byla (zatím neúspěšně) souzena za vyslovení svého názoru o Miladě Horákové. Naštěstí neřekla, že i v USA popravili ženu. Jmenovala se Rosenbergová. Obvinění bylo podobné a stejně jako v případě Horákové byly neúspěšné žádosti o její omilostnění.

V mediích můžete svobodně prohlásit, že komunisté byli horší než nacisté. Říct to obráceně už není jen tak, protože se mnozí bývalí nacisté přeměnili na "naše milé krajany". Jednou jim ještě poděkujeme, že nám pomohli v klidu přežít válku proti Sovětskému svazu.

Občan má být trestán, jestliže se nelibě vyjádří o práci veřejného sluhy. Výjimkou je president Zeman, o němž může kdejaká zpěvačka či kavárník říct cokoli. Úřednici za přepážkou ale nesmíte říct, že je "kráva nebeská" i když zprznila vše, co měla udělat.

Nemá se rovněž kritizovat policii za způsob provádění zákroku. Nejspíš nejen verbálně, ale ani natáčením a zveřejněním videa na sociálních sítích. Taková svoboda je škodlivá, což dokazují nepokoje v USA, které jsou důsledkem zveličování zákroků policie proti čmoudům, či negrům, jak se v Česku zkracuje krkolomný název Afroameričan.

Toto nebezpečí existuje i u nás. Vezměme třeba tuto událost: Při nedávné demonstraci v Praze byla na služebnu v Krakovské ulici předvedena občanka, protože u sebe měla vlajku, jejíž barvy připomínaly tu českou a vzbuzovaly podezření z urážky státního symbolu. Policie pomohla ochránit symbol před znesvěcením.

Jenže: Na sítích se zlovolně objevilo video. Ukázalo, jak se na sedící ženu vrhlo několik svalnatých příslušníků. Použili zákonem povolenou sílu, úměrnou obavě o vlastní život, ale i tak byla celá situace nafouknuta do té míry, že se vedení policie nakonec muselo trapně omlouvat. To je nepřípustné, policie přece musí mít klid pro svou práci!

Občan stojí i před hrozbami, souvisejícími s bojem proti terorismu. Nemůže za to, že se přesně neví, která organizace je či není zrovna považovaná za teroristickou. Něco plácne a pak ho to mrzí. Když se splete, může být obviněn i z finanční či jiné podpory terorismu. Trestný čin "souhlasu" je znám již od vraždy Heydricha skupinou teroristů.

Zákazy a postihy přibývají, ale současně neexistují modelové formulace, jimiž by se dal vyjádřit nesouhlas s úřadem a nebo vyslovení čehosi nevhodného o teroru. Nesouhlas s válkami nebo s politikou vlády může šikovně žalobce proměnit v podporu terorismu.

Občanům by pomohlo, kdyby byly sestaveny bezpečné výroky, pro pochvaly i kritiku. Musely by ale být formulovány tak, aby bylo vyloučeno jejich spojení s ironií. Při policejním zákroku by bylo vhodnější volat "bravo" místo "bijte je, bijte je". Na úřadech by se naopak dalo použít ambivalentní "to jste mi opravdu pěkně pomohli".

25 komentářů :

 1. Horakova byla ve spojeni s se spionazi z Anglie (to nikdo ani nepopira ) a Rosenbergova byla ve skupine zidu (jako vzdy) kteri zradili stat ktery jim dal moznost a byla se svym zidem muzem popravena zcela dle zakonu spravne .Kazdy stat ma sve zakony a ty se musi dodrzovat alespon castecne neb chcani proti vetru se nedoporucuje alebr si nachcijeme nejmene na boty.Navic v te dobe pokud se mne pamet neklame byli i u nas popraveni pozdeji dalsi skupina zidu kteri prodavali vyjezd do Israele za 200 000 Kc znamym zidum a zcela zamerne nicili hospodarstvi .Takze umelci specielne je opet skupina lidi prace se stitici a jako vzdy slozena opet ze stejnych parasitu jako dnesni Hollywood.To ze sem tam neco zazbrblali na jevisti nebylo jeste zadne hrdinstvi rezim naopak tyto veci mlcky trpel aby plebs mel dojem ze je i v komunismu je svoboda slova .Znal jsem lidi ze sirokeho spektra a mekdy se bavim nazorum mladych kteri nepamatuji a nebo skalnim odpurcum rezimu,oni by se meli spatne za kazdeho . Viz generaci emigrace po 68 ,ziji-li tak jeste v 80 makaji aby prezili -ve vetsine pripadu . A kdo rekne ze to neni pravda je lhar. Takze on je kazdy hrdina a politicky odpurce,hlavne u te zdi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Manželé Rosebergovi byli popraveni správně ?
   Jejich vina byla jen ta, že byli členy povolené Komunistické strany USA a kecy o tom, že vydali tajemství A bomby SSSR jsou lži !!

