Reklama

úterý 20. září 2016

Předvolební panoptikum v ČT a jinde kolem

Zdeněk Hrabica
20. 9. 2016
Sleduji předvolební show na ČT 24 a početné bilbordy a stánky pod deštníky s propisovačkami a plácám se do kolen. Pravda, naše varianta, je mnohem skromnější a racionálnější než nedotknutelný předvolební cirkus před volbou prezidenta v USA. Ale nic nenamítám, jiný kraj, jiný mrav. 

Na českém divadle bez chuti a bez zápachu mne udivuje hlavně Babiš obrostlý a Babiš oholený, Babiš mladý a Babiš zešedivělý a zestárlý. Kandidáti do Senátu v důchodovém věku (kdo by si nechtěl přivydělat) nám před očima defilují v plné síle a překypují energií a nápady, co všechno chtějí ještě udělat a co ještě všechno stihnou. 

Nejblíže mám ke Kraji Vysočina. Vím skoro o všem, čím tam obyvatelé překypují a čeho se jim nedostává. Příroda tamní lid obdařila udivující krásou – jenže vůkol na polích už skoro nerostou brambory, ale kukuřice. V lesích se netěží dřevo jenom v době vegetačního klidu, ale stejně intenzívně se stromy kácejí i v parném létě. Společnost a režim jim však vzaly to hlavní, pracovní příležitosti. Dopravní spojení oproti minulosti nevídaně pohaslo; a tak se problémy nahrazují korporativním využívaním soukromých osobních automobilů. Přirovnal bych to k někdejší sovětské realitě – říkalo se jí tam „po rublu“. Když se dali čtyři chasníci dohromady a složili se, byla v parku na lavičce hned plná lahev vodky. Takto se u nás dají nahrazovat i neexistující dopravní spoje od městečka ke vsi.

Show Kraje Vysočina, ale stejné je i jinde, si mnoha problémů nevšímala; účastníci byli před sebou a před televizními diváky značně opatrní, až hanba. Bojují o hlas voličů – a co kdyby si svým radikalismem ublížili? A tak se nejednou terčem jejich neklidu stával v předvolebním pořadu hejtman Jiří Běhounek. Neměl v show moc pevnou židli. A když lační už nevěděli kudy kam, vyčetli zkušenému lékaři a schopnému hejtmanovi – nezávislému za ČSSD, i to, že byl kdysi v KSČ. A kdo to vlastně v KSČ včera nebyl, kdo se vrhá do víru politiky nebo do Senátu? Pokora by nám všem slušela, více než mlácení prázdné slámy.

Ale aby mi huba neupadla... Čo to vravím,čo to tárám...

15 komentářů :

 1. Já nebyl v KSČ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsi byl tak blbý a líný, že tě nevzali?

   Smazat
  2. Tenkrát nebrali každého, to dnes,to je snadné,tenkrát to byla tak moc velká dřina vsoukat se tam,.. to si už ani nedokážete představit.

   Smazat
  3. Pro někoho,kdo měl velká ramena, to bylo asi nemožné.

   Smazat
  4. Při příjmání do strany musel být splněn poměr dělnických profesí (těch muselo být víc) ku ostatním (menšina). Když se do strany nedrali dělňasové, tak inkousti museli utřít.

   Smazat
 2. Zhruba 50% voličů jsou tvorové bez delší politické paměti, někteří navíc nemyslící. Bohužel i oni mají volební právo a podle toho to leckdy vypadá . . .

  OdpovědětSmazat
 3. Český národ má paměť velice krátkou.Zapomíná,kdo
  byl,je a vždy bude jeho nepřítelem.Cesimít krátky
  pamjet,ona už sapomenout nemecký uniforma.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 4. vždy keď vidím niekde obrázok s tou fotkou, tak sa divím, že sa nenájde v Česku človek, čo by vzal kladivo a roztrieskal ich. Vlastne by mohol ísť niekto tresknúť jednu aj autorovi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ja sediel jeden raz na sesli,kedže ma boli dvaja,chapete, on a ja a boli sme tak zlití niečím neurčitým,že sme sa obaja dva raz na raz postavili tomu Bohu a uha,on padal na mňa zeshora svrchu a opatrne som vyzeral ako sa vzdaval a on,potají asi,veru že tak,on skutočne povedal mi šepotom,že čo bych ja chcel od neho keď ja niemám nič,čim bych ho obdaroval. I povedal som mu nahlas,naistotu: "Povedz mi,ty aj uh Bože na nebesiach, maš nieakú veru ozaistnú novinu pre mňa,ktora by mi stala za pozvanie teba na moj hrad?" On obzeral sa opatrnki a dozaista oduševnele a sklamaně hovoril: "Vraj ja zda mam nejakú takú novinku",pousmial sa vesele ako kopa a dodal: "Myslim,dumam,zasmial sa,že niekedy ako som smatriel",šaša,rozesmial sa ještě raz a pokračoval, "boli na mňa dvaja". I pochopil som situaciu a odišiel som. A to bola moja najviatšia skúsenosť s Bohom a odvtedy som si už aj ja prial abysom bol sám samostatný a nezávislý a bohatý,veď kebysom bol užaj vtedy,mohol by som vtedy aj súperiť. No,plichta,nedajBože,usmievam sa a to pretože Vy ste taká dobrá a ja Vam podarujem.

   Smazat
 5. tak som sa rozčúlila, že ani neviem, čo píšem.
  Malo tam samozrejme byť "obrázok s tými sochami"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná ste bola tak rozčúlená,že aj dvakrat ste viděla.

   Smazat
 6. Tak jsem se dnes zase zasmál vzpomínkám Svěráka a Smoljaka na dobu totality a divadlo Jary Cimrmana, které slaví kulaté výročí. Oni svorně tvrdí, že si s komunisty nezadali. Smoljak sice umřel, ale ČRo vysílá záznam starý 10 let. Podle wikipedie byl Svěrák v komunistické straně od roku 1961 do 1969. Ze strany se tehdy nevystupovalo. Skončit členství bylo možné jen vyškrtnutím nebo vyloučením. Podle oficiální pravdy by měli být oba politicky pronásledováni. A ejhle, oni hráli divadlo dále, i do televize se dostali. Něco tady nehraje.

  Takové charaktery jsou na blití.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. že byli kluci "tenkrát" v KSČ, to bych ještě pochopil, když si chtěli zahrát divadlo, nemohli stát stranou...

   Ovšem to Svěrákovo angažování po plyšáku, to mi bylo vrcholně odporné - a vcelku se mi tím zhnusil:-(

   Radek

   Smazat
 7. tato socha je smutným obrazem našeho národa po čtvrt století zhovadilé "demokracie"...

  Jak hluboko jsme klesli:-(

  Radek

  OdpovědětSmazat
 8. Honolulu,
  tuž jak to je opravdu s Hillary? Nechceš okomentovat, co o tom píší u vás? Docela se těším (nemyslím to ironicky).

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.