Reklama

.

.

středa 21. září 2016

P.C.Roberts: Vzdá se Rusko?


21. 9. 2016    PaulCraigRoberts
Upřímné a téměř až úpěnlivé úsílí Ruska ochránit Syrii před chaosem a Evropu před další masovou vlnou valící se odtud k jejím břehům, kombinované se stejně velkým úsílím vyhnout se přitom konfliktu s Washingtonem a jeho vazaly, skončilo úmyslným americkým zbombardováním známých pozic syrské armády. Tím též skončila dohoda o zastavení palby, do které Rusko vkládalo tolik nadějí.


V reakci na tuto situaci přesvědčila americká vyslankyně v OSN Samantha Powersová, že Washington dokáže lhát , až mu z hrdla páchne, pojal-li už jednou plán rozvrátit Sýrii zrovna tak, jak už rozvrátil Irák a Libyi.

Washington, a jen on sám, je odpovědný za válku v Sýrii. Když totiž britský parlament a ruská vláda zablokovaly Obamou zamýšlenou invazi do Sýrie, vyzbrojili, zafinancovali a najali Američané džihádistické žoldáky a vyslali je do Sýrie, aby zde, coby syrští povstalci, bojující za nastolení demokracie v zemi, Sýrii anektovali a zákonnou vládu z ní vypudili.

Samantha Powersová obrátila ovšem historii vzhůru nohama – a z války v Sýrii obvinila Rusko. A to za to, že ruská vláda vyslyšela žádost syrské vlády o pomoc v jejím boji proti Islamskému státu (IS) - tedy těm džihádistům, které Washington do Sýrie vyslal. Takže podle Samanthy: kdyby Rusko na pomoc Sýrii nepřispěchalo, Washington společně s IS by už dávno Sýrii zardousily, a válka by tam už dnes tedy nebyla.

Ruský vyslanec v OSN Čurkin v reakci na její projev prohlásil, že za 40 let své diplomatické činnosti tak ostudné, lživé a cynické vystoupení, jaké Powersová předvedla, neslyšel, a naznačil, že takovéto znásilňování faktů ho zbavuje naděje, že by se syrský konflikt dal cestou diplomacie vůbec ještě kdy vyřešit.
Jestliže ruská vláda skutečně – a konečně – pochopila, že Washington je skálopevně rozhodnut diplomacii obejít a za každou myslitelnou cenu nastolit v Sýrii chaos, trvalo jí to až nadměrně dlouho. Pochopitelně, ruská vláda se takovémuto neradostnému závěru dlouho bránila, protože jakmile odložíte diplomacii, nepřichází nic jiného, než konfrontace síly proti síle. V kontextu dneška pak thermonukleární válka a konec života na Zemi.

Což je i důvod, pro který se ruská vláda znovu a znovu obracela na Washington s nabídkou spolupráce namísto konfliktu.

Washington však konflikt chce, a Samatha to vyhlásila tak jasně, že to při vší snaze nelze pochopit jinak. A také tak jasně, že ruská vláda už nemůže dále předstírat, že to neslyší. Takže se nabízí otázka: Co teď Rusko a Čína učiní?

Jestliže nejsou připraveny na válku, kterou jim Washington vnucuje, ustoupí a Sýrii obětují? Obětují i ruské provincie na Ukrajině a ostrovy v Pacifiku, aby získaly čas a nabraly sil? Anebo se rozhodnou rozložit síly NATO tím, že washingtonským evropským vazalům dají otevřeně najevo, co je bude nadcházející konflikt stát? Protože není pod naší oblohou nic dobrého a prospěšného, co by Evropa mohla z agrese proti Rusku a Číně získat.

Anebo je Rusko – když se dipomacie prokázala být neužitečnou – neschopné učinit cokoliv?