   Vymazat
  2. Vážený pane ani paní Rozenbergová ani paní Horáková nebyly popraveny správně. To se v demokratických státech nedělá!!! Žena podle zákona může být popravena(ukamenována) pouze v muslimských zemích a to za to, když je nevěrná a nebo byla li znásilněna, pak se stane nečistým odpadem. Vina paní Rosenbergové doposud nebyla stoprocentně prokázána a její dva synové se doposud soudí o její omylostnění. Paní Horáková mě zklamala výzvou aby spojenci bombardovali atomovými zbraněmi Plzeň, Prahu, Brno a Ostravu. To není protirežimní, protikomunistická výzva ale výzva pro likvidaci národa - všech, tudíž protinárodní, protivlastenecký postoj( nejen v tomto případě) a ten by se měl trestat, i když ne smrtí!

   Vymazat
  3. A odkdy žena není podle zákona rovna mužům a nemůže v demokratickém státě dostat výjimečný trest za vlastizradu a kolaboraci s nepřítelem?

   Vymazat
 2. Pane Jírovče, za komunistů byla kritika možná ale jen "konstruktivní", jako teď a o tom píšete!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale chudinko ulhaná, sám dobře víš, že si tu spolu se stejně postiženými soudruhy můžete blekotat co vás napadne. Je to ale docela frustrující že to vaše blouznění vůbec nikoho nezajímá, viď? A ty by jsi přitom tak strašně rád byl politicky perzekuovaný hrdina, slavný na všech konspiračních a rusáckých serverech.
   No to ale musíš přitlačit na pilu, chudinko a začít na náměstích vyřvávat "sieg heil" "Židi do plynu" a pod. Za to co tu předvádíš tě zavřou přinejlepším do Bohnic.

   Vymazat
  2. 0:49- je dobře, že víte o čem pan Jírovec i já píšeme. Vás to zjevně zajímá, jinak byste nereagoval.

   Vymazat
  3. 23:54 Ty úvozovky ve vašem vyjádření jsou neprávem. Bylo mnoho filmů, které otevřeně kritizovaly přehmaty a nepravosti. Ale dovedete si představit, že by si dnes nějaký český "umělec" dovolil dělat legraci třeba z nepoměru trestů za vystrčený zadek a zhanobení prezidentské standardy? Nebo to, co si dovolují vyslovit německý satirik Volker Pispers nebo v německém pořadu Die Anstalt? Podívejte se sám:
   https://www.youtube.com/watch?v=vMD6dLpyoC0
   a tady, dokonce už v roce 2014:
   https://www.youtube.com/watch?v=csnUdkVkbqw

   Vymazat
  4. 4:41- Vaše uvozovky u slova umělec správné jsou, nemáme umělce, jen konjunkturalisty, jako vždy. Možná jen "ti správní" jsou vidět v mediích, taky jako vždycky.

   Vymazat
 3. m.j. Jiří Suchý řekl:

  za komunistů kradlo hodně lidí,ale...... málo,
  po 17.1. 1989 krade málo lidí ale,..... za to hodně!

  mám představu, co bylo a je pro Stát ČR výhodnější!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To že Suchý podle sebe a svých kámošů soudí, že se kradlo atd. svědčí pouze o tom co je (byl) on a další příslušníci tzv. elit zač.
   Opravdu nebyli (a nejsou)všichni jako on (oni).

   Vymazat
  2. Jiří Suchý si dokázal udržet divadlo za každého režimu, disidenta ani buřiče z něj neuděláte.

