Reklama

.

.

pondělí 12. září 2016

Peníze nově a komplexně (a nejen peníze)


Oleg Rybnikář
12.9.2016

V sobotu 10.9.2016 proběhla v Praze konference nazvaná Nové peníze pro nový život, organizovaná skupinou kolem doc. Ilony Švihlíkové. Byl jsem tam a myslím, že by to čtenáře NR mohlo zajímat.V sobotu 10.9.2016 proběhla v Praze na Santošce konference nazvaná Nové peníze pro nový život, organizovaná skupinou kolem doc.Ilony Švihlíkové. V šesti přednáškách (mj. ing.K. Lauterbachová a dr. A. Votruba) a dvou diskusních blocích zde bylo pojednáno, někdy nevyhnutelně velmi letmo, o rozsáhlém tématu peněz a dalších tématech převážně s nimi souvisejících.

Byly mezi nimi: rozlišení druhů peněz podle jejich funkcí, a to platební, investiční, spořící, helikoptérové, alternativní lokální, nadnárodní, bezpeněžní systémy, role peněz jako „jazyku“, vzájemný vztah kvantitativního uvolňování a výše inflace a úrokových sazeb, dále úrokové (a daňové) sazby samy o sobě, jejich výše a struktura, otázka přijatelnosti a účelnosti úročení vůbec a složeného zejména, proces tvorby peněz emisními i obchodními bankami, násilné znehodnocování kurzu Kč a jeho důsledky, (ne)účelnost tzv. nezávislosti emisních bank na volených orgánech, ekonomická demokracie, eurozóna a (ne)účelnost aktuálního vstupu do ní, vykořisťování přírody, aj.

Velmi zajímavá byla případová studie, resp. zpráva, o kostarickém modelu peněžní reformy, spjaté se jménem Alberta Martena, přednesená Miluší Kotišovou. Rovněž zajímavý popis rámce vývojem lidského druhu podal Prof. Josef Šmajs, který se však bohužel pro vyčerpání času nedostal od vratiprstu až k avizovanému popisu peněžního systému jako akcelerátoru iluze růstu. V závěru konference bylo předneseno a přijato kritické prohlášení ke stavu projednávaných témat v aktuální společnosti.

Konference označila řadu reálně existujících skutečností a uznávaných postupů jako problematické; cesty k jejich nápravě však nebyly, a zřejmě ani nemohly být, předneseny. Avšak již kvalifikované označení problémů je velmi cenné. Na tomto základě lze konstruovat návrhy nápravných opatření, to však již pravděpodobně ve spolupráci s nějakým politickým subjektem, který takové návrhy může implementovat do svého politického (a volebního) programu – a v případě volebního úspěchu je pak realizovat. O první pracovní a nevyhnutelně neúplné a nedokonalé znění takového návrhu, jakožto impresi na konferenci vyslechnutého, kombinovanou s vlastními stanovisky, se zde dále pokusím.


Za současného problematického stavu evropské integrace vůbec, a měnové speciálně, rozhodně nepřijímat EURO;

 • Přehodnotit současnou téměř absolutní nezávislost ČNB na státních volených orgánech;
 • Pozměnit strukturu i výši úrokových sazeb úložek, půjček a úvěrů v závislosti na účelu (funkci) jejich použití;
 • Legislativně podpořit vznik lokálních alternativních měn;
 • Omezit penězotvorbu obchodních bank;
 • Postupně, ale zásadně, změnit strukturu daní; zavést nově zdanění transakcí finančních institucí (označované občas jako tzv. Tobinova daň); zavést progresivitu zdanění právnických osob, výrazně zvýšit daň z příjmů nadnárodních korporací a bank; zdanit výnosy práce, vykonané stroji oproti snížení daňové zátěže lidské práce, výrazně zdanit podnikání založené na konzumaci či ničení přírodních neobnovitelných zdrojů;
 • Legislativně podpořit podnikání veřejnoprávních korporací (stát, kraje obce);
 • Implementovat vybrané části modelu Solidaristických asociací (A.Marten).

20 komentářů :

 1. Navrhuji jaké téma na další konferenci, "dluhy co se nemusí splácet".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. https://www.youtube.com/watch?v=TLt2MldUqww

   Vymazat
  2. Blog: Šichtařová - http://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=550598

   http://jpeg.cz/obrazek/ez5h

   http://www.penize.cz/nezamestnanost/16951-argentinska-krize-a-pouceni-pro-ceskou-republiku-i

   Vymazat
  3. Konference netřeba. Stačí sledovat dluhy USA - nemusí se splácet, jen se občas musí zvýšit jejich strop.

   Vymazat
 2. S navrženými kroky souhlasím, ale nevím jak přimět vládnoucí mafii je realizovat.