Možná se ptám až moc drsně na to, že odpověď nemůže být jednoduchá. A to proto, že Rusko není tak zcela svého osudu pánem. Uvnitř ruských vládoucích vrstev existují totiž elementy, zvané „atlantičtí integralisté“, kteří mají za to, že je důležitější, aby se Rusko stalo částí Západu (tzn. aby bylo tzv. i s chlupama integrováno do západního systému), než aby bylo zemí suverénní. Argumentují, že dříve mocné země jako Británie, Německo a Francie z toho, že se staly americkými vazaly, dokáží dnes dobře profitovat. A proč by tedy z téhož nemohlo profitovat i Rusko?

Atlantičtí integralisté dále uvádějí, že strategická jaderná kapacita Ruska, stejně jako její nesmírná rozloha, by mu mohla pomoci jistou míru suverenity si i tak podržet, a jen její část - tu vazalskou – by Washingtonu předala.

Uvedený názor spočívá na předpokladu, že neokonzervativci se s něčím menším, než je hegemonie absolutní, mohou kdy smířit, a nebudou z takto oslabené pozice Ruska kapitalizovat podrobení totální.

Ruská vláda pravděpodobně stále ještě chová určitou naději, že přinejmenším aspoň některé z evropských vlád si uvědomí svou odpověnost za možné rozpoutání války – a alianci NATO opustí. Možná, že ty naděje by nebyly tak liché, kdyby hlavní politické figury na evropské scéně nebyly už koupeny a zároveň i stále placeny. Jak mi vysoký americký vládní činitel řekl už v roce 1970: „Vlastníme je, patří nám!“ „We own them, they belong to us!“

Evropané si už na svou roli vazalů zvykli. A protože se žádný evropský politik, šéfredaktor či vlastník novin nemůže domnívat, že by jeho rebelie proti tomuto vazalství mohla uspět, bude si i dál užívat života obohaceného o „prémie“, než aby jej riskoval pro věc humanity.

Otázkou širší ovšem je, zda dnes existující soci-politicko-ekonomický systém může ve prospěch humanity vpravdě fungovat, a není též jasné, zda je kapitalistická civilizace humanity vůbec schopná. Protože hodnota založená na penězích, jež z chamtivosti a moci činí faktory nejmocnější a současně též i lidsky nejméně snesitelné, je možné, že lidské zlo a nekompetence, které už zničily životní prostředí země, zničí i její lidské sociální systémy.

Globalizmus není totiž systémem pro spolupráci, je to washingtonský systém pro americkou nadvládu.

Vybral a přeložil Lubomír Man

25 komentářů :

 1. Rusko je na dně,vzdalo se dávno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:03
   Ty věcně zlitý mamrde lejnolahvárenský méněcenný kurvy Poserplíny,jedinej kdo je už konečně na dně je polozheblá Hitlery a ten tvůj udavač,nemakačenko,vlastizrádce a vožrala Havel!!!!!

   Vymazat
  2. Amrdole, to je vše co z toho vakua co máš mezi ušima můžeš vydolovat? No to je fakt ubohé.

   Vymazat
  3. pindostánští agenti jsou na NR v diskusi obvykle první, bravo

   Vymazat
  4. 12.03 Tebe potkat ty zmrde,tak neodejdes po svych,curaku posrany !!!!!!

   Vymazat
  5. 12:03 => Tys taky nepovedený,ale pěkně vyblitý magor s rozteklým mozkem,který tě zbavil normálního myšlení,viď? Jistě budeš věrný volič českých paduchů a neofašounů z TOP 09 ?! Jseš praštěný havloidní amerikánistický zšapirovatělý Kalouskovec,a tedy totální blb a národní škůdce!!!S tebou bych skoncoval okamžitě,mít tě poblíž,to si bud' naprosto jistý.

   Vymazat
 2. Trochu zavádějící a matoucí článek. Na jednu stranu si Rusko slibuje něco od mírových dohod podle autora. Na druhou stranu si přeje Rusko integrovat do západu.

  Takhle se v tom nevyznáte. První co je potřeba vědět, že globalizace je nevyhnutelný objektivní proces. Protože technologické zabezpečení života společnosti je závislé na výrobě. Vyrábět a prodávat a vyměňovat zboží a služby potřebuje každý a to nutně vede k sjednocování.