   Vymazat
 4. Stále častěji mne napadá myšlenka, že kultuře jako celku nesvědčí blahobyt. Neznám finanční poměry našich herců, zpěváků, skladatelů a spisovatelů před listopadem, ale troufnu si odhadnout, že, až na vyjímky se v penězích netopili. Přesto dokázali vyprodukovat nadčasovou tvorbu. Dnes stačí jeden mizerný televizní seriál a ten zajistí pohodlný život celé menší armádě herecké šmíry. Několik muzikálů zase udržuje při životě houf "zpěvaček", které by se svým uměním za bolševika objížděla maximálně vesnické zábavy. Nezávidím, ale to, co se stále častěji objevuje na obrazovkách televizí, by mělo za svůj výkon ještě platit. Nikoliv peníze dostávat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cely tento system baveni blbcu je dobre vymyslen ,samozejnme lzidem ze lzide 0.49 vzdyt cela ta vase kreaturni ideologie a zabava pro blbce je z vasich tupych palic a vite ze na povel se bude tleskat, i tomu az jim reknou do rady a skoc do rokle.Cela zabava spociva v tom ze prijde buzerant zaklepe na dvere ty vypadnou z pantu buzerant upadne jini buzeranti se sejdou a budou diskutovat a nakonec si jdou lestit sasky . Vsichni se smeji ac nevedi cemu roztleskavaci a televizni obrazovky vyzyvaji k jeste vetsimu veseli a ted prijde reklama o tom ze je dobre mit TV od Steina a blbci herci lzide jezdi na kolobezkach dokola a padaji do travy radosti .To je dnesni realita idioto "naroda"a ti smejdi co to pisou si za to staveji sidla o 150 pokojich smoznosti v patre 3 udelat jeste 60 pokoju dalsich.Takze komu se to nelibi at si prdel polibi Howgh

   Vymazat
  2. Jistěže se v penězích netopili, když dokázali ekvivalent výplaty normálně pracujícího prochlastat a prohýřit i za jeden večer... Přesto netrpěli hladem ani nespali pod mostem...

   Vymazat
  3. ASvatá slova, lépe bych to neřekl. Díky

   Vymazat
 5. Kanadane Jirovce, nikdy zadna rasova disktiminace NEBYLA.
  (k cernochum), ale byl vzdy oddeleny vyvoj.
  Pan Tichota byl neiformovany !

  Petre Heroute (7:18), napsal jste hloupost. Uplne obycejnou propagandu.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Herout je :vzdy jsou dve moznosti,budto uplne blbej neb nezna oficielni fakta a nebo je to povalec tzv Prazske kavarny tudiz havloidi to jest parasitni oportunisti kteri hajluji ci zvedaji pravici k pionyrskemu pozdravu- tzv prizdisraci

   Vymazat
  2. Pánové, proč napadáte pana Herouta za to, že se drží faktů. Rosenbergovi plány bomby Sovětům nepředali!!! To udělal britský vědec Fuchs, který se k tomu i přiznal. TAk se panu Heroutovi pěkně omluvte, jste-li chlapy! Pavel P.

   Vymazat
 6. Zatím žádná zpráva v oficiálních mediiích. US bombardéry zabily 80 syrských vládních vojáků a 200 zranily. Ruský ministr zahraničí prohlásil, že došel k údesnému závěru, že USA podporují islámský stát.

  OdpovědětVymazat
 7. To nebyl úmysl. To byl omyl. Ten se stává, jen namátkově, když bombardovali Prahu, Plzeň, nemocnice lékařů bez hranic ...

  Tak mne napadá, že mají v omylech letité zkušenosti.

  OdpovědětVymazat
 8. Další porce odhalení WADA skupinou hackerů Fancy Bears

  17. 9. 2016 zdroj
  Kybernetická skupina Fancy Bears zveřejnila další část odhalení Světové antidopingové asociace. Hackeři předložili dokumenty WADA, v nichž je uvedeno, že špičky asociace dovolily užívání dopingu 25 sportovcům z 8 zemí. Všichni tito sportovci byli připuštěni na letní olympijské hry v Riu, přičemž 14 z nich se stalo nositeli medailí. Většina sportovců z předloženého seznamu jsou reprezentanti USA. V seznamu je i ruský sportovec. Jedná se o stříbrného medailistu z olympijských her v Brazílii Mišu Alojana.