  OdpovědětVymazat
 3. Skutečnost je taková, ž to co nařídí demokratický západ my musíme doslova a do písmene plnit. Kdyby jsme to neplnily přijde první upozornění v podobě rušení zakázek pro naše firmy, když neuposlechneme, bude následovat zastavení dovozu potravin ze západu, když opět neuposlechneme bude následovat demokratické bombardování jako v Jugoslavii nebo v Lybii. Jsme kolonii a jako s takovou se s námi bude jednat. Naše platy a mzdy jsou jedna válka ubohost v porovnáni s úrovní která je na západě. ČNB dělá přesně to co západ nám nařizuje a to je držet korunu tak, aby to co prodáváme z ČR ven bylo co nejlevnější a to co kupujeme, bylo co nejdrahší. Rozdíl jde do kapsy západu a my na tom to systému proděláváme miliardy ročně a za naše peníze si západ celkem pěkně žije. Zakázali nám obchod s Ruskem a obsadili si ho pod různym obcházením sankcí sami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obchod mezi Ruskem a USA od sankčního roku 2014(sestřelení malajsijského letadla, prvopočátek sankcí proti Rusku, daleko dřív než se připisovaly Krymu)výrazně zvýšil. Tyto imperialistické velmoci si navzájem neublíží a nějaká Evropa je jim ukradená...

   Vymazat
 4. Jestli 300 miliard zisku cizích firem odteče z ČR za rok do zahraničí (byť po zdanění v ČR), pak 60miliard dotací od Eu je na to ubohá náplast. Rozdíl jasně ukazuje, že ČR je pod pláštikem hezkých slov o západní civilizaci novodobou kolonií.Ten rozdíl lze využít i ke zlepšení platové situace vlastních občanů třeba N,VB,F (nebolí to přílíš cizí majitele )a tyto země následně na vyšší mzdy nalákají z "kolonií" nejlepší"mozky", což opět zaplatí mizernou mzdou jejich krajané-novodobí otroci.Situace se opakuje jejich přínosem v N,VB,F ve vyšší rychlosti v další perspektivě.

  OdpovědětVymazat
 5. Pokud to autorská práva (na přednesené příspěvky z oné konference) unesou, bylo by dobré je zveřejnit.
  Zde nebo jinde na internetu.
  Ať je máme z první ruky ...
  Redakci NR za to předem děkuji :-) ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také se přimlouvám a připojuji. Konference jsem se nemohl pro zaneprázdnění zúčastnit, a téma je, podle mého soudu, životně důležité pro naši zemi. K tématům uvedeným v článku bych přidal obranu hotovostních plateb ( odpor proti jejich zrušení) a vytvoření paralelního (záložního) národního platebního systému, včetně alespoň jedné státní (veřejnoprávní) komerční banky. Jako záruky svobodného fungování státu. J.B.

   Vymazat
  2. Také se k panu Opluštilovi připojuji. Děda.

   Vymazat
  3. Kluci, já tam byl a zas takové diamanty tam nezazněly. Pár dobrých myšlenek, ale naslouchala tomu hrstka lidí, kteří o ničem nerozhodují. Takže dopad konference blízký nule.

   Vymazat
 6. Asi nejsem v obraze.Ale sankce proti Rusku jsou PRO NÁS LIKVIDAČNÍ!Vše,co mělo přijít do Ruska,se prodává za nejnižší cenu v akcích!A vše naší výroby!Mléko,sýry,máslo,cukr,maso atd.Cizí výrobky jsou drahé,nebo dražší?Pokud nevystoupíme z EU,jsme dámy a pánové,úplně závislí na našich agresorech svobody!A to je teprve příprava na TTIP,kterou naši vlastizrádci podporují i přes to,ž je proti Francie,Itálie,Španělsko.Ale to má zřejmě svůj důvod od těchto velkých států.A pokud se chceme vymanit z otroctví EU,musíme urychleně vystoupit z tohoto prohnilého svazku!Sobotka si musí uvědomit,že buď je zrádce,nebo půjde s lidem a pracovat pro jeho blaho.Takže 17.9.si udělejte výlet do Prahy a podpořte demonstraci pro vystoupení z EU a proto vládě.

  OdpovědětVymazat
 7. Pokud to chceme změnit, nesmíme už NIKDY volit tzv. "zavedené strany". Od roku 89 předvádějí, že na to nemají a navíc škodí a lžou - a kdo lže ... Znáte to. Změna je život. A platí to i pro naši republiku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem téhož názoru. Troufám si dokonce tvrdit, že jde o jedinou možnost nápravy. Děda.

   Vymazat
 8. Závěry konference jsou nepochybně správné. A která že to strana má jejich prosazení ve svém programu? Poraďte, rád bych jí volil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No Švihlice v minulých volbách za Zemanovce shořela jak papír. Totální fiasko. Taková má tato "odbornice" podporu.

   A na základě jaké odbornosti a znalostí ty jsi schopen posoudit, že "závěry konference jsou nepochybně správné"? Hlavně to slůvko "nepochybně" je kouzelné.

   Vymazat
  2. Můj názor je také ten, že nepochybně. (Tedy již 2:1.)

   Vymazat
  3. Tu stranu si asi budeme muset vytvořit...

   Vymazat
  4. 0:06 Z kontextu sdělení je doufám jasné, že ho píši za svou osobu. Proto "nepochybně" znamená, že já o tom nepochybuji. Svůj názor oznamuji, nikomu ho nevnucuji. Pokud vy pochybnosti máte, tak je prosím napište. A aby jste byl konzistentní, tak také hned uveďte, na základě jaké odbornosti a znalostí jste schopen to posoudit vy. Děkuji.

   Vymazat