  Teď se hraje o to jak to sjednocení (globalizace) proběhne. Jestli vznikne nějaké skutečné mezinárodní právo a národy si udrží sebeurčení a vznikne koordinovaná spolupráce států, které budou mít svobodu samostatného řízeni svoji ekonomiky. Nebo vznikne jeden velký koncentrák řízený nadnárodními mafiemi a civilizace brzy skončí, protože otrokářská společnost je nestabilní a brzy skončí katastrofou (podobné velké potopě).

  Některé klany v USA si začali dělat zálusk na vrchního otrokáře, ale nevědí, že sami byli pouhým nástrojem v něčích rukou (obdobně jako IS v rukou jejich).

  V Rusku jsou síly, které jsou dané historickým vývojem, kde lidé se snaží být najít cestu ke spravedlivé společnosti a zase o to znovu pokoušejí, existuje nová koncepce, aby se člověk stal člověk (měl skutečně lidský typ psychiky již na prahu dospělosti) .

  Západ jako celek, který svět v současnosti ovládá vznikl historicky v Egyptě (židé jsou jeho nástrojem) a je postaven na modelu davo-elitářské (otrokářské) společnosti, označuje se jako biblický koncept. Elita má informace, které dav nemá a pase ho pomocí pomluv a doktrín (náboženství, ideologie apod.) a vyžívá přitom působení na zvířecí instinkty (sex, povyšování, jídlo - skutečný člověk dokáže jejich tlakům, když je to potřeba odolat).

  Kapitalismus na západě, ale již prokazatelně vede ke krachu civilizace (na chvíli byl zachráněn odevzdáním socialistického bloku, který byl, ale řízen již elitami pod koncepcí biblického projektu, pouze na čas byl řízen lidsky pod Stalinovým vedením - zemřel a zůstala po něm uniforma - vše co měl i svůj plat dával na vzdělanost). Proto již západ hledá jiné modely a Evropa se má stát chalífátem. Otrokáři spatřují udržení svého postavení v debilizaci populace a návratu do středověku.

  V současnosti probíhá hlavně boj za odepsání neokons klanů v USA, které jsou nyní největší hrozbou pro všechny s jejich snahou o rozpoutání třetí světové. Pokud vyhraje Trump trochu se situace zlepší, ale otrokáři budou dále hledat cesty jak nás zotročovat, tak, aby jsme to nepoznali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud se týče Stalina, nemáte pravdu. Krom pěti dalších věcí po něm zůstala i jeho památná fajka ..
   A též i (minimálně politická) odpovědnost za nevinné(!) oběti represí. Těch vinných však bylo řádově více.
   Je mi jasné, že Stalinovu osobnost je nutno hodnotit v kontextu úkolů a výzev, problémů i těžkostí jeho doby, nikoliv té naší.

   Vymazat
  2. A snad ještě noticku k té „globalizaci".
   Doporučoval bych bedlivě rozlišovat mezi globalizací a globalismem, jakožto způsobem politického myšlení.
   To ale víte!, viďte? ...

   Vymazat
  3. Mýlíte se,na Stalina je nutno stále nadávat a strašit jím a zvlášť tady u nás,protože zabránil Hitlerovi vyhrát válku,osvobodil od něj půl Evropy a zachránil nějaké ty nárůdky a taky židobolševickým trockistům v nájmu Wall Streetu nachcal do polívky a na dlouhou dobu jim překazil plány a ztížil práci na rozkrádání Ruska a ničení Slovanů a taky dal "blbej a nežádoucí" příklad tomu nevděčnýmu KáGéBákovi,co tak dneska ohrožuje svět a výspu demokracie a lidského pokroku (rozkroku) USA....