  Fancy Bears předkládá kompletní seznam sportovců, kteří byli připuštěni na olympijské hry, nehledě na pozitivní dopingové zkoušky:
  Kromě Alojana to jsou Britney Griner (basketbal, USA), John Conger (plavání, USA), Bethanie Mattek-Sandas (tenis, USA), Diana Price (lehká atletika, USA), Caitlin Baker (plavání, USA), Dagmara Wozniak (šerm, USA), McQueen Baron (plavání, USA), Michelle Carter (lehká atletika, USA), Sam Dorman (skoky do vody, USA), Tervel Dlagnev (zápas, USA), Christian Reichert (dálkové plavání, SRN), Christina Obergfell (lehká atletika, SRN), Franziska Hentke (plavání, SRN), Robert Harting (lehká atletika, SRN), Christian vom Lehn (plavání, SRN), Charlie Hall (golf, Velká Británie), Bradley Wiggins (cyklistika, Velká Británie), Chris Froome (cyklistika, Velká Británie), Heather Fisher (ragby-7, Velká Británie), Sam Townsend (veslování, Velká Británie), Roxana Kogianu (veslování, Rumunsko), Natalia Madai (veslování, Polsko), Pernille Blume (plavání, Dánsko), Petra Kvitová (tenis, Česká republika).

  Dříve skupina Fancy Bears zveřejnila údaje o tom, že skutečné dopingové koktejly užívaly 4 americké sportovkyně, z nichž dvě se staly olympijskými vítězkami v Riu. Připomeňme si, že tyto sportovkyně měly "potvrzení", na jehož základě jim WADA dovolila zakázané preparáty užívat.

  Vedení WADA uznalo pravdivost údajů, zveřejněných po nabourání její databáze, která je z nějakého důvodu stále nazývána tajnou.


  OdpovědětVymazat
 9. Dobře se na ta léta pamatuji: byla jsem ve studentském věku a hledali jsme v písničkách jakýkoli náznak nesouhlasu s tehdejším režimem. Byli odvážnější, ti měli často zákaz vystoupení, byli fikanější, kteří mluvili v náznacích, všechny jsme nekriticky obdivovali a jen opravdu málo z nich přežilo rok 1989. Karel Plíhal, jeden z mých nejmilejších, který asi neměl vážnější oplétačky se svými texty, nám to jednou na koncertě dal sežrat, když zazpíval " kdo to je tam u kůlu? ale - příliš si otvíral papulu, za vás si otvíral papulu". Nebo v jiné písni (Provazochodecká) zpíval: "srdce sebou háže jako zajíc v pytli, kdo si o ně řekne, kdo z vás si je koupí? Za dvě něžné paže, které by mě chytly, až noha se mi smekne a dav se rozestoupí". Važme si umělců, kteří kritizují nepořádky v každé době. My jako bezejmenný dav se nakonec vždycky rozestoupíme, když oni pro pravdu padají dolů. Ano, udělali si tenkrát slávu, ale bez skutečné tvůrčí invence každý "protestsong" zapadne. Ti kteří tvoří výborné písničky i dnes, a znovu v nich kritizují nespravedlnosti a násilí, ti, jejichž tvorba nezapadla a má nám co říci i dnes, mají mou hlubokou úctu a lásku. A myslím, že dělat dnes kariéru na pouhopouhé kritice tehdejších poměrů může jen ten, jehož tvůrčí schopnosti na nic jiného nestačí, a intuitivně to nestačí ani posluchačům. Můžeme porovnávat, my starší, a tak mě mimoděk napadá, co si asi mysleli členové symfonického orchestru o úrovni Plastic Peoples na nedávném koncertu, který se uskutečnil o třicet let později, než měl. Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím 16.27 ZA TĚCH TŘICET LET ÚROVEŇ "UMĚLCŮ" Z PLASTIC PEOPLE... doopravdy stoupla. Ve své době o ně proto mohly mít zájem snad Hlas Ameriky, nebo Svobodná Evropa... kterým o uměleckou úroveň nikdy nešlo, nejde a nepůjde.

   Vymazat
 10. Nějakej Tejc, patrně socdem kolaborant, horoval na páteční schůzi PS nejméně pro popravy za schvalování atentátu /na Heydricha/ a pomoc partyzánům označených /Berlínem/ za teroristy anebo lágr za vyjádření sympatií s vlastenci a odbojáři bránícími svou zem proti okupantům.

  To už by pak nebylo možné ani říct, že jim místo papírové postaví dřevěnou houpačku, aby si mohli užívat rodinné pohody po vzoru svého předchůdce Emanuela Moravce.

  OdpovědětVymazat