   Vymazat
  4. Pane Opluštil. Je mi líto nemáte objektivní informace. Za všechno násilí mohou trockisté dovezení ze západu. Stalin dělal vše co mohl, aby je zastavil, což se mu nakonec podařilo. Stalinské represe to je desinformace. Byl uprostřed mocenských velmi složitých mocenských bojů a opět opakuji importovaných ze západu. Je jasné, že nešlo neudělat chybu (mohl neúmyslně podepsat rozsudek nad někým nevinným, když to na něj někdo hodil). Musel se nejdříve zbavit židů, jejichž od věků známou metodou je udělat nějaký masakr a pak to hodit na protivníka. Studoval jsem několik případů (například známy ukrajinský hladomor inscenovaný trockisty - odmítnutí prodání obílí ani za zlato v kombinaci se západem řízenými místními trockisty, kteří dovedli obyvatelstvo k hysterii, že pobili voly a koňmi se černozem orat nedala). Pak vystěhování kulaků na Sibiř jejich počet je mediálně značně navýšen, ale to by bylo na dlouho. Odhodlaná analytická mysl si udělá docela objektivní obrázek o skutečnosti i když je snaha ji překroutit. Musel pracovat s kádry jakými měl a jaké byli k dispozici, podívejte se na dnešní naši vládu a jejich morální kvality. Myslete a nedejte oklamat vrchním otrokářem pokud mu ovšem vědomě nebo nevědomě nesloužíte.

   Mimochodem co nemůže západ Stalinovi odpustit je to, že dokázal s lidu (z těch druhořadých lidí) postavit nové kádry a ukázal tak, že se bez nadřazené elity dokážeme snadno obejít a půjde to mnohem lépe (v nejzaostalejší zemi první v kosmu). Elita prostě jenom ví něco co my nevíme jak jsem uvedl a zneužívá toho. Ale to bylo dříve, zákon času vše mění :)

   Vymazat
  5. Povím to stručně a zcela jasně. Problémy jsou hlavně tam, kde se významná část lidí vzdala svého lidství a jeho dobrých vlastností. Zlo zůstane vždy zlem a dobro dobrém. Chtít pracovat jiné země také není dobré. Relativizace pojmů dobro a zlo pochází z učení napůl tajných ezoterických společností. Stačí se projít po některých velkých městech a sledovat plakáty. Jeden třeba nabízí bohaté přednášky ala Nová Akropolis. Co myslíte, že to asi je ?! A visí to i na nástěnkách některých škol. Lidi vzbuďte se! A hlavně se přestaňte hádat....Jáchym

   Vymazat
  6. Nová Akropolis to jsou spíše ilumináti. Chtěl jsem jen napsat, že drancování jiných zemi není dobré.

   Vymazat
 3. 12:03 Na dne ale mentalnom si urcite jedine TY!

  OdpovědětVymazat
 4. P. C. Roberts se mýlí, když v závěru své analýzy mj. praví: .. Evropané si už na svou roli vazalů zvykli. A protože se žádný evropský politik, šéfredaktor či vlastník novin nemůže domnívat, ..
  --
  Nezvykli! Z toho, jak dnes píše mediální mainstream, bych neusuzoval na mínění značné části evr. obyvatelstva.
  Opak je pravdou!
  --
  Jinak vřelý souhlas s autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Rusko se nevzdá, nikdy se nevzdalo, nemají to v genech. To nechápe jen pražkokavárenská chátra a západní psudopolitičtí anglosaskovanní rádoby vůdci. Byť často s panem Opluštilem polemizuji - tentokrát s příspěvkem 12:20 bez výhhrad soulasím.

  OdpovědětVymazat
 6. Umřít hned,nebo pomalu.
  Kdyby se Rusko vzdalo,tak si stejně nepomůže,jak to vidíme,lidi je nezajímají.Díky různým zpravodajským kanálům máme důkazy,že USA naprosto bezmyšlenkovitě bombardují,vraždí po celém světě.Osobně nevěřím,že to Putin vzdá,ale asi k tomu střetu to směruje.Zatím Putin nemá spojence v Evropě,ale roste jeho popularita,právě k vůli rozumnému jednání.

  OdpovědětVymazat
 7. Pravdivý článek, jako vždy. Ale pro mně Rusko nic nevzdává, je to jen hra o čas. Čekání na výsledek voleb v SSA a příprava na válku v případě, že by je vyhrála Hitlary. Doufám, že to nevyhraje. Ale volby jsou až za několik týdnů a do té doby se může stát cokoliv.

  OdpovědětVymazat
 8. Rusů je třeba držet palce, hrají o čas. Asi správně.

  OdpovědětVymazat
 9. US-protektor to dělá od 2.světové války dobře.Všechny EU politiky si uplácí a tím pádem je má všechny dobrovolně pod kontrolou.Jsou v šachu a nemůžou pípnout proti!Jinak uklouznou po banánu nechtíc rovnou na vidle!!Vše je koupené i generálové jako žvanil fanatik Gen.anál Pája Pája!Korupce je úspěšný prostředek jak si udržet moc v regionu.To USA vědí moc dobře!A daří se jim to i v Rusku sehnat své zrádce noshledy!Dolar je dolar,ikdyž je falešný!Ať se budou rusové snažit sebe více, vždy se jejich snaha překroutí a neuzná ze strany korupčního západu.Západní politici jsou v drtivé většině uplacení vazalové.I naši Čeští!Jsme jen blb.eč.kové do počtu v zadní řadě pro aliby USA a CIA v jejich bombardovacích operacích a v rozvracení jiných států kvůli ropě,plynu,zlatu atd.!!bohužel to nejde moc ovlivnit.Snad jedině velká EU defenestrace v jeden okamžik po celé Evropě,...pak možná ????Ale, vždy se nechá každý uplatit i ve sportu a jinde.Nškdo může fetovat a brát doping a jiný ne atd.Je to velký bordel co tu vznikl po 90 roce.Bezvládí,chaoz,samé války,plošně po celém světě vytvoření teroristé co mohou vše,kteří dokáží s USA v zádech přepadávat celé státy jako Sýrii, Lybie a Irák a nikdo se jim neubrání,......mají dostatek všeho, zbraní,peněz,moci,léků,bojovníků z celého světa,kteří se naváží přes Turecko do těchto oblastí, strojů atd..... jak je to možné proboha?Celá ta slavná US demokracie, kterou nás krmil agent Hejvl po idiotské vekslácké revoluci je vlastně jedna velká lež a podvod!!!

  OdpovědětVymazat
 10. V Rusku probíhá tuhý vnitřní boj o Rusko samotné. Jenže chování Ruska v Sýrii je plně v režii lidí jako Putin a Lavrov a ti ukazují světu i dovnitř Ruska jak se lze taky chovat jako vojenská mocnost na mezinárodní scéně. Toto vedení Ruska vytvořilo kontrast oproti chování Američanů jako vládců světa. Je jasné, že se to současným světovládcům nelíbí a mobilizují proti Putinovi všechny síly, vnitroruské nevyjímaje. Snaha svrhnout Putina je neskrývaný cíl, tajné služby a korporátní média na něm trvale pracují. Ale jejich moc je už dnes na ústupu, prohrávají informační válku, poslední útoky v Sýrii jsou už jen odrazem velké zoufalosti z nezadržitelnosti dalšího mírového vývoje. Jestli na svém odchodu rozpoutají WW3, to je stále ve hvězdách. Rusko minimalizuje svými kroky záminku k takovému vývoji. Ale vnitřní boj v Rusku bude pokračovat, o tom není sporu.

  OdpovědětVymazat
 11. Pred casem,tady nekto predpovidal,ze o Putinu nebude slyset po r.2018...a ejhle,bude pokracovat !! Vladimir Vladimirovic sa urcite nevzda a nepreda Rusko za hamburger.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A víte kolik bude ten Hambáč bude v America za 5 roků stát?

   Říká se že 10 Rublů.

   Vymazat
 12. Věřme Rusku,ještě je čas.PFV

  OdpovědětVymazat